HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. British Shorthair

British Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 15 dk okuma süresi
33 0
british shortair

British Shorthair

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shothair uysal ve sevecen bir kedi türüdür. Sahiplerine karşı son derece sadıktır.British Shorthair kedileri bu bakımdan tam bir evcil hayvandır. Kısa, çok yoğun bir tüy yapısına sahip olan British Shorthair kediler dengeli aynı zamanda güçlü bir kedi türüdür. Birçok renk ve desene sahiptir. Safkan olduklarından dolayı British Shorthair kedilerin vücut yapısı genel bir denge ve orantı izlenimi verir. Mizaç olarak biraz çekingen bir türdür. Ama sahibini veya bulunduğu ortamı tanıdıktan sonra sevecen ve oynak bir karaktere bürünürler.

Sahibine alışması için onunla yalnızca 1 hafta geçirmesi yeterli olur.Sevecen ve her eve uygun bir kedi türü olsalar da, diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan ve diğer hayvanların saldırılarından korumak için çok kedili ve köpek gibi farklı türde hayvanların olduğu bir evde beslemekten ziyade tek beslemek daha doğrudur.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Mutfak tezgâhına çıkan, kapı ve pencereleri tırmalayan, evin içerisinde oradan oraya koşturan Hiperaktif bir kedi arıyorsanız British Shorthair size uygun değildir. Hiç ayakaltında olmayan, omzunuza tırmanmayan veya kucağa gelmek için mırıldanmayan sessiz, sakin ve uysal bir kedidir. Fakat, bu demek değildir ki British Shorthair kediler özgüvensiz ve aktiviteden uzak. Eğer ev içerisinde ortalığı dağıtmayacak kendi halinde bir kedi arıyorsanız o halde bu kediler tam size göredir.

Bu özellikteki kediler için her zaman mükemmel bir ev arkadaşı olduğu da söylenir. Sevecen ama sahiplerine çok da yapışkan değildirler, oyun oynamayı çok severler ama aşırı aktif değildirler. Özellikle de ilk tanışmada, genlerine uygun bir şekilde tipik bir sessizliğe sahiptirler. Soğukkanlı davranırlar. Hâkimiyet kurma çabalarına girişmezler

İlk tanışmadaki çekingenliklerini üzerinden attıklarında son derece sadık birer ev arkadaşıdırlar. British Shorthair kedileri için yaptığımız tüm bu özellikleri görebilmek için sevgi ve ilgi göstermek gerekir. Ne kadar çok ilgi ve sevgi görürlerse, sahiplerine de bir o kadar çok karşılığını verirler. Sahiplerini tanıyıp güvenirlerse kendinden emin ve özverili bir şekilde ev içerisinde rahat tavırlar sergiler, mutlu bir kedi karakterine bürünürler. Bu mizaçları da sahiplerine olan bağlılığını artırır. Onları ev içerisinde odadan odaya dahi takip etmeye başlayabilir ve bu durumdan da son derece keyif alırlar.

Britanya Shorthair kedileri, aşırı hiperaktif ve agresif bir türe dönüşmeden iyi bir apartman kediside olabilirler. Öyle ki, bu türden kediler, bağ kuracakları bir kişiyi seçmek yerine sadakatlerini tüm aileye hatta tüm apartman sakinlerine göstermek ister. Sessiz bir tür oldukları için, gürültülü miyavlama yerine minik mırıldama sesleri çıkarırlar.İri yarı bedenlerinden böyle bir sesin çıkması da onları komik ve de sevecen yapar.

Britanya Shorthair kedileri kucağa alınıp sevilebilen kedi türlerinden değildir. Kucağa gelmektense sahiplerinin yanında oturmayı yada ayaklarına kıvrılmayı tercih eder. Bu cins kediler yerden alınmayıda sevmezler. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan Britanya Shorthair kedileri genellikle sahiplerini uzaklaştırmak için gergin bir şekilde gerilmiş bacaklarıyla istemediğini gösterirler. Bunu söylemek istemezdik fakat öpülmekten de nefret ederler, ama neyse ki kafalarının okşanmasına tahammül edebilirler.Güçlü bir mırıldama ile sahiplerinin gösterdiği bu şefkati takdir ederler.

Çocuklarla arası iyi olan en sevimli kedi türlerindendir. Uygun eğitimler verildiği sürece köpekler de dâhil olmak üzere aynı evdeki diğer hayvanlarla da iyi geçinirler. Fakat eğitilmemiş her iki cinsin de aynı ev içerisinde yaşaması durumunda özellikle British Shorthair kedileri saldırıya açık hale getirebilir. Böyle bir durumda British Shorthair kedileri yalnız beslemek daha doğru olur.

British Shorthair kedileri için uysal ve sakin olduklarından söz etmiştik. Bu cinsin iyi bir ev kedisi olabileceğini söylemek isteriz. Britanya Shorthair kedileri son derece sadık, sevgi doludurlar.Kendilerini tüm aile üyelerine sevdirirler. Oyun oynamayı severler ama her an her saniye ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları yoktur.Kimse oyununa eşlik etmeyse bile Britanya Shorthair kedileri kendi başlarına da vakit geçirebilir.Bu nedenle özellikle evde yalnız yaşayan bekâr kişiler için son derece iyi birer can yoldaşıdır.

British Shothair

Tarih

British Shorthair kedileri, Amerika’ya (American Shorthair) özgü olduğu gibi çoğunlukla İngiliz türü (British Shorthair) bir kedi olarak anılan sessiz ve sahiplerine karşı son derece sadık bir kedi türüdür. İngiliz cinsi bu kediler hakkında söylenen ilk bilgi; uzun zaman önce Kuzey Amerika’dan buraya getirilip çiftleştirilip üremiştir. İngiliz kedilerinin atası olarak bilinen bu kediler, kuvvetle muhtemel Büyük Britanya’nın en eski doğal bir kedi türüydü ve yüzyıllar boyunca Büyük Britanya steplerinde dolaşıyordu.

British Shorthair kedilerinin tanınma mücadelesi Kuzey Amerika’daki Amerikan Shorthair kedileriyle benzerdi. ikisi de saraylarda fareleri yakalamak için kullanılırdı. Bu nedenle uzun yıllar çok fazla takdir ve ilgi görmemişlerdir.

Bir başka bilgi de; bir zamanlar “European Shorthair” olarak adlandırılan sıradan bir sokak kedisinin soyundan geldikleriydi. Bugünkü İngiliz kedilerinden çok farklı olan bu cins, Büyük Britanya’ya yaklaşık iki bin yıl önce Roma İmparatorluğu’nun izniyle geldiği bilgisidir. Romalılar, evlerini kemirgen hayvanlardan korumak için yanlarında bu kedileri getirirlermiş. Bu kediler, Mısır cinsi bir kedi ile çiftleştirilip yeni bir tür olarak ürediği yönündedir. Üreyen bu yeni türü İngiltere’ye ise ilk kez Fenikeliler tanıtmışsalar da , Roma, Britanya Adaları’nı ilk işgal ettiğinde kedilerin çoğunlukla kullanılmasında büyük olasılıkla Romalılar sorumluydu. Gün gelipte Romalılar Adalardan sürülünce, yanlarında getirdikleri kediler de burada kalmış oldu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

Avrupa’da geçen soğuk ve yağışlı kış koşulları nedeniyle buradaki kediler, iklime uygun, kaslı vücut yapıları ve daha kalın, su tutmayan tüyler geliştirmişlerdir.Yüzlerce yıl boyunca bu cins kediler, İngiltere’nin ahırlarında, tahıl ambarlarında, sokaklarında, bahçe ve evlerinde kemirgen hayvanlardan beslenerek hayatlarını sürdürdüler. Bu çalışkan kediler, Britanya Shorthair cinsi sağlam ve önemli bir tür haline geldi. 1800’lü yıllarda İngiltereli sakinler bu dayanıklı sokak kedilerine güzellikleri, güçleri, kişilikleri ve insanlara karşı olan sadakatleri nedeniyle ilgi göstermeye başladılar.

Britanya Shorthair kedileri Büyük Britanya’nın sokaklarından ve ambarlarından gelse de, bu toprakların en zarif kedilerinden ilki olarak kabul edilir.. Bu cinsin “babası”da ilk profesyonel kedi yetiştiricisi olarak kabul edilen Harrison Wier’dir. Yıllar yıllar önce yüzüne bile bakılmayan sokak kedisi Shorthair kedileri aldı ve yoğun bir yetiştirme programı ile onları British adı verdiği soyağacı ırkına dönüştürdü.

İngilizler de bu kedi türüne oldukça fazla sevgi besliyorlar. Bir zamanlar “İngiliz Mavisi” olarak bilinen bu zarif kediler çeşitli renklerde olduğu için British Shorthair olarak adlandırılıyor. Günümüzde İngiltere sınırlarını aşan bu sevimli kedi türü tüm Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de oldukça fazla talep görüyor.

british shortair

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bağışıklığı kuvvetli olmasıyla bilinen British Shorthair kedileri kolay kolay hastalığa yakalanmazlar. Bu özelliğini ise geniş bir göğüs, kaslı bir boyun, güçlü çeneler ve iyi gelişmiş iskelet yapısından alırlar. Bu güçlü vücut yapıları nedeniyle uzun yıllar kemirgenleri ahırdan ve evden uzak tutmak için çalıştırılmışlardır. Bugün artık harika bir ev arkadaşıdırlar.

Kafa

Geniş göğüs ve sağlam iskelet yapısı ile tıknaz bir görünüme sahip olan British Shorthair kedilerin kafa yapısı vücuduna orantılıdır. Yuvarlak hatlı bir başı tombul yanakları vardır.Gözler yuvarlatır. Kısa ve geniş bir burun yapısı ile güçlü bir çene onlara sağlam bir kedi görünümü verir.

Kulaklar

Orta boy kulak yapısı vardır. Tabanda geniş ve uçlara doğru hafif bir sivrilme ile tamamlanır. Kafa yapısına orantılı kulakları ile çok iyi bir duyma yetisine sahiptirler.Bu özellikleri onları uzun yıllar boyunca sokakta, ahırda ve evlerde iyi birer avlayıcı yapmıştır.

Gözler

Gözler yeterince büyük ve iyi açıklıkta bir forma sahiptir. Yuvarlak bir göz yapısı ve tüylerinin rengine göre değişkenlik gösteren göz renkleri vardır.6-8 hafta olduklarında başlayan göz rengi değişimi 2 yaşına kadar devam eder.Tam olarak olgunlaştıklarında ise gerçek göz rengine kavuşurlar. Ama eğer doğum sonrası bir hafta içerisinde değişmezse göz rengi mavi renk kalmaktadır. Mavi renk, bu cinste nadir görülen bir renk olup, tüyleri de mavi yerine beyaz olma eğilimi gösterir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları kısa ile orta uzunlukta, sağlam kemik yapısı ile güçlü bir görünüme sahiptir. Ön bacakları düz, patileri yuvarlak ve pençeleri sağlamdır. Ayak parmakları ise önde beş tanedir. Bu sağlam kemik yapılı ayaklar bu kedileri tam erişkinlikte 4-5 kilolardayken bile ayakta tutar.

Kuyruk

British Shorthair kedilerin kuyruk yapıları vücutlarına oranla orta uzunluktadır. Tabanda daha kalın ve kuyruk ucuna doğru uzadıkça hafifçe sivrilen bir yapıya sahiptir.

Tüy

Bu kedilerin tüy yapısı kısa ve çok yoğundur. Bu da geniş vücutlarında gayet iyi görünür. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde orta derecede tüy dökme eğiliminde olurlar. Yerine çıkan yeni tüyler de eskisi kadar sık ve parlak renklidir. Yoğun tüylü kürkü ile genellikle “oyuncak ayı” olarak da anılır. British Shorthair kediler renkli tüy yapıları ile diğer soyağaçlarına kıyasla daha ön planda olan bir cinstir.

Renk

British Shorthair kedileri bir sürü farklı renk, desen ve hatta göz rengine sahip olabilirler.Yalnızca tüylerinin rengiyle değil, aynı zamanda vücutlarındaki desenler, göz renkleri ve patilerinin renkleriyle de diğer kedilerden ayrışırlar. En nadir ve genetik olarak da en ilginç görülen renkler tarçın ve açık kahverengidir. En popüler renklerden biri ise belirgin bir gri-mavi British Blue’dur. Aynı zamanda British Shorthair kediler gri, saf krem rengi, benekli mavi, siyah ve beyaz renklere sahip olabilirler.

Bakim

Konu sağlık olunca mama tercihlerini de doğru yapmamız lazım. İnsanlar gibi kedilerin de kendine özgü beğenileri, hoşlanmadıkları ve ihtiyaçları vardır. Bu yüzden doğru mama tercihinde bulunmak önem arz eder.. Etobur olan kedilerin sağlığı, enerjik bedenleri ve tüy yapıları yedikleri kaliteli mamalar ile ilgilidir.

British Shothair

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın