HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
37 0
Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bu kediler tüysüz olan tek kedi cinsidir. Sahiplerine oldukça bağlıdır.S ahiplerine fazlasıyla yakınlık duyan Sfenks kedileri ilk olarak Kanada ve etrafında ortaya çıkmışlardır. Bu nedenle onlara Kanada Sfenks’i de denilebilir Adını Yunan mitolojisinden almıştır. Bu tüysüz kedi cinsinin büyük gözleri ve ince bir kuyruğu vardır.Görünüşleri bakımından çoğu kişi tarafından korkutucu görünseler de oldukça sıcakkanlıdırlar. Aynı zamanda sahiplerine düşkündürler.

Sfenks Kedisi

Kişilik & Karakter Özellikleri

Kedi cinsleri arasında tüysüz olan tek kedi cinsidir Sfenks kedileri. Oldukça sadık ve uyumlu bir kedi türüdür. Diğer kedi türlerine göre şefkat ve sevgi dolu olan bu kediler eve gelen misafirlere de oldukça yakın ve samimi davranırlar. Arkadaş canlısı bu kediler sadece insanlara karşı değil kendi türü ve diğer hayvanlar ile de iyi anlaşmaktadır. Oldukça narin bir tür olan Sfenksler samimi oldukları kadar seviyelidirlerde. Bu özellikleri bakımından diğer hayvanlar ile anlaşmaları hem kolaydır. Hem de hem de karşı türe incitmeden uyumlu ve mesafeli davranmalarına neden olur. Sfenksler kendilerine ait bir kafes ya da yuva olmasını isteseler de sahiplerinin yanında vakit geçirmeyi ve uyumayı daha çok tercih ederler.

Sfenksler atletik bir yapıda ve oldukça enerjik bir kedi türüdür. Oyuncu ve aynı zamanda meraklı bir yapıları olan bu kediler, yeteri kadar ilgi görmediklerinde ev içerisinde yüksek yerlere tırmanmaya ve hızlı bir şekilde hareket etmeye başlar. Bu davranışlarla ev halkının dikkatini çekmeye çalışırlar ve onlardan ilgi beklerler. İlgi delisi olan bu kediler, çocuklarla da oldukça iyi anlaşır,çocukları sever ve onlarla sosyalleşmekten de keyf alırlar.

Oldukça zekidir ve eğitilebilirlik seviyesi en yüksek kedi türlerinden biridir.İnsanlarla iyi anlaşmaları ile de bulundukları her ortamda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadırlar. Bu karakterleri nedeni ile Sfenks cinsi kediler psikolojik problemler ile uğraşan insanların terapilerinde kullanılmış ve bu insanları olumlu olarak etkilediği gözlemlenmiştir. Sfenksler bu özellikleri bakımından psikologlar tarafından önerilen kedi türleri arasında yer alır.

Tüm kedilerde olduğu gibi dengeleri kolay bir şekilde kuran ve koruyan bu kediler kapı üstleri ve rafların üzerinde ya da dar alanlarda rahat bir şekilde yürüyebilir.Eğer bir Sfenks’i dar alanlarda ya da rafların üzerinde gördüğünüzde paniğe kapılmadan mükemmel bir dengeleri olduğunu hatırlayarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Mırlama ve tırmalama huyları olmayan Sfenksler neyse ki ev eşyalarına da zarar vermezler.

Sahiplerine karşı oldukça bağlı olan bu kediler, her şeyi onlarla paylaşmak isterler. Günün büyük bir kısmını birlikte geçirmek isterler. Bu nedenle yoğun bir iş temposuna sahip kişiler için uygun kedilerden değildir. Sfenksler daha çok evden çalışan, normal bir iş temposu olan ve kalabalık bir aileye sahip olan kişiler tarafından bakılması tavsiye edilir.

Tarih

Sfenksler ilk olarak Kanada’nın Toronto şehrinde tesadüf eseri ortaya çıkmış olan bir türdür. Sfenkslerde genetik bir mutasyona rastlanmamış, tam tersi doğal yollar ile mutasyona uğrayarak ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Tüysüz ve farklı bir vücut yapısı ile doğan bu tür,kedi meraklıları tarafından zaman içerisinde çiftleştirilerek çoğaltma çalışmaları yapılmış ve bu süreçte bilim insanlarından yardım dahi alınmıştır. Böylece Sfenksler sadece Kanada’nın eyaletlerinde değil ABD’nin Minnesota eyaleti başta olmak üzere diğer tüm eyaletlerde de yavaş yavaş görülmeye başlamıştır. Vücudunda çok az tüy bulunan Sfenks kedisinin yetiştirilmesi ve çoğaltılması ile tüysüz farklı kedi türleri de oluşmaya başlamıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  British Shorthair

Çekinik gen olan tüysüzlük özelliğine sahip bu kedilerin genetik yapıları incelendinmiş ve çiftleşme dönemlerinde çekinik bu genin baskın olacak şekilde kodlanıp bu türün devamlılığı sağlanmıştır. Sfenksler “Kedi Meraklıları Derneği” ve “Uluslararası Kedi Derneği” tarafından kabul edilmiş özel bir cinstir.

Sfenks cinsi kediler Afrika kıtası ve diğer bazı ülkelerde “Mısır kedisi” olarak da bilinmektedir.Bu coğrafyada Sfenkslere “Firavun kedisi” de denilir. Sert bir mizaca ve tüysüz bir vücuda sahip olmalarından dolayı bu ismi almışlardır. Görünümlerinin aksine oldukça uysal olan bu kediler soğuğa karşı ise oldukça dayanıksızdırlar. Dolayısıyla Sfenksler iyi bakılması gereken birer kedi türüdür.

Sfenks Kedisi

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Sfenksler normal kediler gibi orta uzunluğa sahiptirler. Tek farkı tüylerinin olmamasıdır. Kaslı bir vücuda sahip olan Sfenks kedilerinin sert bir deri dokusu vardır. Geniş ve yuvarlak göğüsleri ve yuvarlak bir karını bulunur.Arka kuyruk kısımları da yuvarlak ve kaslı bir yapıdadır. Sırt çizgileri belirgin, kürek kemikleri ise bacaklar ile uyumludur.

Kafa

Kafa yapısı olarak belirgin yüz hatlarına sahiptirler. Boyunları orta uzunlukta olup kaslı ve kemerli bir yapıdadır. Belirgin elmacık kemiklerine ve belirgin bıyıklara sahiptirler. Kare gibi gözüken bir bıyık yapısı bulunmaktadır. Burunları düz ve hafif kemerlidir.Kafaları, kulakları ön kısmından düz gelip yuvarlatılmış bir kafaya yapısındadır.

Kulaklar

Sfenkslerin kulakları diğer kedi cinslerinden büyüktür. Önden bakıldığında kepçe kulak denilebilecek şekildedir. Tabanda geniş olan kulakları yukarı doğru açık ve diktir.Neredeyse göz hizasından başlayan kulakları, suratlarına oranla oldukça geniş ve büyüktür. Kulak içleri açık ve tabi tüysüzdür.

Gözler

Sfenks kedilerinin gözleri suratlarına oranla büyüktür. Limon şeklini andıran bir göz yapıları bulunmaktadır.Kulağın dış tabanı ile aynı hizada olan gözler yukarıya doğru açılanmıştır. Gözleri birbirinden bir göz mesafesi uzak olacak şekilde konumlanır.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları vücutları ile orantılı ve orta boyda ve sağlam bir görünüme sahip olan bacak ve ayaklar kaslı bir yapıdadır. Sfenkslerin arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur. Patileri boğumlu bir yapıda ve oval, patilerinin altıda kalındır. Sfenksler yürürken sanki bir minder üzerinde yürüyormuş gibi gözükmektedirler.

Kuyruk

Sfenksle tüysüz bir kedi türü olmasından dolayı vücudundaki tüm uzuvları oldukça uzun gözükür. Vücut uzunluğu ile orantılı olan kuyrukları da uzundur. Dengelerini sağlamak için kuyruk yapıları oldukça önemlidir. Kuyrukları bir kırbaca benzer ve ince olan kuyruklarının uçları kırbacın ucu gibi sivrilir.

Tüy

Tüye sahip olmayan tek kedi türü Sfenkslerdir. Kulaklarının dış kısımlarında, kuyrukta kısa ve ince olan minik tüyler bulunur. Vücudun geri kalan kısımları ise tamamen tüysüzdür ve bıyıkları da yoktur.Bıyıkları olan Sfenksler ise kısa ve seyrek bıyıklara sahiptirler.

Renk

Sfenks cinsi kedilerin tüyleri olmasa da deri renkleri farklılık gösterebilmektedir. Hatta desenli türler de bulunmaktadır. Ten rengi, gri ya da toprak tonlarında olabilmektedirler. Ve genellikle çift renklidirler.

Bakım

Sfenksler özellikle yavruyken protein oranı yüksek mamalar ile beslenmesi ve arada tahıl içermeyen mamalar ile yaş mama verilmesi de tavsiye edilmektedir. Yaş ve kuru mama karıştırılarak da kediye verilebilir. Ama ağız ve diş sağlığı açısından kuru mama tercih edilmesi daha çok tavsiye edilmektedir. Verilen mama değiştirilmemelidir. Çünkü her seferinde farklı mama verilmesi durumunda sindirim problemleri yaşanabilir. Eğer mama değişimi yapılacak olursa düzenli olarak kullanılan mamanın içine yeni mamadan biraz katarak ve kedi alıştırılarak yeni mamaya geçilmelidir. Mama kadar önemli olan bir diğer nokta ise sudur. Günlük olarak suyu yenilenmeli ,dinlenmiş ve taze su verilmelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın