HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Sibirya kedisi

Sibirya kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
36 0
sibriya kedisi

Sibirya Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Orman kedisi olarak da bilinirler.Hoş ve sevecen kişiliğiyle tanınırlar.En güzel kedi türleri arasında gösterilen Sibirya kedisi dünya çapında oldukça popüler,tam bir evcil ev kedisidir. Sibirya’nın soğuğundan korunmak için uzun ve gür tüylere sahiptirler.Sağlam, kaslı, güçlü kemik yapısıyla zorlu ortamlara karşı son derece dayanıklıdır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sıcakkanlı ve sevecen mizaçlarıyla dikkat çeker. Sadık ve korumacı bir yapıda olan Sibirya kedileri, sahibine gösterdiği ilginin karşılığını bekler. Sakin bir yapıları ile sevgi dolu, dengeli ve eğlenceli bir kedi olan Sibirya kedileri, vahşi içgüdülerine rağmen tam bir ev kedisi olup insanlarla mükemmel bir uyum yakalamıştır.

Sibirya kedisi Her zaman sahibine yakın olmak, onunla ilgilenmek ve ilgilenilmek isterler. Eğer sürekli peşinizden geliyor ve yaptığınız her işe dâhil olmak istiyorsa bu sizi çok sevdiği anlamına gelir.Ancak işlerinize karışırken haylazlık yapmak değil size yardımcı olmaktır. Yemek yaparken size malzemeleri vermeye çalışır, sabahları gazetenizi getirir, oturup dinlenirken kitabınızı size verir ya da siz bilgisayarda çalışırken klavyenin tuşlarına basmaya dahi çalışabilir. Onun bu davranışlarının nedeni yaramazlık değil sizinle zaman geçirmek istediğindendir.

Sibirya kedileri, duygularını ifade etmek,taleplerini aktarmak için kendine has bir ses tonuyla duygularını miyavlayarak ifade eder. Eve gelen misafire de kısa sürede alışır ve tıpkı size karşı olduğu gibi ona da aynı sevecenlikle yaklaşır.

Oyuncu kediler sınıfında olan Sibirya kedisi sahibiyle oyun oynamaktan hoşlanabileceği gibi, herhangi bir şeyi oyun haline getirip kendi kendine de eğlenebilir. Son derece aktif ve zeki bir kedi olan bu cins yakalama, bulup getirme gibi oyunlar, en sevdiği oyunlar arasındadır. Aktif avcı kökenlere sahip olan Sibirya kedileri oyun oynarken aynı zamanda egzersiz yapmış olurlar. Yorucu bir günün ardından eve gelip dinlenmek istediğinizde, her ne kadar sizinle vakit geçirmek istese de sizi rahatsız etmeyecektir.

Sibirya kedisi oyun kurma konusunda son derece becerikli olduğundan eline geçen her şeyi oyuncak olarak kullanabilirler. Bu nedenle cam eşyaları, kesici aletler, sivri materyaller ve değerli eşyalarınızı onun ulaşamayacağı yerlerde tutmanız iyi olacaktır.

Sibirya kedilerini diğer kedi cinslerinden ayıran özelliklerden biri de suya karşı olan tutkularıdır. Evde buldukları küçücük sularda bile eğlenirler. Atalarından kalan bir diğer miras da atlayıp zıplamada oldukça başarılı olmalarıdır. Enerjilerini atmaları için evde onlara uygun bir ortam sağlamakta fayda vardır.

Sibirya kedileri, herkesle iyi geçinip ve harika birer dost olurken çocuklu aileler ve yaşlılar için de eğlenceli birer ev arkadaşıdır.

Sibirya kedisi

Tarih

Sibirya kedisi yaklaşık 1000 yıldır var olan bir kedi ırkından geldiği bilinmektedir. Uzun tüylü Rus kedilerinin bir cinsi olan Sibirya kedilerinin Sibirya’ya ne zaman ve nasıl geldiğiyle ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte göçlerle Sibirya da yaygınlaştığı düşünülmektedir. Bazı bilgilere göre ise Rus uzun tüylü kedileri Türkiye’ye gelip Ankara KedisiVan Kedisi gibi kedilerle çiftleşerek türemişlerdir.Bunlar bir iddiadan ibaret olsa da gerçek olan bir şey var ki; Sibirya kedisi olarak adlandırılan Rus uzun tüylü kedilerinin birçok kedi ırkının atası olacak kadar uzun yıllardır var olduklarıdır.

Kökeni çok eski olsa da 1990’lı yıllara kadar Sibirya dışında çok fazla bilinmiyordu. 1871 yılında Londra’da yapılan bir kedi gösterisinde yer alan Sibirya kedilerinin tüm dünyada tam anlamıyla tanınması, iki büyük dünya savaşının sonuna doğru gerçekleşmiştir.

Sibirya kedisi İnsan müdahalesi olmadan doğal olarak ortaya çıkan bir cins oldukları için genetiğinde ve yetiştirme programında herhangi bir karmaşıklık yoktur. Bir dönem Sovyetler Birliğinde yaşanan kıtlıkdan dolayı evcil hayvan yetiştirmek yasaklanmış ve kedi cinslerinin çoğalmasında da bir azalma meydana gelmiştir. Sibirya kedileri bu durumdan etkilenmemiştir. 1987 yılına gelindiğinde alınan bir kararla evcil hayvan besleme yasağı kaldırılmış ve kedi cinsleri tekrar yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tay Leylak

Yasak kalktıktan birkaç yıl sonra Moskova’da düzenlenen bir kedi gösterisinde Sibirya kedisi çok dikkat çekmiş ve Amerikalı yetiştiriciler Elizabeth Terrell ile David Boehm tarafından Amerika’ya götürülerek orada yetiştirilmeye başlanmıştır. 1990 yılında Amerika’ya taşınan Sibirya kedileri 1996 yılında TICA, 1999 yılında ACFA ve 2006 yılında CFA tarafından kabul edilmiş ve böylece Amerika’da popüler olmuştur.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta veya büyük boy kedi cinsleri arasında yer alırlar.Ortalama 30 cm yüksekliğe sahiptir. Ağırlıkları ise 3,5 kg ile 9 km arasında değişir. Erkek Sibirya kedileri, dişi Sibirya kedilerinden daha kiloludur. Yaşadığı şartlara uyumlu olacak şekilde kaslı ve güçlü bir kemik yapısına sahip olan bu kedilerin hem kemik yapısı hem de tüyleri sayesinde zorlayıcı şartlara ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Kafa

Sibirya kedisi kafa yapıları ve vücudu son derece orantılıdır.Güçlü ve kalın boynunun taşıdığı kafası yatay bir elips şeklindedir. Alnı geniş ve yuvarlaktır.Elmacık kemiklerinin orta derecede çıkıntılı oluşu yüzüne karakteristik bir görünüm katar. Ağzı ve burnu hafif öne çıkıktır. Yuvarlak ve küçük çene ise ağzın biraz gerisinde kalır.

Sibirya kedisi

Kulaklar

Sibirya kedisi kulakları orta büyüklükte olan kulakları yuvarlak ve uçları da ovaldir.Öne doğru hafif eğik olan kulakların içleri tüylerle kaplıdır. Kulak içlerinin aksine kulakların arkasındaki tüyler kısa ve azdır. Etraftan gelen uyaranlara karşı kulakları hep açıktır.

Gözler

Sibirya kedisi gözleri vücuduyla orantılı olacak şekilde iridir ve yuvarlaktır. Gözler bir göz genişliğinden daha fazla uzaklıkta birbirinden ayrık ama kusursuzdur. Beyaz Sibirya kedileri hariç kürk renkleri ile göz renkleri arasında bir bağlantı olmayan bu cinslerin göz renkleri mavi, yeşil, altın ve bakır tonlarda olabilir. Beyaz Sibirya kedilerinin ise gözleri mavidir ve hatta Van kedisi gibi iki renkli olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Büyük bir gövdeye sahip olan bu kedilerinin bacakları ağır gövdelerini taşıyabilecek şekilde kemikli ve sağlam bir yapıya sahiptir. Ancak uzun tüyleri uzun olduğundan dolayı bacaklarının kemik yapısı belli olmaz. Yaşadıkları ortama uyumlu olacak şekilde ayaklar karda rahat yürüyebilecekleri şekilde yuvarlak ve büyüktür. Birde çoğu Sibirya kedisinin patilerinde püskül şeklinde tüyler vardır.

Kuyruk

Yoğun tüylü Sibirya kedilerinin kuyrukları tabandan itibaren hafifçe incelerek uzar. Kuyruk uzunluğu gövde uzunluğundan daha kısadır. Bükülmeden düz bir şekilde uzanır. Tabandan uca aynı kalınlıktaymış gibi duran kuyrukları bu kedilerin en belirgin özelliklerinden biridir.

Tüy

Sibirya kedilerinin en ayırt edici özelliği üç katmanlı, kalın ve uzun tüyleridir. Genellikle orta uzunlukta olan tüyleri,bazılarında kıvırcıkta olabilir. Omuz ve göğsün altlarında tüyler daha fazla ve kısadır. Sibirya’nın hava şartlarına uygun tüyleri sayesinde en soğuk günlerde bile üşümezler. Tüylerin yumuşaklığı rengine göre değişiklik gösterir ve çok çeşitli renk ve desenlere sahiptirler.

Renk

Sibirya kedileri çeşitli renklerde olabilirler. Bir kedide olabilecek neredeyse tüm renkleri ve desenleri de taşıyabilirler. Ama tek renkte olabilirler.Kimi Sibirya kedilerinin çene, göğüs ve midelerinde leke şeklinde, düğme şeklinde beyazlıklar bulunur. Aynı zamanda boyunlarının altında madalyon şeklinde izler bulunur.Sibirya kedilerinde en sık görülen renkler; siyah, beyaz, gri, kırmızı, krem ve mavidir.

Bakım

Büyük bir kedi cinsi olan Sibirya kedileri, obeziteye yatkındırlar.Bu nedenle de Sibirya kedileri için doğru mamayı seçmek ve doğru beslenmesini gerekir. Hareketli bir cins olsa da egzersiz yapmalıdırlar. Sibirya kedilerinin kaliteli mamalarla beslenmesi daha sağlıklı olması ve tüylerinin daha güzel olması için çok önemlidir.

Sibirya kedileri için kuru yiyecekler uygun olsa da konserve yiyecekler daha az karbonhidrat içerdiği için daha çok uygundur. Yemek öğünleri günde iki veya üç kez olacak şekilde belirlenen miktarlarda olmalıdır.Yeterince su içmeleri için teşvik edilmelidir.

Sibirya Kedilerinin yemesi gereken markalara dikkat edelim onlar için önerilen kuru mama markaları Royal Canin, Hills, Pro plan, N&D,Acana ,Orijen ,  Gimcat, Pro Choice , Brit Care, Reflex , Whiskas , Econature  gibi yüksek kaliteli kedi mamaları ile  beslenebilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın