HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Javanese

Javanese

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
41 0
Javanese

Javanese Özellikleri ve Bakımı

Bu cins kediler sadık birer ev arkadaşıdır. Sahiplerine karşı sevgi doludurlar ve bağlılıklarıyla bilinirler. Cava kedileri, sahiplerini odadan odaya takip etmekten çok hoşlanırlar. Açık havada gezmeyi seven bu kedilerin ince ve uzun vücutları, üçgen bir görünümü andıran yüz şekileri ile, dik ve açık kulakları onlara asil bir görünüş kazandırmaktadır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Merakları, yüksek zekâ seviyeleri ve mükemmel bir iletişim kabiliyetine sahiptirler.Eğer duyarlı, etkileşimli, oyuncu ve sevgi dolu bir evcil kedi arayışındaysanız o halde mükemmel bir seçim olabilir. Cavalar, sahipleriyle iletişim kurmaya çok isteklidirler ve bu konuda özgüvenleri ile her yolu deneyip iletişime geçmeye çalışırlar. Sahiplerine karşı olan sevgileri fazla olduğu için eğitilmeleri de son derece kolaydır.

Javanese kedileri dış görünüşleriyle olduğu kadar kişilikleriyle de asil birer kedilerdir.

Javanese Insana odaklı, oyuncu ve zeki bir kedi olan Cavalar, çoğunlukla insanlardan ilgi ve şefkat beklerler. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu yalnız kalmalar birkaç günü bulursa üzüntüden tüy dökmeye, hasta düşmeye başlayabilir. Dolayısıyla sahipleriyle günlük olarak zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır. Her gün en az yarım saat bile onlar için yeterli gelecektir.

Javanese Sosyal bir cinstirler ve çocuklu aileler için de harika bir evcil kedi olurlar. Diğer ev hayvanlarıyla da iyi geçindikleri gibi eve gelen yabancılardan da uzak durmazlar. Girişken kimlikleri onları atletik ve çevik yapar. Oynamayı çok sever ve oyunlara dair pratik bilgileri, hileleri çabucak öğrenirler.

Javanese kedileri son derece çevik ve atletiktirler. Yüksek yerlere zıplama, evin etrafında hızlı dönme gibi oyunları severler. Aynı zamanda mükemmel birer kemirgen avcılarıdır.

Javanese

Tarih

Javanese kedilerinin tarihi pek de net bilgiler içermemektedir.Adını Endonezya’nın Java adasından almak yerine, kuzeni Balinese ile ilişkili olarak adlandırılmıştır. Javanese adını ilk kimin koyduğu bilinmiyor ama bir varsayım olarak kedi yetiştiricisi Helen Smith tarafından koyulduğudur. Bu düşünce, Cava ve Balinese kedilerinin birbirine çok benzediği için koyulmuş olduğundan yanadır. Zira Java adası, Bali adasına en yakın ada olduğundan, bu yeni cinse Cava kedisi adını vermek düşünüldüğünde daha mantıklı gelir.

Javanese kedisi, Balinese, Colorpoint Shorthair, Oriental Shorthair ve Oriental Longhair kedilerinin karışımı Siyam tarzı kedilerin bir cinsidir. Aralarındaki tek fark; kürk uzunlukları, renkleri ve desenlerdir.

Dolayısıyla Javanese kedilerini anlamak için Siyam ve Balinese kedilerinin tarihsel arka planını bilmekte de fayda vardır. İlk Cava kedileri, Balili ve Colorpoint Shorthair’in atalarından doğdu. Ancak Javanese kedisinin yeni bir cins olarak kabul görmesi neredeyse on yıldan fazla sürdü. 1979 yılında CFA kedi kütüğüne kayıt etmiştir. Ancak neyse ki, 1987 yılına gelindiğine Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) Cavaları resmen tanımış ve bu renkli uzun tüylü kedileri tüm dünyaya tanıtmıştır.

Cava kedileri, tarihinin çoğunu Balinese cinsi kedilerle paylaşır. İki kedi arasında pek bir fark yoktur. Hatta pek çok kedi sever, aralarındaki bu benzerlikleri anlamakta güçlük çekebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ukraynalı Levkoy

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Cava kedilerinin vücutları uzun ama kaslıdır.Uzun bir kuyruğa, uzun bacaklara sahiptirler.İnce kuyrukları ve ön bacaklara kıyasla biraz daha uzun olan arka bacakları vardır. Ön patilerde beş, arka patilerde ise dört parmakları vardır. İpek kadar ince ve yarı uzun bir kürkleri vardır. Kuyruklarındaki tüyler, vücutlarının geri kalanından biraz daha uzundur. Göz şekilleri badem ve renkleri genelde yeşil ve mavi tonlarıdır.Kafaları üçgen şeklindedir. Bu kadar uzun bir vücuda bu üçgen kafaları onlara oldukça küçük gösterir. Geniş bir tabandan başlayan uzun bir burun ve hafif sivri kulaklar baş yapısını tamamlar. Kalça yapıları omuzlardan daha geniştir.

Kafa

Cava kedilerinin kafaları gövdeleri ile orantılı ve üçgen şeklindedir. Yüksek ve belirgin elmacık kemikleri bulunur. Çeneleri iyi gelişmiş ve sıkıdır. Yüz hatları kafaları ile orantılıdır. Burunları orta uzunlukta ve hafif yumru şeklindedir. Alınları ise düzdür.

Kulaklar

Kafalarına orantılı, tabanda geniş, uçlara doğru hafifçe sivrilen kulakları açık ve diktir. Kulak içlerinde hafif tüylenme görülür.

Gözler

Badem şeklindeki gözleri yeterince açık ve canlıdır. Gözleri geniş aralıklı ve orta büyüklüktedir. Yüze uyumlu bir şekilde burna doğru hafif eğim gösterir. Göz renkleri ise düz renk olup mavi-yeşil tonlarındadır.

Javanese

Bacaklar ve Ayaklar

Cava kedilerinin ince ve uzun bacakları vardır. Arka bacakları ön bacaklarından az daha uzundur. Ön ayaklarında beş, arka ayaklarında ise dört adet parmakları bulunan küçük ve oval patileri vardır.

Kuyruk

Kuyrukları ince ve uzundur. Vücut uzunluğuna göre ise orta boyuttadır. Tabanda geniş başlayan kuyruk uçlara doğru hafifçe sivrilir ve o parlak tüyleri kuyruklarında da yoğun bir şekilde görülür. Hareket halindeyken ise kuyrukları her zaman diktir.

Tüy

Cavaların kürk yapıları orta uzunlukta tüylerden oluşur. İpeksi yumuşaklıktaki tüyleri her hava koşuluna uygundur ve mevsim geçişlerinde aşırı tüy dökmezler. Turuncu, krem, çikolata, mavi, leylak, mavi-krem ve leylak-krem karışımı tüy renklerinde olduğu gibi tekir ve gölgeli desenlerde görülürler.

Renk

Amerika Kedi Meraklıları (CFA) tarafından Cava kedileri için tam 24 farklı renk tanımlaması yapılmış olsa da genel olarak turuncu, krem, tarçın, açık kahverengi ve duman renklerinde görülürler. Bu cins kedilerin farklı renk tonlarında lekeli beyaz gövdesi vardır. Yüzleri, kulakları, ayakları ve kuyruğu çoğunlukla lekeli renkler taşırlar. Burun derileri ve pati yastıkları her zaman vücut renklerine uyumludur.

Bakım

Cava kedilerini beslemek için protein bakımından zengin bileşenli yüksek kaliteli bir kedi maması tercih edilmelidir. Tahıl içerikli mamalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda koruyucu içeren mamalardan da uzak durulmalıdır.Besinleri haricinde ki ödül mamalarını, günlük kalorisinin %10’u olacak şekilde verin.

Cavalar da ne yazık ki diğer birçok kedi ırkı gibi obez olmaya meyillidirler. İlerleyen yaşlarda sağlık sorunlarına yol açabilir.Bu nedenle onları günlük kalori miktarından fazla beslememek gerekir.. Zira obezite tüm canlılar için tehlikeli bir sağlık sorunudur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın