HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Evcil Hayvan Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Evcil Hayvan Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
34 0
evcil hayvan egitimi nasil olmalidir

Evcil Hayvan Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Son zamanlarda artan bilincin de etkisi ile en çok merak edilen konu ‘ Evcil hayvan eğitimi nasıl olmalı? ‘ oldu. Çünkü pek çoğumuz evimizde evcil hayvan beslemeye başladık. Evcil hayvan olarak nitelendirilen tüm hayvanlar eğitilebilirdir. İnsanlar genel olarak sadece köpeklerin eğitilebildiğini düşünse de bu yanlıştır. Köpeklerin yanında kediler de kuşlar da eğitilebilir ve zaten evcil olan bu hayvanların, insan yaşamına daha da uyum sağlamaları için gerekli çalışmalar yapılabilir. Fakat her hayvanın eğitim şekli birbirinden farklıdır. Yani çoğu hayvan eğitim için güdülenme ve tekrara ihtiyaç duysa da örneğin köpekler ‘ hayır ‘ kelimesini anlarken, kuşlara bu kelimenin anlamını veya çağrıştırdığı eylemin öğretilmesi daha uzun zamanlara yayılabilmektedir.

Köpek Eğitimi

Köpekler tarihin başlangıcından beri insanların en kadim dostları olarak adlandırılmaktadırlar ve her anlamda insanlara yararları bulunmaktadır. Örneğin eskiler köpekleri evlerini, hayvanlarını ve kendilerini korusunlar diye kullanırlardı ve evcilleştirilmeleri de böyle gerçekleşti. Bu bağlamda bu hayvanların çok uzun yıllardır evcil köpek türleri olarak insanlarla birlikte yaşadığını söylemek zor değil. Hal böyle olunca devamlı bir arada yaşanan köpeklerin ailelerin kendi kurallarına uyum sağlaması ve köpeklerin ihtiyaçlarının daha sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesi için eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. En akıllı ve komut alan evcil hayvan türlerinden biri olan köpeklerin eğitilmesi için pek çok yöntem bulunmakla birlikte en önemlisi şudur ki; Köpek eğitmeni her zaman bir kişi olmalıdır, bu kişi eğitim esnasında pozitifliği ve sabrı elden kesinlikle bırakmamalıdır. Bu anlamda tek kişilik eğitimin sebebi köpeklerin içgüdüsel olarak bir sürü lideri belirlemeleri ve bu kişinin de genelde eğitimi veren kişi olması gerekliliğidir.

Köpek İtaat Eğitimi

Köpek eğitimi konusunda Evcil hayvan eğitimi nasıl olmalı? ‘ sorusuna şu cevabı vererek konuya başlayalım; Köpeğinizin geçmişinde herhangi travmatik bir olay olup olmadığını iyice araştırın. Bu anlamda sorun yaşayan köpeklerin öğrenmesi daha uzun zaman almakta ve daha farklı yöntemler kullanılması gerekebilmektedir. Sizler de kendinize ve patili dostunuza her konuda sabırlı olacağınıza dair söz verdiyseniz, temel itaat eğitiminden başlayabilirsiniz. Bu konuda başlarda köpeğinize sadece ‘ Otur, yat ve getir’ komutlarını öğretmeniz kafasının karışmaması açısından önemlidir. Şimdi söz konusu itaat komutlarının nasıl öğretileceğine bakacak olursak;

 • Otur; köpeğiniz heyecan ile yanınıza gelmiş ve siz de onun oturacağını anlamış iseniz hemen ‘ Otur ‘ komutunu veriniz ve köpeğiniz oturma eylemini gerçekleştirdiğinde ona bir ödül veriniz. Bu ödül çok sevdiği bir mama, bir öpücük veya bir baş okşama hareketi olabilir.

 • Yat; köpeğiniz mevcut pozisyonda iken, sevdiği veya ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bir nesneyi ona doğru yaklaştırın. Ardından nesne odak noktası haline geldiğinde birden kendinize çekin. Bu hareketten sonra köpeğiniz sırt üstü yatmış olacaktır. Bu esnada tam yatarken ‘ Yat ‘ komutunu tekrarlayın. Köpeğiniz hareketi gerçekleştirdikten sonra ona bir ödül verin.

 • Getir; genel olarak köpekler fırlatılan bir şeyi hemen geri getirme güdüsü ile koşarak atılan nesneyi size ulaştırırlar. Fakat bunun bir komut dâhilinde yapılması için köpeğinizin ilgisini çekecek bir nesneyi uzağa fırlatıp, ardından ‘ Getir ‘ komutunu vererek köpeği nesneye doğru yaklaştırınız.

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpekler tuvaletlerini yapmak için dışarıyı tercih eden hayvanlardır. Genel olarak da yeme veya içme eylemlerinden yaklaşık 1 saat sonra tuvalet ihtiyaçlarını gidermek isterler. Bu her köpekte farklı olmaktadır ve sahibi olduğunuz köpeği gözlemleyerek onun tuvalet sürelerini öğrenebilirsiniz. Tuvalet eğitimi için tercih edilen başlarda tuvalet pedi olsa da her zaman tuvalet eğitimi vermelisiniz. Bunun için de köpeğinizin yemeğini yemesini takiben 1 saat içerisinde yürüyüşe çıkarın ve dışarıya her tuvaletini yaptığında sesli veya dokunsal ödüllerde bulunun.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanların Aşılanması Neden Önemlidir?

Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Köpek eğitimi eğlenceli olduğu kadar istikrar da isteyen zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda köpeğinizi eğitirken yukarıdaki önerileri göz önüne alabilirsiniz. Ama bunları uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmakta. Bunlara dikkat ederek eğitim sürecini daha sakin ve eğlenceli geçirebilirsiniz.

 • Eğitim süresini kısa tutun ve köpeklerin eğleneceği şekilde uygulayın.

 • Ödülleri her zaman aynı tutmayın, değiştirerek kullanın.

 • Köpeğinizin sokak hayvanları ile sosyalleşmesine izin verin.

 • Onu karşılıksız sevin ve bunu gösterin.

Kedi Eğitimi

Genel olarak hayvan eğitme konusunda yanlış bir yargı bulunmaktadır. Bu da kedilerin eğitilemeyeceği, zor eğitilebileceği gibi söylemlerdir. Fakat durum bundan çok farklıdır. Kediler de en az köpekler kadar sosyal zekâsı gelişkin canlılardır ve miyavlamayı insanlarla iletişim kurmak için geliştirmişlerdir. Bu anlamda Evcil hayvan eğitimi nasıl olmalı? ‘ sorusunun cevabı kedileri de kapsamaktadır. Belki de kedilerin eğitime tabi tutulmamasının sebebi eski zamanlarda kutsal varlıklar olarak kabul edilmeleri idi. Bu anlamda yapılan araştırmaların sayısının az olması sebebi ile kedi eğitimi çok popülerleşmemiş olsa da günümüzde kedi sahipleri kendi yöntemlerini bulmuş durumdalar.

Evcil Hayvan Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kedi Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler narin ve kendi düzenleri olan canlılardır. Bu anlamda kedi eğitiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır;

 • Eğitim sürelerini kısa tutun ve aynı anda birden fazla eğitime odaklanmayın. Bir eğitim başarıyla tamamlanmış ise diğerine geçin.

 • Kedilerinizin uygun davranışlarını ödüllendirin. Fakat yanlış davranışları cezalandırmayın. Çünkü kediler ceza kavramına karşı pek itaatkar değildirler. Bunun yerine istenmeyen bir davranış gösterdiğinde kedinizin dikkatini ilgili sözcükler ile başka bir noktaya odaklamaya çalışın.

 • Tuvalet eğitiminde kediniz yemek yedikten sonra onu kum kabına koyun ve patileri ile kumu eşelemesine yardımcı olun. Birkaç denemeden sonra işi kapacaktır.

Kedilerde İtaat Eğitimi

Kediler de köpekler gibi, itaat alabilen ve bu komutları yerine getirmede başarılı olan canlılardır. Bu anlamda kedinize hangi komutları nasıl öğreteceğiniz konusuna değinebiliriz.

 • Gel/ İsim; Kediler genel olarak isimlerini bilirler ve sahipleri tarafından çağırıldıklarında gelirler. Fakat bunu öğrenmeleri uzun sürebilir. Bunu kısa sürede başarmak için yapmanız gereken şey kedinizin adını seslenerek ona en sevdiği mamayı göstermektir. Bu ismini duyup size gelmesini sağlar.

 • Otur; Kedinize otur komutu vermek için onu yanınıza alın ‘otur‘ deyin ve eliniz ile dur işareti yapın. Ardından kediniz her oturma eylemini gerçekleştirdiğinde ona bir ödül verin.

Bu ve bunun gibi birçok komutu kedilerinize kolaylıkla öğretebilirsiniz.

Kuş Eğitimi

Kuşlar da kediler ve köpekler gibi eğitilebilir ve öğretilebilir canlılardır. Bu anlamda evlerde en çok tercih edilen kuş cinsi konuştuğu ve sosyal açıdan gelişkin olduğu için muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşlarının eğitim sürecinde de diğerleri gibi dikkat etmeniz gereken noktalar mevcut.

 • Öncelikle kuşunuz için uygun boyutlarda bir kafes alın ve bu kafesin içine aynalar, çıngıraklı oyuncaklar, tahta çubuklar yerleştirin ve kuşunuzun kendini güvende hissetmesini sağlayın.

 • Kuşunuz size güvendiği takdirde konuşmaya başlayacaktır. Bu nedenle ani hareketler ile kuşunuzu korkutmayın.

 • Kuşunuz konuşana kadar devamlı sesli ortamlarda bulunmasını sağlayın.

 • Yem ve su kaplarını boş bırakmayın.

Evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan olan Evcil hayvan eğitimi nasıl olmalı? ‘ sorusunu cevaplandırdık. Sizler de bu tavsiyelere uyarak ve evcil hayvanınızın kendi düzenini gözlemleyerek bir eğitim metodu oluşturabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın