HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Domestic Longhair

Domestic Longhair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
43 0
DomesticLonghair

Domestic Longhair Özellikleri ve Bakımı

Domestic cinsi kediler, Domestic Shorthair ve Domestic Medium Hair kedi cinslerinin akrabası olarak bilinmektedir. Domestic ırkı kedilerin en popüler olduğu yer ABD’dir ve oldukça dikkat çekici bir görünüme sahiptir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Kendine has farklı kişilik özellikleri bulunan bu kedimiz ,oldukça eğlenceli ve uysaldır.Uzun tüy geni bu kedilerde çekinik olarak taşınmaktadır. Bu da sayısal olarak ifade edildiğinde tüm kedilerin sadece %10’unun Domestic Longhair olduğunu bizlere gösterir.

Domestic Longhair’lar kendine has uzun parlak tüyleri ile görülmeye değer dostlarımız arasında yerini alır. Büyük ve geniş bir aileye sahipseniz ailenize çok uygun bir evcil kedi olacaktır. Domestic Longhair’ aynı zamanda diğer evcil hayvanlarınızla da çok iyi anlaşırlar.Kıskançlık gibi duyguları olmayan bu kediler, diğer evcil hayvan dostunuza olan ilginizi kıskanmayacak ve bu nedenle de sizlere zorluk çıkarmayacaktır. Çocuklarla arası iyi olan kedi dostumuz, çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılamak için doğru bir seçimdir.

Domestic Longhair kedileri,en akıllı kedi türlerinden biridirler. Sizlerin duygu ve mimiklerinizden söylemek istediklerinizi anlayacaklardır. Aynı zamanda bağımsız olmaları ile de bilinir. Evde uzun süre olmasa da yalnız bırakabilirsiniz. Uysal bir kedi olsalar da gereksinimleri karşılanmadığında sertliği ile sahiplerini hayrete düşebilir.

Domestic Longhair kedileri,size karşı bir bağlılık hissedebilir fakat bunu yoğun olarak gösteremiyecektir. Puanlarsak sahiplerine karşı genellikle 5 üzerinden 2 puanlık bir sevgi ve bağlılık hissederler. Bu kedimizin etkinlik düzeyi ise oldukça yüksektir. Bir hayli hareketli olan Domestic Longhair’lar sahipleriyle birlikte ev yaşantılarında keyif veren eğlenceli aktivitelerde bulunurlar.

Domestic Longhair kedilerinin ses düzeyleri de çok iyi seviyededir. Evinizde miyavlayan bir kedi sesi duymak istiyorsanız hemen bir Domestic Longhair sahiplenebilirsiniz.

Domestic Longhair

Tarih

Domestic Longhair’lar çekinik gen taşıdıkları için özel olarak kabul edilir ve bu çekinik gen sebebiyle karmaşık bir aile kökenine sahip olmalarıyla bilinirler. Uzun tüylerinin olması onları sadece %10’luk bir kesimde olmalarını sağlamaktadır.

Domestic Longhair’ların tüylerinin uzun olmasının nedenlerinden biri çok eski zamanlarda yaşadığı coğrafyaya bağlıdır. Domestic Longhair kedilerinin bir zamanlar Türkiye, İran ve Rusya gibi ülkelerde yaşadığı bazı atalarının da bu ülkelerden olduğu bilinmektedir. Tarihçesine bakıldığında atalarının farklı yerlerde bulunması nedeniyle de farklı isimlerle anılmaktadır. İngiltere’de Domestic Longhair’lar “Long Hair Moggie” adları ile bilinmektedir.

Batı Asya kökenli oldukları bilinen bu kedi dostlarımız, ilk olarak 16. yüzyılda Avrupa’ya ithal edilmişlerdir ama ataları ve nasıl geliştikleri tam olarak bilinmemektedir.

Uzun tüylerin çekinik olmasından dolayı, uzun tüylü bir kedi ile kısa tüylü bir kedinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktıkları düşünülür. Soğuk hava şartlarına hayata kolaylıkla adapte olmaları, onların soğuk Avrupa ülkelerinde de görmemize neden olmuştur. Domestic Longhair kedilerinin ilk olarak bir kedi ırkı olduğunu belgeleyen yer 1521 de İtalya’dır. Başlarda sürekli farklı türde ortaya çıkan kediler günümüz de sadece belirli sayıda bir çeşide sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Selkirk Rex

Evrimsel bir görüşe göre göre Domestic Longhair kedileri, yaklaşık 400 yıl öncesinde soğuk havaya adapte olabilmek için bir gen mutasyonu geçirmişlerdir. Bu mutasyon sonucunda ise kalıtımsal bir özellik olarak uzun tüyleri oluşmuştur. Bu doğal olarak gelişen kalıtsal özelliğin ise yüzyıllardır çekinik gen ile gelişen kedi türlerine aktarıldığı savunulur.

Domestic Longhair kedileri zamanla Avrupa ve Amerika’ya doğru yolculuklarına başlamışlardı.Londra’da meydana gelen kemirgen artışında insanların kurtarıcısı olmuştur. Avrupa ve Amerika’da da bu nedenle çok sevilmektedirler. Günümüzde de hala daha popüler oldukları bölge Kuzey Amerika’dır.

Domestic Longhair

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Domestic Longhair kedileri orta yapılı kabul edilen vücut ölçülerine sahiplerdir.En belirgin özellikleri ise uzun tüyleri ve kürkleridir. Yüz şekilleri net değildir, uzun veya kısa olabilir. Domestic Longhair’ların bazılarının burunları daha belirgin ve sivridir.Yine bazıları daha kaslı bir yapıya sahipken bazıları da zayıf bir görünümdedir.

Kafa

Domestic Longhair kedilerinin yüz şekillerinin belirgin bir özelliği yoktur. Bu nedenle kimi Domestic Longhair kedilerinin yüz şekli daha dolgun iken kimi kedilerin yüzleri ise zayıftır. Karışık bir ırka sahip oldukları için, karışık da bir gen havuzları bulunur. Fiziksel çeşitliliğin ortaya çıkmasındaki neden budur.

Kulaklar

Yüzlerine çok yakışan kulakları ufak ve oldukça sivridir. Çok iyi duyan kulakları ona seslendiğinizde sizinle iletişime geçecektir. Kulakları üzerinde bulunan uzun tüyleri vardır.

Gözler

Domestic Longhair kedilerinin gözleri, yüzlerinin şekliyle ve tüylerinin renkleriyle bir uyum içindedir. Genellikle göz renkleri, sarımtırak veya yeşil renktedir. Bu cins kedilerinin hayatları boyunca gözlerinde veya kulaklarında herhangi bir sağlık problemi ise oluşmamaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Domestic Longhair kedileri genellikle orta uzunlukta bacak boyuna sahiptirler. Tüylerinin uzun olması onları cüsseli ve daha büyük gösterir.Ancak oldukça zarif ve narindirler. Açık pembe renk patilerileri vardır. Pati bakımlarının düzenli olarak yapılmalıdır.

Kuyruk

Domestic Longhair kedilerinin kuyrukları, orta boyuttadır. Kuyrukları üzerinde bulunan uzun tüyleri onların vücutlarıyla bir uyum içerisinde gösterir. Kuyruklarının da uzun tüylü olması daha kilolu göstermektedir.

Tüy

Domestic Longhair kedilerinin tüyleri kendisine has bir uzunlukta ve kalınlıktadır. Oldukça yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir. Bu kediler tüylerinin sürekli temiz olmasını çok ister. Bu nedenle düzenli olarak kendisi de tüylerini temizler.

Renk

Renkleri oldukça değişkendir ama özellikle siyah yoğunlukta tüy rengine sahiptirler. Bunun yanında kahverengi gibi yine koyu renklerde veya sarı ve gri gibi renklerde görülebilirler.

Bakım

Domestic Longhair kedileri de tıpkı diğer kediler gibi düzenli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Beslediğinizde tercihinizi kaliteli mamalardan yana kullanmakta fayda vardır.Beslenme esnasında suyu da eksik edilmemeli.

Mamasını düzenli olarak vererek sağlıklı beslenmesini sağlamış oluruz. Gerekli vitamin veya proteinlerini ise veteriner hekiminize danışarak ek olarak verebilirsiniz. Fakat dilerseniz bu sevimli dostumuza mama alırken protein değeri yüksek olan bir mama alarak tüm protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Düzenli beslenme bu kedilerin hem yaşam kalitesini yükseltecek hem de ömürlerini uzatacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın