HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Japon Bobtail Kedisi

Japon Bobtail Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Japon Bobtail Kedisi

Japon Bobtail Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Japon Bobtail Kedisi Sağlam bir kemik yapısı ve kaslı vücut hatlarına sahip olan, iri yapılı olmaktan daha çok düz ve ince olan orta boy bir kedi gibi görünürler. Patiska renk dağılımın da görülebileceği Japon Bobtail kedisi çıkık elmacık kemikleri ve uzun paralel bir burunla birleşen sevimli bir yüze sahiptirler. Kuyrukları kısadır, ponpon görünümü ile tıpkı bir tavşan kuyruğunu andırır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Kusursuz vücut hatları ile bilinen Japon Bobtail kedisi, zeki ve aktivite seviyesi yüksek oyuncu birer kişiliğe sahiptirler. Sahiplerine karşı müthiş bir bağlılıkları ve sadakatleri ile ön plana çıkarlar. Yaşadıkları ortama ve sahibine bir kere alıştı mı artık ondan kopamazlar. Bu sevgi henüz yavru döneminden başlar ve yaşlılığına kadar katlanarak devam eder. Onlar olağanüstü birer arkadaştırlar. Hem diğer evcil hayvanlarla dostlukları hem de çocuklarla iyi anlaşabilir olmaları onları tamamıyla evcil bir kedi yapmaktadır.

Japon Bobtail cinsi kediler fazlasıyla cesurdurlar, ailelerine tutkuyla sadıktırlar ve uyanık oldukları zamanın çoğunu onların yanında geçirirler. Sessizce mırıldanarak sahiplerinden ilgi bekler ve kucaklarına yumulup anın tadını çıkarırlar.

Hiperaktif değillerdir ama oyun oynamaktan için her zaman hazırdırlar. Uyumlu ve girişkendirler.Bu girişkenlikleri de onları özgüvenli bir kedi yapar.

Sahiplerine sevgisi öyle yapış yapış olup rahatsızlık verecek boyutta değildir. Sezgileri kuvvetlidir. Eve yorgun gelen veya mutsuz olduğunu hisseden bir Japon Bobtail kedisi bu durumda sahibine kendini iyi hissettirecek muziplikler yapabilir. Çok çeşitli tonlarda mırıldanarak kendini sevdirmekten de geri kalmayan bu kedilerin kimi sahipleri onların birer şarkıcı olduklarını bile söylerler.

Japon Bobtail’lar yüksek zeka seviyeleri nedeniyle, sahiplerinden gelen her komutu algılarlar.Bu özellikleri ile de iyi eğitilebilir bir kedi sınıfına girerler. Aynı zamanda bu zekâları onları yaramazlık yapmaları konusunda tetikler. Ancak en yaramaz hallerinde de, izlemesi çok keyifli kedilerdir.

Japon Bobtail Kedisi

Tarih

Bu kedilerin ne zaman ve nerede ortaya çıktığı hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak 6. yüzyılın başlarında Kore ve Çin’den Japonya’ya geldikleri hakkında bilgiye de bazı kaynaklarda rastlanmaktadır. Yine büyük ihtimalle, değerli ipek eşyalarını ve değerli belgeleri kemirgen hayvanlardan korumak için onları gemide kullanmışlardır.Mutasyona uğramış kuyrukları hakkında herhangi bir bilgiye hiçbir yerde rastlanılmamıştır. Bununla beraber, Japon geleneklerini içeren folklorlerde kısa kuyruklu kedilere de çok sayıda görülmüştür.Buradan anlaşılıyor ki bu cinsler Uzak Doğu’da yüzyıllardır yaşamları sürdürmüşlerdir.

Bu coğrafyadaki kısa kuyruklu kediler, yalnızca Japonya’da tanınmakla kalmamıştır.15. yüzyılda zarafetleri ve güzellikleri ile ödüllendirilmiştirler.Uzun yıllar boyunca da soylu Japon ailelerinin tapınaklarında ve evlerinde beslenmişlerdir.

15. yüzyılda artan kemirgenler ipekböceklerini ve ipeğin hasat edildiği kozaları yok etmeye başlamışlardı. O dönemin Japon hükümeti ipek endüstrisini kontrol altına almak için kedilerin serbest bırakılmasını emretmişti. Bundsan dolayı Japon Bobtail’lar birer sokak ve çiftlik kedileri haline gelmiş ve buralarda uzun yıllar yaşamlarına devam etmişlerdi.

1968 ‘e gelindiğinde Japon Bobtail’lar Kuzey Amerika’ya gelmiş ve 1969 yılında Kedi Meraklıları Derneği (CFA) onları kabul etmiş ve 1971 yılında geçici bir statü verilerek burada tanınmaya başlamışlardı. Nihayet 1976 yılında ise resmen tanınıp resmi kayıtlara geçmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Khao Manee

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Japon Bobtail’lar orta boyda,uzun ince zarif bir vücuda sahip kasları iyi gelişmiş kedilerdir. Tıknaz görünümde değillerdir. Ne zayıf ne de aşırı kiloluda olup sağlıklı kedilerdir. Boyun kısımları vücutlarına göre orantılıdır. Kısa kuyrukları onları diğer kedilerden ayıran bir özelliktir. Düz çizgileri, kısa, yoğun ve parlak tüyleri vardır. Erkek kediler dişi kedilerden genelde daha büyüktür.

Kafa

Vücutlarına orantılı ince ve hafif uzun bir kafa yapılarında çıkık elmacık kemikleri ve belirgin bıyıkları bulunur. Göz hizasındaki burunları uzun olup kendini belli eder. Geniş bir yüze sahiptirler,çeneleri iyi gelişmiş ve dolgundur.

Kulaklar

Kulaklar dik ve etkileyici bir görünümde olup açık ve yeterince diktir. Bu da onlara her zaman uyanık bir görünüm verir. Uçlara doğru hafif sivrilen bu kulakların arkası vücudun diğer kısımları gibi yoğun tüylüdür. Kulak içerisinde ise taban kısmında hafif tüylenme görülür.

Japon Bobtail Kedisi

Gözler

Japon Bobtail’ların gözleri büyük, oval ve geniştir. Karşıdan bakıldığında gözlerinin kafalarına belirgin bir eğimle yerleşmiş olduğunu görebiliriz.Göz renkleri çoğunlukla amber, mavi, bakır, yeşil, altın, ela ve sarı renklerde olabilir. Bununla birlikte tek renk gözlere sahip kedilerde görebiliriz.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları vücutlarına orantılı uygun, uzun, ince ve yüksek olan bu kediler görünüş olarak zarif, ince ve kırılgan değildir. Arka ayakları ön ayaklarından daha uzundur,. Ayakta dururken, ön bacakları ve omuzları birbirine yakın iki düz bir çizgi oluşturur. Patileri ise ovaldir.Önde beş, arkada ise dört parmakları bulunur.

Kuyruk

Kısa kuyruk yapıları onları diğer kedilerden ayırır. Kuyruklarının ponpon görünümü tıpkı bir tavşan kuyruğunu andırır. Vücuttan ayrılan hafif bir çıkıntı ile yaklaşık 6-7 santim bir uzunluğu olan kuyrukları esnek veya sert olabilir ama ücutlarının geri kalanıyla uyumlu bir boyut ve şekil içindedir.

Tüy

Japon Bobtail ‘lerin kürkleri kısa veya uzun olabilir.Her zaman ipeksi bir yumuşaklığa sahip olan tüyleri vücutlarının tamamında yoğun bir şekilde yayılmıştır.Kulak ve ayak parmakları arasında dahi bu tüylenme görülür.

Renk

Tüm renk ve desenlerin görülebildiği bu cins kedilerde patiska renk dağılımı da görülür. Aynı zamanda düz beyaz, siyah, turuncu, kahverengi, mavi, krem, kaplumbağa kabuğu ve gümüş renkler de görülebilir. Burun derileri, patilerinin yastıkları ve göz renkleri genellikle kürk renkleri ile uyumludur.

Bakım

Özel herhangi bir beslenme ihtiyaçları olmasa da çok fazla karbonhidrat içermeyen zengin içerikli protein bileşenli bir diyet verilebilir. Taze mama vermediğiniz zamanlarda, et veya balık içeren yüksek kaliteli bir mama ile beslemeyi tercih edebilirsiniz. Bununla beraber piyasada Royal Canin, N&D, Pro Plan gibi markaların kaliteli mamaları da bulunmaktadır. Çoğunlukla balık yemeyi sevdikleri için balık içeren bir mama tercihinde de bulunabilirsiniz.

Diğer tüm kedilerde olduğu gibi Japon Bobtail’larda da obezite ile karşılaşmaması için günde iki öğün ve atıştırmalık ufak bir kâse onların günlük yeme ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır. Beslenme sonrası da yapacağı egzersizler sağlıkları açısından çok iyi olacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın