HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Chinchilla

Chinchilla

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
32 0
Chinchilla

Chinchilla (Çinçila) Özellikleri ve Bakımı

Bu kedi türü Türkiye’de, şinşila ve çinçila olarak biliniyor. Son yıllarda kedi meraklıları tarafından ilgiyle takip edilen ve oldukça da fazla hayran kitlesine sahip olan evcil kedilerdendir. İran kedilerinin melezlenmiş bir türü olan Chinchilla kedileri bembeyaz tüyleri ve etkileyici bakışları ile kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptirler. Günümüzde tam olarak farklı bir ırkmış gibi kabul edilmeseler de Uluslararası Kedi Meraklıları Derneği tarafından kayıt altına alınmışlardır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Chinchilla cinsi kediler genel itibariyle çok sevecen, arkadaş canlısı ve sahibi ile iletişim kurulabilen mizaca sahiptirler. Çevresi ile fazlasıyla uyumlu olan bu kediler yabancı bir ortama girdiklerine ya da güvenli alanına yabancı birisi geldiği zaman düşman olarak görmezler. Aksine sevecen bir yaklaşımda bulunarak onları tanımaya çalışırlar. Oldukça zeki olan bu kediler sahiplerine bir kere alıştıkları zaman onlardan kopamazlar ve onlara asla yabancılaşmazlar. Bununla beraber sahiplerine duygusal bir bağ ile bağlanan bu kediler onlardan sürekli ilgi beklerler. Kucakta uyulırlar. Chinchilla’lar çok uysaldırlar ve fazla hareketli yaşamları yoktur.

Evdeki diğer insanlarla çok iyi anlaşan Chinchilla’ların çocuklarla da arası oldukça iyidir. Chinchilla cinsi kediler oyun oynamayı sevseler de fazla hareketli değildirler.Bu yüzden çocuklarla fazla vakit geçirdiği zaman kendisini yorgun ve sıkılmış hissedebilirler. Üstüne fazla gidilmeden güzelce vakit geçirebileceğiniz bu kediler gürültülü ve kalabalık ortamlardan da pek hoşlanmazlar. İran kedilerinin uysal özelliklerini almış bu kediler, kalabalık bir yere girdikleri zaman o yerden kaçmanın yollarını da aramaya başlarlar

Chinchilla kedileri bağlandıkları kişilerden fazlasıyla ilgi beklerler. Bu yüzden de eğer sahibi olacaksanız mutlaka onunla günde en az 30 dakika – 1 saat arası vakit geçirebileceğinize emin olmalısınız. Chinchilla kedileri tek bir kişiye oda en çok sahibine sahibine bağlanırlar ve sahibinin yanında gezinmeye bayılırlar. Kucakta oturmayı da fazlasıyla severler.Gün içerisinde çok yoğun olan aileler için pek uygun olmayabilir. Sahibine fazlasıyla bağlandığı için onunla uzun süreler evde vakit geçirmek iyi olacaktır. Eğer evde çok fazla vakit geçiren biriyseniz Chinchilla cinsi kediler sizler için oldukça iyi birer ev arkadaşı olacaklardır.

Sevgisini sahiplerinden asla esirgemeyen Chinchilla kedileri aynı ilgi ve sevgiyi de sahiplerinden beklerler. Onun başını okşamanız, arada gıdıklamanız gerekir. Bu da onun en hoşuna giden hareketlerden bir tanesidir. Sevgiyi fazlaca hisseden Chinchilla’lar sürekli sahiplerine dokunmak ister ve yanlarında dururlar. Sahiplerinin kucağında dakikalarca vakit geçirebilecek olan Chinchilla kedileri bu özellikleri ile dünyadaki en naif en duygusal hayvanlardan bir tanesi olabilirler.

Çok zeki bir kedi türdür. Neredeyse her şeyi ve bütün olayları çok iyi bir şekilde kavrarlar. Bu kavrayışları onları diğer kedilere kıyasla çok da başarılı birer avcı yapar. Fazla hareketli bir yaşamları yoktur ve günün çok belli zamanlarını oyuna ayırırlar.Hareketsiz yaşantılarına rağmen fit bir vücuda sahiptirler. İnsanlarla ve diğer canlılarla arası oldukça iyi olan bu kediler için tek yapmanız gereken şey onu çok iyi tanımaya çalışmak olacaktır.

Ömürlük bir yol arkadaşı olamayacak olsalar da hayatınızın en güzel dönemlerini yaşamanıza katkısı olabilecek olan bu güzel cins sayesinde evinize adeta neşe gelecek. Sevgiyi en çok hak eden cinslerden bir tanesidirler.Evde hareketlilik olduğu zaman kendini geri çekebilir. Böyle durumlarda yapılması gereken biraz yalnız kalmasını sağlamaktır. Fakat yalnız bırakma zamanı da dikkatle belirlenmelidir. Aksi takdirde yalnız kaldığı süre boyunca depresif bir ruh haline girebilecektir.

Chinchilla

Tarih

Chinchilla cinsinin tarihçesi ile ilgili çok da fazla bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Bazı kaynaklar, Chinchilla’ların insanlar tarafından üretildiğini bile söylemektedir. İran kedisi ile çok büyük benzerlikler gösteren bu kediler ilk olarak 1882 senesinde İranlı bir kedi üreticisi tarafından kayıtlara geçmiştir. Bu ilk kez görülen kedi, mavi bir İran kedisi ile başka bir kedinin çiftleşmesi sonucunda üremiştir. Fakat bu çiftleşme konusunda bir problem vardı ki üreyen kedilerin renkleri çok farklıydı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Birman Kedisi

Sonraki doğumlarda renk sorunu çözülmüş ve çiftleşmeler devam etikçe dış görünüş ve mizaç yapıları iyice oturmuştu. 1900 senesinin başından günümüze kadar uzanan bir popülerliğe sahip olan Chinchilla cinsi kediler resmi olarak tanınmaya başlamıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Chinchilla’lar çok kaslı bir yapıya sahip değillerdir. Tüyleri uzun ve yoğunluklu olarak vücudunu sarmıştır. Orta büyüklüğe sahip bir vücudu ve yumuşacık bir kürk yapısına sahip olan Chinchilla kedilerinin vücudunun bazı kısımları farklı renkte de olabilmektedir. Bu özellik kedinin yaşına ve boyuna göre değişiklik gösterebilir.

Kafa

Yüzü basıktır.Gözler burun ve ağız tam merkezde toplanmıştır.Kafa yapıları İran kedileri ile oldukça benzerdir. Burun tam merkezde ağız ise göreceli olarak diğer kedilerinkine göre üçgen biçimindedir. Gözleri ise kafa yapısına göre oldukça büyüktür. Burnun ortasında ufak bir kızarıklık olan Bu kediler çok tatlı bir mizaca sahiptir.

Kulaklar

Bu kedilerin kafanın tam üzerinde yer alan kulakları yuvarlak değildir. Üçgen biçiminde keskin kulaklara sahip olan Chinchilla’ların kulakları da vücudu gibi beyazdır. Küçük bir kulağa sahip diyebileceğimiz bu kedilerin kulakları arasındaki mesafe de oldukça fazladır. Çok iyi duyarlar ve iyi birer de avcıdırlar.

Chinchilla Kedisi1 1

Gözler

Chinchilla kedileri İran kedisine çok benzeyen bir kedi cinsidir. Bu nedenle onun devamı ya da onun bir varyasyonu olarak da bilinirler. Gözleri İran kedisine nazaran çok daha büyüktür. İki göz arasındaki mesafe de çok daha fazladır. Göz renkleri mavi ve yeşil olabilirken, zümrüt yeşili de olabilmektedir. İlk bakışta dikkatinizi çekeceği şey ise gözlerinin çevresindeki sürmedir. Sürmeli bir göz yapısı ile ihtişamlı bakışlara sahiplerdir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu kedilerin bacakları vücuduna göre uzundur. Patileri oldukça geniş ve yumuşaktır. Fakat çok kaslı olmayan bacakları harekete alışıktır. Bazı Chinchilla cinsi kedilerin ayak ve bacakları vücuda göre daha farklı renkte olabilmektedir.

Kuyruk

Chinchilla cinsi kedilerin tüylerinin en sık olduğu yerlerden biri kuyruklarıdır.Kuyrukları gürdür. Aynı zamanda vücuduna oranla kısa da bir kuyruğa sahiptirler.Kuyruklarını salladıkları zaman dünyanın en tatlı canlıları haline dönüşebilmektedirler.

Tüy

Bu kediler sık ve uzun tüylere sahiptir.En yumuşak tüyleri vücudun alt kısmında bulunur. Chinchilla kedilerinin tüy rengi genellikle beyaz ya da krem tonlarında olmaktadır. Çoğu Chinchilla kedisi büyük ve olgun yaşlarda tek renk olur. Olmayan türleri de tabii ki olabilir ve tüylerin arasında griye yakın olan farklı renkler de görülebilmektedir.Bu kedilerinin tüyleri küçük yaşlardayken daha koyudur. Olgunlaştıkça tüy renkleri açılmaya başlar.

Renk

Chinchilla cinsi kediler hakkındaki en ilginç özelliklerden bir tanesi de yavruları ve büyük olanları arasındaki renk farklılığıdır. Doğdukları zaman tüyleri çok daha koyu renkte olur.Büyüdüklerinde ise tüy renkleri açılır, krem ve beyaz renk arasındaki bir renk olur.En ilginç karakteristik özelliklerden bir tanesi de tüy renginin yaşa göre değişiklik göstermesidir.

Bakım

Bu kediler özel herhangi bir diyete ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden normal bir kedi nasıl besleniyorsa Chinchilla’lar da aynı şekilde beslenebilir. Beslenme kriterlerini belirleyen önemli detaylardan bir tanesi de aslında kedinin hareketliliği olmaktadır. Chinchilla’lar diğer kedilere oranla daha az hareket eder ve bu nedenle enerji ihtiyacını iyi bir şekilde alabileceği besinler tüketmesi onun için çok daha iyidir.

Chinchilla

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın