HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Scottish Fold

Scottish Fold

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
30 0
Foldex

Scottish Fold

Scottish Fold Kedi Özellikleri ve Bakımı

İskoç kırması olan bu kediler,İskoçya’daki çiftlik kedilerinin kendiliğinden bir mutasyonu sonucu ortaya çıkmış bir cinstir. En belirgin özellikleri ise kulaklarının katlı olmasıdır. Bu özelliğiyle farklı görünürler.Dayanıklı bir görünüme sahip olan Scottish Fold’lar aynı zamanda arkadaş canlısıdır.Yüksek zekâ seviyesine sahip türde kedilerdir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Bu cins kediler tipik olarak zeki ve uysaldırlar.Çocuklarla aralarının iyi olması Scottish Fold’ları tam bir ev kedisi yapar. Sahiplerine karşı bağlılıklarıyla bilinirler. Yeni ortam ve kişilere kolaylıkla adapte olur.Evdeki kişilerle sıkı bağlar kurarlar.Son derece sadık bir cinstir.Kendi seçtikleri insanlara karşı daha sevgi doludur.Başkalarının onları kucağına alıp sevgi göstermelerine de izin verirler. Kime, ne kadar yakınlık göstereceklerini yalnızca kendilerine gösterilen ilgi ve sevgi sonucunda karar verirler. Sahiplerine ne kadar bağlı oluşa olsunlar talepkar davranmazlar. Ev içerisinde sahiplerini takip edip ayaklarına bağ olmazlar. Kucağa alınmalarına izin verselerde kucakta olmaktansa sahiplerine yakın olmayı tercih ederler. Sahipleriyle oynayacakları oyunun tadını çıkarır, mamalarını yer ve daha sonra evin bir köşesine kıvrılıp yatarlar.

Scottish Fold cinsi kediler katlı kulakları ile farklı bir görünüme sahiptirler ve müthiş bir ses hassasiyetleri vardır.Evdeki çıt sesine hemen kulaklarını dikleştirirler. Bu farklılıkları onları diğer kedi ırklarından ayrıştırır. Görüntü olarak da katlı kulaklar, yuvarlak kafaları ve geniş gözleriyle birleştiğinde tıpkı bir baykuşa benzerler.

4-6 kg ağırlığında olan Scottish Fold’lar çok yoğun kürkte uzun veya kısa bir tüy yapısına sahip olabilirler.Neredeyse oyuncak bir kedi görünümüne sahip olan bu kediler yuvarlak bir gövde ve kafa yapısına, kısa bir boyuna, orta ile kısa bacaklara sahiptirler. Tüy renkleri düz beyaz ve gri, iki renkli veya desenli olabilir.

Sahiplerine karşı son derece bağlı olan Scottish Fold’lar bulunduğu ortamdaki çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinme eğilimindedirler. Kulak tırmalamayan yumuşak bir sesleri vardır.Sahiplerine karşı olan sevgileri ve yüksek zekâ seviyeleri sayesinde verilen eğitimleri de kolayca öğrenirler. Scottish’ler çok kişili evlerde yaşayan bireyler ve yalnız yaşayan bekârlara ev içerisinde iyi bir dost olurlar.

Scottish fold

Tarih

Scottish Fold cinsi kedilerin kökenleri 1961 yılında İskoçya’nın Coupar Angus kentinde bulunan beyaz renkte bir ahır kedisi olan “Susie” ye kadar uzanır.William Ross adındaki bir çiftçi ve bölgedeki diğer kedi meraklılarının kafa yapısı ve katlı kulakları ile dikkat çekmiştir.Ross, Susie’nin yavru kedilerinden birini alıp ve bir genetik uzmanı ile birlikte bugünkü Scottish Fold’u üretmek için British Shorthair cinsi kedileriyle melezlemeye başlar. Başlarda bazı kedi yetiştiricileri ve kedi meraklıları bu yeni ve farklı cins için bir hayli hevesli olsalarda kısa bir süre sonra ortaya çıkan potansiyel sağlık sorunları hakkında endişelenmeye başlamışlardı. Ortaya çıkan bu yeni melez kedilerdeki olası sağırlık, kulak enfeksiyonları ve kulak akarları ile ilgili endişeler olmuştur. Bu sebepler ise bu türün İngiltere’de popüler olmasını engelledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ragamuffin

1970’lere gelindiğinde ise Scottish’ler Amerika’da başarılı bir şekilde yetiştirilmeye başlanmıştır.Kişisel özelliklerinin de oturmasıyla o günlerden bu güne dünya çapında tanınmış ve popiler hale gelmiştir.

Fiziksel Nitelikler

Scottish fold

Vücut

Scottish Fold cinsi kedilerin belirgin özelliği kulaklarının katlı olmasıdır.Kulakları başa yapışıktır.Bu görünümleriyle de baykuşa benzetilmektedirler.Yuvarlak gövdeleri ve tıknaz görünmelerine neden olan kalın kürkleri vardır.Gözleri geniş ve yuvarlaktır. Genel görünümleri ise orta boy, tıknazdır.

Kafa

Yuvarlak ve geniş gövdelerine oranla küçük sayılabilecek yuvarlak bir kafa yapıları vardır. Boyun kısmı ise kısa ancak kalın ve yoğun tüylüdür.

Kulaklar

Scottish Fold cinsi kedileri diğer kedi ırklarından ayıran en belirgin özellik kulaklarıdır. Uçlara doğru sivrilen küçük kulakları öne ve arkaya katlı,başa da yapışıktır.

Gözler

Scottish fold

Uysal mizaçları ve sevecen görünümlerine uyumlu renkli gözleri vardır. Göz yapıları geniştir.Göz renkleri genellikle parlak altın rengindedir.Yeşil ve mavide olabilen ve gözleri Scottish’lere ayrı bir tatlılık katar.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu türlerin kısa ve kalın bacakları vardır. Ön patide 5,arka patide 4 parmak vardır.Parmakları da gayet düzgün ve çok yönlüdür.

Kuyruk

Scottish Fold cinsi kedilerin vücutlarına orantılı olan kuyrukları orta ila uzun olabiliyor. Tabanda yuvarlak olan kuyrukları ve uçlara doğru incelip sivrilmektedir.

Tüy

Bu kedilerin kürkleri yoğun tüylü ve yumuşak dokuludur.Orta ve uzun olabilen tüylerinin yoğunluğun nedeni ile sahiplerinin birlikte yatmaları önerilmez.Tüy rengi ise bölgesel ve mevsimsel olarak değişiklik gösterir.

Renk

Scottish Fold’lar genellikle desenleri düz,iki renkli ,benekli veya gölgeli olurken ,renkleri beyaz, krem, gümüş, kahverengi ve siyah olurlar. Göz renkleri ise kedinin baskın rengine uygun olacak şekilde değişiklik gösterir.

Bakım

Tüm kediler gibi Scottish Fold cinsi kediler de etçildirler. Çeşit olsun diye tahıllı yiyecekler de verilebilir.Ama tüm besin ve enerji ihtiyaçlarını tamamıyla etten karşılarlar.Yüksek protein içermeyen mamalar sağlıklı bir beslenme için tercih edilebilir.Yeterince beslenmedikleri takdirde bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler.Aaynı şekilde düzenli bir programda ve doğru porsiyonlarda beslenilmeyen Scottish Fold kediler obeziteye karşı meyilli olmakla birlikte aşırı kiloları idrar yolu hastalığı, solunum yolu hastalığı ve eklem hastalığı gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Scottish Fold

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın