HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. American Bobtail

American Bobtail

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
31 0
american bobtail

American Bobtail

American Bobtail Özellikleri ve Bakımı

Kısa kuyrukları ile diğer tüm kedilerden ayrışan bu ırkın kedileri renk ve desen görünümleri ile tıpkı vahşi bir vaşağı andırır. Orta ila büyük boyda bir kedidirler. Doğal olarak oluşan kısa kuyrukları vardır ve kuyrukları kısa olmasına karşın son derece iyi kaslıdır. Bu kas kütlesi onlara güçlü bir görünüm kazandırır. Kulak yapıları, belirgin gözleri, renk ve desenleri onlara kendine özgü vahşi bir görünüm kazandırır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

American Bobtail ırkı kediler kısa kalan kuyrukları, vücut yapıları ve onu tamamlayan desenleri ile vahşi bir görünüme sahip olsalar da aslında hiç de vahşi bir mizaca sahip değildirler. Bu ırkın kedileri sahiplerine karşı sadık ve sevgi doludurlar. Üstelik yüksek zekâ seviyeleri onları tam da bir oyun kedisi ve iyi bir dost yapmaktadır. Bu kişilik özellikleri de onları bugün tüm dünyada iyi bir hayran kitlesine ulaştırmıştır.

American Bobtail ırkı kedilerin kendilerine olan güvenleri yüksektir. Arkadaş canlısı kedilerdir. Ev ortamına hızla uyum sağlarlar ve sahipleriyle duygusal bir bağ kurarlar.Bu durum onları bir addım öne çıkarmaktadır. Çocuklu aileler veya yalnız yaşayan bekâr kişiler için de iyi birer sadık arkadaştırlar diyebiliriz.

Bobtail’lar çok sesli bir ırk olmasalar da yine de ev içerisinde sahiplerine karşı duygularını ve isteklerini belli etmekten çekinmezler. Özgüvenleri yüksek olan bu kedilerin evin bir köşesinde pusup saatler geçirmezler. Son derece eğlenceli, enerjiktirler. Yüksek zekâ seviyeleri onları kapalı odalardan, kilitli kapılardan bile bir yolunu bulup çıkmalarına yardım eder. Bu zekâlarını ev içerisinde bir şeyleri dağıtmak için kullanmazlar. İnsan odaklı olan Bobtail ırkı kediler, miyavlama sesleri ile acıktıklarını veya canlarının oyun istediklerini belli ederler.Bu durum da sahiplerinin işlerini bir hayli kolaylaştırır.

Bobtail ırkı kediler hareketlidirler. Ancak oradan oraya zıplayan, koşturan aşırı bir aktiflikleri de yoktur. Bobtail’lar sahipleriyle çok da güzel oyun oynarlar. Bununla beraber eğer uygun bir şekilde tanıtılırsa aynı ev içerisinde bulunan kedi ve köpeklerle de iyi geçinir ve oyunlarına dahil ederler.Eve bir yabancı geldiğinde dahi yatak altına saklanıp veya başka bir odaya kaçmak yerine, meraklı gözlerle misafiri tararlar. Bu özellikleri de kendine güvenleri ve dışadönük mizaçlarından gelir.

American Bobtail Sahiplerine karşı olan sevgi ve sadakatleri yüksek zekâ seviyesiyle birleştiğinde birde yavruyken eğitilirse ilerleyen yaşlarda onunla yaşamak müthiş keyif verici olur.İyi de birer gezgin olan Bobtail’lar ile dışarıda yürüyüşler yapıp hem sizin hem de onun günlük egzersizleri yerine getirmiş olursunuz.

American Bobtail

Tarih

Yakın zamana kadar Amerikan Bobtail’lar kedi severler tarafından çok da ilgi görmüyorlardı. Ancak 1960’lardan sonra ilgi artmaya başlamıştır. İlk Bobtail ırkı kedi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bir çocuk tarafından rezervasyon sırasında motele bırakılmasıyla biliniyor. Adı “Yodie” olan bu kısa kuyruklu kedi, bir başka çiftin motelde konaklarken bulunması ile tanınmaya başladı. Ancak Yodie’nin akrabaları ve ataları o zamanlarda bilinmiyordu.

Kısa kuyrukları sebebiyle vaşağı andıran Yodie’nin ataları da bir vaşak melezi olarak kayıtlarda geçmektedir. Amerikan Shorthair kedilerin Doru Vaşaklar ile (Felis Rufus; vaşakla yakından ilişkili yerli bir Kuzey Amerika benekli kedisi) üremesi mümkün olsa da, bu tür Bobtail melezleri, özellikle de ilk nesil erkeklerin kısır olduğu düşünülmekteydi. Motel’de bulunan Yodie’nin kısa kuyruğunun ise evcil kedi popülasyonunda kendiliğinden bir mutasyon sonucu meydana gelmiş olmasına daha olası bakılır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Lykoi

Yodie’nin yabancılara karşı olan yakınlığı ve kısa kuyruğunun da ona farklı bir görünüm kazandırması, motelde konaklayan çiftin ilgisini çeker.Bunun üzerine onu yanlarında götüren çift evlerine geldiklerinde Siyam cinsi kedileriyle çiftleştirdi ve bu çiftleşmeden doğan ilk yavruların bazıları kısa kuyruklu bazıları ise normal kuyruklu dünyaya geldi. Siyamların kısa kuyruklu ataları olmadığı için Yodie’nin kısa kuyruğuyla bu genin daha baskın olduğu düşünülmişti.

2000’li yıllara gelindiğinde ise CFA (Kedi Meraklıları Derneği) tarafından nispeten yeni bir cins olarak kabul edildiler. Geniş, doğal gen havuzları, Bobtail’lara sağlam bir vücut yapısı ve davranış açısından dayanıklı bir esneklik kazandırmıştır.

American Bobtail

Fiziksel Nitelikler

Vücut

American Bobtail’ların orta ila nispeten büyük bir vücutları vardır. İskelet yapısı gelişmiş, iri kemiklerden oluşur. Tabiki bu durum da onları daha sağlam ve diri gösterir. Göğüs yapıları dolgun ve geniş,omuzları belirgin bir çıkıntıya sahiptir. Arka bacak kısımları hafif yüksektir.Kaslı ve atletik bir görünümleri vardır.

Kafa

American Bobtail’ların kafa yapıları geniş vücutlarına orantılı olarak ortalama büyüklüktedir. Yüz elmacık kemikleri hafif çıkıntılıdır. Burunları ve kaşları arasında hafif bir eğrilik görülür. Kaşları belirgindir.Parıldayan yuvarlak gözleri baş yapıları ile uyumludur.

Kulaklar

Nispeten büyük kafalarına orantılı orta büyüklükte, uçları hafif sivri, tabanda ise geniş kulakları vardır. Kulaklar hafif dışa eğimli ve diktir.Bu kulaklar onlara tıpkı bir vaşak görünümü verir.

Gözler

Badem şeklindeki gözleri diğer kedi türlerine kıyasla görece biraz daha büyüktür. Görünümleri sert bir bakış kazandırır ve evet vaşağı andırır. Belirgin kaşları ile tamamlanan gözleri Bobtail’lara doğal bir avcı bakışı izlenimi verir. Göz renkleri genellikle bakır, altın, sarı veya yeşil renk olabilir

Bacaklar ve Ayaklar

Bu türlerin bacak ve pençeleri vücutlarına orantılı ve yeterli uzunluktadır. Pençeleri büyük ve yuvarlaktır. Uzun tüylü Bobtail’larda parmak tüyleri görülebilmektedir. Önde beş, arkada ise dört parmakları bulunur.

Kuyruk

American Bobtail’lar kısa kuyruklarıyla diğer ırklardan belirgin bir şekilde ayrışırlar. Kuyrukları kısa, hafif kavisli,esnek ve son derece etkileyicidir. Bu genetik yapıları onlara tıpkı bir vaşak görünümü kazandırır. Tabanda geniş olan kuyrukları, güçlü ve sağlam bir yapıdadır.

Tüy

Tüyleri orta-uzun ve hafif yoğun olan bu kedilerin bacaklarında, karın kısmında ve kuyruklarında biraz daha uzun tüylenme görülebilir. Tüylerinin dokusu çok mat değildir ve esnek bir yapısı vardır. Kürk desenleri ise Tekir tonlarında çizgiler taşırmaktadır.

Renk

Amerikan Bobtail’lar tüm renklerde ve desenlerde görülebilirler. Kürk desenleri bu türe doğal bir vahşi görünüm kazandırır. Zaten kısa kuyruklarıyla birlikte vaşak görünümünde olurlar.

Bakım

American Bobtail obeziteye yatkınlığı ile bilinirler. Uzun tüylü kedilerin bu bakımdan düzenli beslenilmesi son derece önemlidir. Amerikan Bobtail kedilerin de metabolizma sistemlerinin obeziteye yatkın oluşu onlar için beslenme konusuna hassasiyetle yaklaşılmasını gerekli kılmaktadır.

American Bobtail ırkı kedileri protein bakımından zengin kaliteli Pro Plan, N&D, Pro Line ve Whiskas gibi markaların kuru ve yaş mamalarından tercih ederek her gün 2 öğün olacak şekilde düzenli olarak beslemek doğru olacaktır. Bu düzenli beslenme programı aynı zamanda onları hastalıklara karşı korur.Bu beslenme şekli ortalama yaşam süreleri boyunca sağlıklı bir yaşam sürmelerine olanak sağlayacaktır.

American Bobtail

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın