HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Selkirk Rex

Selkirk Rex

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
42 0
Selkirk Rex

Selkirk Rex Özellikleri ve Bakımı

Kıvırcık tüylü bir kedi cinsi olan Selkirk Rex, adeta bir tüy yumağını andırır. Kıvırcık olduğu kadar yumuşacık olan tüyleri insanlarda adeta bağımlılık yapar. İnsanlara olan bağlılığı ve sevecen mizaçlarıyla tüm dünyada oldukça ün salmış bir kedi türü olan Selkirk Rex, zekaları sayesinde ev koşullarına kısa sürede adapte olurlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sevecenliklerinin yanın da sosyal ve nazik bir kedi olan Selkirk Rex, ev halkıyla, çocuklarla, eve gelen misafirlerle hatta diğer evcil hayvanlarla da uyum içerisindedir.Bu sebeple de çocuklu ailelerin sahiplenmek için bu cinsi tercih etmeleri mantıklıdır.Tamamen insan odaklı bir kedi olan Selkirk Rex,yaşamları boyunca insanlara sadık ve sevgi dolu kalır.

Tabi aşırı sevgi dolu olması bazen bunaltabilir. Çünkü sizden hiç ayrılmak istemezler.Sürekli yanınızda oturup,sizinle hareket edip,hatta gece bile sizinle birlikte uyumak isteyebilir. Bu ilgi istiyor anlamına gelmez. Tamamen sosyalliklerinden ve insanlarla iletişime geçmekten hoşlanmasından ileri gelir. Oyuncu kişiliğiyle oldukça eğlenceli bir tür olan Selkirk Rex kendi kendine oyunlar oynayarak sizleri eğlendirebilir.

Sakin bir kedi olarak değerlendirilse de bu sakinliği eğlenceli yapılarının ve oyuncu kişiliklerinin önüne geçemez. Zekalarından dolayı olayları hemen kavrar. Aile bireylerine sadıktırlar ve onlarla,özellikle de çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Farklı evcil hayvanlara olan sıcak tavrı ve eve gelen yabancılara hemen ısınmaları onların çok sevilmesi için en önemli nedenlerden biridir.

Rahatlarına oldukça düşkündürler ve bundan asla taviz vermezler. Rutinlerinden sapmak istemezler.Her gün aynı saatte yemek yemekten ve oyun oynamaktan hoşlanırlar. Dinlenmek içinde vakite ihtiyacı olan bu kediler son derece titizdirler. Mama ve tuvalet kaplarının, oyuncaklarının pis olmasına tahammül edemezler.

Çevresine karşı son derece nazik ve uysal olan Selkirk Rex, asla saldırgan değildirler. Sakinliği, getir-götür ve bulma gibi oyunlar seviyor olması çocuklarla iyi anlaşmasını sağlar. Oyundan sonra köşesine çekilip dinlenirken rahatsız edilmek istemezler. Arada yalnız kalmaktan hoşlansa da tüm gün evde tek başına kalmak ona hiç iyi gelmeyecektir.Bu nedenle yoğun çalıştığınız bir işiniz varsa ve siz çalışırken onunla ilgilenecek birileri yoksa bu kediyi tercih etmemelisiniz. Ama yanına alacağınız bir evcil hayvan ona arkadaşlık edebilir. Özellikle de yavruluk döneminden itibaren birlikte yaşadığı bir evcil hayvanınız varsa çok iyi arkadaş olabilirler.

Tarih

Selkirk Rex, ilk olarak 1987 ‘de ABD’nin Montana eyaletinde doğmuştur. Normal tüylü bir kediden doğan yavrulardan birinin kıvırcık tüylere sahip olduğu görülmüştür. Bu kıvırcık kedi, annesi ve kardeşleriyle birlikte Wyoming eyaletindeki bir hayvan barınağına bırakılmış. Montana’daki bir kedi yetiştiricisi olan Jeri Newman’ın sıra dışı kedi cinsleriyle ilgilendiğini bilen bir arkadaşı bu kıvırcık kedileri görerek Newman’a haber verdi.Krem ve beyaz kıvırcık tüyleri, yeşil-mavi gözleri olan kedi yavruları Newman’ın da oldukça ilgisini çekti.

Tahminen 10 aylık olan kedinin kıvırcık bıyıkları, tüylü kulakları, yeni perma yaptırmış gibi duran tüyleri Newman’ı kendisine hayran bırakmıştı.Bu kediye Newman, Miss DePesto ismini verdi. DePesto 14 aylık olduğunda İran Kedisi yetiştiricine götürüldü ve bir İran Kedisi ile çiftleştirildi. Bu çiftleşmeden dünyaya gelen 6 yavrunun 3 tanesi kıvırcık tüylere sahipken 3 tanesinin tüyleri düzdü.

Bu yavruların kıvırcık olanlarına Newman Selkirk Rex adını verdi Newman bu ismi bulundukları yere yakın bir konumda olan Selkirk dağlarından aldığını söyledi.Ama bir süre sonra kediye üvey babasının adını verdiğini itiraf etti. Selkirk Rex bir insanın ismini taşıyan tek kedi cinsi olarak tarihe geçti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chausie Kedileri

1990 senesinde TİKA yönetim kuruluna sunulan bu kediler yeni bir ırk ve renk sınıfı olarak kabul edildi. 1992 yılında da CFA tarafından kabul edildi ve 1 Mayıs 1998 yılında CFA geçici statüsüne yükseldi. Tüm kedi kuruluşları tarafından tanınıp kabul görmesi ise 2000’li yılları buldu. Hayatımıza yakın bir tarihte giren bu ABD’li kedi kısa sürede tüm dünyada tanındı.

Selkirk Rex
Selkirk Rex kitten, 5 months old, sitting in front of white background.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

İri cüsseli kediler sınıfında yer alan bu kediler kendine has kıvırcık tüyleriyle “koyun kedi” olarak adlandırılır. Selkirk Rex tıpkı pofuduk bir oyuncağa benzer ve 10 aylık oluncaya kadar yoğun kıvırcık olan tüyleri sonrasında düzleşir.Erişkinliğe geçince de kalıcı olarak tekrar kıvırcıklaşır. Kas ve kemik sistemi oldukça gelişmişlerdir. Selkirk Rex iri cüssesine rağmen atletik bir vücutları vardır ve dikdörtgeni andırır.Sırtları düzdür ancak arkaya doğru hafif bir çıkıntısı vardır.Erkek kediler dişi kedilerden daha ağır ve büyüktür.

Kafa

Kafaları yuvarlak ve geniş, yanakları dolgun olan Selkirk Rex’lerin kafaları vücuduyla orantılı şekilde büyük, ağzı ise yüzüne oranla oldukça küçüktür. Sağlam ve iyi gelişmiş çenesi, başın geri kalanıyla orantılıdır. Çene ucu, burun ucu ve üst dudak profilden bakıldığında aynı hizada gibi durur.

Kulaklar

Orta büyüklükteki kulaklar, birbirinden yeteri derecede ayrık ve tabandan geniş olup uca doğru sivridir.Dik bir görünüme sahip olan kulakları ona son derece dikkatliymiş gibi bir görünüm kazandırır. Kulaklarında da kıvırcık tüyleri vardır. Hatta bazı kedilerin yoğun tüylerinin arasında kulakları küçücük kalır.

Gözler

Selkirk Rex kedisinin gözleri tıpkı vücudu gibi kocamandır ve birbirinden yeterli uzaklıkta ayrılmıştır.Gözleri çoğunlukla yuvarlak olsa da bazıları badem gözlere sahip olabilir.Göz renkleri ise yeşil, mavi, altın rengi, bakır veya sarı tonlarında olmakla birlikte göz renginin tüy rengiyle bir ilişkisi yoktur.

Bacaklar ve Ayaklar

İri cüsseli Selkirk Rex kedisinin bacakları güçlü ve kaslıdır.İri kemikli bacakları orta uzunlukta olan bu kedilerin ön bacakları arka bacaklardan biraz daha uzundur. Yoğun kıvırcık tüylerle kaplı bacakları olduğundan daha kalın bir görünür.Yuvarlak patilerinde ki parmakları önde beş,arkada beş olacak şekildedir.

Kuyruk

Vücutlarıyla doğru orantılı olan kuyrukları uzundur ve uca doğru sivrilir.Tıpkı vücudu gibi yoğun ve uzun tüylerle kaplı kuyruğu hafif küt bir görünüme sahiptir.Hatta yoğun tüyleri nedeniyle kuyruk yapısı tam olarak belli olmaz.

Tüy

Kıvırcık ve yumuşak tüyleri genelde uzun olsa da kısa tüylüleriyle de karşılaşabiliriz.Doğdukları anda kıvırcık olan tüyleri 10. Haftadan itibaren düzleşmeye başlar.16. haftayı geçtikten sonra yavaşça tüyler tekrar kıvırcıklaşmaya başlar. İki yaşına geldiklerinde ise tamamen kıvırcık hale gelir. Kıvırcık Selkirk Rex kedilerinin bıyıkları da tıpkı tüyleri gibi kıvırcıktır.

Renk

Genetik olarak tüm renklerde görülebilen bu kedilerin en çok tercih edileni beyaz ve krem rengi olanıdır.Farklı renklere sahip olma ihtimalleri olsa da bu kedi ırkta görülebilecek renkler genelde siyah, beyaz, tekir, duman, çikolata, krem ve lavantadır. Rengi ne olursa olsun katmanlı tüylerinin arasında bir beyaz renge rastlanır.

Bakım

Selkirk Rex beslenme konusunda seçici davranır ve beğenmedikleri mamaları yemeyi reddeddikleri için özen ister.Bebeklik dönemi, hamilelik dönemi, kısırlık, yaşlılık dönemi gibi dönemlerde besin ihtiyaçları değişir ve bunun için ona göre mamalar tercih edilmelidir. Mama seçimi yaparken kaliteli olmasına dikkat edilmeli veterinere danışılmalıdır.

Obeziteye yatkınlığı olan bu kedilerin doğduğu andan itibaren sağlıklı bir yaşam sürmeleri için düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Mama mutlaka protein ve lif ağırlıklı olmalıdır. Mamalar her zaman taze olmalıdır.Evde yapılan mamalar vermekten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın