HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Mekong Bobtail

Mekong Bobtail

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
30 0
Mekong Bobtail

Mekong Bobtail Özellikleri ve Bakımı

Güneydoğu Asya kökenli yerli bir kedi türüdür. Anavatanı Tayland olan Mekong Bobtail kedisinin kürkü Siyam, kuyruğu ise Manks’ın kuyruğu ile benzerdir. Bu ırk, Güneydoğu Asya’da Irak’tan başlayıp İran, Moğolistan, Burma, Laos, Çin ve Vietnam’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada doğal olarak bulunmaktadır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Güneydoğu Asya kökenli yerli bir kedi türü olan Mekong Bobtail, Irak, İran, Moğolistan, Burma, Laos, Çin ve Vietnam gibi ülkelerin olduğu geniş bir coğrafyada bulunabilen bir canlı türüdür. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla gelişmiş bir cinstir.

Mekong Bobtail, başta sahibi olmak üzere insan dostlarına karşı sevgisini fazlasıyla gösterebilen, arkadaş canlısı, sosyal ve girişken bir kedi türüdür. Üstelik zeki ve bir o kadar da meraklıdır ve zekâsını sahibiyle geçirdiği süre boyunca oyunlarda ve diğer evcil hayvan dostlarıyla geçirdiği vakitler boyunca gösterir. Merak duygusunu bastırmak için dikkatini çeken bir nesneyi önce patisiyle kontrol eder, sonra koklar ve onu tanımaya çalışır, açık kalmış kapıları aralar, çekmece ve dolapları açmaya yeltenebilir. Bu durumlar onun haylaz bir kedi değil tam tersine meraklı bir kedi olmasından ileri gelir. Bu meraklı yapısı ve zeki oluşu onun eğitilebilmesini de kolaylaştırır. Ona bir takım komutları içeren öğretici davranışlar öğretilebilirsiniz. Mesela, tuvalet kabı, tırmalama direği, kedi ağacı gibi gereçleri pekiştirme yoluyla tanıyabilir, tasmalı yürüyüş eğitimini her yaşta kolayca kendisine öğretebilirsiniz.

Sahibiyle çok içli dışlı olan Mekong Bobtail fazla ayak bağ olmadan sahibini odadan odaya takip eder, aklı sıra ona yardımcı olmaya çalışır. Onunla geçirdiği zaman boyunca bir aktivitenin parçası olmak, günün sonunda TV karşısında koltukta sahibinin yanına kıvrılmak, kucağa gelmek veya günün sonunda birlikte yatağa girmekten çok mutlu olur.

Çok sadık bir kedidir ve insan dostlarına yakın olsa da en çok bağı sahibiyle yani en çok kendisiyle ilgilenen kişiyle kurar. Kalabalık ailelere ayak uydurabilen, aynı evde diğer cins kediler ve iyi huylu köpeklerle de bir arada yaşayabilen bir kedi ırkıdır. Bununla birlikte, eve gelen yabancılardan da kaçmaz. Aksine, ona yakınlaşmasıyla kısa sürede bağ kurabilme kabiliyetini öne çıkarır. Belki de en önemlisi, çocuklarla iyi anlaşmasıdır. Varlığını insan dostlarına göstermek niyetiyle ortamlarda çeşitli melodik sesler çıkararak ben de buradayım mesajı vermeye çalışır. Çocuklarla geçirdiği zaman boyunca onlara zarar vermeden oyunlar oynayabilir, kendini sevdirebilir. Uysaldır ama bir o kadar da çevik ve atletiktir. Bu yüzden, küçük bebeklerle geçirdiği süreler boyunca ebeveynlerin kontrol etmesi önerilir.

Hareketli bir yapıya sahiptir. Uzun süreler bir köşeye sinip yatan, çeşitli aktivitelerde bulunmayan bir kedi değildir. Aktif bir beyne sahiptir ve bu yüzden bolca eğlenmeye ihtiyaç duyar. Yani kalabalık aileler için daha idealdir. Çok uzun süreler yalnızlığa da gelememektedir. Bu nedenle yalnız yaşayanlar ve onunla ilgilenemeyecek kadar yaşlı olan çiftler için uygun bir kedi değildir.

Mekong Bobtail, kalabalık aileler için son derece uygundur. 18 yıla yakın bir ömre sahip oluşu da uzun yıllar çok iyi bir dost olacağının göstergesidir.

Tarih

Mekong Bobtail doğal bir kedi türüdür. Herhangi bir insan müdahalesi olmayan tamamıyla doğal olarak meydana gelen bu cinsin kökeni Güneydoğu Asya’ya uzanmaktadır. Anavatanı Tayland’dır ama Irak, İran, Moğolistan, Burma, Laos, Çin ve Vietnam ülkelerini kapsayan geniş bir coğrafyada doğal olarak bulunmaktadır. Koyu desenli tüyleri ile Siyam ve kısa kuyruğu ile Manks kedisini andıran Mekong Bobtail kedisi özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısında tanınmaya başlamıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Domestic Medium Hair

1980’lere kadar bu tür çok da fazla bilinmiyordu. Ancak bu yıllardan sonra dünya çapında bir bilinirliğe sahip oldu ve Asya’da olduğu kadar Avrupa’da da ünü artmaya başladı. Mekong Bobtail, 2004 senesinde Dünya Kedi Federasyonu tarafından resmi olarak tanındı. O seneler Thai Bobtail olan türün adı Mekong Bobtail olarak değiştirilerek tescillendi.

Mekong Bobtail

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Mekong Bobtail, orta büyüklükteki vücut yapısı ile ne çok tıknaz ne de çok zayıftır. İyi bir kas kütlesine sahiptir. Her kedi türünde olduğu gibi bu ırkın da tam boyut standartları değişiklik gösterebilmektedir. 6-7 kilodan çok olmayan narin bir kedi türüdür.

Kafa

Baş, orta uzunlukta olup son derece gelişmiş bir çene yapısı vardır. Elmacık kemikleri erkek kedilerde daha belirgin şekilde dışa çıkıktır. Alından burun ucuna hafif bir eğim görülür ve başın yuvarlak görünümü kısa bir kama şekline benzer. Siyam benzeri bu türün de yüz kısmı koyu renklidir.

Kulaklar

Kulaklar orta boyuttadır ve baş kısmıyla orantılıdır. Tabanda geniş başlayıp uçlara doğru hafif sivrilerek son bulan kulakları dik ve açıktır. Hafifçe dışa dönük olan kulak arası mesafe yaklaşık 1 kulak genişliği kadardır. Kulak içlerinde hafif tüylenmeler vardır. Bu türün kulakları da tıpkı yüzü gibi koyu renktir ve yüz-kulak koyuluğu itibariyle de Siyam kedisinin kafa yapısını andırmaktadır.

Gözler

Gözler oval şekilli ve büyük olup rengi parlak mavidir. Bu renk dışında ikinci bir renk görülmez. Göz rengi ne kadar parlaksa o kadar iyi ve sağlıklı olduğu anlaşılır. Bazı kedilerin gözleri badem şekillidir ve bu nedenle hafif eğimli olabilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar orta uzunlukta olup incedir ve arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzundur. Pençeleri ise küçük ve oval olup tıpkı yüz ve kulakları gibi koyu renklidir.

Kuyruk

En belirgin özelliği kısa ponpon kuyruğudur. Tabi aynı zamanda bu kuyruk yapısı her Mekong kedisinde farklı olabilmektedir. Kuyruk uzunluğu da değişebilir ama çoğunlukla en az üç omur içeren kısa bir kuyruğa sahip olanlarıdır.

Tüy

Mekong Bobtail kısa uzunlukta, sık ve parlak tüylerden oluşan bir tür yapısına sahiptir. Uzun tüylü kedilere kıyasla bakımı kolay olup haftada sadece basit bir fırçalama tüylerinin bakımı için yeterli olacaktır. Bu türün yüz, kulaklar, kuyruk, bacaklar ve pençeleri tıpkı Siyam gibi koyu renklidir.

Renk

Bu cinste kabul edilen ana renk mühür rengidir. Yüz, kulaklar, kuyruk, bacaklar ve pençeler koyu renklidir. Aynı zamanda, mavimsi, tekir, kaplumbağa kabuğu, çikolata ve leylak renkli kediler de görülebilmektedir.

Bakım

Mekong Bobtail narin yapılı hafif bir vücuda sahip olmakla birlikte son derece aktif ve enerjiktir. Günün çoğunu oyun oynayarak geçiren bu kediler gün içerisinde kaybettiği enerjiyi tekrar yerine koyabilmesi için yüksek kaliteli besinlerle beslenmeye ihtiyaç duyar. Zorunlu etobur canlı olduğu için diyetini hayvansal gıdalar oluşturur. Piyasada yer alan bazı popüler markaların hayvansal gıdalar içeren hazır konserve ve paket mamaları tercih edebilirsiniz. Söz konusu ticari markaların yavru ve yetişkin kediler için kuru ve yaş mamaları bulunmaktadır.

Sığır eti, tavuk eti, balık eti ve hindi eti gibi ev yapımı yüksek proteinli gıdalar verilebilir. Besinlerde proteinin yüksek, karbonhidratın az olmasına özen gösterilmelidir. Bu kediler mama dışında taze sebze ve meyveler de tüketebilirler.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın