HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Cornish Rex

Cornish Rex

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
28 0
Cornish Rex

Cornish Rex Özellikleri ve Bakımı

Cornish Rex‘ler farklı türdeki evcil kedilere oranla çok da arkadaş canlısı değildir.Ama çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşmaları, oyuncu kişilikleri ve sahiplerine karşı olan sevgileri nedeniyle tercih edilir. Çok hareketli yapısı ve sürekli bir yerden bir yere koşmasından dolayı da küçük evi olanlar arkadaş edinmemelidir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Nazik, kibar ve bir o kadar da atik olan Cornish Rex cinsi kediler çok da sakin bir yapıya sahip değillerdir. Sahiplerinin peşinden belki de dörtnala koşacak türde birer kedilerdir. Öylesine hareketli ve hızlıdırlar ki, siz bile onun hızına yetişmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle en az onun kadar sizin de enerjiye ihtiyacınız olacaktır.

Meraklı ve bir o kadar da zeki olan bu kediler eve daha ilk girdiği zaman meraklı gözler ile her yeri tarayarak sahibine alışmaya çalışacaktır. Zekâ açısından diğer tüm kedilere açık ara fark atabilecek olan Cornish Rex’ler, zekâsını oyuncu kimliği ile birleştirerek sahiplerini kendilerine hayran bırakırlar.

Cornish Rex

Bu kediler sahibine alıştıktan sonra ondan bekleyeceği tek şey sevgidir. Sevginizi hissetmezse içine kapanarak sizden uzaklaşır. Kucağı ve sahiplerinin kıvırcık tüyleri ile oynamaları adeta onlar için stres giderici bir aktivitedir.

Cornish Rex’ler aynı zamanda çok meraklı ve bir o kadar da dikkatlidirler. İlgisini çeken bir eşya varsa ve ne olduğunu anlamak için onu pençeleriyle tanımaya çalışacaklardır. Güçlü vücut ve bacakları sayesinde çok iyi birer tırmanıcılardır. Sizin elinizin bile yetişmediği yerlere o çok kolay bir şekilde ulaşabilir.

Tarih

İngiltere kökenli Cornish Rex cinsi kedilerin aslında tesadüfen iki farklı türde kedinin çiftleşmesi ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Söz konusu bu hikâye de 1950’lilere kadar uzanır

İlk Cornish Rex cinsi kedi, Serana isimli kedinin beyaz renkte dişi bir kedi ile çiftleşmesi sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. İsminin Cornish olmasının sebebi ise,İngiltere’nin aynı isimli köyünden çıkmış olmasından dolayıdır.

Bu cinsin kedileri bugüne dek farklı şekilde çiftleştirilerek yeni türler elde edilmesinde kullanılmıştır. 1964’e gelindiğinde Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından özerk bir cins olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ise Cornish Rex’i tanıyan pek çok büyük kedi dernekleri bulunur.

Fiziksel Nitelikler

Cornish Rex

Vücut

Cornish Rex cinsi kedilerin vücutları genetiklerinin farklı olmasından dolayı diğer kedi vücudu yapıları ile uyuşmamaktadır.Kaba bir vücut yapısı yoktur.Vücudu için küçük ila orta boy arasında demek mümkündür. Gövdesi uzun ve incedir. Bu cinsler ayakta durduğunda çok dik ve oldukça kavisli bir vücuda sahip olduğu görülür. Kalçası ve uylukları oldukça kaslıdır. Bu iki kısım da vücudun en ağır kısımlarını oluşturur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Savannah

Kafa

Cornish Rex cinslerinin kafa yapısı diğer kedilere oranla küçüktür ve yumurta şeklindedir. Kafanın uzunluğu, genişliğinden neredeyse 2 kat daha fazladır. Burun kısmı yuvarlaktır ve uca doğru hafifçe daralır. Cornish Rex’lere profilden bakıldığında burnunun ucundan çenesine kadar belirgin bir derinlik görülebilir. Yanakları ve çeneleri oldukça güçlü olan bu kedilerin gelişmiş bir ağız yapısı vardır.

Kulaklar

Bu kedilerin kulakları tabandan büyük ve dolu gözükür. Ayrıca kafanın tam üzerinde yer alan bu kulaklar dik ve oldukça sivridir. Kulaklar kafanın oldukça yükseğinde olacak şekilde konumlanmıştır. Ayrıca kulakları diğer çoğu kediye oranla çok büyüktür.

Gözler

Cornish Rex cinsi kedilerin oval olan göz yapıları orta büyüklüktedir. Ancak Bazı kedilerin gözlerinin daha büyük olduğu da görülmüştür. İki göz arasındaki genişlik de fazladır. Derin bir bakışa sahip olan gözleri genelde açık renktedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Cornish Rex cinslerine özgü bir özellik de bacaklarının çok ince olmasıdır. Bu sayede Rex cinsi kediler inanılmaz derecede zıplayabilir ve koşabilirler. Uyluk kısmındaki kaslar oldukça gelişmiştir. Vücudun kalanına oranla uyluklar ağır ve fazla kaslı kalmaktadır. Cornish Rex genel olarak bacaklarının üstünde durmaktadır. Pençeleri çok sert değildir. Ayaklar hafif ovaldir ve dışarıdan bakıldığında çok zarif görünür. Ön ayaklarda beş, arka ayaklarda ise dört tane parmağı vardır.

Kuyruk

Vücudunun en ince kısımlarından bir tanesi kuyruğudur. Hareket kabiliyeti de çok yüksek olan kuyruğun incelik ve uzunluğu ona zarafet katar. Kuyruk kısmı alt tarafta geniş başlarken yukarı doğru çıkıldıkça sivrilmektedir.

Tüy

Cornish Rex cinsi kedilerin kısa tüyleri ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Diğer bazı kediler gibi altta herhangi bir koruyucu katman bulunmamaktadır.Kafanın arkasından aşağıya, kalçalara ve yan taraflara doğru yoğun bir tüylenme söz konusudur. En tüylü bölgelerinden bir tanesi de kuyruktur. Aynı zamanda kıvırcık olan tüylerin boyutu ve derinliği de bölgeden bölgeye değişir. En dalgalı kısımlar ise çenenin alt kısmı, göğüs ve karın altıdır.

Renk

Cornish Rex cinsi kedilerin rengi her desen ve renkte olabilir. Ancak çoğunlukla beyaz, siyah, abanoz, turuncu, mavi-gri, krem, bej, ren rengi, çikolata, kahverengi ve samur renklerinde görülmektedir.

Bakım

Beslenme konusu Cornish Rex cinsleri için büyük önem taşır. Çok hareketli oldukları için beslenme düzeni mutlaka yoğun protein içermelidir. Bu proteini kuru ya da yaş mamalardan alabileceği gibi genel olarak et tarzı besinlerden de alabilirler. Protein iskelet sisteminin güçsüzleşmesini engelleyecek ve kaslarını korumasını sağlayacaktır. Hareketli bir yaşamları olduğu için Cornish Rex cinsleri genel olarak obeziteye yatkın değildir. Bu yüzden yediklerini kısa bir süre sonra sindirerek kolayca yakabilecektir. En kaliteli mamalar arasında yer alan Pro Plan markasına ait mamaları içiniz rahat bir şekilde yedirebilirsiniz

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın