HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Cymric Kedileri

Cymric Kedileri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
38 0
Cymric Kedileri

Cymric Özellikleri ve Bakımı

Kaslı bir vücut yapısına sahip olan Cymric Kedileri bakışları sert, yanakları hafif çıkıntılı, ön bacakları kısa, arka bacakları ise uzun bir kedi cinsidir. Kürk desenlerine göre değişen ipeksi bir dokuya sahip uzun tüyleri vardır. Diğer kedilerden ayıran bir özelliği de ayak parmakları arasındaki ve kulaklarındaki belirgin tüy tutamlarıdır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Cymric Kedileri son derece zeki ve güçlü kişilikleriyle ,eğlenceyi fazlasıyla seven, köpekler de dâhil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilen kedilerdir. Sahiplerine bağlıdırlar.Onlarla oyunlar oynayıp kaliteli zamanlar geçirmekten zevk alırlar. Saldırgan değillerdir, uysal bir mizaç yönleri bulunur. Bu özellikleri de onları çocuklu aileler için daha cazip kılar.

Cymric Kedileri

Cymric Kedileri güçlü birer atlayıcıdırlar. En güvenli ve en yüksek rafları bile aşmayı başarabilir. Sudan çok etkilendikleri için ,henüz yavruyken onu duş almaya alıştırırsanız pek zorluk yaşamadan bu süreci kolay atlatabilirsiniz. Ama yetişkin Cymric Kedileri  pek de yanaşmayacaktır.

Vücut yapıları itibariyle kemikli, orta boy bir ,ne çok zayıf ne de tıknaz bir yapıya sahiptir. Yuvarlak başlı, yuvarlak gözlü ve görece yuvarlak kulaklarıyla tatlı bir yüz ifadeleri vardır. Sevgi dolu bir tür oldukları için kendi dünyalarında olan hiçbir şeye üzülmez, motivasyonlarını düşürmezler. Bu bakımdan girişken ve özgüvenli kedi cinsidir.

Kısa ve orta uzun tüylü olan Cymric Kedileri Manks türü kediler ile benzerlikler taşımaktadır. Avlanma becerileri çok iyidir. Böylelikle kemirgenlerin korkulu rüyasıdırlar. Yani Cymric türü bir kediniz varsa orada köpeğe bile ihtiyaç yoktur. Sakindirler ama pasif değildirler. Sahipleri işten yorgun argın geldiklerinde kucağına gelerek muziplik yapıp onları eğlendirebilir, kendilerini sevdirerek sahiplerinin stresini üzerinden atmasına yardımcı olurlar.

Yeni insanlarla tanışmayı severler. Ev içerisinde farklı türden evcil hayvanlarla anlaşırlar. Eğitim esnasında verilen komutları yerine getirir ve tut-getir oyunlarına bayılırlar.İnsan odaklı bir tür olan Cymric Kedileri sahiplerinin kendilerine ayırdıkları zaman, gösterecekleri ilgi ve sevginin karşılığını fazlasıyla verirler. Aslında onlarla yaşamak terapi gibidir.

Tarih

Cymric kedileri temelde Manks kedileri ile aynıdır .Bu nedenle Manks kedileri bizi daha kolay Cymric kedilerinin tarihine götürecek, onları tanımamızı sağlayacaktır.

Araştırmacılar tarafından, yüzyıllar boyunca Man Adasında var oldukları söylenmektedir. İngiltere ve İrlanda arasında yer alan Man Adası’na bu kedilerin insan yerleşimcileri ve kâşifler tarafından getirildiği tezi üstünde durulmuştur.

Manks kedileri kuyruğu olmayan cinste kedilerdir. Bu bakımdan da kuyruğu olmayan bir kediden ziyade, adanın yabani kedileri arasında bir mutasyon olarak ortaya çıktığına dair kayıtlar da bulunmuştur. Bu kayıtlar sonucunda, kısa kuyruklu diğer ırkların çoğundan farklı olarak, Manks kedilerindeki bu kuyruk eksikliği baskın bir gen tarafından gerçekleştiği su götürmez bir gerçek olarak kabul gördü.

Cymric’ler 1963 yılında Amerikan Kedi Derneği’nde (ACA) gösterilmiş olsa da, cins, 1970’lerin ortalarına kadar pek de bilinmiyordu. İlk olarak Longhaired Manx olarak tanıtılan bu kediler aynı dönemde Blair Wright ve Leslie Falteisek adlı kedi yetiştiricileri tarafından,adları Cymric olarak değiştirilmiştir.

Kedi Meraklıları Federasyonu (CFF), hiç bir kedi yetiştiricinin bu türün kabul edilmesi için kampanya yapmamalarından dolayı Cymric’leri,kabul etmeyen tek kuruluştu. 1994 yılının Mayıs ayında ise Kedi Meraklıları Derneği (CFA), Cymric adını Longhair Manx olarak değiştirmişti. Günümüzde ise CFF hariç tüm kuruluşlarda Cymric olarak geçmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Domestic Medium Hair

Fiziksel Nitelikler

Cymric Kedileri

Vücut

Dengeli bir görünüme sahip olan Cymric’lerin,sağlam kaslı iskelet yapıları onları tam erişkinlikle yeterince diri gösterir.Orta boyda birer kedilerdir. Omuz kısmı geniş ve kısa bir sırt görünümleri vardır. Başları yuvarlak ve yine yuvarlak gözleri vardır.Açık kulaklar uzun tüyleri arasında oldukça zarif görünür. Ön bacaklar kısa, arka bacaklar uzun ve de fazlasıyla güçlüdür.

Kafa

Cymric’lerin kafa yapıları vücutlarına oranla orta boy,yuvarlak ve enlemesine biraz daha uzun görünür.Yetişkin dişi kedide yanaklar daha dışa çıkıktır ve gıdı kısmı da sarkıktır. Çeneleri güçlü,yüz hatları son derece keskin, göz ve kulakları iyi bir avcı kedide olması gerektiği kadar da açıktır. Bıyık perdeleri yuvarlak olan bu kedilerin boyunları ise kısa ve kalındır.

Kulaklar

Cymric’lerin tabanda geniş olan,yine geniş aralıklı uçlara doğru hafif sivrilen,orta boyda kulakları vardır.Vücut ve kafa bölgesindeki tüy yoğunluğu kulaklarda seyrektir.Yeterince açık ve dik bir formda olan kulakları onları dinç gösterir.

Gözler

Cymric kedilerinin gözleri yuvarlak ve geniş açılıdır. Dış kenarlarında hafif bir yükselti görülür. Göz renkleri desen renkleriyle uyumludur ve amber, bakır, yeşil, altın, hazel, turuncu ve sarı renkte göz renklerine sahiptirler.

Bacaklar ve Ayaklar

Cymric Kedileri bacakları son derece sağlam kemikli ve kaslı yapıdadır. Ön bacakları arka bacaklarından belirgin bir biçimde daha kısadır. Bacaklarda ki bu orantısızlık dengelerinde herhangi bir problem yaratmazlar. Patileri orta boy ve yuvarlak hatlıdır.

Kuyruk

Cymric Kedileri diğer tüm kedilerin kuyruklarına kıyasla kuyruksuz görünüme sahip türde bir kedi cinsidir. Tamamen kuyruksuz değillerdir. Ancak tamamen kuyruksuz bir Cymric’te ise kuyruğa dair hiçbir çıkıntı hissedilmez. Ancak onları okşayıp, elinizi sağrı etrafında aşağı doğru indirdiğinizde, küçük kuyruklarının yükseldiğini görebilirsiniz. Bu küçük kuyrukları,yaşlandıkça küçük bir yağ tabakasıyla kaplanabilir.Bu durumda hiç farkedilmeyecektir. Cymric Kedileri çiftleşmelerinden doğan yavruların bazıları tam kuyruklu, bazıları ise yarım kuyruklu doğabilmektedir.

Tüy

Cymric Kedileri sık ve uzun bir tüy yapısına sahiptirler. Dokunulduğunda ipeksi bir yumuşaklık hissi veren tüylerinin yoğun olması onları yeterince dolgun gösterir. Tüy uzunluğu ve dokusunda mevsimsel geçişlerde değişiklikler görülebildiği için düzenli olarak taranmaya ihtiyaç duyarlar.

Renk

Uzun tüylü kedi ırklarından biri olan Cymric Kedileri sahip olduğu ipeksi yumuşaklığındaki tüyleri ile evcil kedi sahiplenmek isteyen kişilerin ilgisini çeker. Beyaz, mavi, siyah, turuncu, krem, gümüş, kaplumbağa kabuğu ve kahverengi renklerinde görünürler.

Bakım

Cymric Kedileri obeziteye yatkın özelliklerinden dolayı aşırı beslenmemesi gerekir. Bu nedenle, diğer tüm kedilerin beslenmesinde olduğu gibi Cymric kedilerini beslerken de düzenli bir diyet programı lazımdır.Her gün mümkün olduğunca aynı saatlerde, aynı porsiyonlara sahip bir diyet beslenmesi iyi olacaktır.

Et ve balık içerikli, protein açısından zengin mamalar tercih edilebilir. İçeriğindeki besleyici bileşenler, Cymric’lerin hem daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur hem de kendilerini her zaman iyi hissetmesini sağlar.Royal Canin, N&D, Whiskas, Pro Plan gibi kedi mamaları ile günde iki yada üç defa besleyebilirsiniz.Mama kabının yanına içme suyu da konulmalıdır.Her öğün sonrası da mutlaka egzersize bağlı aktiviteler yapmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın