HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Sokoke Kedisi

Sokoke Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
34 0
sokoke orman kedisi

Sokoke Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Diğer adıyla Afrikan Shorthair olarak da bilinen Sokoke, herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla oluşan az sayıdaki doğal kedi ırklarından biridir. Doğu Kenya’da ortaya çıkan bu egzotik görünümlü cins, inanılmaz derecede benzersiz kürküyle tanınmaktadır. Bu türün, atletik, zeki ve sosyal bir mizaç yapısı olduğu bilinmektedir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Sokoke Orman Kedisi veya Afrikan Shorthair olarak da bilinen Sokoke, Doğu Kenya’da Sokoke Ormanları’nda herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla evrimleşmiş dünyanın nadir kedi türlerinden biridir. Afrika’nın yerli kedi cinsleri arasında gösterilen Sokoke, Kenya’daki Arabuko Sokoke Ormanı’nda ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı zamanlar vahşi bir kedi olarak tanımlansa da bugün artık evcil bir kedi olarak sahiplenilmekte ve evlerde yaşamaktadır.

Arkadaş canlısı bir kişiliğe, atletik yapıya, zeki ve sosyal mizaca sahip olan bu kediler vokaldir de. Özellikle sahibiyle beraber sohbetlere çok düşkündürler. Bu da onu dikkate alınması gereken bir kedi türü yapar. Bazı zaafları da vardır ki o da şudur ; insan dostlarından hoşlanır fakat çok haşır neşir olmazlar. Sadece kendi şartlarında bir yakınlık kurmak ister. Mesela, kucaklanmaktan ve sahiplerine sokulmaktan hiç hoşlanmazlar. Bunun yerine, aile üyelerinin peşlerinden gitmeyi ve boş zamanlarında özellikle de sahibinin yanında dinlenmeyi tercih eder.

Kökeni itibariyle vahşi bir kedi olmasına rağmen, Sokoke kedisi kolayca evcilleştirilebilir bir kedi türüdür. Kendisiyle ilgilenen insan dostuna her zaman karşılığını vermeye can atar. Onu takip eder, koltukta yanına kıvrılır yatar ve her seferinde melodik sesler çıkararak sevimliliğini sahibine gösterir.

Sanki doğuştan geveze gibidir. Ortada hiçbir şey yokken dahi saatlerce mırıldanmayı sürdürebilir. Sahibi dışarıdan geldiğinde, onu kapıda karşılamak için kapıya koşar, ayaklarına dolanır. İster onlar dinlenirken olsun ister oyun esnasında olsun, genellikle aile üyeleriyle birlikte olmaya can atar. Uzun süre de yalnız kalmaya gelemeyen bu kediler strese kapılıp söz konusu bu sürenin hem fazlalaşması hem de devam etmesi ile onda ilerleyen evrelerde agresifliği de ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle, yalnız yaşayan bireyler için ideal bir kedi türü değildir.

Sosyal ve girişken bir kedi olduğu için kalabalık aileler için daha uygundur. Bu nedenle, Sokoke kedisi çocuklarla, diğer cins kedilerle ve hatta iyi huylu köpeklerle bile aynı ortamda zaman geçirebilmektedir. Aynı zamanda, eve gelen yabancılardan da kaçıp bir yere sinmek gibi bir özgüvensizliği yoktur.

Oldukça atletiktir ve ev içerisinde devamlı bir şeyler arıyormuşçasına dolanır durur. Bu türün bir diğer belirgin özelliği de suyu seviyor olmasıdır. Diğer birçok kedi ırkının aksine sudan keyif alır. olduğu unutulmamalıdır.

Sokoke kedisi, Afrika yerli kedileri arasında en zeki kedi cinslerinden biri olarak sayılmaktadır. Bu nedenle, eğitilmesi çok da zor olmayan bir kedidir. Enerjik ve dikkatli Sokoke kedisi iyi planlanmış bir eğitimle herşeyi öğrenir. Oldukça uyumludur. Bu kedilerin tırmanmayı ve zıplamayı sevdiğini de hatırlatmak isteriz. Kedi ağacı, tırmalama direği onun yaşadığı evde mutlaka olması gereken eşyalardandır. Ve tabii ki, yüksek yerlerde kırılabilecek dekor eşyaların Sokoke kedisi tarafından devrilme riskine karşılık önlemi alınması gerekmektedir.

Sokoke Kedisi

Tarih

Sokoke, Kenya’nın Sokoke Ormanları’nda tesadüf eseri keşfedilmiş bir kedi cinsidir. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla evrimleştiği bilinse de, Sokoke kedisinin ortaya çıkışı hakkında iki teori ortaya atılmaktadır.

İlkine göre, 1977’de İngiliz asıllı Kenyalı vahşi yaşam fotoğrafçısı ve at yetiştiricisi olan Jeni Slater, Kenya’nın doğusunda Sokoke bölgesinde bir hindistancevizi tarlasında biri erkek ve diğeri dişi iki farklı vahşi yavru kedi bulmuştu. Jeni Slater’in bu kedileri evcilleştirip yetiştirdikten sonra da çiftleşmesini sağlamıştı. Bu çiftleşmeden yeni bir kedi türü oluşmuştu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Russian White

Bir diğer teoriye göre ise, Kenya kraliçesinin evcil bir kedisi ile yaban bir kedinin çiftleşmesi sonucu melez olarak doğduğu ileri sürülmektedir.

İlk teoride ki Jeni Slater’in rastladığı bu iki yavru kedinin kesin olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmese de, doğal seçilim yoluyla evrimleştiği daha ağır basmaktadır. 1978 yılında Jeni Slater, bu kedileri çiftleştirerek ciddi bir şekilde üreme programı başlatmıştı. Bu türün, tam olarak asıl yetiştirme programı 1983 yılında Gloria Moeldrop adlı kişinin Danimarka’ya bir çift Sokoke türü kedi getirmesiyle başlamıştı.

1987 senesinde Jeni Slater, genetik çeşitliliği arttırmak için daha koyu renkli bir sokak kedisiyle çiftleştirmeyi düşünmüştü. Bu çiftleşmeyle birlikte doğan bazı Sokoke kedilerinde nokta desenli benekler vardı.

Danimarka’da başlatılan Sokoke üreme programı ise 1989 senesinde Kenya’dan gelen daha fazla kedinin katılmasıyla genişlemişti. Aynı zamanda, Kenya’da yaşayan İngiliz vatandaşı Jeannie Knocker, Sokoke bölgesindeki ormanlık alandan daha fazla vahşi kedi toplayarak üreme programının arttırılmasına katkı sağlamıştı.

Bugüne gelindiğinde, tüm bu uğraşlar bugün Sokoke kedilerinin vahşi atalarından farklı olarak tamamen evcilleşmiş bir kedi olmasına neden olmuştur. Ancak günümüz Sokoke kedilerine başka türlerinde katkısı olabileceğinden, sahip olduğu mizaç yapısını tam olarak kimden aldığı bilinmemektedir.

Bugüne kadar Sokoke cinsini tanıyan kuruluşlara bakıldığında ise, 1993 senesinde Kedi Kayıtları Federasyonu (FIFe), Uluslararası Kedi Birliği (TICA), Kanada Kedi Derneği (CCA) ve Birleşik Krallık Kedi Irkları Yönetim Konseyi (GCCF) bu ırkı tanıyan kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta boy kedi cinsi olağanüstü atletik bir yapıya sahip olup yağsız, kaslı ve atletik vücuda sahip kedi türüdür. Erkek Sokoke kedisi tipik olarak dişiden kedilerden daha büyüktür.

Kafa

Sokoke kedisinin kafa yapısı, vücuduna oranla çok küçük olup kama şeklini andırmaktadır. Elmacık kemikleri belirgin bir şekilde dışa çıkık ve geniş ve düz bir burnu vardır. Çene fazlasıyla güçlüdür. Bıyık pedleri belirgindir. Boyun kısmı ise kısa ve dardır.

Kulaklar

Orta büyüklükte ve dik bir kulak yapısı nispeten yuvarlak uçludur. Tabanda geniş başlayan kulak içlerinde tüylenme görülmektedir.

Gözler

Sokoke kedisinin badem şeklinde, orta büyüklükte gözleri ve kehribar-yeşil tonlarında göz rengi vardır. İki göz arası mesafe bir göz genişliği kadar vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Uzun ve ince bacakları sayesinde atletik bir cinstir. Arka bacakları ön bacaklardan biraz daha yüksektir ve gövdesinde görülen tekir desenler bacaklarda da kendini gösterir.

Kuyruk

Bu kedilerin kuyruğu belirgin bir şekilde kırbacı andırır. Vücuduna oranla uzun bir kuyruk yapısı vardır. Tabanda kalın başlayan kuyruk uçlara doğru incelerek son bulur. Bu türün kuyruk ucu tamamıyla koyu renklidir.

Tüy

Sokoke kedisi kısa ve çok ince bir tüyleri son derece parlaktır. Kısa tüyleri çok az bakım gerektirir ve tüy dökme oranı da çok düşüktür. Haftada yalnızca bir kez fırçalamak tüylerinin bakımı için yeterlidir.

Renk

Sokoke kedisi genellikle açık kahverengi ve koyu kestane kahvesi renginde kürke ve üzerinde lekeli tekir desenleri vardır. Desenler vücudun tamamında, kuyrukta, baş ve ayaklarda görülür. Boyun ve karın kısmında ise açık kahverengi bir renk vardır.

Bakım

Sokoke, özel bir beslenmeye ihtiyacı olmayan ırk olsa da yüksek kaliteli besinlere ihtiyaç duyar ve gelişimini de kaliteli bir diyetle yapmayı ister. Hayvansal besinlerden tüketen Sokoke kedisinin beslenmesini protein zengini sığır eti, ciğer, tavuk eti, balık eti ve hindi eti oluşturur. İçeriğinde hayvansal gıda kaynakları olan kuru ve yaş ticari mamaları da afiyetle yiyebilmektedir. Tercih edilecek hazır mamaların protein açısından bol, karbonhidrat açısından az olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, hazır mamaların ana bileşeninin kaynağının gerçek et veya balık olduğundan emin olunmalıdır. Aynı zamanda, tercih edilecek mamanın Sokoke kedisinin yaşına, boyuna kısacası yaşam evresine uygun olmasına da dikkat edilmelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın