HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Maine Coon Kedileri

Maine Coon Kedileri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
38 0
Maine Coon Kedisi

Maine Coon Kedileri

Maine Coon Özellikleri ve Bakımı

Sağlam bir vücuda sahip olan Maine Coon’lar kaslı yapılarıyla sert iklimlere karşı fazlasıyla dayanıklı birer kedidirler. Maine Coon’ları diğer kedi türlerinden farklı yapan özelliği pürüzsüz tüylü kürkleridir. Uzun ve yoğun tüyleri onları sert geçen kış mevsimlerinde bile iyi bir şekilde korur. Bu kedilerin vücutları iyi bir orantıya sahiptir. Bununla birlikte dengeli görünümleri ve diğer hayvanlarla olan dostlukları onların farklı yerlere uyum sağlamasına yardımcı olur.

Maine Coon Kedileri

Kişilik & Karakter Özellikleri

Maine Coon’lar belki de diğer kedi türlerine kıyasla sevgi ve şefkati biraz daha fazla hak ediyor gibiler. Bunun için de çok geçerli bir nedenleri var. O da neredeyse yok olmak üzere olan bu ırkın son temsilcilerinin de ölmesine ramak kala tekrar üremeye başlatılmış olmasıydı. Ve başta Amerika’da olmak üzere dünya çapında popülaritesinin artmasındaki en önemli nedenleri arasında yüksek zekâ seviyeleri, sık ve uzun tüyleri, dayanıklı ve dengeli vücut yapıları ile sahiplerine karşı olan bağlılıkları yer alır.

Uzun tüyleri ile tıpkı bir kostümü üzerlerinde taşıyormuş görüntüsü veren bu kediler yavru dönemlerinden yaşlılıklarına kadar hareketli, oyun sever ve sevgi dolulardır. Evdeki diğer aile üyeleriyle hemen kaynaşırlar ama eve ziyarete gelen ve aşina olmadıkları insanlara biraz mesafeli yaklaşırlar. Tabi bu mesafe de çok kısa bir süre sonra yerini onlarla yakınlaşmaya bırakır. Dolayısıyla alıştıkları taktirde etrafındakilerle gayet uyumlu bir şekilde yaşarlar. Alıştırıldıkları takdirde diyoruz, çünkü Maine Coon’lar bu ilk uyum sürecinde aslında karar verme aşamasında olurlar. Bu aşamada da, aşina olmadığı diğer insanların kendilerine güven vermesi gerekir. Diğer evcil hayvanların da saldırgan olup olmadığının kararını vermektedirler.

Çoğu Maine Coon’lar sahiplerine karşı yakın olurlar. Ama çok fazla kucak kedisi değildirler. Günün çoğu zamanını nerede rahat ederlerse orada geçirirler. Sahiplerini bir odadan diğerine takip etmeye bayılırlar. Bununla birlikte evin tüm aile üyelerinin rutinlerine de eşlik ederler.

Maine Coon’ların sık ve uzun tüylerinin su tutuyor olmasından dolayı sudan nefret ederler.Çünkü tüyleri ağırlık yapar ve rahatsızlığa yol açmaktadır. Ancak meraklı yapıları nedeniyle durgun veya akan suya da zaman zaman pençe atabiliyorlar.

Maine Coon cinsi kediler çok seslidirler ve zaman zaman yüksek sesle mırıldanabilirler. Ancak bu kediler sık sık miyavlamaz ve rahatsızlık vermezler.

Maine Coon cinsi kediler gayet nazik hayvanlardır. Ne bir insana ne de bir hayvana zarar vermezler. Saldırgan değildirler. Tek istedikleri sevmek ve sevgi görmektir.

Pençelerini çok kullanırlar. Tüylü fare, yılan, top gibi nesnelere karşı çok ilgili ve dikkatlidirler. Oyun oynadıkları esnada bu ve benzeri nesneleri gözleri ile tarar, pençeleriyle dikkatlice tanımaya çalışırlar.

Maine Coon Kedileri

Tarih

Maine Coon’lar Kuzey Amerika’nın en eski doğal ve yerli kedisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusundaki New England bölgesindeki Maine eyaletine özgü olan Maine Coon’lar bu bölgede çok sevilirler. “Maine Kedisi” olarak da bilinen bu kediler ayrıca “nazik devler” ve “kedi dünyasının köpekleri” olmak üzere çok sayıda takma adları vardır. Oyuncu kimlikleri, sevecen mizaçları ve son derece yüksek zekâ seviyeleri ile onları sahiplenilmesi en çok istenilen kedilerden biri yapmaktadır.

Kökeni hakkındaki hikayelerden ilki, onların muhtemelen New England bölgesine gelen denizciler tarafından getirildiği yönündedir. Daha sonra bu kediler bırakıldıkları yerdeki mevcut yerli kedilerle çiftleşerek kendi cinslerini oluşturdukları öne sürülmektedir. Bir başka bilgi ise, Main Coon’ların kulak ve ayak parmaklarının bir vaşağı andırması ve onlar tarafından melezlendiği bilgisidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Selkirk Rex

Ancak ilk bilginin en azından bir gerçeklik payı bulunmaktadır ki o da gemilerde yiyecekleri zararlı kemirgenlerden korumak için kedileri kullanan denizciler kıyıya yanaştıklarında bu kedilerin yerli kedilerle çiftleştiğiydi. Maine’in sert ikliminde kedilerin ilk yılları bir hayli zorlu geçmiş olmalıydı ve bu süreçte de türün en güçlü ve dayanıklı olanları hayatta kalmıştı.

19. yüzyılın sonlarına doğru Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından tanınan ilk ırklardan biriydi. 1950’li yıllara gelindiğinde neslinin tükendiği ilan edilmek üzereyken tekrar üreme programı başlatılarak sayılarının artması sağlanmıştı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Büyük ve dengeli, yapıdaki vücutları kaslı ve geniş göğüslü bir vücut yapıdadır. Maine Coon’lar genellikle orta ile büyük boy bir cins kedidirler. Vücutlarında tüm uzuvları orantılı görünümdedir. Uzun tüyleri vücutlarını kaplar. Tıknaz değildirler ama zayıf bir tür de değildirler. Ağırlıkları erişkinliklerinde 12 kilograma kadar çıkabilmektedir. Dişi bir Maine Coon ise ortalama 3,5 ila 6 kg arasındadır.

Kafa

Orta genişlikte bir kafa yapısına sahip olan bu kedilerin yüz hatları nispeten uzundur. Elmacık kemikleri yüksektir. Ön cepheden bakıldığında ise gözle görülür bir kare şeklinde olan kafaları vücuduna göre orantılıdır. Çeneleri son derece güçlü ve sıkı olup, üst dudakları ve burunları ile aynı hizadadır.

Kulaklar

Tabanda geniş olan kulakları,uçlara doğru hafifçe sivrilir. Kulaklarında ki tüylenme bariz bir şekilde bellidir.

Gözler

Gözler yeterince açık, oval şekilli, nispeten de büyüktür. Göz renkleri yeşil, altın, yeşil-altın veya bakır tonlarında görülebilir ve çok etkileyicidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Maine Coon’ların kaslı vücutları bacaklarının da son derece sağlam olmasının etkisi vardır. Bacaklar geniş, orta uzunluktadır. Ön ve arka bacaklar düz ve vücutlarıyla orantılıdır. Pençeler büyük, yuvarlak ve tüylüdür. Önde 5, arkada ise 4 parmakları bulunur.

Kuyruk

Kuyruklarına ne kısa ne de çok uzun denilebilir. Tabanda geniş olan kuyruk uçlara doğru yavaşça sivrilir ve vücut oranlaıyla orantılıdır. Kürkünün uzunluğu kuyrukta da görülür ve bu kısımda ki tüyler çok sıktır.

Tüy

Çok yoğun sık ve uzun olan tüy yapıları Maine Coon’ları diğer kedilerden ayıran en belirgin özellik diyebiliriz. Omuzlarda hafif daha kısa olsa da gövdeleri uzun tüylerden oluşur. Yumuşak ve ipeksi bir yapıya sahip olan tüyleri haftalık düzenli olarak taranmaya ihtiyaç duyar.

Renk

Maine Coon’lar ,çoğunlukla düz beyaz, krem, turuncu, gümüş-mavi ve siyah renkler olsa da çeşitli renk ve desenlere de sahiptirler. Melez Maine Coon’larda çikolata, lavanta ve Himalaya renklerine rastlanabilinir.

Bakım

Ortalama yetişkin bir Maine Coon cinsi kedi 6 ila 12 kg arasında olup sağlıklı bir şekilde büyümelerini sürdürebilmeleri protein içeren besinler tüketilmelidir. Tabi aşırı beslememek gerekir. İihtiyacı olandan fazla verilmemelidir. Beslenme sonrası egzersize bağlı aktiviteler de yaparak formda kalması sağlanmablir.

Maine Coon’ların sağlıklı bir şekilde büyümeleri için protein, karbonhidrat ve vitaminler içeren yaş ve kuru mamalarla beslenmelidir. İçeriğindeki zengin bileşenler onları hastalıklara karşı da önemli ölçüde koruyacak, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

Maine Coon Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın