HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. American Curl

American Curl

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
31 0
american curl

American Curl

Amerikan Curl Özellikleri ve Bakımı

Kıvrık olan kulakları nedeniyle birçok kişi tarafından ilgi duyulan Amerikan Curl kedilerinin en dikkat çekici özelliği de bu kıvrık kulaklarıdır. Amerikan kökenli olan bu kediler doğal bir ırk olup oldukça sevimli bir görünüme sahiptirler. Bu kediler zeki ve titiz olmaları açısından da oldukça dikkat çekmektedir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

İyi bir ev arkadaşı olan Amerikan Curl kedileri kıvrık kulakları ile oldukça sevimli bir görünüme sahiptirler. Sessiz ve sakin olsalar da son derece sosyal canlılardır.Arkadaşları olmasından keyif alırlar.Kendi cinsinden arkadaş edinemeseler de çocuklarla iyi ilişkiler kurabilirler. İnsanlara oldukça düşkün olan bu cinsler uykularında bile başta sahibi olmak üzere diğer başka insanların da yanında olmayı tercih ederler.

Amerikan Curl cinsi kedileri meraklı yapıları onları sürekli bir keşif haline yönlendirir. Yeni şeyler deneyimlemeyi çok severler. İnsanların yapmış olduğu işleri dikkatlice izler ve anlamaya çalışırlar. Bu özellikleri bakımından da eğitime açık ve kolay öğrenen kediler arasına girerler.

Aynı zamanda oldukça sabırlı olan bu kediler ihtiyaçlarının diğer kediler gibi anında karşılanmasını beklemez, sahiplerinin müsait olduğu zamana kadar sabredebilirler. Yani diğer kedi türleri gibi acıktıkları zaman devamlı miyavlayıp sizi rahatsız etmez, sessiz ve sakin bir şekilde mama kaplarının dolmasını beklerler.Sakin bir yaşam sürmeyi tercih eden kişiler için oldukça uyumlu bir ev arkadaşı olurlar.

Doğaları gereği içlerinde var olan hareketli bir yanlarının da olduğu söylenebilir. Özellikle zıplamayı çok seven Amerikan Curl kedileri, bir koltuktan diğer bir koltuğa atlamaktan oldukça keyif almaktadırlar. Kendilerini bu şekilde özgür hisseden Amerikan Curl kedilerinin bu davranışları bağımsızlıklarına düşkün olduklarını gösterir. Tabi tüm bu özgürlüğü sahipleri ile beraber güzel bir yaşantı içerisinde yaşamayı tercih ederler. Çünkü onların en vazgeçilmez zevklerinden biri de sahipleri kucağında uyumaktır.

Çocuklar ile oldukça iyi anlaşırlar.Küçük çocuklarla oynarken canları yansa bile karşı tarafa kolay kolay agresif bir tavır sergilemezler. Bu özellikleri bakımından da insanlar ile en iyi anlaşan ve çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen kedi türleri arasında yer almaktadır.

Konuşkan bir yapıya sahip olmamaları sizi dinliyor ve anlamıyormuş hissi verebilir. Endişelenmeyin. Oldukça zeki olan bu kediler neredeyse verilen her komutu anlar ve yapılan her işi büyük bir dikkatle izleyerek size eşlik ederler.

Okşanmaktan ve sürtünmekten çok hoşlanan bu kediler, oldukça ilgi meraklısıdır. Saatler boyunca kucağınızda oturarak size eşlik edebilir. Bu durumdan hoşlanan kedi sahipleri minik dostları ile birlikte günün yorgunluğunu üzerinden atabilir.

american curl

Tarih

Amerikan Curl kedileri isminden de anlaşılacağı gibi Amerika’da ortaya çıkan bir kedi türüdür. 1981 yılının Haziran ayında Kaliforniya’nın Lakewood kasabasında Ruga ailesinin evinin önünde ilk kez görülmüştür. Kapılarının önünde siyah, uzun ve yumuşak tüylere sahip ve kulakları geriye doğru kıvrık yavru bir kedi gören Ruga ailesi buldukları bu yavru kediyi sahiplenerek ismini ‘Shulamith’ koymuşlardır. Bu isim İncil’de geçer ve prenses anlamındadır. Aylar sonra hamile kalan Shulamith 4 yavru kedisi olmuştu. Doğan yavru kedilerden 2 tanesinin aynı annelerininki gibi kıvrık kulakları vardı. Ruga ailesi meraka düşmüş kedinin kıvrık kulakları konusunda uzmanlar ile konuşmuş ve yapılan araştırmalar sonucu baskın bir genin kıvrık kulağa neden olduğu anlaşılmıştır.

Zamanla birçok kişi tarafından ilgi görmüş ve ırkı çoğaltma işlemleri de böylece başlatılmıştır. 1983 senesinde ise Amerikan Curl adını almıştır. 1986’da ise CFA tarafından kayıtlara alınmaya başlanmıştır. Kısa zaman içerisinde oldukça popüler olan Amerikan Curl kedileri yine aynı yıl olan 1986 yılında TICA tarafından düzenlenen kedi yarışmasına katılmış ve tanınmaya başlamıştır. 1992 yılında bu sefer CFA tarafından yapılan kedi yarışmasına katılmış ve ipeksi uzun tüyleri sayesinde senenin şampiyon kedisi seçilmiştir. 1993 yılında ise safkan bir ırk olarak kabul edilmiştir.1999’da yapılan ve yine CFA tarafından düzenlenen yarışmaya hem uzun hem de kısa tüy kategorisinde katılmış ve yarışmayı tekrar kazanmıştır. Böylelikle, Amerikan Curl cinsi kediler CFA tarafından hem uzun hem de kısa tüylü olarak tanınan ilk kedi cinsi olmuşlardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  British Shorthair

Oldukça sağlıklı kedilerdir. Ancak kulak rahatsızlıklarına da kolay bir şekilde yakalanabilmektedirler. Fakat düzenli olarak yapılan temizlikler sayesinde bu durumun önüne geçmek mümkündür.

American Curl

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Amerikan Curl’lar vücut tipi olarak güçlü ve dolgun bir görünümde ve dikdörtgen denilebilecek bir vücuda sahiptirler. Kısa bir boyunları vardır. Omuz hizasında başlayan boy uzunluğu ise boynun bir buçuk katıdır. Genel olarak orta büyüklüğe sahip olan Amerikan Curl kedileri daha uzun ya da daha kısa boyutlarda da görülebilir.

Kafa

Küçük bir kafa yapısı vücudu ile orantılıdır. Yüz hatları yumuşak geçişli olan bu kedilerin yüz uzunluğuna orta derece demek doğru olacaktır. Burun yapıları düz ve orta boyutlardadır.Gözleri ise yana doğru oval biçimindedir. Belirgin bıyıklara ve sağlam bir çene yapısına sahiptir.

Kulaklar

Amerikan Curl cinsi bu kediler tıpkı Scottish Fold’lar gibi kulak kıvrımına sahiptirler. Kulak üçları yuvarlak ve esnek,kulaklarının uçları 90 derece kadar arkaya doğru kıvrıktır. Kafa üzerinden yanlara eşit olarak yerleşen kulaklar orta boyutlara sahiptir.Bu kulaklar ile oldukça sevimli görünmektedir.

Gözler

Orta büyüklükte olan gözleri cevizi andırmaktadır. Göz üstü oval, alt kısmı yuvarlak ve burun hizasından eşit aralıklar ile ayrılır.İki göz arasında bir göz genişliği kadar aralık vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücutları ile orantılı bacak ve ayaklara sahiptirler. Bacakları orta kemikli bir yapıda olup ince görülse de değildir. Herhangi bir ağırlığı da yoktur.Patileri ise vücut ile uyumlu, orta boyda ve yuvarlak yapıdadır.

Kuyruk

Amerikan Curl cinsi kedilerin kuyruk yapıları vücudu ile eşit bir uzunluğa sahiptir.Tabanı geniş, uca doğru sivrilen bir yapıda olan kuyrukları tüylerden dolayı kalın bir yapıya sahip gibi görünse de ne ince ne de çok kalın orta düzeyde denilebilecek kalınlıkları vardır.

Tüy

Amerikan Curl kedileri orta uzunlukta tüylere sahiptir. Kuyruk kısmındaki tüyler uzun ve daha sıktır. Tüy dokuları yumuşak ipeksi bir dokudadır. Düz bir şekilde uzanan tüyler esnektir ve peluş oyuncak hissiyatı verir.

Renk

Birden fazla renge sahip olan Amerikan Curl cinsi kediler genellikle Tekir rengi ve desenine sahiptirler.Diğer renkler beyaz, gölgeli tonlar, duman rengi, Çinçilla faresinin rengi ve iki farklı rengi tüy renkleri arasında barındırabilmektelerdir.

Bakım

Birçok besin çeşidi ile beslenmiş olan Amerikan Curl cinsi kediler elde var olan tüm yiyecekler ile beslenebilirler. Ancak bu durum kedinin yaşam kalitesi ve sağlıklı bir şekilde yaşaması için doğru bir beslenme biçimi değildir. Zaman içerisinde en doğru ve sağlıklı beslenme biçiminin profesyonel kuru mamalar olduğu kararına varılmıştır.Veteriner hekimlerin önerdikleri ölçüde beslenme şekli oluşturulması önerilir.Tamamıyla kuru mama ile değil de ölçülü ve belirli aralıklar ile ödül mahiyetinde yaş mama verilmesi önerilen beslenme şekillerinden biridir.Kuru mama çeşitleri arasından da balık ve kırmızı et barındıran kuru mama seçimi yapılabilmektedir.

 

american curl

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın