HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. British Longhair

British Longhair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
35 1
British Longhair

British Longhair

British Longhair Özellikleri ve Bakımı

Belki de evcil hayvanlar arasında en çok yakınlık kuracağınız ve en iyi anlaşacağınız türlerden biri British Longhairlerdir. Yumuşacık tüyleri ve sıcacık davranışları ile çok yakın dostunuz olabilecek British Longhair türü kediler, kedi cinsleri arasında dikkatleri üzerine her zaman toplayan bir kedidir. Tüyleri ve gözleri ile görenleri kendine hayran bırakan bu cins kedi tombul ,tatlı ve göz alıcı bir güzelliktedir.British Longhair cinsi kediler, çocuklarla ve aile fertleri ile sorunsuz anlaşmaları nedeniyle en sevilen evcil hayvanlardan biridir.British Longhair cinsi kediler genel olarak British Shorthair cins kedilerin uzun tüylüsü olarak bilinmektedir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

British Longhair cinsi kediler insanlara ve çocuklara oldukça yakınlık duyan bir hayvan türüdür. Evinize ilk girdiği zaman sizi sevecenlikle koklamaya başlayacak olan British Longhair kediler, sıcak kanlı bir karaktere sahiptir. İlgiyi ve alakayı fazlaca seven bu kediler, siz ilgi göstermediğiniz zaman ise sizden bu ilgiyi talep etmez,sizin o ilgiyi göstermenizi beklerler. Bu durumda gösteriyor ki pek de patavatsız bir kedi değildir. Çok nazik bir mizaca sahip olduklarından çok da narindirler.

Dik duruşları ve asil bakışları ile sahipleriyle uzaktan bile iletişim kurabilen bu kediler, aynı zamanda sessiz ve çekingendirler. Bir şeye ihtiyacı olduğu zaman genellikle ince bir miyav ile dikkat çekmeye çalışırlar. Oldukça içten ve kibar bir şekilde miyavlayan Longhair’lar her ne kadar sosyal olsalar da çok kalabalık ortamlardan pek hoşlanmazlar. Yani birden fazla evcil hayvan edinmek istiyorsanız British Longhair’lar eve yeni gelen farklı türdeki bir hayvan ile pek iyi anlaşamayacaktır.

Dışardan bakıldığında iskelet ve kemik yapısı itibariyle gelişmiş gözükseler de çok hareketli ve enerjik değillerdir. Rahatına fazlasıyla düşkün olan Britishler çok hareketten hoşlanmadıkları için köşelerinde kıvrılıp uyumaya bayılırlar. Uyumak olmasa da oturdukları ve hatta yattıkları yerden dinlenmeyi de çok severler. Kucağı da pek fazla sevmezler ama bu demek değil ki kucakta hiç durmazlar. Kucakta durmadığı zamanlar ise patilerinin yere değdiği yerde dinlenmeye bayılırlar.

British Longhair’lar aşırı yemek yeme eğilimi olan türlerden biridir. Bu nedenle de beslenmesi devamlı kontrol altında tutulmalıdır. Aksi takdirde kontrolsüz bir kilo artışına sebebiyet verilip obeziteye neden olunabilinir. Bu türdeki bir kediyi evcil hayvanınız olarak almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir şey de sizinle çok fazla bir yakınlık kurmayacak olmasıdır.

Genel olarak evde çok duramayan aileler ya da bireyler için uygundur. Uyumlu bir karaktere sahip olmalarına rağmen British Longhair cinsleri yalnız kalmayı, kalabalık bir ortamdan daha çok tercih ederler. Bunun sebebi de kendi kendine vakit geçirmenin, onlar için çok daha değerli olmasıdır. Tabi bunun da bir sınırı vardır. Özellikle de kedilerin depresif ruh haline girmemeleri için çok fazla yalnız kalmaması gereken hayvanlardır.

British Longhair cinsi kediler çocuklarla da iyi anlaşırlar. Ama yukarıda da belirttiğimiz üzere bilinmesi gereken bir husus, oyun oynamayı ve hareketliliği pek sevmemeleridir. British Longhair cinsi kediler bir eylemi yapmaya zorlandığı zaman hevesi kaçar. Bu yüzden çocuklarınıza ilk aşamada kediyi uzaktan sevmesini öğretebilirsiniz. Eve gelecek diğer canlılarla da mesafeli bir tanışma sürecinden sonra ısınma evresine geçecektir.

British Longhair

Tarih

British Longhair cinsinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Longhair cinsi kedilerin Shorthair cinsi kedilerle bir ilişkisi olduğu bilinmektedir. British Shorthair cinsinin daha uzun tüylüsü olan Longhair’ların tarihi belki Romalılara kadar uzanıyor. Romalıların Mısır’dan Yunanistan’a ve Roma’ya getirdikleri kediler ta Britanya’ya kadar gelmişlerdi. Esasında Longhair’ın tarihçesine bakmak için öncelikle Shorthair ırkının tarihçesine bir göz atılmalıdır.

Shorthair cinsi ilk kez 1871’de kedi meraklıları ile buluştu. Harrison Weir isimli bir adam, Crystal Palace isimli gösteri yerinde bu cinsi sergilemiştir. Daha sonra kedi yetiştiricileri, bu cinsin daha uzun tüylü bir başka türünü de üretmek istediler. Bu nedenle de dışarıdan gelen uzun tüylü kediler ile kısa tüylüleri çiftleştirdiler.Yalnız kısa tüylü tür de kendi üreme spektrumunda kalarak neslinin devamı sağlandı ve koruma altına alındı.

2. Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda tüm hayvanların nesilleri yavaş yavaş tükeniyordu. Dolayısıyla da cins kedilerin de sayısı azalmaya bu dönemlerde başlamıştı. Sayısı azalan cinslerden biride British Longhair kedileriydi. Savaş bittikten sonra türlerin devamını sağlamak ve çeşitliliği artırabilmek adına hayvan yetiştiricileri yeni bir yöntem bulmuşlardı. British Shorthair cinsi kediler farklı 2 kedi cinsi ile çaprazlanmış ve yeni yavrular elde ettiler. Bu elde edilen yavrular ise British Shorthair cinsi olarak kayda geçirilmişti. Fakat bu yavrular dünyaya uzun ve kısa tüylü olmak üzere iki farklı cinste gelmeye başladılar. Bu kısalık ve uzunluk ise tür farkına sebep olmuştur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  German Rex

British Longhair cinsinin de kökeni kesin olarak bilinmese de Shorthair ile çok benzer olduğu söylenebilir. Longhair cinsi günümüzde halen GCCF tarafından resmi olarak tanınmamaktadır.Ama geçmiş yıllarda Dünya Kedi Birliği ve Uluslararası Dünya Kedi Birliği tarafından resmi olarak tanınmaktadır. British Longhair ırkına seneler boyunca çok fazla ilgi olduğu için gelişime açık olduğu bilinmektedir.

Fiziksel Nitelikler

British Longhair

Vücut

British Longhair cinsi kedilerin vücutları Shorthair’lara oldukça benzerdir. Dışarıdan bakıldığında fazlaca kaslı duran vücuduna dokunduğunuz zaman yumuşak bir tüy yumağı olduğunu görürüz. Fakat yine de sağlam ve sıkı bir omurga-iskelet sistemi bulunur. Shorthair cinsine göre çok daha geniş ve iri durmasının sebebi tüylerinin daha uzun olmasıdır.

Kafa

British Longhair cinsi kedinin yüzünde çok belirgin elmacık kemikleri, yuvarlak ve biraz da şişkin yanakları bulunmaktadır. Yani yüzü diğer kedilere oranla çok daha geniştir dersek yerinde bir söylem olur. Yüzü yandan bakınca kısa ve geniş durmaktadır ama estetik bir duruşa sahiptir. Alın, çene ve burun düz ve paralel bir hizada uzanmaktadır.

Kulaklar

British Longhair kedilerinin kulakları da küçük ve birbiri ile aynı uzaklıktadır. Küçük ve yuvarlak bir kulağa sahip olan British Longhair cinsi kedilerin kulakları hemen kafanın üzerindedir. Yandan bakıldığı zaman kulaklar biraz öne eğilmiş gibi gözükse de önden bakıldığında oldukça dik duruşa sahiptir. Kulaklar arasındaki mesafe hem eşit hem de uzundur.

Gözler

British Longhair cinsi kedilerin gözleri sahibini büyüleyecek kadar güzeldir. Kürkünün rengine göre değişebilen gözleri genel olarak yuvarlaktır ve karşıdan bakıldığı zaman parlayan bir yapıdadır. En çok rastlanılan göz renkleri ise kahverengi, sarı, bakır ya da yeşil renk de olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

British Longhair diğer kedi cinslerine oranla daha pasifdir. Bu yüzden tam olarak bir ev kedisidir. Fakat yine de iskelet yapısı diğer bazı kedilere göre daha kaslı olan British Longhair cinsi kedilerin bacakları da uzun ve kaslıdır.

Kuyruk

Kuyruğu da vücudu ile orantılı bir uzunlukta ve çok yumuşaktır. Vücutlarında en fazla tüyün bulunduğu yerlerden bir tanesi olan kuyruk, vücut tüyü ile aynı renktedir.

Tüy

British Longhair cinsi kedilerin kalın ve uzun bir kürke sahiptirler.Tüyleri çok ipeksi ve yumuşaktır. Karşıdan da parlayan bu tüyler,çok yakından incelendiğinde biraz desenli de olabilmektedir. Dokunduğunuz zaman elinizin içinde kaybolacağı bu tüyler, British Shorthair’lara göre çok daha uzun ve sıkçadır.

Renk

Parlak ve göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olan British Longhair cinsinin en çok rastlanılan renklerinden birisi düz renkler oluyor. Gri renk bu kedilerin favori renklerinden bir tanesidir. İki renkli, Tekir gibi farklı renkleri de bulunabilen bu cinsin en çok rastlanılan rengi ise vizon ve duman grisidir. Fakat krem, tarçın, kahverengi gibi renklerin de bulunduğu bu tür size çok iyi bir arkadaş olacaktır.

 

Bakım

British Longhair cinsi kediler diğer kedilere oranla daha hareketsiz olduklarından dolayı beslenme onların sağlığı için altın anahtar gibidir. Hareketsiz kedilerin kas ve iskelet gelişimi diğerlerine göre çok daha az olabilir. Bu yüzden hareketi sağlayamadığı yerde onu beslenme ile desteklemeniz gerekir. Yediği öğünler içerisinde mutlaka protein olmasına özen gösterilmelidir. Kaliteli kedi maması markalarının oldukça zengin protein içerikli mamaları kediniz için yetecektir. British Longhair’lar beslenirken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli şey de her öğün ona yetecek kadar mama koymanızdır.

Bu sayede ona verilmesi gerekenden fazlasını yiyemeyecek ve hareketsiz yaşamını en azından düzgün beslenmesi ile dengeleyebilecektir. Çok fazla hareket etmediği için yapılması gereken tek şey aslında ona gün içerisinde enerji verecek besin öğelerine yönelmektir.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın