HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Somali Kedisi

Somali Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
32 0
Somali Kedisi

Somali Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Somali kedisi orta ve büyük boy arası bir ırktır ve sağlam kas yapısına sahiptir. Son derece kıvrak, meraklı ve aktivite düzeyi yüksek kedilerdir. Somali kedileri sahiplerine karşı olan bağlılıkları ve yüksek zekâ seviyeleri ile eğitimi kolay olan kedi türlerindendir. Dengeli ve sağlıklı bir cins olan bu kediler ülkemizde de tanınmaktadır. Ev yaşamına uygun olan Somali kedileri, ilk defa kedi sahiplenecek olanlar için ideal türlerdir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Bütün gün ev içerisinde miskin miskin yatacak bir kedi istiyorsanız Somali kedileri sizin için uygun değildir. Ataları Habeş kedileridir ve onların tüm kişilik özelliklerine sahiptirler. Somali kedisi göz alıcı muhteşem güzellikteki ile dikkatleri çeker

Somali kedisi de tıpkı ataları Habeşliler gibi dinç ve son derece kıvraktırlar. Keskin bir mizah anlayışına sahip olup, yüksek seviyede aktivite kedisidirler. Sahipleriyle kaliteli vakit geçirip oyunlar oynamayı çok severler. Kendi kendilerine de oyun oynamaktan geri kalmazlar. Böylelikle de onları aşırı kilolara bağlı obezite ve eklem rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarından korunurlar. Oyunlar vazgeçilmezleridir. Tut-getir tarzı oyunları çok severler ve birçoğu evin içerisinde bir topun veya kedi nanesi içeren peluş oyuncakların peşinden koştururlar. Bunu her defasında bitmek tükenmek bilmeyen enerjileriyle tekrarlayıp dururlar. Eğer oyuncakları geri alamayacakları bir yere girerse (koltuk altı gibi) gelirler ve sahiplerine o kocaman gözleriyle anlatmaya çalışır veya patileriyle dürterek oyuncaklarının yerini gösterirler. Somaliler işte bu kadar akıllı kedilerdir.

Somali kedisi, evin diğer bireyleriyle de yakınlaşsalar da en çok sahiplerine bağlıdırlar. Bu bağlılıkları eğitilmelerini kolaylaştırır. Sahipleriyle duydukları yakınlık rahatsız edecek boyutta değildir. Ayak bağı olmazlar.

Görünüşleri ile tilkiye benzeyen Somali kedisi karakter olarak da benzetilir. Öyle ki, bir tilkiden daha fazla kurnazlık yapabilirler. Özellikle oyunlarında kendilerine has geliştirdikleri taktikler ile kimi zaman sahiplerini bile şaşırtmaktadır. Onların bu hareketli yapıları genellikle günün bazı saatlerinde ortaya çıkar. Örneğin sabahın dördünde yere düşen bir ev eşyasının çıkardığı sese uyandığınızda, meraklı kediniz sizden önce uyanmış ve muhtemelen enerjisi yüksek bir şekilde sesin nerden geldiğini arıyordur. Evin etrafında hoplayıp zıplamayı, dolapları açmayı ve çoğunlukla başlarını belaya sokmayı çok severler Somali kedisi sahiplenecek olanların ev içerisinde yüksek yerlere tehlikeli eşyalar koymamaları tavsiye edilir.

Kararlı kediler olan Somali kedisi kafalarının içinde bir fikir dolanıp durduğunda, onları bu fikirden caydıracak hiçbir şey yoktur. Bu fikri mutlaka yerine getirmek isterler. Endişe etmenize gerek yok. Kavgacı değiller, sadece biraz inatçıdırlar.

Onlar son derece insan odaklıdırlar ama yerden kaldırılıp kucağa alınmayı pek sevmezler ve böyle bir durumda siz onları bırakana kadar kıpır kıpır olurlar. Fakat sahipleri kanepede dinlenirken, onlara yakın olmayı da çok severler ve sahiplerini rahatsız etmeyecek boyutta hayatlarının her alanına dâhil olmak isterler.

Somali Kedisi

Tarih

Somali kedisi ilk olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktıkları hakkında kesin olmasa da bazı kedi yetiştiricileri, Habeş’te kendiliğinden doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıktıklarını düşünmektedirler. Aynı zamanda bazı genetik araştırmalar, Somali kedisi, İngiltere’de Habeş cinsi kedi yetiştirme programında çiftleştirmenin uzun tüylü kediler ile yapıldığı ve bunun neticesinde yeni bir ırk olarak oluştuğunu göstermektedir.

I. ve II. Dünya Savaşları’ndan sonra, pek çok kedi ırkının nesli ne yazık ki tükenme noktasına gelmişti. Somali ırkı da bunlardan biriydi. Bu nedenle Somali ırkının da neslinin devam etmesi için yetiştiriciler onları Habeşliler ile çiftleştirmek zorunda kaldılar. Hatta 1953 senesinde İngiltere’den Amerika’ya gelen ve ilk uzun tüylü Habeşli Raby Chuffa, Somali ırkının Kuzey Amerika kıtasındaki atası olarak kabul edilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tiffanie

Raby Chuffa isimli kedinin soyu ise İngiliz bir Habeş kedisi olan uzun tüylü Mrs. Mews’e kadar dayandığı düşünülmektedir. Kedi yetiştiricisi Janet Roberson’a II. Dünya Savaşı sırasında bir denizci tarafından getirilen Mrs. Mews çiftleşme sonrası iki yavru kedi dünyaya getirmiştir. Ancak her ikisi de kusurlu birer Habeş kedileri olmaları nedeniyle kimse tarafından kabul görmemişti.1960’lı yıllara gelindiğinde ise Amerika’da büyük bir ün kazanmaya başlayan bu iki kedi, yetiştirilmesi için çalışmaların başrolü olmuştu.

1972’de Amerika’da, “Somali Cat Club of America” kuruldu ve Somali kedisi meraklıları bir araya gelip 1975 senesinde ise Amerika Kedi Meraklıları Derneği’ne (CFA) bağlı Uluslararası Somali Kedi Kulübü kuruldu.1979 ‘da Somali cinsi kedi, CFA’da şampiyonluk statüsü alarak kendini tüm dünyaya kabul ettirdi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Somali cinsi kediler orta uzunlukta bir gövde yapısı ile kıvrak ve zarif vücuda sahiptirler. İyi gelişmiş bir kas güçleri vardır. Göğüs kafesi hafif yuvarlaktır. Sırt kısmı kavisli ve tıpkı gerilen bir kedi görünümündedir.

Kafa

Somali kedilerinin kafa yapısı orta uzunluktaki gövde yapısına kıyasla biraz ufak kalmıştır. Hafif yuvarlak olan kafa yapıları vardır. Burun köprüsünden alına doğru hafif bir yükselti vardır. Çeneleri dolgundur. Yüz kısımları ise hafif sivridir.

Kulaklar

Tabanda geniş kulaklar uçlara doğru hafifçe sivrilir. Açık ve dik olan kulakları onlara uyanık bir görüntü verir. Kulak içleri ise neredeyse kulağın dış tarafına ulaşan yatay tüy tutamlarına sahiptir.

Gözler

Küçük kafalarında yer alan badem biçimindeki büyük gözleri son derece parlak ve etkileyicidir. Koyu kapak derisiyle çevrili olan gözleri genellikle altın veya yeşil renktir. İki göz arası genişlik ise bir göz büyüklüğü kadardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Somali kedisi bacak ve patileri gövdeleri ile orantılı olup oval şekildedir. Önde beş, arka patilerde ise dört parmakları bulunan bu kediler ayakta durduklarında çevik ve hızlı oldukları izlenimi verir.

Kuyruk

Tabanda kalın olan kuyruk yapıları uçlara doğru hafifçe sivrilir. Gövde ile dengeli bir uzunluğa sahip olan kuyrukları vücuda nazaran daha fazla tüylüdür. Bu da onlara tıpkı bir tilki görüntüsü verir.

Tüy

Somali cinsi kedileri orta uzunlukta bir tüyleri yumuşak ve son derece incedir. Somali kedisi kürkleri ne kadar yoğun olursa o kadar iyi olur. Gövdenin tamamı orta uzunlukta olup, kuyruk ise biraz daha uzun bir tüylüdür.

Renk

Bu ırkın tüy renkleri kırmızı-turuncu, koyu ve açık kahverengi, tarçın ve geyik yavrusunun kürk rengini andıran tonlardadır. Sıcak ve parlak olan renkleri kuyruk ve baş kısmıyla uyumludur. Kuyruk ucundan omurgaya doğru koyu bir gölge görülür. Yine dizleri ve kuyruk kısımları daha koyudur. Gözlerden ve kaşlardan uzanan koyu çizgiler ise alın kısmına kadar devam eder. Çene ve gıdı ise daha açık renktedir.

Bakım

Somali kedileri hareketli kedi sınıfında oldukları için yaşam tarzlarına uygun kaliteli bir diyetle beslenmeleri gerekir. Kediler bildiğiniz üzere etçildirler ve bu yüzden yüksek kaliteli hayvansal protein içeren besinlere ihtiyaç duyarlar. Hayvansal protein içeren hem kuru hem de yaş mamalardan temin edip, enerjilerini desteklemek için de günde iki öğünle onları besleyebilirsiniz. Beslenme sonrası ise egzersizleri yaptırılmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın