HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Balinese kedileri

Balinese kedileri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
34 0
Balinese Kedisi

Balinese kedileri

Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam kedilerine olan benzerliği ile göz kamaştıran Balinese kedisi yine çok özgün bir tür olarak karşımıza çıkar. Güzel ve parlayan gözleri ile enerjik bir hayat ve oyun sever karakteri sahiplerinin kalbini fethetmeye yeterlidir. Balinese kedileri evinizde besleyip ev arkadaşı olarak sahiplenebileceğiniz en özel türlerden bir tanesi olacaktır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Balinese cinsi kediler Siyam kedilerinden kolayca ayırt edilemezler. Sadece dış görünüş değil karakter özellikleri bakımından da çok büyük bir benzerliğe sahip olan bu iki kedinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi mükemmel iletişim kurmalarıdır.

Bazı kediler ile iletişim kurmak zordur. Bu durum kedilerin genel olarak insanlar ile anlaşmaktan pek hoşlanmamasından kaynaklanır. Ama Balinese cinsi kediler her fırsatta sahipleri ile iletişime geçmeye çalışırlar.

Oldukça meraklıdırlar. Eve adım atar atmaz meraklı gözlerle çevreyi incelemeye ve ortama ayak uydurmaya çalışır. Sizinle ilk tanıştığında kokunuzu anlamaya çalışacak olan bu kediler, size bir kez alıştığı zaman bir daha vazgeçemeyecektir. Balinese’ler kediler arasında en konuşanı olabilir. Sürekli miyavlayarak sizinle iletişim kurmaya çalışır.

Balinese kedileri

Söyleneni çok rahatlıkla anlar ve onu uygularlar. Bu bakımdan da çok zekidirler. Eğitime oldukça açıktır. Verdiğiniz komutlara uymaya çalışır. Böylelikle sahipleri ile daha verimli vakit geçirir. Balinese cinsleri sahiplerini çok sever ve sayarlar. Ona hazırladığınız yemek, gösterdiğiniz sevgi onun çok hoşuna gidecek ve size bunu misli ile karşılık verecektir.

Karakter bakımından en önemlisi konuşkan olmalarıdır. Eğer çok geç vakitlere kadar çalışan ve evde aşırı gürültüden rahatsız olan biriyseniz belki de Balinese kedisi size uygun bir cins değildir. Çünkü sizinle sürekli olarak iletişime geçmeye çalışacak ve dahası, sizden de aynısını bekleyecektir.

Duygu durumu sizinki ile oldukça paralel olan kedilerdir. Siz üzgün olduğunuz zaman bunu hisseder ve modunuzu düzeltmek için elinden gelen her şeyi yapar. Çünkü siz üzgünken mutlu olup eğlenemezler. Böylelikle duygusal yönünü de görmüş oluruz. Bu yüzden siz de ona karşı narin olmalısınız. Bir anlık ses tonunuzu sinirli bir şekilde artırsanız dahi bu kedinizi çok üzecektir.

Balinese cinsileri oldukça çevik ve atik kedilerdir. Yapmaktan asla vazgeçemeyecekleri bir hareket vardır ki o da omzunuzdan asla ayrılmamak. En sevdikleri oyun sizin onlara attığınız topu size geri getirmek olmaktadır. Bu onlara öğretebileceğiniz en kolay oyun ve eğitim araçlarından bir tanesidir.

Çocuklarla da arası çok iyi olan Balinese cinsleri ev sakinleri ve evdeki başka evcil hayvanlar ile çok iyi anlaşırlar. Evcil hayvan olarak eğer sevecen ve sizin ilginize karşılık verecek bir hayvan arıyorsanız tercihinizi Balinese cinsi kedilerden yana kullabalirsiniz.

Tarih

Balinese cinslerinin tarihi 1900’lü yılların başına kadar uzanır. Bu yıllarda uzun tüylü kedi yavruları ve kısa tüylü Siyam kedisi yavruları kendiliğinden gözükmeye başladı ve bazıları 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Siyam kedisi sınıfına dahil edildi. Fakat Siyam kedisinin bu savaş döneminde neredeyse nesli tamamen tükendi. Bu türü canlandırmak ve onlara tekrar hayat vermek için bazı çalışmalara başlandı. Bu çoğaltmada Türk Ankara kedisi de kullanıldı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Snowshoe

1940’lı yıllara gelindiğinde insanlar, yeni oluşan türleri Balinese cinsi olarak tanımlamaya başladılar. İsmini ise Bali’den almaktadır. Bu ismin verilme sebebi ise Bali dansçılarına çok benzemesiydi.

1970’lere geldiğimizde Balinese cinsi kediler neredeyse Amerika’nın tamamı tarafından tanınmıştı. Bütün kedi dernekleri Balinese cinsi kedileri kabul etmişti. Hatta Balinese tanındıkça onu da yeni bir nesil oluşturmak için kullanabileceklerini düşündüler. Colorpoint Shorthair isimli bir kedi ile neslin devamını sağlamak içim çalışmalar yaptırlar.

Balinese kedileri

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Balinese kedileri zarif vücutlarıyla orta boyuttadır. Yapı olarak da çok ince ve uzun bir iskelete sahiptirler. Bacaklarına ve gövdesine dokunduğunuz zaman kaslı yapısını görebiliriz. Omuz ve kalçaları vücudu ile oldukça orantılıdır. Gövdesi boru şeklindedir. Sıkı bir karın bölgesine sahiptir. Geniş bir omuz yapısı vardır. Kalçası ise omuzlarına oranla daha dardır.

Kafa

Sivrilen kafa yapıları vücuduna göre orantılı boydadır. Kafası burundan kulaklara doğru uzamakta ve genişlemektedir. Bıyıklarda bir yamukluk ya da kırılma bulunmamaktadır. Oldukça düz gözüken uzun bir burnu vardır. Bu düzlük alın kısmına kadar devam eder.

Kulaklar

Yukarı doğru sivrilen tatlı kulaklar, alt tarafta geniş olup yukarı doğru daha daralarak sivrilmektedir.

Gözler

Balinese cinsi kedilerin gözleri badem şeklini andırmaktadır. Gözleri arasındaki mesafe çok uzak değildir ve gözleri de çok fazla büyük değildir. Aynı zamanda burun ile de bir uyum içerisindedir. Göz rengi ise çoğu zaman derin ve tok bir mavidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücut olarak oldukça sağlam bir türdür ve çoğu bölgesi diğer kedilere oranla kaslıdır. Bacaklarının kemik yapısı uzun ve incedir. Küçük zarif pençelere sahip patileri vardır. Atletik vücuduna oranla orta büyüklükte ve güzel bir bacak-pati ikilisi bulunur.

Kuyruk

Vücutlarında en çok kuyruk bölgeleri ile dikkat çekerler. Kuyruklarının kemik yapısı uzundur. Ayrıca kuyrukları çok ince ve uzun yapıdadır. Aşağıda geniş başlayan kuyruk yukarıya doğru sivrilir. Kuyruğunda yer alan tüyler ise ihtişamlı bir şekilde dağınık ve sık görünümdedir.

Tüy

Balinese cinsi bu tatlı kedilerin tüyleri de çok sık ve orta uzunluktadır. En uzun tüy kuyruğunda yer alır. Kalın olmayan bu tüyler ipeksi bir yapıya sahiptir. Ayrıca tüyleri astarsızdır. Bu incelikten dolayı da tüyler bazı bölgelerde normalden daha kısa görünebilir.

Renk

Balinese kedilerinin renkleri de çok değişken ve yer yer ışıltılıdır. Bu ışıltı ise tüyler arasındaki renk ve gölge farklılıklarından kaynaklanır. Yavru Balinese cinsi kedilerin tüylerinin daha açık ,yaşlı Balinese cinslerinin tüyleri ise daha koyu renkte olmaktadır. Genel olarak beyaz, krem, kızıl, tekir, siyah gibi tüy renkleri görülmüştür.

Bakım

Etçil bir beslenme şekilleri vardır. Ama sosis, salam gibi işlenmiş etlerden uzak tutmanız gerekir. Protein bakımından zengin içerikli mamalar ile besleyebilirsiniz. Balinese cinsi kedilerin bilinen herhangi bir mamaya ya da besine alerjisi bulunmamaktadır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile herhangi bir mama kullanabilirsiniz.

Oldukça hareketli oldukları için obezite riski bulunmamaktadır. Fakat yine de öğünlerini kontrol altında tutmanız ve ihtiyacı olan kadarını aldığına emin olmanız gerekir.

Balinese Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın