HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Mojave

Mojave

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
34 0
Mojave

Mojave Spotted Özellikleri ve Bakımı

Diğer adıyla Mojave Çöl Kedisi nadir ve egzotik kedi ırklarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde geliştirilen bu egzotik tür ilk olarak Mojave Çölü bölgesinde doğal olarak oluşmuş vahşi bir kedi ırkıydı. Bu cinsin egzotik güzelliğini korumak isteyen insanlar Polidaktil geni taşıyan evcil kediler ile Bengal kedileri arasında çaprazlama yoluna giderek melez evcil kedilerin gelişmesine imkan sağladılar.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Mojave Çöl Kedisi olarak bilinen Mojave Spotted, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde geliştirilmiş yeni bir ırktır. Günümüz Mojave kedileri, Mojave Çölü’nde hayatta kalan evcilleştirilmemiş vahşi benekli kedilerin orijinal soyunu korumak için geliştirilen melez kedilerdir. Sahip olduğu benekli kürkü ona muhteşem bir güzellik katmaktadır. Bu türün egzotik güzelliğini korumak isteyen bir grup insan, Polidaktil geni taşıyan evcil kediler ile Bengal türü kedileri çiftleştirerek yeni evcil Mojave kedilerinin gelişmesini sağlamışlardı.

Bugün, özellikle Amerika’da oldukça ilgi gören Mojave kedisi mizaç olarak da kabul edilebilir bir dizi harika davranışlara sahiptir. Son derece zeki, uyanık, çevik, güçlü ve kurnaz olan bu kediler aynı zamanda, atletik, meraklı, dışa dönük ve sevgi doludur.

Orta ila büyük boy sınıfında yer alan Mojave Çöl Kedisi fazlasıyla güçlü ve çeviktir. Sahip olduğu yüksek zekâ seviyesi ve oyuncu yönü ile bulunduğu ortamda kendini oyalayacak şeyler bulabilir. Özellikle tırmalama direği ve kedi ağacında zaman geçirmeyi çok sever.Böylelikle hem zihinsel hem de bedensel formunu korur.

Bağımsız bir karaktere sahip olduğu için bir şeyin üstesinden genelde kendi gelmek ister. Eve gelen yabancının zararsız olduğuna emin olursa yabancı insanlarla etkileşim kurar. Ayrıca diğer cins kediler ve iyi huylu köpeklerle de anlaşma konusunda pek sorun çıkarmaz. Ancak hâkimiyet kurmak amaçlı kendi alanına başka kedilerin veya farklı evcil hayvanların girmesinden de hiç hoşlanmazlar.

Atalarından aldığı bağımsız ruhları beraberinde iyi bir avlanma yeteneğini de getirmiştir. Güçlü ve çevik yönünü çoğunlukla dışarıda vakit geçirerek göstermek ister. Enerjisini de, hoplayarak, zıplayarak, yükseklere tırmanarak üzerinden atar. Sahibine karşı çok fazla yapış yapış olmayan Mojave kedisi zaman zaman dışarıya çıkmak için kapı eşiğinde miyavlayabilir. Sürekli ev içerisinde yaşamaya uygun olmayan bu türün apartman dairelerinde uzun süre yaşaması onu strese sokacağı için tasmalı yürüyüş eğitimini vererek ilerleyen yaşlarında dışarıda zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Avcı kişiliği nedeniyle ev içerisinde akvaryum canlılarının ve hamster gibi küçük canlıların olmaması gerektiğini bilmelisiniz. İnsan dostlarıyla pek haşır neşir olmadığı için onu eğitmek de kolay değildir. Ayrıca verilen komutları da pek umursamaz. Bu yüzden, onun olduğu evde mutlaka interaktif oyuncaklar, kedi ağacı ve tırmalama direği gibi eşyalar olmalıdır.

Mojave

Tarih

Mojave Çöl Kedisi, 1980’lerde ilk olarak April Langford tarafından keşfedildi. O senelerde, Mojave Çölü’nde sert çöl ikliminden yavrularını korumak amacıyla çalılıklar altında yaşayan anne ve yavrularından oluşan ilk vahşi topluluk keşfedilmişti. Keşfedilen bu kolonide gözlemlenen her kedi, çok özel beneklere sahip bir vücut yapısından meydana geliyordu. Ama renk itibariyle her kedi birbirinden ton olarak farklıydı.

Keşfedilmesi 40 yılı biraz aşkın sürse de, Mojave kedilerinin kökenlerinin daha eski olduğu düşünülmektedir. Amerikalı bir grup kedi yetiştiricisi bu türün egzotik güzelliğini korumak ve evcilleştirilmesini sağlamak amacıyla Polidaktil geni taşıyan kedilerle Bengal türü kedileri çiftleştirmek istemişti. Bu çiftleşmeden dünyaya gelen melez kediler günümüz Mojave kedilerini oluşturmaktadır. 1990’lı senelerden sonraya denk gelen bu üreme programı her geçen yıl artmış ve haliyle evcil Mojave kedilerinin nüfusu da hatırı sayılır bir sayıya ulaşmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Nebelung Kedisi

Günümüzde, Mojave Çölü’ne özgü bu nadir ve egzotik kediye sahip olan ve üreme programını devam ettiren İngiltere’deki Cheshire Cats Cattery adındaki kuruluştur. Bu kuruluşun yetiştirme programı kapsamında doğan tüm yavru kediler ise kısırlaştırılarak sahiplendirilmektedir.

Mojave Kedisi, Amerikan Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ve Uluslararası Kedi Derneği (TICA) gibi önemli kuruluşlar tarafından tanınmamaktadır. Sadece Uluslararası Kedi Yetiştiricileri Birliği (IPCBA) tarafından tanınmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta ila büyük boy kedi sınıfında yer alan Mojave benekli kedisi diğer evcil kedilerle karşılaştırıldığında daha büyük bir vücuda sahip olduğu görülecektir. Genel itibariyle güçlü bir kemik yapısı vardır.

Kafa

Mojave kedisinin kafa yapısı orta büyüklükte olup kama şeklini andırmaktadır. Güçlü bir çene yapısına vardır. Burun geniş ve kısa olup bıyık pedleri belirgindir. Burun derisi ise kahverengi, siyah ve pembe renklerde olabilmektedir.

Kulaklar

Kulaklar orta ila büyük boyda olup yuvarlaktır. İki kulak arası mesafe yaklaşık 1,5 kulak genişliğindedir. Tabanda geniş kulakları uçlara doğru ovaldir. Kulak içlerinde ise tüylenmeler görülür.

Gözler

Oval göz yapısı hafif eğimlidir. İki göz arası mesafe yaklaşık 1,5 göz büyüklüğü kadar olup göz renkleri kürk renkleri ile uyumludur. Çoğunlukla yeşil ve kahverengi göz rengine sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu kedilerin orta ila büyük boy vücuduna orantılı güçlü ve kaslı bacakları vardır. Arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzun olup ona atletik olabilme kabiliyetini kazandırmaktadır. Geniş patileri ve her patide iki adete kadar ekstra parmak görülebilmektedir.

Kuyruk

Kuyruğu vücuduna orantılı uzunlukta olup, kalın başlayıp sona doğru hafif sivrilerek son bulur. Kuyrukta, vücuduna kıyasla halka şeklinde desenlerde vardır.

Tüy

Orta uzunlukta bir tüy yapısı ipeksi yumuşaklıktadır. Haftada yalnızca iki defa fırçalamak tüylerinin sağlıklı kalması için yeterlidir. Kürk desenleri çoğunlukla tekir ve leopar desenlidir.

Renk

Bu kediler sahip olduğu benekli kürk yapısı ile son derece egzotik ve göz alıcı bir türdür. Onu diğer pek çok kedi türlerinden ayıran şüphesiz renk ve desenleridir. Mojave kedisi, benekli tekir, leopar, kar leoparı, samur, kestane, alaca, gümüş ve kömür renklerinde görülür.

Bakım

Bağımsız ve dışarıda vakit geçirmekten mutlu olan bu kediler çoğunlukla küçük kemirgenlerden beslenirlerdi. Fare, tavşan, yer sincapları, tarla fareleri, kaplumbağalar, balıklar beslenmesini oluşturan küçük canlılardı. Diğer tüm kedi türleri gibi etobur olan Mojave kedileri hayvansal gıdalar içeren yüksek proteinli hazır mamaları da tüketebilmektedir. Kuru ve yaş ticari mamalar bu kediler için uygun olsa da, sağlıklı gelişimi adına az pişmiş et, balık, tavuk gibi besinler verilmesi daha uygun olacaktır.

Her kedi gibi kilo almaya meyilli olduğu için yaşına, boyuna ve günlük aktivitesine uygun mamaların seçilmesi ve ölçülü porsiyonlar verilmesi doğru olacaktır. Yoksa, obezite sorunu ortaya çıkabilir ve aşırı kilolara bağlı olarak diyabet ve kalp sorunları gibi ölümcül risk taşıyan sağlık sorunları baş gösterebilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın