HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hayvanlarla Uçak Yolculuğu

Hayvanlarla Uçak Yolculuğu

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
37 0
hayvanlarla ucak yulculugu

Hayvanlarla Uçak Yolculuğu

Hayvanlarla uçak yolculuğu merak edilen konular arasında karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde evcil hayvan besleyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Ancak bu durum kişilerin yaşadıkları yerden uzaklaşacakları zamanlarda çeşitli sorunlar yaratabilmektedir. Bu durumda evcil hayvan sahiplerinin karşısına iki seçenek çıkar:

  1. Can dostlarını bir süreliğine başka birine emanet etmek.

  2. Onları da seyahatlerinde yanlarında götürmek.

Bir canı başkasına emanet etmek çoğunlukla zor olduğundan dolayı pek çok kişi seyahat ederken dostlarını da yanında götürmeyi tercih etmektedir. Bu seyahat farklı araçlar ile gerçekleştirilebilir. Ancak uzak mesafeler söz konusu olduğunda uçak sıklıkla tercih edilen seçeneklerden biridir. Evcil hayvanlarla uçak yolculuğu yapmak konusunda dikkat etmeniz noktalar bulunduğu ise bir gerçektir.

Evcil Hayvanlarla Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Eğer seyahatinizde evcil hayvanınızı da yanınızda götürmek istiyor ve yolculuğunuz için uçak tercih etmeyi planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar rezervasyon, sağlık raporu ve kimlik, uygun kafes ve ek ücret olarak dört kategoride toparlanabilir.

Seyahatinizde evcil hayvanınızı götürebilmek için yapmanız gereken ilk şey rezervasyon yaptırmaktır. Bunun için tercih etmiş olduğunuz hava yolları firmasını yanınızda evcil hayvanınız olacağına dair bilgilendirmeniz gerekmektedir. Unutulmaması gereken nokta, her firmanın taşıyabileceği evcil hayvan sayısının bir kotası bulunmasıdır. Bu nedenle biletinizi aldığınız erken aşamalarda bu konuda bilgi vermeniz önem taşır.

Evcil hayvanlarla seyahat etmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta seyahat öncesinde bir veterinere giderek sağlık raporu almaktır. Bu raporda hayvanın seyahat etmesine yönelik herhangi bir sıkıntı bulunmadığı ibaresi yer almalıdır. Aynı zamanda evcil hayvanınızın aşı bilgilerini içeren kimliğini de veterinerden almanız gerekmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Evcil Hayvan Barınakları

Hayvanlarla Uçak Yolculuğu

Hayvanlarla Yurt Dışına Çıkarken Gerekli Prosedürler

Bilindiği üzere evcil hayvanların seyahat etmesi ile ilgili prosedür uluslararası standartlarda belirlenmiştir. Ancak yine de sonradan sıkıntı yaşamamanız açısından gittiğiniz ülkelerin dikkat ettiği prosedürleri önceden öğrenmeniz önem taşır. Böylece gerekli olabilecek ek belgeleri seyahatinizden önce tamamlayabilmeniz de mümkün olacaktır.

Seyahatiniz sırasında hayvanlarla uçak yolculuğu yapabilmek için hemen hemen her ülkenin dikkat ettiği noktalardan biri aşılarının tam olması ve sağlık raporunun bulunmasıdır. Bunun yanı sıra bazı ülkeler ek belgeler de talep edebilmektedir. Özellikle Avrupa’nın uluslararası standartlar konusunda oldukça katı bir tutum benimsediği bilinmektedir.

Hayvanlarla Uçak Yolculuğu için Gerekli Belgeler

Evinizde baktığınız evcil hayvanınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmek istiyorsanız hazırlamanız gereken bazı evraklardan söz etmek mümkündür. Temel olarak bu evraklar hayvanın seyahat edebileceğine dair ibare bulunduran sağlık raporu, aşı kartı ve bir kimliktir. Ancak bunun yanı sıra bazı ek evraklar istenebilir.

Seyahatinizi planlamadan önce hayvanlarla uçak yolculuğu için gerekli belgeler konusunda bir araştırma yapmanız şarttır. Bu belgeler gideceğiniz lokasyona göre değişiklik gösterebilir. Gerekli olan tüm evrakları yanınızda bulundurmadan hayvanınızı uçağa bindirmeniz mümkün olmayacağından bu konuya özen göstermeniz önerilmektedir.

Hayvanlarınızla Uçak Yolculuğu Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seyahatiniz sırasında evcil hayvanınızı yanınızda bulundurmak için dikkat etmeniz gereken en önemli husus rezervasyon yaptırmaktır. Biletlerinizi almadan önce firmanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek bu konuda bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra hayvanınız için uçak standartlarına uygun bir kafes edinmenizde fayda vardır. Hayvanınızın türüne bağlı olarak taşıma kuralları ile ilgili bilgi edinmek için seyahat firmalarının web sitelerinden bilgi alabilmeniz mümkündür. Hayvanlarla uçak yolculuğu için gerekli olan tüm belgeleri önceden hazırladığınızdan emin olmasınız. Bu belgelere dair bilgileri detaylı olarak öğrenmeniz gerekmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın