HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Mısır Mausu

Mısır Mausu

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
37 0
Mısır Mausu

Mısır Mausu Özellikleri ve Bakımı

Benekli kedi ailesinin tek doğal yollardan evcilleştirilmiş cinste kedisi olna Mısır Mausu kedileri orta büyüklükte olup, iyi gelişmiş kaslara sahiptir ve dengeli bir kedi izlenimi verirler. Aktiftirler,aktivite ve zeka seviyeleri yüksektirler.Bakımları konusunda sahiplerine zorluk çıkarmazlar. Sahiplerine karşı da son derece sevgi doludurlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Mısır Mausu kedileri vücutlarının üzerindeki siyah benekler ile tıpkı yavru bir leoparı andırırlar. Onları diğer pek çok kediden belirgin bir şekilde farklılaştıran bu benekler çoğu kedi severin ilgisini çeker. Kimisi ise onların mizacına ve kişiliğine hayran olur.

Mısır Mausu kedileri ataları gibi avcı birer içgüdüye sahiptirler. Avlanma davranışını onlarda uyandıran her oyun vazgeçilmez eğlenceleridir. Dolayısıyla tut-getir tarzı oyunlarını çok severler. Meraklı kedi olmalarından dolayı,kendi oyuncaklarını arar bulur ve bunu sahipleriyle getirirler.Çoğunlukla da siz evde yoksasız oyuncakları yataklarınızda çıkar.Bunun için ödül mamaları, ilgi, şefkat, hatta ziyafet çekeceği bir yemek verebilirsiniz. Eğer yatağınıza bıraktığı oyuncağa karşılık onun bu davranışını onaylamayıp soğuk davranırsanız kediniz üzülecek ve kafası karışacaktır.

Mısır Mau’ları aşırı vokal olmasalarda ,özellikle karınları acıktığında sahiplerinden bu isteklerini yerine getirmeleri için onlara mırıldanırlar. Sesleri genellikle melodik ve sessizdir. Sahipleriyle birlikte sohbet ederken kuyruklarını sallayıp, patileriyle dürter ve “kıkırdama” sesi çıkarırlar.

Mau’lar, kendisine gösterilen ilgi ve sevginin karşılığında sahiplerine adeta kendilerini adarlar, onlara müthiş bir bağlılıkla bağlanırlar. Son derece sadık olan bu dostumuza güvendiğinizi göstermeniz durumu, onlara verdiği eğitimlerde oldukça işe yaramaktadır.

Sahiplerine olan bağlılıkları ne yazık ki onları yabancı insanları kabul etmeyen bir kişiliğe dönüştürmektedir.Kendi tercih ettikleri kişilerle iletişim kuran Mısır Mau’ları eve gelen yabancı kişilerden uzak dururlar.

Çoğu kedi gibi, Mısır Mau’ları da oyunlarından arta kalan zamanlarında rahatlamak isterler. Ancak bir kenara geçip miskin miskin de uyumazlar. Eğer bir Mısır Mausu kedisi sahiplenmek istiyorsanız, onun kişiliğindeki en iyi özellikleri ortaya çıkarıp,kedinizle olan etkileşimi mümkün olduğunca olumlu geçirmek için zaman harcamalı ve bu zamanı iyi kullanmalısınız. Ona bağırmamalı, cezalar vermemelisiniz ki kediniz eğlenceli ve size karşı sevecen olduğunu ve iyi davranışlar sergilediğini büyük bir hevesle gösterebilsin.

Mısır Mausu

Tarih

Adından da anlaşılacağı gibi, Mısır Mausu kedileri Mısır kökenli bir cinstir. Mısır Mau’larının tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmese de çok eski olduğu da bir gerçektir.

Antik Mısır dönemine baktığımızda, heykeller ve kabartmalar üzerinde bu kedilerle olan ilişkilerine dair kapsamlı kanıtlar bıraktıklarını görürüz. En az 5.000 yıl önce gelişen bu olaylar, Mısır Mau’larının ne kadar eski bir tarihe sahip olduklarını gösterir. Büyük ihtimal o dönemdeki kediler, kemirgenleri tahıl depolarından uzak tutmak için kullanılıyordu.Bu sayede kıtlığın önüne geçmede önemli rol oynamışlardır.

Mısır Mau’ları, 1900’lü yılların başında Avrupa’ya gelmişler,buradan da Romalılar bu kedileri İtalya’ya taşıyıp tüm Avrupa’yı dolaştılar. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Avrupa’da yetiştirilmeye başlanan Mau’lar bu savaşla birlikte büyük ölçüde yok oldu. Hatta 1940’ların ortalarında Mau’ların nesli tükenme aşamasındaydı.

Neyse ki, Nathalie Troubetskoy adındaki sürgünde olan Rus Prensesi 1956 yılında, üç Mısır Mausu kedisini de yanına alarak Amerika’ya göç etti. Troubetskoy burada “Fatima Egyptian Mau Cattery” adında bir dernek kurdu ve bu cinsi tanıtmaya başladı.Bu kedilerden ikisi; Fatima Baba adında gümüş bir dişi ve Fatima Jojo adında bronz renkli erkek Mau, günümüz Mısır Mausu kedi ırkının da temelini oluşturur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

Mau’lar küçük gen havuzları yüzünden ve dönemin şartları gereği fazladan Maus elde etmek neredeyse imkânsız olduğunu için ,cinsin Amerika’da devamlılığını sağlamak adına çaprazlama gerekliydi. 1980 ve 1990’larda Amerika’ya ek Maus’lar getirilmişti. Böylece genişleyen gen havuzları, türün sağlığı ve mizaç yapılarının devamlılığı adına önemli bir gelişmeydi.

Yıllar geçtikçe tanınıp çoğalan Mau’lar 1968 yılında Kedi Meraklıları Federasyonu (CFF),tarafından kabul edilmiştir. Daha sonra Kanada Kedi Derneği (CCA) ve 1977 yılına gelindiğinde ise Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) Mısır Mau’larını resmen tanımıştı. Günümüzde ise tüm büyük kuruluşlar Mısır Mau’larını tanımaktadır.

Mısır Mau’ları dünya genelinde nadir görülen bir türdür olduğu için sayıları azdır. Bu nedenle sahiplenmesi de nispeten zordur.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta uzunlukta, dengeli ve zarif bir vücuda sahip olan Mısır Mausu gelişmiş kas yapıları ile birer yeteneklerine sahiptirler. Benekli kürkleri ile leoparı andıran bu kediler ,bu özellikleri ile diğer pek çok kedi ırkından belirgin bir şekilde ayırır. Erkek Mısır Mausu kedileri dişi kedilere göre biraz daha iridir ve boyun kısmı hafif kalındır.

Kafa

Kafa orta uzunlukta ve hafif yuvarlaktır.Profilden bakıldığında üçgenimsi bir görünümdedir. Yanaklarda hafif dışa çıkıklık vardır. Burun köprüsünden alına doğru az bir yükselme görülür.

Kulaklar

Mısır Mau’larının kulakları orta büyüklükte,tabanda geniş, uçlara doğru sivridir. Dik ve açık olan kulakları onlara her zaman uyanık bir görünüm verir. Kulaklarda tüylenme azdır. Kulak içleri narin, pembemsi ve neredeyse şeffaf görünür.

Mısır Mausu

Gözler

Badem şeklini andıran büyük ve canlı gözleri vardır. Sekiz aylık yavru Mısır Mausu kedilerin göz renkleri bir miktar yeşildir.Bir buçuk yaşına geldiklerinde ise tam yeşil rengi alırlar. Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ise Mısır Mau’larının göz renklerini “Bektaşi üzümü yeşili” olarak kayıtlara geçmiştir.

Bacaklar ve Ayaklar

Mau’ların bacakları ve ayakları vücutlarına orantılı olup arka bacakları ön bacaklarına kıyasla hafif daha uzundur. Dik durduklarında sanki parmak uçlarına basıyormuş gibi görünürler. Küçük,zarif ve hafif oval olan patilerinin önde beş,arkada ise parmakları bulunur.

Kuyruk

Orta uzunlukta ve beneklere sahip olan kuyrukları tabanda kalın ve uçlara doğru hafifçe sivrilen koni şeklinde biter

Tüy

Mau’ların tüyleri orta uzunluktadır. Yumuşak ve son derece parlak olan tüyleri duman, gümüş ve bronz renginde ve ultra incedir.Bu da bakımını kolaylaştırmaktadır.Siyah benekleri ile dış görünüm itibariyle diğer pek çok kediden farklıdırlar.

Renk

Mısır Mau’ları, belirgin noktalara sahip siyah benekleri ile birlikte gümüş, duman ve bronz renkte olabilmektedir. Burun derisi ve pati yastık renkleri, kürk renklerini tamamlar.

Bakım

Mısır Mau’ları özel bir beslenmeye gereksinim duymasalarda yüksek proteinli bir diyetle beslenmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri ve kişilik özelliklerini daha iyi sergileyebilmeleri adına önem taşımaktadır. Hareketli bir cins oldukları için aktivite seviyesi yüksektir.İhtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaları adına iyi beslenmeleri şarttır. Yine de günlük ihtiyaç duyduğu besinden fazlası ile beslenmemeleri gerekir.Çünkü obezite ileriki yaşlarda eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. Gerekirse veterinerden detaylı bilgi almanız önerilmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın