HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. York Chocolate

York Chocolate

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
31 1
York Chocolate

York Chocolate Özellikleri ve Bakımı

Çikolata kahvesi rengiyle görenleri kendine bir daha baktıran York Chocolate, fazlasıyla enerjik, zeki ve meraklı bir kedi cinsidir. Esnek vücut hatlarına sahiptir. Çok az düzeyde tımar gerektiren York Chocolate kedisi, hem bakım zamanı hem de diğer aktivitelerde sahibine stres yaşatmaz.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Son derece arkadaş canlısı ve dengeli bir kedi olan York Chocolate, sahip olduğu yüksek zekâ seviyesini hem kendi oyunlarında hem de sahibiyle geçirdiği zaman da akıllıca kullanır. Enerjileri yüksek olduğu için, bu enerji seviyesini, sahibine karşı gösterdiği sevgi dolu bağlılıkla birlikte dengeli bir şekilde yansıtır.

York Chocolate oyuncu bir kimliğe sahiptir. Enerjilerini, bir nesneyi getirip götürmek gibi oyunlar oynayarak dışa vurur. Bu oyun faslından sonra ise mırıldanarak sahibinin kucağına sokulmak ister. Genelde çok sesli olmasa da, isteklerini dile getirmek için miyavlarlar. Ama eğer karnı aç ve yemek kabı da boş ise sesi biraz daha yüksek çıkabilir.

York Chocolate, kucaklanmaktan, sahibinin kucağında vakit geçirmekten çok hoşlandığı gibi yerden alınıp, yabancı bir kişinin aşırı sevgisine maruz kalmaktan da hiç hoşlanmazlar. Tüm ilgi ve şefkati onun için tek özel insan olan sahibinden görmek ister. Dolayısıyla, York Chocolate hep sahibiyle en iyi anlaşır. Bu karakter özelliği genelde tek başlarına takılması ve yabancı kişilere karşı temkinli yaklaşması ile alakalıdır. Ancak bu demek değildir ki, hiç de uyumlu bir kedi değildir. Bir iki çocuk sahibi aileler dâhil olmak üzere geniş ailelerde son derece iyi anlaşır, arkadaş canlısı ve sevecen mizaç yapısını fazlasıyla gösterir.

Eğer uygun koşullarda diğer cins evcil hayvanlarla ilk karşılaşmaları iyi olursa onlarla da iyi geçinir. Hatta ev halkı dışarıda olsa bile evdeki diğer evcil hayvanla yalnız başına kalıp keyifli zaman geçirebilir. Saldırgan ve uyumsuz olmadıkları için siz dışarıdayken aklınız onda kalmasın.

Akıllı ve enerjik York Chocolate evde hem kendi başına hem de sahibiyle vakit geçirmekten, oyun oynamaktan zevk alır. Bu enerjik mizacını bir tık daha arttırıp en sevdiği insanları odadan odaya takip etmenin tadını çıkarır. Bu kişilik özelliğini tabiki meraklı yapısından alır. Sahibinin kapattığı çekmeceyi biraz huysuzluğu üzerindeyse ,meraktan, tekrar açmak isteme eğilimi gösterir. Sahibinin yaptığı herşeye, kelimenin tam anlamıyla her duruma müdahil olmak ister. Bu durum, bir şeyleri bozma eğiliminde her şeye müdahil olma hali değil, birlikte vakit geçirme isteğidir.

Diğer pek çok kediye göre York Chocolate, suya karşı aşırı bir hayranlık duyar. Bu suya olan sevdası, sahibine de bazen zorluk çıkartır. Örneğin, bulaşık yıkandığı zaman tezgaha çıkmak, bazen banyo esnasında küvete atlamak gibi fırsatlar kollar.

York kedisi, soğukkanlı, arkadaş canlısı, zeki, meraklı ve enerjik yapıdadır.Ayrıca sahibine karşı sevgi dolu ve sadıktır.

Tarih

York Chocolate’ın ilk fark edildiğinde 1983 yılıydı.Bu tarihte, New York’ta bir çiftlikte yaşayan “Blacky” isimli beyaz bir kedi,tamamen siyah bir ahır kedisi ile çifleşir ve dünyaya kahverengi bir kedi yavrusu gelir. Çiftliğin sahibi Janet Chiefari, doğan bu kahverengi yavru kediyi meraklı gözlerle inceledikten sonra adını “Brownie” koyar. Janet Chiefari benzer çiftleşmelerle aynı renkte yeni kediler elde etmeyi umarak,80’lerin sonuna doğru üreme programı geliştirilmiş ve Brownie kediye benzer yeni kediler dünyaya gelmişti. Böylece yavaş yavaş tanınmaya da başlamıştı.

1995 senesine gelindiğinde ise Amerika Kedi Meraklıları (CFA) tarafından kabul edilen ve resmi olarak şampiyonluk statüsüne layık görülen Brownie kedi için üreme programı arttırılarak yavru sayısında artışa gidilmişti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mavi Rus Kedisi

İtalya, Verona’dan Anna ve Francesco Baldi, York Chocolate kedisinin üremesine katkı sağlamasalar da Avrupa’daki ilk yetiştiricileri olmuşlardı. Onları korumaya ve tanıtmaya kendilerini adayarak İtalya merkezli yetiştiriciler ve meraklılar organizasyonu olan Uluslararası York Chocolate Federasyonu (IYCF) kurulmasında faydalı olmuşlardı. 1997’de IYCF üyeleri, diğer yetiştiriciler ve meraklılar, bu kedinin Almanya merkezli Dünya Kedi Federasyonu (WCF) ve Moskova, Rusya, Uluslararası Dünya Felinoloji Federasyonu (WFF) dahil olmak üzere diğer uluslararası ve Avrupa dernekleri tarafından kabul edilmesinde başarılı oldular.

Günümüzde ise York Chocolate kedisi artık tüm dünyada tanınan ve ilgi duyulan kedi ırkları arasında yerini almıştır.

York Chocolate

Fiziksel Nitelikler

Vücut

York Chocolate cinsi kedi, son derece simetrik,dikdörtgeni andıran orta ila büyük boy bir vücuda sahiptir. Boyun kısa ile orta uzunlukta, göğüs kısmı ise dolgun ve yuvarlaktır. İskelet yapısını oluşturan kemik yapısı kalın ve sağlam olmakla beraber kalça kısmı omuzlardan hafif biraz daha yüksektir. Erkek York’lar dişilerden biraz daha iri, daha ağır ve daha kaslıdır.

Kafa

Vücuduna oranla orta boy bir kafa yapısı vardır. Baş kısmı, burundan başlayıp kulak uçlarına doğru devam ederken tıpkı bir kamayı andırır. Yüz kısmı ne kısa ne de uzun orta derecede yuvarlaktır. Profilden bakıldığında burun hafif eğilimlidir. Bıyıkları hafif kavisli oluşu kafasının yuvarlak görünmesine katkıda bulunur.

Kulaklar

Orta boy kafasında kulaklar nispeten daha büyük kalmıştır. Tabanda geniş olan kulaklar uçlara doğru hafifçe sivrilerek sonlanır. Tüylü bir yapıya sahip olan kulakları ve hafif öne doğru eğiktir. Kulak içleri tüylüdür. Kulak dışında ise çok az tüylenme vardır.

Gözler

York Chocolate, orta boy, badem şeklindeki göz yapısı hafif buruna doğru eğilimlidir. İki göz arası mesafe en az bir göz genişliği kadardır. Göz rengi çok fazla bir doygunlukta altın, yeşil veya eladır.

Bacaklar ve Ayaklar

Uzun vücuduna orantılı orta ile uzun sayılabilecek bir uzunlukta, çok kaslı bacakları vardır. Arka bacakları ön bacaklarına göre biraz daha uzundur. Pençeleri büyük ve yuvarlaktır.

Kuyruk

Vücut uzunluğu ile orantılı kuyruğu vardır. Tabanda geniş başlar,uçlara doğru incelir ve yuvarlak uçlu bir şekilde sonlanır

Tüy

York Chocolate’nın en önemli fiziksel özelliği çikolata kahvesi rengindeki parlak kürküdür. Orta uzunlukta, düz ve parlak bir tüy yapısına ipeksi yumuşaklıktadır.Yüzde, göğüste ve bacakların alt kısmında tüyler kısa,sırtta, karında ve üst bacaklarda ise daha uzun tüyler vardır.Kulak ve ayak parmaklarında da tüylenme görülebilir.

Renk

York Chocolate, çikolata kahvesi ve parlak lavanta renginde veya bu iki rengin karışımına sahip bir renk kombinasyonuna sahip olabilir. Tüy rengi henüz yavruyken daha açık renkli olur, büyüdükçe ve olgunlaştıkça, zengin bir çikolata rengine dönüşür.

Bakım

Kemirgen avlayıcısı ahır kedilerinden türeyen York Chocolate kedisi, hareketli ve aynı zamanda atletik ve kaslı olan vücut yapısı sayesinde her türlü egzersizin de üstesinden gelirler. Bu enerjik yapısını koruyabilmesi için yüksek kaliteli besinlerle beslenmeye ihtiyaçları vardır. Aksi takdirde güçten düşüp çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. York Chocolate kedisi için her gün ne kadar besin tüketeceği, onun büyüklüğüne ve günlük harcadığı enerjiye bağlı olarak farklılık gösterir. Aşırı beslenmeyle birlikte obezite olabilme riskleri vardır.

Kediniz için Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi markaların kaliteli mamalarını tercih edebilir ve kedinizin sağlıklı büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın