HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ragamuffin

Ragamuffin

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
32 0
Ragamuffin2

Ragamuffin Özellikleri ve Bakımı

İnsana en yakın kedi ırklarından biri olan Ragamuffin, uysal doğası, cana yakınlığı ve sevimliliğiyle ün yapmıştır. Sağlam kemik yapısına ve büyük bir gövdeye sahip olan bu cinsler, kocaman etkileyici gözleri ile sizi kenisine hayran bırakır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sevimli, sevecen ve insan odaklı bir ırk olan Ragamuffin, insanlara karşı aşırı sıcak kanlıdır. Çok hareketli olmasalar da sevdiği insanlarla oyunlar oynayıp,vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Eğer sizi benimserse akşam eve geldiğiniz de sizi kapılarda karşılayıp kucağınıza almanız için size sokulacaktır. Bir kedide olması gereken tüm iyi ve güzel özelliklere sahip olan Ragamuffin, şüphe, kötülük, zarar verme gibi eğilimlerden oldukça uzaktır. Ancak bu özellikler iyi gibi görünse de tehlikelere karşı savunmasız kalıp kedimizin zarar görmesine neden olabilir.

Ragamuffin istekten değil ihtiyaçtan ilgi beklerler. Çünkü yeterince ilgi görmezse hastalanabilir, hatta depresyona bile girebilir. Bu yüzden herkes için uygun bir kedi değildir. Yalnız yaşıyorsanız ve yoğun çalışıyorsanız başka bir kedi düşünmelisiniz.

Oyuncu kedilerin hareketli ve enerjik olduğu herkes tarafından bilinir. Ragamuffin ne kadar oyun oynamayı sevse de çok hareketli kediler değildir. Öyle sürekli sağa sola atlamayı, zıplamayı, koşturmayı hiç sevmezler. Onunla nasıl oynaması gerektiğini bilmeniz gerekir. Böylelikle doğru oyunlarla onun oyuncu kişiliğini ortaya çıkarabilir. En sevdiği şey ise sahibini takip edip onların yaptığı işlere dahil olmaya çalışmaktır. Çok fazla konuşkan değildirler ve gerektiğinde nazikçe miyavlayarak isteklerini belli edeceklerdir.

Uysal kediler oldukları için eğitilme konusunda son derece başarılıdır. Hatta başkasının yardımı olmadan kendi kendini eğitebilecek zekaya da sahiptirler.Bu özelliklerinden dolayı ev kurallarına kolayca adapte olabilirler. Bebekken koltukları, perdeleri, halıları tırmalayan kediler büyüdükçe kendi oyuncaklarını tırmalamayı öğrenirler. Açık havada yürümeyi çok sevdikleri için tek başına dışarı çıkması onun için tehlikeli olabilir. Bu nedenle tasma eğitimi de verilmelidir. Sizinle birlikte tasmayla gezintiye çıkmak onu mutlu edecektir.

Çocuklarla benzerlikler taşıyan karakter özellikleri sayesinde,çocuklarla iletişimi çok iyidir. Aynı zamanda karşısındaki çocuğun ona nasıl davrandığı da ilişki kurmasında etkilidir. Bu nedenle çocuklara ona nasıl davranması gerektiği anlatılmalı ve ilişkilerinin iyi olması sağlanmalıdır.

Avcı kedi sınıfında yer almayan Ragamuffin ona zarar verme ihtimali olmayan tüm hayvanlarla iyi anlaşırlar. Kuş, balık ve kaplumbağa gibi hayvanlarınızla Ragamuffin’in aynı yerde kalmasının bir zararı yoktur. Ancak kendisini koruyamadığından dolayı büyük ve saldırgan hayvanlar ona zarar verebileceği için aynı ortamda bulunmamalıdır.

Ragamuffin

Tarih

Ragamuffin, uzun tüylü Cherubim ve Ragdoll cinsi kedinin çaprazlaması sonucu ortaya çıktığı için karmaşık bir tarihe sahiptir. Ann Baker isimli Amerikalı bir kedi yetiştiricisi tarafından yetiştirilen Ragamuffin’in varlığı çok eskilere dayanmaktadır.

Ragdoll cinsinin ilk kedisi Josephine dünyaya getirdiği kedi yavrularından biri; beyaz kuyruk ucu olan, beyaz burunlu ve uzun tüylüydü. Sivri burunlu ve yatık ayaklı bu kediye Cherubim ismi verildi ve türün erkeklerinden biri olarak kabul edildi.

Diğer kediler ise düz renk veya çeşitli desenler taşıyordu. Bu kedilere ise Ragdoll ismi verildi.Yetiştiricisi Ann Baker tarafından 1971 senesinde ticari bir marka haline getirildi ve adını taşıyan dernekler kuruldu. Yapılan yeni çalışmalar sonucunda ortaya çıkan yeni türe Ragamuffin denildi. Ragamuffin’in Ragdoll’un bir melezi değil yeni bir cins olarak kabul edilmesi için çeşitli girişimlerde bulunulmuş ve Kanada Kedi Derneği (CCA) dışındaki tüm dernekler tarafından yeni bir ırk olarak kabul edilmişlerdir.Günümüzde de en sevilen kedi ırklarındandır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chinchilla

Cherubim, Ragdoll ve Ragamuffin cinslerinin arasında bir akrabalık olsa da hangisinin en eski ırk olduğuna dair net bir bilgi yoktur. Bu nedenle de Ragamuffin kedilerinin atalarına tam olarak ulaşılamamaktadır.İlk olarak 1994’de Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde ortaya çıkan Ragamuffin günümüzde Amerika ve İngiltere’de popüler kediler arasında yer alıyor.

2003 yılında CFA tarafından kedi ırkı olarak resmen tanınan Ragamuffin 2011 yılında bir yarışmada şampiyonluk kazanmıştır. Daha sonra Ragdoll cinsine benzerliği nedeniyle gösterilerde yer alması yasaklanmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Dikdörtgen yapıda bir vücuda sahiptirler.Ragamuffin’in geniş bir göğsü, geniş omuzları vardır. Uzun tüyleri nedeniyle çok belli olmasa da omuz ve kalça genellikle aynı hizada ve aynı genişliktedir. Geniş ve açık göğsü onlara güçlü bir izlenim verir. Karın bölgesinde tıpkı bir göbek gibi sarkık deri kalıntısı,vücudunun kendine has özelliğidir.

Kafa

Kafası yuvarlak bir görünüme sahiptir. Geniş alnı orta derecede yuvarlaktır. Diğer kediler gibi kafa ve gövde bir bütün içimde değildir. Boynu hafif kıvrımlıdır ve vücudundan belirgin şekilde ayrılır. Kafası burun çıkıntısı hariç neredeyse tam bir yuvarlaktır.

Kulaklar

Ragamuffin’in orta büyüklükteki kulakları kafasıyla orantılı olacak şekilde ve kulak araları mesafelidir.Hem dışlara hem de öne doğru belirgin bir açıyla eğilen kulaklar her an düşecekmiş gibi görünür. Yuvarlak kafalarına hoş bir görünüm veren kulakları yüzlerine çok yakışır.Kulak içi belirgin şekilde tüylüdür.

Ragamuffin

Gözler

Ragamuffin’in büyük, etkileyici badem gözleri tam yuvarlak da olabilir. Birbirinden yeterince ayrık olan gözleri genellikle sarı, turkuaz, altın, bakır ve yeşildir. Mavi gözlü olanları ise en kıymetli kedilerdir. Çoğu kedi ırkı gibi göz renginin tüy rengi ile bir ilişkisi yoktur.

Bacaklar ve Ayaklar

Ragamuffin kedi cinsinin bacakları vücuduyla orantılıdır. Tüyleri yoğun olduğu için daha kalın görünür. Bacakları orta uzunluktadır. Arka bacaklar ise ön bacaklardan daha uzundur. Geniş ve yuvarlak pençeleri iri vücutlarını taşımakta oldukça uygundur.Bu pençeleri kedilerin ağırlığı dengeler.

Kuyruk

Kuyrukları tamemen tüylüdür ve vücuduyla orantılı olacak şekilde uzundur. Tabandan da kalın olan kuyruk,kalın olarak devam edip uç kısmında hafif sivrilir.Yumuşacık, uzun ve kalın kuyruğu tıpkı bir şişe fırçasını andırır.

Tüy

Ragamuffin’in tüyleri ne çok uzun ne de çok kısadır. Dokusu ise renklerine göre değişiklik gösterir. Boyun ve yüzün dış kenarındaki tüyleri daha uzundur.Bir yele gibi daha uzunan tüyleri başın üstünden omuzları açıkta bırakacak şekilde aşağı doğru sarkar.Vücudun geri kalan kısmında ise tüyler orta uzunlukta ve kalındır.

Renk

Bu kedilerde siyah ve beyaz renkler hariç her renk ve desen görülebilir. Siyah Ragamuffin kedisine pek rastlanmaz ama patilerde, sırtta, göğüste veya göbekte belli bir miktar beyaz renk görülebilir. Bazı Ragamuffin’lerde beyaz renk madalyon şeklinde olabilir. Bazısında desenler her iki tarafta simetri oluştursa da,leke şeklinde de olabilir.

Bakım

Ragamuffin kedisi için özel bir beslenme programı uygulamaya gerek olmasa da alt karın bölgesi yağlanmaya müsait olduğu için yağlı ve yüksek karbonhidratlı besinlerden kaçınılmalıdır. Tüm kediler için olduğu gibi protein bakımından yüksek ama en fazla 1/20 karbonhidrat içeren mamalar tercih edilmelidir.

Gelişim döneminde ihtiyaç duyacağı yeterli vitamin ve mineral gereksinimlerini gereken düzeyde karşılanırsa tüyleri içinde önemlidir.Sindirim sistemini rahat tutmak için hep aynı düzeyde ve aynı mamalarla beslenmelidir.Yapılacak bir değişiklik zamana yayılmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın