HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ukraynalı Levkoy

Ukraynalı Levkoy

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
30 1
Ukraynalı Levkoy

Ukraynalı Levkoy Özellikleri ve Bakımı

Ukraynalı Levkoy Kedisi, Donskoy ve Scottish Fold ırkları arasında melez olan karışık bir tür kedidir. Meraklı, oyuncu ve sevecen kişiliğine yüksek zekâ seviyeleri de eklenince yaratıcı kişilikleri ortaya çıkar. Sahibine karşı yüksek sadakati vardır ve eğitimi de nispeten kolaydır. Tek tük tüyleri vardır fakat genelde neredeyse tüysüzdür. Yumuşak ve buruşuk görünümdeki derisi elastiktir. Aslında tipik bir Donskoy benzeri kedidir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Ukraynalı Levkoy için dost canlısı bir kedi diyebiliriz. Son derece girişken ve sosyal olan Levkoy, bu kişilik özelliğini öncelikle sahibi olmak üzere evin diğer üyeleri ve hatta eve gelen yabancı misafire bile hiç çekinmeden gösterir. Meraklıdır. Evin içerisinde olup bitenleri anlamak ister. Sahibinin peşinden ayrılmadan ama ayağına da bağ olmadan sahibini izlemek hoşuna gider. Huysuz değildir. Meraktan dolapları açar ama açtığı yerleri dağıtan bir kişiliği yoktur.

Oyuncu kişilikleri sayesinde sahibiyle birlikte yaratıcı oyuncaklarla yaratıcı oyunlar oynamaktan oldukça keyif alır. Yorulmak nedir bilmeden sahibiyle geçirdiği her anın hakkını verirler. Peluş türü oyuncaklar ile tut-getir tarzı oyunlar oymayı severler. Bu da onu kolay eğitilebilir bir kedi yapar. Kendi kendine de oyunlar oynayabildiği için pek sıkılgan değildir. Tabi bu durum, sahibi veya evin diğer üyeleri evde olduğu zamanlardır. Ancak evde kimse yoksa Levkoy’un canı sıkılacak, hiçbir şey yapmak istemeyecektir. Eğer evde başka türde bir evcil hayvana sahipseniz, dışarıda dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz. Çünkü diğer evcil hayvanlarla da uyum içerisinde zaman geçirecektir.

Ukraynalı Levkoy kedisi, orta dereceden biraz daha fazla vokal bir kedidir. Aralıksız ve yüksek tonda olmasa da evinizde miyavlama sesleri eksik olmayacaktır. Eğer, sahibi tarafından kucağa alınır, ilgi ve sevgi gösterilirse o zaman Levkoy kedisi, bu ilgi ve sevgiye karşılık kulağa hoş gelen miyavlama davranışında bulunur.

Aynı zamanda çocuk dostu da bir kedi olduğu için,emekleyen bir bebekle dahi, ona zarar vermeden vakit geçirebilir, kendini sevdirebilir. Yani Levkoy’lar her aile üyesiyle kolayca ve uzun yıllar sürecek bir bağ kurabilir.

Ukraynalı Levkoy

Tarih

Ukraynalı Levkoy kedisinin ilk ortaya çıkışı 2000’li yıllardır. Rus kedi yetiştiricisi Elena Vsevolodovna Birjukova, Scottish Fold kedisini bir Donskoy kedisi ile çiftleştirerek farklı bir tür elde etmeye karar verir. Bu düşüncesini hayata geçiren Birjukova, kedi dünyası için yepyeni ve farklı bir ırk olarak kayda geçecek sıra dışı görünümlü bir kedinin doğmasını sağlar. Dünyaya gelen bu yavru kedinin katlanmış kulakları vardı ve neredeyse hiç tüyü yoktu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tortoiseshell

Ukraynalı Levkoy, yeni ve nadir bir cins olduğu için onu bulmak pek de kolay değildir. Dünya üzerinde sayılı bir topluluğa sahip olan Levkoylar Uluslararası Kedi Hayranları Derneği’ne kayıtlıdır.Ukrayna ile Rusya’daki Uluslararası Kedi Meraklıları Derneği etkinliklerinde bazen gösterilir. Ancak ne yazık ki bu zamana kadar, dünyanın en büyük kedi cinsleri kayıtlarını tutan kuruluşlar tarafından da tanınmamıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Ukraynalı Levkoy, orta boy bir kedi olmakla birlikte uzun, ince, orantılı bir vücuda sahiptir. Görünümüne de yansıyan fazlasıyla kaslı bir vücut yapısı vardır. Erkek Levkoy kedisi belirgin bir şekilde dişi Levkoy’lardandaha büyüktür.

Kafa

Levkoy kedisinin kafası, kulaklarının arasında katlanmış deri tabakasının göründüğü, üçgenimsi bir kama şeklindedir.Profilden bakıldığında bir köpeğin yüzünü anımsattığı düşünülebilir. Yüz hatları, belirgin bir çıkıntılıdır. Kafa yapısı genel itibariyle ince, uzun vücuduna kıyasla biraz küçük kalır.

Kulaklar

Levkoy kedisinin kulak içleri hafif tüylüdür.Büyük ve içe doğru katlı olan kulaklar başa değecek kadar eğik değildir.

Gözler

Levkoy kedisinin gözleri pek çok kedinin göz yapısı gibi büyük ve badem şeklinde olup tüm göz renklerinde görülebilir.

Bacaklar ve Ayaklar

İnce ama kaslı bir bacak yapısına sahip olan Levkoy’ların uzun bacakları onun atletik/oyuncu bir kedi olmasında önemli rol oynar. Patileri ise oval, parmakları belirgin derecede görünürdür.

Kuyruk

Levkoy kedisinin, vücudunun geri kalanıyla orantılı bir kuyruğu vardır.Tabanda kalın başlayan kuyruk bir kırbaç gibi uçlara doğru hafif sivrilir.

Tüy

Ukraynalı Levkoy, tek tük tüylere, çoğunlukla hiç tüye sahip olmayan bir kedi türüdür.

Renk

Ukraynalı Levkoy kedisi, her renk ve desende görülebilir.

Bakım

Diğer tüm kediler gibi Ukraynalı Levkoy kedisi de etoburdur ve en iyi hayvansal gıdalarla beslenir. Özel bir beslenmeye ihtiyaçları olmasa da, yüksek kalitede, protein içerikli mamalarla beslenmesi sağlıkları ve enerjik yapıları için gereklidir. Proplan, Royal Canin, Purina, Hills, Acana, Advance gibi ticari markaların kaliteli yaş ve kuru mamalarından kediniz için tercih edilebilirsiniz. Bu markalardan alacağınız mamaların et veya balık içerikli olması gerektiğine dikkat ediniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın