HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Smokin Kedisi

Smokin Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
29 0
Smokin Kedisi

Smokin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tuxedo oldukça eski bir kedi ırkıdır.Tıpkı smokin giymiş bir görüntüye sahip olduğu için “Smokin Kedisi” olarak adlandırılır. Siyah ve beyaz renkleriyle ön plana çıkarlar.Bir çok ülkede asaletin sembolü olarak adlandırılır ve melez kedilerin en özelidir. Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de en çok rastlanılan kedi ırklarından biridir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Smokin özelliği birçok kedi cinsinde görülen bir özellik olduğu için Tuxedo kedilerin karakter ve kişilik özellikleri değişiklik gösterir. Ancak hangi cinse ait olurlarsa olsunlar diğer kedilerin kat be kat üstünde olan zekaları vardır.Genel olarak sıcakkanlı, şefkatli, oyuncu, sosyal ve sadık bir kedi olsalar da bu özellikler, cinsten cinse değişiklik gösterir.

Bir kedinin smokin olması için sahip olması gereken bicolor geni sayesinde çeşitli renk ve desenlerde olabilir. Eğer bir Smokin kedisi sahiplenmek istiyorsanız dış görünüşüne değil de hangi cinse ait olduğunu öğrenip ona göre dost edinmelisiniz. Böylelikle sahiplenmek istediğiniz kedinin kişiliği hakkında fikir sahibi olursunuz.

Normal kedilere nazaran verilen eğitimleri hemen anlar ve uygulamaya koyarlar. İnsan ilişkileri konusunda iletişimleri iyidir ve en az bir köpek kadar sahiplerine sadıktırlar. Ev içerisinde sürekli ilgi isterler ve sahiplerinin dikkatini çekmek için büyük çaba gösterirler.

Kalabalık bir aile ortamında onunla en çok kim ilgilenir kim severse evde en çok sevdiği kişi odur ve sahibi olarak onu görür. Eğer bu kişi sizseniz sürekli peşinizden gelecektir.Yaptığınız işlere dahil olup kendine has sesiyle miyavlayarak sizinle iletişim kurmaya çalışacaktır. Kendini sevdirmek için gösterdikleri çaba ile bir çok kişinin ilgisini çeker.

Smokin kedisi, yetişkin veya çocuk fark etmeksizin tüm aile bireyleriyle oldukça iyi anlaşır. Aslında evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar ama nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı köpekler onlardan korkar.  Bu nedenle Smokin kedisini köpeklerle aynı ortamda tutmamakta fayda vardır.

Canlı ve enerjik halleriyle dikkat çeken Tuxedo kedileri meraklı mizaç yapılarını oyunlarda kullanırlar. Sahiplerinin yanında zaman geçirmeyi sevseler de arada bağımsız olma istekleri ağır basabilir ve özgür hareket edebilirler.

Antik çağdan beri insanlarla birlikte mükemmel bir uyum içerisinde yaşayan Smokin kedileri, vahşi olmayan görünümü, sevecen kişiliği ve zekâsıyla günümüzde sahiplenmek için en çok tercih edilen türdür.

Smokin Kedisi

Tarih

Smokin kedileri sadece görüntüleri nedeniyle bu isimle anılırlar ve herhangi bir kedi ırkını temsil etmezler. Tarihi ile ilgili net bir bilgi olmasa da yapılan bazı araştırmalar sonucunda Smokin kedisinin izi eski Mısır’a dayanmaktadır. Mısır mezarlarında duvarlara çizilen kedi desenlerinin %70’inin Smokin kedisi olduğu görülmüş ve o dönemlerde de yaygın şekilde Smokin kedisine rastlandığı görülmüştür.

Ancak ilk olarak hangi ülkede ortaya çıktığı ve hangi kedi ırklarının çiftleşmesinden dünyaya geldiği bilinmemektedir. Eski Mısır döneminde yoğun ilgi görmüş hatta kutsal sayılıp tapılan bir kedi olmuşlardır. Nadir bir tür olmadığı için, dünyanın her yerinde bulunabilmiş ve günümüzde de son derece yaygınlaşmıştır.

Smokin deseni birçok kedi cinsinde görülebildiği için kişilik özelliklerinde olduğu gibi tarihi ile ilgili de net bilgiler vermek zordur. Eğer bir Smokin kedisi sahiplenmek istiyorsanız ve tarihini merak ediyorsanız, sahipleneceğiniz kedinin hangi ırka ait olduğunu öğrenmeli ve araştırmanızı o ırk üzerinden yapmalısınız. Ancak net bir bilgi şu ki; Smokin kedileri neredeyse kedi ırkları tarihinin en başından beri bizimle birliktedir.

Yakın tarihte Amerika’da bir kedi yarışmasına katılan Smokin kedisi, dereceye giremese de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.Eski başkan Bill Clinton’ın görev süresi boyunca Beyaz Saray’da yaşamını sürdüren Smokin kedisi o kadar ünlenmiştir ki Orta Afrika Cumhuriyeti’nde posta bullarına dahi resmi basılmıştır.

1949 senesinde Çin iç savaşında İngiliz Kraliyet Donanması adına görev yapan bir kedi olarak dünya çapında ün kazanan Smokin kedisi, gemilerde fareler ile mücadele etmiştir.Sonrasında ise askerlerin yemeklerini korumuştur ve bu başıralarından dolayı İngiltere bu cinse hem Simon adını vermiş hem de Dickin Madalyası’na layık görmüştür. Ne yazık ki Simon adlı kedi savaş sırasında aldığı bir kurşun yarasıyla hayatını kaybetmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bambino

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta boylu bir kedi olan Smokin kedisi, kısa tüy yapısına sahiptir. Ağırlıkları ve boyutları cinsine göre değişiklik gösterir. Dişi kedi erkek Smokinden daha hafif ve daha küçüktür. Atletik, kaslı ve zarif bir görünüme sahiptirler ve kafaları vücutlarıyla orantılıdır. Ortalama ağırlıkları 3,5 ila 4,5 kg arasında; uzunlukları ise 25-30 cm arasındadır.

Kafa

Smokin kedisinin kafaları orta boy ve yuvarlaktır.Vücuduyla her zaman orantılıdır. Kulak şekilleri, göz yapıları, çene ve burun yapısı Smokin kedisinin cinsine göre değişiklik gösterir. Smokin kedisinin özelliklerini öne çıkaran tek ortak nokta tüy yapısıdır. Bunun dışındaki tüm özellikleri kedinin mensup olduğu ırkların kedileri farklı şekillerde taşır.

Kulaklar

Belli bir tüy rengi ve deseni taşıyan kedilere verilen isim olan Smokin deseni, birçok farklı kedi ırkında görülebildiği için vücut şekilleri kafa yapıları,göz ve kulakları da farklıdır. Smokin desen görülen Maine Coon kedisinin kulakları tabandan geniş, uca doğru sivrilir yapıdadır. Maine Coon gibi Sibirya kedisinde de bu desen görülebilir. Bu kedilerin kulakları ise dışa doğru hafif eğimlidir ve kulaklarının içi de tüylüdür. Bu iki örnekten farklı olarak ,smokin desen görülen birçok kedinin kulakları da ait olduğu ırka göre değişir.

Smokin Kedisi

Gözler

Tuxedo kedilerin ait olduğu cinse bağlı olarak farklı olan bir diğer yerleri de gözleridir.Yine birçok kedi cinsinde olduğu Smokin kedisinin de tüy rengi ile göz renkleri ilişkilidir. Bu yüzdendir ki cins ayırt edilmeksizin Smokin deseni olan neredeyse tüm kedilerin göz renkleri altın veya yeşil renklidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Genellikle küçük veya orta boyutlu olan Smokin kedisinin bacakları güçlü ve kaslı, boyu gövde boyu ile orantılıdır. Bacakları ince ve uzundur.Yapısı ise atalarının geldiği bölgeye ve yaşam koşullarına göre şekillenmiştir. Kimi Smokin kedisinin ayakları küçükken kimi Smokin kedisinin ayakları ise geniş ve büyüktür.

Kuyruk

Smokin kedisinin kuyruk uzunluğu ds ait olduğu ırka göre değişiklik gösterir. Ancak genelde Smokin desene sahip olan kedilerin kuyrukları uzun ve ince olur. Tabanda geniş başlayan kuyruk uçlara doğru incelirken tüy yapısı ise ait olduğu kedi cinsine göre uzun veya kısa görülebilir. Smokin kedisinin kuyruk rengi ise siyahtır.

Tüy

Bu kedinin deseni birçok kedi cinsinde görüldüğü için tüyleri, uzun ve ipeksi, kısa, kalın, ince dalgalı veya daha başka herhangi bir şekilde olabilir.Tek ortak özellikleri tüm Smokin kedilerin tüy renkleri ve renk dağılımları aynı olmasıdır. Tüyleri uzun veya kısa olsa da her şekilde asildirler.

Renk

Siyah ve beyazın asilliğinin en güzel örneklerinden biri olan Smokin kedisi, tipik olarak siyah ve beyaz renkleri taşısa da siyah yerine turuncu ve gri renklerinde de görülebilir. Smokin kedisinin ana rengi beyazdır; karın, göğüs, boynun altı ve patiler beyaz renktedir. Bir kedinin smokin olarak kabul edilebilmesi için göğüs kısmının beyaz olması yeterli olsa da üst göğüste kravata benzer siyahlıklar görülen kediler de smokin olarak kabul edilir.

Bakım

Smokin kedileri beslenme konusunda çok fazla sorun çıkarmasalar da ait oluğu kedi ırkına göre farklılıklar olabilir. Daha büyük vücut ağırlığına daha fazla öğüne ihtiyaç duyarken, küçük Smokin kedisi için küçük porsiyonlar yeterli olacaktır.

Anne sütünden sonra alınan kaliteli mamalar kedilerin sağlıklı büyümesi için çok önemlidir. Yavruluk ve yetişkinlik dönemleri için özel olarak üretilen mamalarla beslenmeleri sağlıklı gelişimleri için önem arz etmektedir. Kuru mamalar daha sağlıklı olsa da kuru mamaya ek olarak haftada 2 veya 3 kere yaş mamalar da verilebilir. Düzenli aralıklarla yaş mamalar verilmesi su içmeyi sevmeyen kedilerin su ihtiyaçlarının karşılayacaktır. Aynı zamanda su içmeye teşvik etmek için sularının her zaman taze olması ve mama kabının yanında durması gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın