HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Bengal Kedi Cinsi

Bengal Kedi Cinsi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
30 0
Bengal

Bengal Kedi Cinsi

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedi Cinsi renk ve desenleri ile tıpkı vahşi görünümlü bir kedi izlenimi verirler. Ormanlarda yaşayan küçük yaban kedilerine özgü fiziksel özelliklere sahiptirler. Evcil hayvan kadar sevgi doludur.Güvenilir kişilikleriyle de evde beslemeye uygun popüler birer kedi türüdür. Bengal kedilerin görünümündeki bazı özellikler, diğer soyağacındaki evcil kedilerin taşıdığı özelliklerden farklılık gösterir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Bengal Kedi Cinsi tıpkı vahşi bir kedi gibi görünürler. Ama dünya üzerindeki kedi severin bu cinste bir kedinin herhangi bir evcil kedi kadar sevimli olduğunu söylediği de bir gerçektir. Sahiplerine karşı son derece sadıktırlar. Güçlü zekâlarıyla da fazlasıyla meraklı, tam bir oyun sever, enerjik ve girişkendirler. Pek çok Bengal hayranları, Bengal cinsi kedilerinin kişilikleri ve eğlenceli tuhaflıkları hakkında övünürler. Bengal Kedi Cinsi, bulunduğu yeri benimseyen, sahipleriyle kuvvetli bir sevgi ve sadakat bağları kuran özel bir türdür. Bu özellikleri de onları ilk defa kedi besleyecek olan kişilerin gözünde de değerli kılar. İhtiyaç duydukları ilgi ve sevgiyi sahiplerinden görmel isterler. Bu durumda son derece sadık, sevecen ve oyun oynamayı seven iyi bir arkadaş olurlar.

Esnek vücut yapıları vardır.Atletik ve çeviktirler. Tırmanmayı çok severler. Zaman zaman evi içinde herhangi bir odada yüksek bir yere çıktığı görülebilir. Bir şeyleri devirmek gibi bir niyetleri yoktur. Onlar fiziksel aktiviteleri yüksek bir ırktır. Bu özellikleri onları evin içerisinde eğlence kaynağı yapar. Onları bu kadar aktif kılan temel özelliklerinden biri zeki olmalarıdır. Ormanda hayatta kalmak müthiş bir zekâ ve yıldırım gibi bir refleks gerektirdiğinden dolayı bu kedi türünün bu kadar enerjik olmasına şaşırmamak gerekir.

Son derece dikkatli kedilerdir.Bu nedenle kolay öğrenirler.Bu da, Bengellari eğitmeyi son derece kolaylaştırır. Eğitim zamanlarını stresli değil keyifli anlara dönüştürür. Ev içerisinde diğer tür kedilerin öğrenmesi güç şeyleri bile öğrenebilecek zekâya sahiptirler. Ev içerisinde iyi bir arkadaş yapan temel özelliklerinden biri bu yüksek zekâ ve öğrenme kabiliyetleridir. Evdeki değişiklikleri bile farkedebilirler.

Bengal Kedi Cinsi soyağacındaki diğer vahşi akrabaları gibi özgürlüklerine düşkündürler.Kısıtlanmayı hiç sevmezler. Bu davranış özellikleri Bengellare özgü değil, çoğu aktif ırkta görülebilen tipik bir özelliktir. Şaşırtıcı bir diğer bilgi de Bengallerin suyu seven kediler olmasıdır. Özellikle de akan bir su varsa. Bu nedenle Bengal sahibi kişilerin kedilerine mutfak tezgâhına çıkmamaları yönünde zorlu bir eğitim vermesi gerekebilir. Yoksa tezgâh üzerindeki tabaklar, bardaklar devrilebilir. Tabi aynı zamanda klozet kapağı gibi yerleri de kapalı tutmak iyi olacaktır.

Bengal Kedi Cinsi

Tarih

Bengal Kedi Cinsi, evcil kediler ile (Felis silvestris catus) leopar desenli Pars kedilerinfen melez olarak üremişlerdir. Pars kedisi, büyük gövdeli, gözleri kıpır kıpır, bıyıkları belirgin, uzun bacakları ve parlak leopar desenli benekleri ile tıpkı küçük bir leopar kedi gibi görünür.

Bengal cinsi kedilerin ortaya çıkması da henüz bir evcil hayvan mağazasından dişi bir Pars kedisinin satın alınmasıyla başlamıştı. O yıllarda Pars kedileri sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evcil hayvan satışı yapan mağazalardan satın alınıyordu. Pars kedisinin satın alınmasındaki amaç yeni bir kedi türü yaratmak değildi.O yıllar Amerikalı kedi yetiştiricisi Jean Mill’in benzersiz bir evcil hayvan istemesiyle evcil kedi ile leopar desenli Pars kedisinin çiftleştiğini ve bunun sonucunda yaşanan doğuma tanıklık etmişti. Bu doğumdan sadece “Kin-Kin” adında dişi bir yavru kedi hayatta kalmayı başardı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oregon Rex

Jean Mill bunun üzerine melez farklı bir cins ortaya çıkarmanın Pars kedilerinin kötü giden durumuna fayda sağlayacağına düşünmüştü. Jean Mill ikinci bir çiftleştirme ile birkaç yavru melez kedi daha elde etti. İlk melez yavru kediler genellikle vahşi akrabalarına benzer şekilde büyüdüler.Birkaç yılın sonunda tekrar tekrar doğan yavru melez kediler, Pars kedilerinden birkaç nesil uzakta olduktan sonra ancak mizaç olarak tatlı ve uysal bir hale gelebildi.

1985 senesini gösterdiğinde ise bugün evcil bir kedi olan Bengal Kedi Cinsi artık yeterli nesle sahiptiler. Evde bulunan hiçbir aile üyesi için tehlike oluşturmadığını kanıtlayarak kabul ettiler. Bugün ise Bengal Kedi Cinsi dünyanın her yerinden kendisine ilgi duyan pek çok kedisevere sahipler. Bu ilginin altında elbette leopar desenli egzotik görünümleride etkendir. Aynı zamanda yüksek zekâ seviyeleri ve sahiplerine karşı olan sevgi ve bağları önemli rol oynamaktadır.

bengal kedisi ozellikleri

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Uzun ve yeterince iri bir gövdeye sahiptirler. Bengaller sağlam kemik yapılarıyla dirençli bir ırktır. Özellikle Bengal kedisi erkekleri kas yapısı bu türdeki kediler arasındaki en farklı özellikleridir.

Kafa

Bengal Kedi Cinsi, vücuduna oranla hafif küçük fakat yuvarlak hatlarıyla kısmen geniş bir kafa yapıları vardır. Kulak arkası boyun kısmı, sırt kısmına yumuşak bir eğri ile iner. Başın genel görünümünün vahşi bir kediye benzer. Güçlü çene, burun ile bir bütün izlenimi verir. Burun geniş ve hafif kabarıktır. Dolgun ve geniş ağzı, büyük, belirgin bıyık tüyleri ve belirgin elmacık kemikleri vardır.

Kulaklar

Kulaklar nispeden kısa, tabanda geniş ve uçlara doğru hafif yuvarlak yapıdadır.Dik kulakları en uzaktaki sesleri bile duyabilecek hassaslıktadır.

Gözler

Yuvarlak bir yapıya sahip olan gözleri vardır. Göz renkleri tüy renklerinden bağımsızdır. Bu kedilerde görülen en yaygın göz renkleri kahverengi, sarı, turuncu ve yeşildir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bengallerin bacakları orta uzunlukta, arka ayakları ise öne göre biraz daha uzundur. Patileri büyük ve belirgindir.

Kuyruk

Tabanda kalın kuyruk yapıları uçlara doğru hafif incelerek sivrilir. Kuyrukları vücut desenlerinden bağımsız olarak çoğunlukla çizgili desen yapısındadır.

Tüy

Tüy uzunluğu ne cok uzun ne de cok kısadır. Dokusu ise yoğun ve ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Benekli veya mermer desenlidirler. Desenlerde yer alan noktalar rastgele veya yatay olarak dağılmıştır. Genellikle iki farklı tonda renklere sahiptir. Desenleri hafif silik vücut zemin rengi ise doygun tonda ve belirgidir. Göbek kısmı genelde yoğun desen rengine sahiptir.

Renk

Genelde kahverengi tekir, sepya tekir, vizon tekir ve siyah gümüş tekir renklerinde görülür.

Bakım

Diğer kedi türleri gibi Bengal Kedi Cinsi de genetik ve yaşamsal sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar.İlgi ve sefkat görmeyen ,aynı zamanda iyi beslenmeyen bir Bengal kedisi kısa ömürlü olur. Saglıklı tabi ki aynı zamanda bakımlı bir kedi de ortalama 9 ila 15 yıl arasında yaşarlar.İyi beslenmeleri için,mizaç ve enerjik yapılarını korumak için kuru ve ıslak mama gibi protein açısından zengin kedi mamalarıyla beslenmesi gerekir.Eksiksiz ve dengeli beslenmelidir.Bu durum onun kişisel özelliklerini sergilemesi açısından son derece önemli bir yoldur.

Bengal Kedi Cinsi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın