HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Birman Kedisi

Birman Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
28 0
Birman Kedisi

Birman Kedisi

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bir diğer ismiyle “tapınak kedisi” olarak bilinen cinsin göz alıcı bir güzelliği vardır. Uzaktan bakanları bile kendisine hayran bırakabilecek kadar harika gözlere sahip olan Birman kedileri çok gizemli ve efsanevi bir tarihçeye sahiptir. Myanmar kökene sahip olan bu kediler, genellikle sevgiye fazlasıyla ihtiyaç duyarlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Birman kedileri oldukça mucizevi ve efsanelere konu olmuş bir kedi türüdür. Duygusal mizaçları ile bilinirler. Büyülü bir güzelliğe sahip olan Birman kedilerinin popülerliği de tüm dünyada hala devam etmektedir. Sahibine çok fazla bağlı olan bu kedilerin bu bağlılıkları duygusallıklarından dolayıdır. Eskiden tapınak kedileri olduğu için toplum arasında da fazlasıyla saygı duyulurlar. Zeki ve aynı zamanda akil olan bu kediler, sahipleri tarafından “dost canlısı” olarak da nitelendirilirler. Tapınak kedisi sıfatını içgüdülerinden gelen genetik özelliklerinden alırlar.Sahiplerine de tapar gibi davranışlar sergileme eğilimleri ile dikkat çeker.

Eve ilk geldiklerinde ev sakinlerini meraklı gözlerle süzen Birman Kedisi, çoğu kişi tarafından sıcakkanlı ve oldukça zeki olarak da değerlendirilir. Bakımı çok zor olmadığı için evcil hayvan olarak Birman kedisi sizin için en uygun seçeneklerden biridir.Duygusal bir yapıya sahip olmaları ve yüksek enerjileri ile de diğer cins kedilerden ayrılan bu türler öğrenmeye ne yazık ki çok da açık değillerdir. Yine de Birman kedileri sahiplerini huzursuz edip ve üzecek hiçbir şey yapmazlar.

Birman kedileri belki de kediler arasında en çok konuşan kedi türüdür. Sahiplerinin yanına gelerek onlara sürekli bir şeyler anlatmaya ve söylemeye çalışırlar.Uysal ama aynı zamanda oldukça enerjik olan bu kediler merak ettikleri bir durumu şaşkın gözlerle izlerler. Eve ilk geldiğinde de çok fazla konuşur ve miyavlarlar. Bu özellikleri de onları diğer kedi türlerinden ayırır. Birman kedileri yanında bir arkadaş isteyen kedilerdendir. Bu yüzden de yalnızlığı sevmezler. Oldukça hareketli bir yapıya sahip oldukları içinde yaramazlık yaparak sahibini sinirlendirmeyi de zaman zaman tercih edebilirler.

Birman Kedisi Tarih

Tapınak kedisi olarak da bilinen Birman kedileri Burma (Myanmar) kökenlidirler. Aynı zamanda “Kutsal Kediler” olarak da bilinirler. Budizm inancına göre oldukça önemli bir hayvan olan bu kediler Budist tapınaklarında bulunurlar.İnsanı ilk bakışta etkileyen büyüleyici bir güzelliğe sahiptirler.Bu kedilerinin güzelliğinin yanı sıra oldukça ilginç bir tarihi de var diyebiliriz.

Birman cinsi tapınak kedileri, Myanmar’da Budizm inancı ile yaşanan tapınaklarında bulunuyordu.Bu kedilerin Budist rahiplerin ruhlarını taşıdığına inanılıyordu. Bu nedenle tarihte belki de ilk kez bir kedi cinsine bu denli saygı duyuluyordu. Bahsi geçen Budist tapınaklarında adı Tsim-Kyan-Kse olan bir tanrıçaya tapılırdı ki bu tanriça göz kamaştırırdı. Safir renkli gözü ile altın bir heykelle temsil ediliyordu. Bir rahip ile tapınakta görev alan ve tam 100 kedi arasında beyaz rengiyle ayrışan Mun-Ha adındaki bir kedi de tanrıça Kse’ye tapıyordu. Partneri Sinh, Mun-Ha ile beraber devamlı bu altın heykel önüne gelerek dua gösterilerinde bulunuyordu.

Daha sonra Mun-Ha ve Sinh’in bulunduğu tapınağa bir saldırı düzenlenmiş ve bu saldırıda Mun-Ha yara almıştı. Böyle olunca Sinh adındaki kedi patilerinden bir tanesini Mun-Ha’nın yüzüne koymuş ve Sinh’in vücudu bir anda altın rengi bir kürke, bacakları, kuyruğu ve yüzü siyah renge ve gözlerinin sarı rengi ise bir anda safir maviye dönüşmüştü.Bu kedilerin efsanevi bir başka hikâyesi ise şöyle geçiyor: Burma isimli yerin “Kutsal Kedisi” olarak bilinen iki Birman kedisi 1919 yılında Fransa’ya gelmiştir. Burma’dan gelen rahiplerin ve Birman kedilerinin Tibet çevresine kaçmasına yardımcı olan iki Avrupalıya rahipler, iki adet Birman kedisi hediye etmişlerdir.

Birman Kedisi Avrupa’ya olan dağılımları da bu şekilde başlayan bu kedi türü 1925 senesinde oldukça popüler bir kedi cinsi haline gelmiştir. Aynı zamanda bu sene de Fransa’da resmi olarak tanınmıştır. 2. Dünya Savaşı’na kadar oldukça düzgün bir şekilde üremişler ama savaşın başlarına doğru neslinin tükenmesi ile karşı karşıya kalmışlardır.Neslini canlandırmak çok uzun sürsede 1955 senesinde tekrar eski üreme hızına kavuşmuştur.

1959 senesinde Amerika’ya gelen ilk Birman kedisi çifti,aynı sene CFA (Kedi Hayranları Derneği) tarafından resmi olarak tanınmıştır. O senelerden beri de Birman oldukça popüler bir cins olmaya devam etmiştir.Günümüzde ise en uzun tüylü kedi olarak bilinen popüler bir kedi cinsidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Toyger

Birman Kedisi

Birman Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Birman kedilerinin çok güçlü bir iskelet ve kas yapısı bulunur. Ona ellediğiniz zaman kendiliğinden kaslı olduğunu zaten fark edeceksinizdir. Geniş bir omuz ve uzun da bir vücuda sahip olan Birman kedileri görünüm itibariyle tıknaz bir yapıdadır. Dışarıdan bakıldığında obez görünebilirler.Vücudu beyazken ayaklara doğru daha siyah renkler hâkimdir. Birmanların vücudu sık ve uzun tüylüdür. Kabarık gözüktüğü için ilk başta kilolu zannedebilinir. Tüyler boyun bölgesinde daha yoğundur.

Kafa

Diğer kedilerle kıyaslandığı zaman kafa yapısı aslında oldukça ilginçtir. Bunun sebebi de vücudunun krem, kafasının ise siyah renkte olmasıdır. Kafasındaki belli yerleri oldukça koyu renktedir. Burunları ise üçgen biçiminde ve orta büyüklüktedir. Gözlerinin arasındaki mesafe fazla değildir. Bu kedilerinin burun üstü, kulak, göz üstü ve burun çevresi tamamen siyah/kahverengi rengindedir. Simetrik kulaklara sahip olan Birman kedilerinin çeneleri de fazlasıyla güçlüdür.Bu nedenle dişleri de kuvvetlidir ve çiğneme reflekslerini çok aktif olarak kullanabilirler.

Kulaklar

Birman Kedisi kulakları orta uzunlukta ve çok geniştir.Kafa merkezinden birkaç santimetre eşit uzaklıkta yerleşmiştir.Burun ve çene haricinde kulakları da siyah olan Birman kedileri bu bakımdan çok diri bir izlenim verirler. Birman kedilerinin kulakları yuvarlak uçlu ve hassastır.Bu bakımdan haftada 1 kez kulak bakımına ihtiyaçları vardır.

Birman Kedisi

Gözler

Dikkatle bakıldığında oldukça yuvarlak gözüken gözlere sahiptirler.Safir mavisi gözleri ile munzur ve tatlı bir bakışlara sahiptirler.Birbirinden de eşit uzaklıkta ayrılmıştır. Eve ilk geldiği zaman güzel ve meraklı mavi gözleri ile tüm evi dikkatlice inceleyecektir.Birman kedilerinin bilmediği bir ortamda gözlerindeki merakı her zaman görebilmek mümkündür. Kafasının belli kısımları siyah, kalan yerleri de beyaz olduğu için, gözleri fazlasıyla dikkat çeker.

Bacaklar ve Ayaklar

Birman Kedisi bacakları orta uzunlukta ve normal bir kedi bacağına göre daha ağır bir bacağa sahiptir.Pençeleri oldukça büyük,patileri yuvarlaktır ve önde dört arkada beş adet parmağı bulunur. Bu kedilerinin ayaklarının renkleri birbirinden farklı olabilmektedir. Özellikle de öndeki bacaklar daha açık, arkadaki bacaklar ise daha koyu renkte olabilmektedir. Patileri ise yine bacakları gibi bir kısmı koyu bir kısmı açık renkte olabilmektedir.

Kuyruk

Birman kedilerinin kuyrukları da vücudu ile orantılı bir büyüklüktedir.Orta uzunlukta diyebileceğimiz kuyruğu, çok tüylü aynı zamanda çok kalındır. Tıpkı bacakları ve kafası gibi Birman kedilerinin kuyruk kısmındaki tüyleri de koyu renklidir.

Tüy

Yer yer çok kalın olan tüyleri bazı kısımlarında ise oldukça incedir. En çok tüye sahip bölgeleri ise çeneleridir. Kuyruk kısmı da çok yoğun tüylü ve yumuşaktır. İri bir tüy yapısına sahip oldukları için kilolu gibi görünebilir. Tüylerinin rengi krem, bazı yerler beyaz, bazı yerler de kahverengi/siyah arasında bir renk tonundadır. Dokunulduğu zaman ipeksi bir his veren tüyleri, göbek bölgesinde kıvırcıklaşır.

Renk

Birman kedilerinin renk dağılımı onları diğer kedilerden ayırır. Çünkü kafa, bacak ve kulak renkleri vücudundan apayrı bir renktedir. Genellikle krem renginde olan vücutlarının belli bölgeleri daha koyudur. Kulakları vücudun en koyu renkli yerlerinden birisidir. Kuyruk, kafa ve bacaklar ise daha az koyu bir renk dağılımına sahiptir.

Bakım

Beslenme diğer kedilerden çok farklı değildir. Birman cinsi kediler de yine diğer tüm kediler gibi protein ağırlıklı beslenirler. Dolayısıyla vücut sağlığını korumak için mutlaka bol proteinden oluşan birkaç öğün vermeniz gerekir. Piyasada satılan kaliteli marka mamaların içerisindeki protein değerlerine bakarak satın alabilirsiniz.

Birman Kedisi Yavru olarak geldiği zaman vereceğiniz mamanın çok ağır olmaması gerekir. Hatta ilk kez çok küçükken alınıyorsa da mutlaka biberon ile beslenmeli. Katı gıdanın yanında kedinizin su değerleri de çok önemlidir. Diğer kedilere oranla daha fazla hareket eden bir kedi olduğu için kaybettiği suyu almasına sizin yardımcı olmanız gerekir. Her yemek yediği vakitte suyunu yenilemeyi ve eğer içmiyorsa ona su içirmek ihmal edilmemeli.

Birman Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın