HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Serengeti

Serengeti

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
38 0
Serengeti Kedisi

Serengeti Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Oriental Shorthair ırkları arasında melez olan karışık tür bir kedidir. İsmi itibariyle kulağa sanki egzotik bir kediymiş gibi gelen Serengeti tam aksine sevimli, akıllı ve sosyal bir kedi türüdür. Eğer ilk defa bir kedi sahiplenecekseniz ve bunun hangi ırk olması konusunda kararsızsanız, pek çok olumlu özelliğe sahip olan Serengeti kedisi sizin için ideal bir seçimdir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Bengal ve Oriental Shorthair ırklarının çaprazlanarak geliştirildiği Serengeti melez olan karışık bir tür kedidir. Hem ismi hem de benekli kürk yapısı itibariyle vahşi bir kediyi andırsa da, aslında tamamen evcil, sevimli, oyuncu ve sosyal bir kedi cinsidir. Zarif bir vücuda, şahane tüylere ve iri, parlak gözlere sahip olan Serengeti çeşitli ayırt edici özelliklere sahiptir.

İlk başta belirtmekte yarar vardır ki o da ,Serengeti vahşi bir kedi türü değildir. Tam tersi sevecenliği, sadakati ve güveni içerisinde barındırır. Ev yaşamına fazlasıyla uygun sevimli bir tür kedi olan Serengeti, insan dostlarına karşı güçlü bağlar kurar ve sadakatini her fırsatta gösterir.

Onu tanımlarken, çoğu insanın da kolayca fark edebileceği ilk şey, bu ırkın ne kadar aktif ve çevik olduğudur. Uzun bacakları sayesinde atlama ve tırmanma gibi aktivitelerin başarılı bir şekilde üstesinden gelebilen Serengeti bu bakımdan hem oyuncu hem de meraklı bir kedi cinsi olarak tanımlanabilir. Merakını gidermek için devamlı sahibinin peşindedir. Açık gördüğü kapı, çekmece ve dolapların ardındaki şeyleri keşfetmeye bayılır. Özellikle yüksek yerlere çıkma çabası nedeniyle bulunduğu ortamdaki kırılabilecek eşyalara da risk teşkil eder.

Dolayısıyla, Serengeti kedisinin olduğu bir ortamda yüksek yerlerde kırılabilecek dekor eşyaların bulundurulmaması gerekir. Aynı zamanda, onu bu tür hareketlilikten yoksun bırakacak fakat zihinsel gelişimi ve onu meşgul edecek olan interaktif oyuncaklar bulundurulursa gelişimi ve günlük aktiviteleri için daha faydalı olacaktır. Unutulmamalıdır ki, bu kedi çok zekidir ve bazen insan dostlarını şaşırtan hamlelerde de bulunabilir. Çünkü her şeyi getirebilme yeteneğinin yanı sıra, muslukları dahi nasıl açacağını öğrenebilir, dolap içlerini bile kontrol etmekten geri kalmaz.

Serengeti , hemen her numarayı öğrenebilme yeteneğine sahip bir kedidir. Özellikle onunla tut-getir tarzı oyunlar oynamak istediğinizde, Serengeti kedisi müthiş bir istekle oyuna katılım gösterecektir. Ona tuvalet eğitimi ve tasmalı yürüyüş eğitimi de kolayca verilebilir.

Uzun süre yalnız kalmaması gereken bu cins bekâr kişiler ve günün çoğunu dışarıda geçirmek durumunda kalan aileler için uygun bir kedi cinsi değildir. Yeni insanlara ve yeni hayvanlara da bir süre sonra ısınabilen bu kediler bir kez arkadaş oldu mu da, harika bir şekilde sadık ve son derece uyumlu bir profil sergilerler.

Bu kedi aynı zamanda çocuklarla, diğer cins kedilerle ve iyi huylu köpeklerle çok iyi anlaşır. Ama henüz emekleyen bir bebek, Serengeti kedisinin ani hareketlerinden ürkebileceği için dikkat etmek gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

Serengeti Kedisi

Tarih

Nadir görünen bir kedi cinsi olan Serengeti, 1994 yılında Kaliforniya merkezli bir kedi barınağının da sahibi olan Amerikalı biyolog Karen Sausman tarafından geliştirildi. Karen’in isteği, Afrika’da yaşayan Serval vahşi kedi görünümünde yeni bir kedi geliştirmekti. Bu ırk Savannah türüne benzese de soyunda vahşi bir Serval kanı bulunmamaktadır.

Karen, bu cinsi geliştirmek için Bengal ile Oriental Shorthair ırkı kedileri çaprazladı. Bu çiftleşmeden vahşi eğilimleri olmayan fakat vahşi görünümlü kediler geliştirmeyi başarmıştı. Bu çaprazlama ile dünyaya gelen kediler birkaç yıl sonrasında büyümüş ve hem vücut özelliklerini hem de mizaç yapısını sergiler hale gelmişti. Bundan sonra, Serengeti ırkı popülerlik kazanmaya başlamış ve dünya çapındaki profesyonel kedi yetiştiricileri bu ırkın üreme programına katılmıştı. Günümüzde başta ABD olmak üzere İngiltere, Rusya ve Avustralya gibi ülkelerde aktif olarak yetiştirilmektedir.

Serengeti kedisi, bugün sadece Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Serengeti, zarif, boru şeklinde vücuda sahip orta büyüklükte zarif bir kedi türüdür. Çok atletik bir vücuda sahip olan Serengeti, iri kemikli yapısı ile fazlasıyla kıvraktır.

Kafa

Serengeti kafası, kulak boyutuna kıyasla küçük görünümlüdür. Kafa yapısı nispeten geniş ve yuvarlak, yüzü üçgenimsi bir görünüme sahiptir. Yanakları dışa çıkık, bıyık pedleri ise belirgindir. Burun yapısı düzdür ve rengi kürkü ile uyumludur.

Kulaklar

Kulaklar vahşi bir kedinin kulaklarına benzer büyüklükte olup diktir. Tabanda geniş olan kulaklar uçlara doğru hafif sivrilerek oval bir şekilde sonlanır ve içlerinde tüylenmeler vardır.

Serengeti Kedisi

Gözler

Bu cinsin yuvarlak ve büyük olan göz yapısı genellikle kehribardan altın rengine dönük ve yeşilimsi tonlardadır. Göz rengi kürk rengine bağlı olarak değişebilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Atletik kas yapısı ile uzun ve zarif bacakları vardır. Aynı zamanda pençeleri de çevik ve güçlü ayak parmaklarıyla birlikte mükemmel bir hareket kabiliyeti sağlar.

Kuyruk

Vücuda orantılı orta uzunlukta zarif kuyruğu tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafif sivrilerek son bulur. Kuyrukta, gövdedeki benek ve çizgilerin tersine halka görünümlü desenler mevcuttur. Kuyruk ucu ise çoğunlukla koyu renklidir.

Tüy

Kısa uzunlukta sık ve parlak bir tüy yapısına sahip olan bu cins çok fazla tüy dökmez ve bakımı da oldukça basittir. Kürkündeki benek ve çizgiler ona egzotik bir görünüm verir. Vücudunda, kafa, bacak ve kuyruğunda bulunan renkler koyu, boyun altı ve karında ise daha açık renkler hâkimdir.

Bakım

Serengeti kedisi özel bir diyete ihtiyaç duymadığı için hareketli yapısı nedeniyle mümkün olan en iyi mama ile beslenmesi gelişimi adına çok önemlidir. Zorunlu etobur olduğu için piyasada yer alan Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi ticari markaların et, balık eti, tavuk eti içeren yüksek kaliteli hazır paket mamalarından temin edebilirsiniz

Diğer tüm kedilerinde muzdarip olduğu obezite sağlık sorununa karşı Serengeti kedisinin yaşına, kilosuna, boyuna göre besin miktarı belirlenmeli ve ona göre beslenmelidir.

Aynı zamanda, kedinizi beslerken mutlaka mama kabının yanında bir de temiz su içeren bir kap koymayı ihmal etmeyiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın