HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Domestic Shorthair

Domestic Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
35 0
Domestic Shorthair

Domestic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Shorthair kedileri ile akraba olarak da bilinen bir kedi türüdür ve dünyada özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler kedi türlerinden biridir. Domestic Shorthair gerek bakımı gerekse sahibi ile uyumu açısından evde besleyebileceğiniz evcil kediler arasında yer alır. Çocuklarla arasının iyi olması, yüksek zekâsı, hareketli yapısı, oyuncu karakteri ve eğitilebilirlik özellikleri ile belki de etkileşime geçerken keyif alacağınız kedilerden bir tanesi olacaktır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Domestic Shorthair cinsi kediler görebileceğiniz en tatlı evcil hayvanlardan bir tanesi olacaktır. Bunun sebebi ise elbette sadece dış görünüşü değil aynı zamanda benzersiz zekâsı ve kendine has tavırlara sahip olmasıdır. Çok popüler bir evcil hayvan olan Domestic Shorthair kedilerinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de sakin olmalarıdır. Ama bu sakinlikleri ilerleyen yaşlarda kendini gösterir.

Domestic Shorthair cinsleri ilgiye ihtiyaç duyan kedilerdir. Onunla günde 15 dakika oynamanız bile onu çok mutlu etmeye yetecektir. Geçmişten beri oldukça iyi birer avcı olan bu kediler hedeflerini asla şaşırmazlar. Bu yüzden de geçmişte bu alanda çok fazla kullanılmışlardır. Diğer hayvanlarla da arası oldukça iyidir. Eğer çok hayvanlı bir evde yaşıyorsanız Domestic Shorthair’ın olması ev içerisinde bir sıkıntı yaşatmayacaktır. Yorgun argın eve geldiğiniz zaman göreceğiniz tek bir şey olacaktır; o da sevgi dolu bakışları ile kucağınıza atlayan bir Domestic Shorthair.

Aşırı gürültülü hayvanlar değillerdir ama size bir şey anlatmak veya bir memnuniyetsizliğini belli etmek isterse sesini duymanız mümkündür.

Tüm aileniz ile çok iyi bir şekilde anlaşacağı gibi yabancılara karşı da uzak durmayacaktır. Bu yüzden evinize bir misafir geldiğinde kendisini gizlemek veya çekinmek yerine ev içerisinde dolaşmaya devam edeceklerdir.

Domestic Shorthair

Tarih

4000 sene öncesine dayanan tarihleri ile kökenleri Eski Mısır’a kadar uzanır.Bu kedileri o zamanlardan beri evcilleştirmişlerdir.

Domestic Shorthair cinsi kedilerin, British Shorthair’ların soyundan geldiği ve hatta torunları olduğu düşünülür. İngiltere’den Amerika’ya getirilmiş canlılardır. Getirilme amaçları ise ilk olarak gemideki kemirgenlerin nüfusunu azaltmak içindir. Böylelikle Amerika’ya ilk adımlarını atan Domestic Shorthair’lar burada yaşamaya başlamışlardır.

Kuzey Amerika’da yerleşik bir hayata sahip olan bu ırk fiziksel olarak çevik olmaları onları diğer bazı kedilerden de bir adım öne çıkarır. Bilinen en eski evcil hayvan türlerinden bir tanesidir. Genel olarak eski zamanlardan beri depolarda, özellikle de yiyecek depolarındaki hammaddeleri böceklerden ve kemirgen canlılardan korumak amacıyla eğitilmişlerdir. Bu kediler için önemli olan sıcak bir yuva ve ilgiydi. Eğer bu ilgi ve barınabilecekleri yerleri bulurlarsa onları çalışmaktan alıkoyan hiçbir şey olmaz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cheetoh

Seneler geçtikçe Domestic Shorthair’lar tanınmaya başlamış ve uluslararası kedi dernekleri tarafından da kabul görmüşlerdir.

Fiziksel Nitelikler

Domestic Shorthair
Vücut

Domestic Shorthair’lar oyuncu karakterlere sahip olsalar da pek fazla aktif bir hayatları yoktur. Bu aktif hayatın bulunmayışı onlara vücutlarının daha az kaslı olması ile bir geri dönüş sağlamaktadır. Tüylerinin çok yoğun olmasından dolayı da vücutları daha iri gözükür.

Kafa

Kafa yapısı da çok tüylü olduğu için daha büyük durur. Fakat vücuduna göre orantılı bir büyüklüğe sahiptirler. Kafasındaki tüyler desenlidir. Çizgili kafası adeta bir zebrayı andırır.Güzel, yumuşak hatlı gözleri vardır. Çok gergin ve sinirli bir yüz ifadesine sahip olsalar da aslında oldukça uysal ve yumuşak başlıdırlar.

Kulaklar

Domestic Shorthair cinsi kedilerin kulakları da kafasının tam üzerine yerleşmiştir ve arasındaki açıklık fazla geniş değildir. Kulaklar kafaya nazaran orta büyüklükte ama normal bir kedi kulağına oranla da büyüktür. Dış kısmı daha çok tüylü olan kulakların, iç kısmı dışına nazaran daha az tüylüdür.

Gözler

Vücudunda ki en güzel yerlerden biri de gözleridir.Büyük olan gözleri genelde safir mavi ve turuncu renklerde olmaktadır. İki göz arasındaki açıklık fazla olmamakla beraber birkaç santimetre bulunmaktadır. Fakat farklı türlerde siyah göze de rastlanabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Domestic Shorthair cinslerinin bacakları ve ayakları da vücutları ile orantılı bir büyüklüğe sahiptir. Bacakları kaslı değildir ama güçlüdür. Çok hareketli bir yaşantısı olmadığı için bacaklar dışarıdan biraz tombul gözükebilir.Bunun nedeni birazda tüyleridir. Patileri ise yuvarlak ve tüylüdür. Vücudu ile aynı renk ve desene sahip olan bacaklar ile ayaklar yumuşak da bir dokuya sahiptir.

Kuyruk

Domestic Shorthair’ların tüyleri oldukça kısa ama kuyrukları tüylüdür. Tabanda geniş olan kuyruk yapısı uçlara doğru ovalleşir. Renkleri gri yada çizgili desenli de olabilir.

Tüy

Domestic Shorthair tüyleri oldukça kısadır fakat sıktır. Tüylerin çok sık olduğu için dışarıdan vücudu oldukça geniş gözükür. Bakımı düzenli olarak yapılmalıdır ki ,ince olmasına rağmen fazlaca tüy dökebilmektedir.Genel olarak gri tüylü olan Domestic Shorthair kedilerinin sarı tüylü olanlarına da rastlanır.

Renk

Bu kedilerinin tüy renkleri genellikle gri olmaktadır. Bazı kedilerde ise desenli bir renk dağılımı da görülebilmektedir. Gri tüy ve beyaz zebra desenleri en çok rastlanan renklerden birisidir. Gri rengin dışında turuncu-sarı arası bir renge sahip kediler de bulunmaktadır.

Bakım

Domestic Shorthair kedilerinin beslenmesi de diğer tüm kedilerle hemen hemen aynıdır. Et ağırlıklı beslenebileceği gibi kuru mama yada yaş mama da verebilirsiniz. Mamaların protein ağırlıklı olması önemlidir.İlk birkaç yılında çok aktif oldukları için harcadığı enerjiyi karşılayabileceği bir mama onun sağlıklı bir yaşam sürmesi için çok iyi olacaktır..

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın