HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Van Kedisi

Van Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 13 dk okuma süresi
36 0
van kedisi

Van Kedisi

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van kedileri bir göz renginin diğerinden farklı olması ile ün salmışlardır. Bembeyaz tüyleri ve yumuşak gövdesi vardır. Oldukça esnektirler. Narindir ve bakışları yumuşaktır. Çok oyuncu ve meraklı da bir karaktere sahiptirler.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Orta Doğu’dan gelen bir türdür.Rastlanılan yerler Türkiye’nin yüksek rakımlı, dağlık bölgeleridir.Tabi ki en çok da Van Gölü ve çevresinde yaşadıkları gözlemlenmiş olup zaten ismi de buradan gelmektedir. Vücudunun esnek olmalarından dolayı sağlam bir yapıya sahiptir. Bu sağlam gövde sayesinde yere çok sert basan bacakları onları daha güçlü kılar. Yavru bir Van kedisinin tam olarak olgunluğuna ulaşıp ve gelişimini tamamlaması 3 ila 5 sene arasındadır.

Van kedisi suyu çok seven bir kedi cinsidir.Sıcak, nazik ve sevgi dolu bir mizaç vardır.Yüksek zekâ seviyeleriyle de bir adım öndedirler. Çokda hareketli olan bu Van kedileri uysal olduğu zamanlar dışında muziptirler.Oyunlar oynamayı severler.Sürekli olarak hareket etmesi iskelet sistemi için daha faydalıdır.Diğer kedilerden farklı olarak daha geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyarlar.

Enerjileri yüksek,cok hızlı ve aynı zamanda akıllı olan Van kedileri sahiplerinin kucağında yatmaya bayılır.Sahiplerine hem sevgi hem saygı duyarlar.Ama tabiki sarılıp saaatlerce kucaklanmaya uygun hayvanlar değillerdir. Bir süre sonra sıkılıp hareket etmeye başlarlar. Sesleri oldukça tizdir.Cok da fazla ses çıkarırlar.

Van kedisine sahip olan kediler onların enerjisine ayak uydurmakta zamana ihtiyaç duyabilirler.Sıcakkanlı ve iyi geçinen uyumlu türlerdir. Sağlıklı bir yapıya sahiplerdir ve bağışıklıkları da yüksektir.İlgi görmediklerinde üzülebilirler ama kolay kolay hasta olmazlar.Sahipleriyle sürekli iletişim kurmak isterler ve çok hızlı bir şekilde hem bulundukları ortama hem de sahiplerine bağlanabilirler. Bu yüzden geçici bir yuvaya adapte olduktan sonra onu temelli yeni bir yuvaya almak oldukça zor olur.Yani eğer Van kedisi sahiplenecekseniz mutlaka ona ömürlük bir yuva açmanız gerekir. Ona verdiğiniz sevgi, onların belki de ömürlük mutluluğu olacaktır.

Bengal kedileri gibi suya büyük bir ilgi duyarlar. Bu durum kedi sahipleri için şaşırtıcı olmaktadır. Kapalı olan musluğu açmayı öğrenebilirler. Sonrasın da o suyla oynamaya bayılırlar. Yıkanmaktan korkmazlar ve hatta çok eğlenirler.

İlk başta Van kedileri fiziksel özellikleri ile dikkat çeker. Gözlerinin birisi mavi, diğeri de kehribar renginde olmaktadır. Bir ceviz kadar büyük gözlere sahiptirler.Altıncı his olarak da en güçlü kedi türü olarak bilinirler.Sahiplenildiği ailede eğer mutsuz olan bir fert sezinlerse, onun enerjisini yükseltmek için türlü türlü oyunlar yapardlar.Saldırgan değillerdir. Uysal ve sosyal birer kedidirler. Evinizde başka bir kedi daha olsun isterseniz, Van kedisi onunla iyi bir arkadaşlık kurmak için uğraşacaktır.

Tarih

Ağrı Dağı’nın güneyinde ,Van gölü çevresinde yer alan Van kedileri Sadece Türkiye de değil ; Rusya, İran ve Irak da rastlanılabilinir. Suyu çok sevmeleri ,kökeni olarak bulunduğu yörenin sıcak olmasından dolayıda olabilir.Van gölü çevresi yazın çok sıcak olduğu için bir kedinin yaşaması için oldukça sıcaktır.Bu sıcaklığa adapte olmak ve kendilerini serinletmek için yüzmeyi öğrenmişlerdir.Bu bilgi, tarihte Van kedilerinin neden suyu çok sevdiğine dair getirilen açıklamalardan birisidir.

Başka bir olasılıkta doğasında avlanmak ve içgüdüleri ile hareket etmek olan türde hayvanlar olduğu için çevrede beslenebileceği bir gıda olmadığını gördüğünde gölün içerisine girerek balık avlamak istemiş olabileceği düşünülmektedir. Bu iki düşünce de Van kedisinin suya olan eğilimini açıklayabilmektedir.Çünkü çoğu evcil kedi, tüylerine su değmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu da Van kedisini diğer türlerden ayırır.

Türk Van kedisinin Van Gölü civarlarına ne zaman geldiği tarihsel olarak bilinmemektedir. Ancak M.Ö. 5000 yıllarına kadar dayandığı bazı eserlerden anlaşılmaktadır. Neredeyse binlerce yıldır Türkiye’de yaşadığı bilinen Van kedilerine çok benzeyen hayvan figürlerine eski çağlardaki hediyelik eşya ve süs eşyalarında rastlanılmıştır. Bu durum eğer bir doğruluğa sahipse belki de Van kedileri tarihteki en eski ve en köklü kedi ırklarından bir tanesi olabilir. Tarihte ise Van kedisinin resmi olarak ilk kez M.S. 1095 senesinde görüldüğü de rapor edilmiştir.

1955 senesinde iki İngiliz vatandaşına Türkiye’den verilen iki adet Van kedisi Lydia Russel isimli Hayvan yetiştiricisi tarafından bu türü halk ile tanıştırmıştır.Artık sadece Türkiye de değil o yörede de bilinmeye başlamıştır. Zamanla da sadece yalnızca İngiltere ile kalmayıp Avrupa’da ardından da Amerika’da büyük bir ilgi görmeye başlamıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sokoke Kedisi

1900’lerin sonuna doğru ise Amerika ile tanıştı. O zamanlar hala çok nadirdi fakat ilgi oldukça hızlı bir şekilde artıyordu.Şuan günümüzde hala çok değerlidirler.Ama farkı türdeki kedilerle çiftleştirilip farklı türler ortaya çıkarması sonucunda neslinin tükenme korkusu başlamıştır. Bu nedenlede Van kedilerinin genetiği koruma altına alınmıştır. Hatta Van kedileri için genetiklerini muhafaza edebilecekleri bir bakım evi de kurulmuştur. Bununla birlikte artık Van kedilerinin ihracına da izin verilmemektedir.

van kedisi

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Van kedilerinin vücutları orta derecede bir uzunlupğa sahiptir. Derin göğüs bölgesine sahiptirler. Sağlam olmasının yanı sıra gövdesi oldukça geniştir.İskelet gelişimini tamamlamaları en az 3 sene sürmektedir. Yaşı büyük olan erkek kedilerde boyunda ve omuzlarda kas gelişimi görülebilmektedir.Omuzları fizyolojik olarak en az kafaları kadar geniş olmaktadır. Kıvrak bir iskelete sahiplerdir. Tüyleri orta yoğunluktadır.Bu sayede ne çok iri ne de çok sıska görünürler.

Kafa

Burunları normal uzunlukta, kafa yapıları görece büyüktür. Büyük vücutlarına uyum sağlamak açısından kafaları yumuşak hatlara sahiptir ve yüzünde oldukça belirgin elmacık kemikleri bulunmaktadır.Yuvarlak ağızlı ve üçgen bir buruna sahiptir. Van kedileri ayrıca yuvarlak ağızlıdır. Sıkı bir çeneleri ve gözlerinin altında hafif bir eğim bulunmaktadır.

Kulaklar

Van kedilerinin kulakları vücutlarında oranla biraz büyüktür. Normalden daha yüksektir ve dışa dönüktür. iç kenarlarından hafifçe dışa doğru açılmaktadır. Kulaklar yuvarlak hatlıdır ve kama biçimindedir. İlk doğdukları zaman yavruların iki kulağının arasında birkaç siyah benek de bulunabilmektedir. Van kedilerinin kulaklarının duymadıklarını söylerler ama bu bir şehir efsanesidir.

Gözler

van kedisi

Ve tabi ki Van kedisinin gözleri çok özeldir. Belki de başka hiçbir türde rastlayamayacağınız bu eşsiz gözler orta büyüklükte ,hafif çekiktir.Burunlarının ucuna kadar eşit uzaklıkta olan bu gözler yuvarlaktır ve bakanların etkilenmemesi elde değildir.. Van kedilerinde genellikle bir göz mavi diğer göz kehribar renginde olmaktadır. Yeni doğan Vanların gözleri ise kahverengidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları orta derecede uzun olan Van kedilerinin iskeletleri güçlü bir yapıya sahiptir. Aynı gövdesi gibi bacakları da kaslı olan Van kedisinin bacakları ayaklarına doğru incelmektedir. Patileri oval ve küçüktür. Van kedisi hangi yükseklikten hangi pozisyonda bırakılırsa bırakılsın daima ayaklarının üzerine düşmektedir.

Kuyruk

Van kedisinin tüyleri bembeyaz ve uzundur.Kuyruğu da tıpkı tüyleri gibidir. Ama bu uzunluk çok da fazla değildir. Van kedisi türünün bütün bölgeleri vücuduyla oldukça orantılıdır. Yani kuyrukları da vücuduyla orantılıdır.Ancak Van kedilerinin kuyrukları çok yoğun tüylü değildir. Fırça gibi bir kuyruğa sahiptir ve her zaman beyaz olmak zorunda değildir. Kızıl ya da sarı benekli kuyruğa sahip olan çeşitleri de bulunmaktadır.

Tüy

Tüyleri kaşmir benzeri bir dokuya sahiptir. Yumuşak olduğu kadar aynı zamanda uzun tüylü ve kısa tüylü türleri de bulunur. Bir diğer özelllikleri de yazın daha kısa, kışın ise daha uzun tüylere sahip olmalarıdır. Yaz aylarına göre kış aylarında tüy yoğunluğu daha azdır. Kulak kısımlarında, bacaklarda, ayaklarda tüyler bulunur. Yüz tüyleri ise kısadır.Yaz olduğu zaman tüy dökmeye başlarlar.Van kedileri, kış aylarında tekrar tüy uzatma dönemine girerler.

Renk

Renkleri de değişkendir. En çok rastlanılan renk beyazdır. Ama birçok farklı renkleri de bulunmaktadır. Tipik bir Van kedisinin gövdesi ve vücudu beyaz renk olurken, kuyruğu farklı renklerde ya da farklı desenlerde olabilir.. Kuyruklarında benekler de bulunabilen bu türlerin benekleri kırmızı, mavi, sarı ve krem gibi renklerde olabilir.

Not: Burada yer alan bilgiler çoğunlukla bu cinsi temsil etse de kediler, kişilikleri ve görünüşleri farklı olan canlılardır. Belirli bir evcil hayvanla ilgili ayrıntılı bilgi için veteriner hekime danışınız.

Bakım

Sahiplerine zorluk çıkarmayan uysal Van kedileri düzenli olarak uygun bir diyetle beslenerek sağlığının korunmasına yardım edilmesi gerekir.Protein ağırlıklı beslenmelidir. Satın alacağımız mama yüksek protein içermelidir. Ayrıca Van kedinizin sağlıklı bir kiloda olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü diğer kedilerde olduğu gibi Van kedileri de obeziteye eğilimli bir türdür. Bu nedenle öğünde maksimum 35 kalori alacak şekilde kendi kilosunu korumasına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı ve protein bakımından zengin mamalar tercih etmekse kediniz için en iyisi olacaktır.

vankedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın