HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Oriental Longhair

Oriental Longhair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
33 0
Oriental Longhair

Oriental Longhair Resimleri

Oriental Longhair, uzun bir gövdeye, uzun bir boyna ve uzun bacaklara hatta uzun kuyruğa sahip son derece zarif bir kedidir. Kuzeni Oriental Shorthair başta olmak üzere diğer Oriental kedileriyle pek çok benzer kişilik özelliğine sahip olan bu kediler, görünüm olarak da akrabası Siyam’a çok benzer.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Elf benzeri görünümüyle pek çok kedi severin ilgisini çeken bu zarif Oriental Longhair kedisi, akrabası Siyam’a çok benzerler. Fazlasıyla hareketli, sosyal ve arkadaş canlısı olan Oriental Longhair meraklı da bir kedidir. Bulunduğu yerde neler olup bittiğini bilmek ister. Aynı zamanda çok konuşur, çabuk sıkılır, eğlence ve oyunlar için de bolca ilgi ve zamana ihtiyacı olan bir kedidir.

Zarif görünümlü Oriental Longhair kedisi mizaç yapısı tamamıyla bir evcil kedide aranılan kişilik özelliklerini kapsar. Meraklı, iyi huylu ve çok sesli bir türü olan Oriental Longhair için her eve uygun bir arkadaş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Oriental Longhair’ın bulunduğu ortama her zaman neşe katmıştır. Mutlu olduğu anları kapsayan yemek ve oyun esnasında evin içerisinde miyavlayarak melodik sesler çıkarır ve ev halkını da mutlu eder. Özgüveni sayesinde eve gelen yabancı birinin dahi yakınına kadar giderek kendini sevdirebilir.

Oriental Longhair, uzun ve zayıf vücuduyla harika birer sporcu olması ile bilinir. Çok ince ve esnek vücudu çok sayıda kas içerir ve bu da ona fazlasıyla güç kuvvet verir. Hareketli olmasından dolayı her zaman formdadır ve olgunlaştığında bile çok fazla hantallaşmaz.

Bu kediler, zeki ve girişken bir tür olarak bilinir. Tut-getir oyunlarını çok severler. Bu tür aktiviteleri saatlerce oynamaktan hiç sıkılmazlar. Aynı zamanda diğer hayvanlarla ve etkileşimden çekinmeyen diğer girişken kedilerle de oynamayı sever.

İnsanlarla da çok iyi anlaşan Oriental Longhair’ler çok sosyal ve girişken bir kedi olduğu için, başta en çok kendisiyle ilgilenen sahibi olmak üzere diğer aile üyeleriyle iyi vakit geçirir. Çocuklarla, hatta emekleyen bir bebekle bile zararsız bir şekilde aynı ortam da zaman geçirebilirler.

Sahibiyle arasındaki özel bir bağ nedeniyle evde olduğu sırada sürekli yanında olmak, onu odadan odaya takip etmek ister. Karnı acıktığında yada kendini sevdirmek istediğinde ise miyavlayarak, ilgi ve şefkat ister. Dolayısıyla, vokal bir kedidir ve fikirlerini söylemekten hiç geri kalmaz. Bu nedenle, en sevdiğiniz kedi türü çok ses çıkarmayan bir cins ise, Oriental Longhair eviniz için doğru bir kedi türü olmayacaktır.

Onun için çok meraklı bir kedi demiştik. Bulunduğu ortamda gözünden hiçbir şey kaçmayan Oriental Longhair, dikkatini çeken her sese kulak kabartır, bir nesneye dikkat kesilir. Patileriyle kontrol eder ve tanımaya çalışır.

Bu kediler ne yazık ki çok çabuk ve çok kolay sıkabiliyor. Bunun sebebi, aklının sürekli çalışıyor olması. Çok hareketli olduğu için aktiviteye bağlı oyunların bir parçası olmayı arzulamasıdır. Onu harekete geçirecek bir oyuncak veya bir komut yoksa canı sıkılır ve yaramazlıklara başlar.

Oriental Longhair kedisi sahiplerine bağlılıklarıyla, yıllarca güzel bir arkadaşlık sağlayacak evcil hayvandır

Oriental Longhair

Tarih

British Angora, Foreign Longhair ve Mandarin kedileri olarak da anılan Oriental Longhair, “Oriental” denilen daha büyük bir ırkın parçasıdır. Bu cins, Siyam ile benzer vücut yapısına sahip olup, çeşitli kürk renkleri ve desenlerinde yeni bir cins oluşturmak amacıyla Siyam kedileri kullanılarak geliştirilmiş bir kedidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oriental Shorthair

Oriental Longhair’ın hikayesi 19. yüzyıl Türkiye’sinde Batı Avrupa’ya ithal edilen ilk uzun tüylü kedisi olarak başlar. 1950’lerde İkinci Dünya Savaşından sonra yaşanan gıda kıtlığından insanların etkilendiği gibi birçok kedi ırkı da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyordu. Bu sırada, Birleşik Krallık’taki bir gurup kedi yetiştiricisi bu cinsi Habeş kedileri (uzun tüylü gen için) ve Siyam kedileri (vücut tipi için) ile çaprazlama yoluyla genetik olarak yeni bir kedi ortaya çıkarmak için çalışmalar yapmışlardır. Orijinal kedilerden birkaçı ise Amerika’ya götürülmüştü.

1970 yıllarında son derece popüler hale gelen Oriental Longhair cinsi devamlı Amerika’ya ithal ediliyordu. 1977’de Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) bu kediyi kendi başına bir cins olarak kabul etmişti ve 1979’da Uluslararası Kedi Derneği (TICA) Oriental Longhair’ı yeni bir tür olarak tanımladı.

2002 yılına gelindiğinde, İngiliz kedi yetiştiricileri Oriental Longhair kedi ırkının, Türk Ankara kedi ırkı ile karıştırılmaması için ismini değiştirmeyi uygun gördüler. Bu kediler, yeniden adlandırılmadan önce British Angora olarak da biliniyordu. Aynı zaman da Avrupa’da düz renkli bir Oriental Longhair kedisi, Cava olarak da anılıyordu.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Doğu tipi bir kedinin olan Longhair’ler uzun, ince tam olarak boru şeklinde bir vücuda sahiptirler. Zarif ince ve atletik bir vücutlarıyla, ipeksi bir kürke sahiptir.

Kafa

Kafa yapısı üçgenimsi bir görümdedir. Kama şeklindeki ağzı ve düz uzun burnu önden bakıldığında nispeten uzun bir kafa yapısı olduğu izlenimi verir. Ağız ve çene yapısı fazlasıyla güçlüdür.

Kulaklar

Kulakları, diğer birçok ırktan farklı olarak çok büyüktür.Tabanda geniş olup, uçlara doğru sivrilen kulak içlerinde tüylenme görülür.

Gözler

Göz yapısı orta büyüklüktedir. Badem şeklinde olan gözleri genelde yeşil renktedir. Göz kenarları buruna doğru hafif eğilimlidir. Mavi ve iki farklı renkli gözle de görülebilen göz renkleri kürk renk ve deseniyle uyum içerisindedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar uzun, ince ve kaslı olup vücut yapısına orantılıdır. Bu yapıları onları hareketli ve manevra kabiliyeti yüksek bir kedi yapar. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzun olmakla birlikte, küçük oval patileri vardır.

Kuyruk

Kuyruğu tabanda kalın başlayıp uçlara doğru incelir. Tüylü kuyrukları uzun ve yumuşacıktır.

Tüy

Bu türün tüyleri orta uzunluktadır. Oriental Longhair kedisinde vücudunun sırt kısmında orta uzunlukta, göğüs kısmında az daha uzun ve kuyrukta ise çok uzun tüyleri vardır.

Renk

Oriental Longhair cinsi bir kedi birçok renk çeşidi ve desende görülebilir. Turuncudan tutun da griye kadar her renkte muhteşem görünürler. Göz,burun ve pati ped renkleri tüyleriyle uyumludur.

Bakım

Doğu tipi kediler arasında yer alan Oriental Longhair kedisinin de özel bir beslenmeye ihtiyacı olmamakla birlikte vücut yapısına göre doğru beslemek uygun olacaktır. Hareketli bir cinstir oldukları için çok fazla enerji harcayan bir kedidir. Bu nedenle yüksek kaliteli besinlere ihtiyaç duyar. Et ve balık içeren yüksek proteinli bir besinler önerilmektedir. Aynı zamanda, deri sağlığını ve yumuşacık tüylerinin parlaklığını koruması için omega yağ asitleri içeren mamalar tercih edilmelidir.

İdeal vücut kondisyonunu korumak ve obezite sorunu yaşamaması adına doğru miktarda gıda ile beslemek gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın