HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ussuri

Ussuri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
33 0
Ussuri

Ussuri Özellikleri ve Bakımı

Kedi ailesi içerisinde kendisine pek az rastlanan nadir ırklardan biridir. Rusya’nın Amur Nehri bölgesinde herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal yollarla oluşan melez bir kedi türüdür. Oldukça nadir ırklardan biri olan Ussuri’yi Rusya’da bile bulmak kolay değildir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Dünyanın en nadir kedi ırklarından biri olan Ussuri Rusya’nın Amur Nehri bölgesinde doğal seçilim yoluyla ortaya çıkmış melez bir kedi türüdür. Bu cins, yarı vahşi bir kedi cinsidir. Zaten vahşi bir görünüme sahip olup son derece kaslı, atletik ve zarif bir vücutları vardır.

Bu ırkın vahşi bir kişilik mirası vardır ancak günümüzde evcilleştirilmiş, akıllı ve zeki bir kedi türüdür. Ancak vahşi mirası onun usta bir avcı olduğunun da göstergesidir. Fareler, sıçanlar, alçaktan uçan kuşların dahi bu kedilerden kurtulma şansları yoktur.

Ussuri kedisi insan dostlarıyla güçlü bağlar kurarlar. Özellikle devamlı kendisiyle ilgilenen sahiplerine ayrı bir yakınlık hissetmektedir. Aynı zamanda, tüm aile üyeleriyle de yakınlaşmaktan kendini alıkoymaz. Sevecen ve girişken yapısıyla ailenin her üyesiyle yakınlaşmak hoşuna gider, ancak çoğunlukla ailede yalnızca bir kişiyle güçlü bir bağ kurar; o da tahmin edeceğiniz üzere, kendisiyle en çok ilgilenen sahibiyledir. Ancak kucak kedisi değillerdir. Daha çok sahibinin yanına kıvrılıp vakit geçirmek tercihleridir ama kendini de sevdirmekten geri durmaz.

Avcı içgüdüsü ve hareketli yapısı nedeniyle çok küçük çocuklu (0-5 yaş) aileler için pek tavsiye edilmez. Ama 7 yaşındaki bir çocukla ona zarar vermeden zaman geçirebilmektedir. Yarı vahşi bir kedi ve bağımsız bir karaktere sahip olsa da, genelde sakin olduğu söylenebilir. İlgi manyağı değildir ve ilgisiz kaldığı an strese ve üzüntüye kapılmaz. Yani, sahibini odadan odaya takip edip, karnı acıktığında miyavlayıp, kucak için yalvarmaz.

Ussuri, vahşi doğanın bir parçası olması sebebiyle hayatta kalma mücadelesini ne şekilde vereceğini çok iyi bilir. Atalarından aldığı bu miras beraberinde bu cinste muazzam bir zekânın ve avcı kabiliyetinin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Sürüngenler ve diğer küçük davetsiz misafirlerin ondan kurtulması mümkün değildir. Bu sebeple, Ussuri cinsi bir kedinin olduğu evde akvaryum canlıları ve hamster gibi küçük canlıların olmaması önerilir. Aslında, çok güçlü bir av dürtüsüne sahip kedi cinsi olduğu için, küçük, kapalı ev ortamında evcil bir kedi olarak yaşaması da pek tavsiye edilmez. İçgüdüsel olarak avlanma ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için en azından müstakil bahçeli evlerde yaşaması daha uygun olacaktır.

Ussuri kedisinin bağımsız doğası ve ilgiye aç olmayan kişilik özelliği, aslında onu, evcil hayvanlarla pek ilgilenemeyen bekârlar için oldukça ideal bir kedi cinsi yapmaktadır. Aynı zamanda, az bakım gerektiren tımar ihtiyacı sayesinde sahiplerine her zaman rahat bir nefes almalarını sağlamaktadır.

Ussuri

Tarih

Ussuri cinsi kediler, herhangi bir insan müdahalesi olmadan, tamamen doğal seçilim yoluyla oluşmuş melez bir kedi ırkıdır. Rusya’nın Amur Nehri bölgesinde Amur Ormanları’nda ortaya çıktığı bilinen bu kediler yarı vahşi bir kedi türüdür. Amur leoparı veya Amur Ormanı kedisinin evcil kedilerle çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ama ortaya çıkış tarihi belirsizdir ve bundan dolayı gelişimi hakkında fazla bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chartreux Kedi Cinsi

Bu cins için henüz resmi bir üreme programı başlatılmadığı için şu an için nadir ve nispeten bilinmeyen bir kedi ırkı olarak bilinmeye devam etmektedir. Hatta anavatanı Rusya’da bile kendisine rastlamak pek mümkün değildir. Bundan dolayı da TICA olsun, CFA olsun herhangi bir resmi kedi ırkları kayıt kuruluşu tarafından da tanınmamaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Ussuri, vahşi görünüme sahip, kaslı, atletik ve zarif vücuduyla orta boy bir kedi olduğu söylenebilir. Çeneleri güçlü ve sağlamdır.

Kafa

Bu cinsin orta büyüklükte yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Güçlü bir çeneye ve iyi koku alabilen hassas bir burun yapısına sahip olmakla birlikte elmacık kemikleri belirgin bir şekilde dışa çıkıktır. Bıyıkları ise yüzde belirgin bir şekilde kendini belli eder.

Kulaklar

Bu kedileri usta bir avcı yapan hiç şüphesiz hassas burnu ve kulaklarıdır. Müthiş bir duyma yetisine sahip kulakları, iki yana açık, tabanda geniş olup uçlara doğru oval bir şekilde sonlanır. Kulakları arası mesafe yaklaşık 1,5 kulak genişliği kadardır ve tıpkı bir vaşağın kulakları gibi tüylüdür.

Gözler

Ussuri kedisinin gözleri badem şeklinde olup sarı ve yeşil renktedir. Göz kenarları sanki kara kalemle çizilmiş gibidir.Çok uzakları görebilen gözleri onu usta bir avcı yapmaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta uzunluktaki bacakları, iyi kemikli, kaslı ve güçlüdür. Orta uzunluktaki bacakları hafif oval pençeleri tamamlar.

Kuyruk

Vücuduna orantılı orta uzunlukta bir kuyrukları tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafifçe sivrilerek son bulur. Vücudundaki benek ve çizgilere göre kuyrukta daha çok halka desenler vardır.

Tüy

Ussuri kedisinin kısa parlak tüyleri çok az bakım gerektirir. Uzun tüylü kediler gibi günlük bakıma ihtiyaçları olmaz. Haftada yalnızca bir defa fırçalamak tüylerinin bakımı için yeterlidir.

Renk

Bu kedilerin, Tekir benzeri çizgili ve benekli desenleri olan bir renk dağılımına sahiptir. Omurgası boyunca nokta ve halkalardan oluşan koyu sırt şeridi vardır. Kürk rengi genellikle koyu olmakla birlikte açık kahverengi de görülebilmektedir.

Bakım

Yarı vahşi bir kedi ırkı olan Ussuri aynı ataları gibi vahşi beslenme ihtiyaçlarına sadık olarak bol hayvansal gıdalardan beslenir. Bundan dolayı bu cins bir kedinin ticari mamalarla beslenerek hayatta kalmaları oldukça zordur. Bu nedenle, taze et ve veteriner tarafından önerilen besin takviyeleri ile beslenmesi daha doğru olacaktır.

Aynı zamanda, açık havada rahatça dolaşabilen evcil bir Ussuri kedisi avlanma yeteneğini kullanarak kendi yiyeceğini kendi bulacağı için sahibine de daha az bağımlı hale gelebilmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın