HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Köpeklerde Tüy Dökümü ve Deri Bakımı

Köpeklerde Tüy Dökümü ve Deri Bakımı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
38 0
deribakimi

Köpeklerde Tüy Dökümü ve Deri Bakımı

Köpekler sadık ve sevgi dolu arkadaşlardır, genellikle bize onlara verdiklerimiz sevgiden çok daha fazlasını verirler. Ancak, sağlıklı ve mutlu olmaları için üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmelisiniz. Eğer bir köpek sahibi olmak istiyorsanız veya zaten bir köpeğiniz varsa, köpeğiniz hakkında bilmeniz gereken birçok konu vardır. Bu konulardan biride köpeklerde tüy ve deri bakımıdır. Evcil hayvanınızın cilt problemlerini önlemenin en iyi yolu, düzenli ve etkili bir temizlik rutini izlemektir.

Düzenli Tarama

Köpeğiniz her gün düzenli olarak taramalısınız. Düzenli tarama, ölü tüyleri ve kepekleri temizler, köpeğinizin derisinin hava almasına yardım eder. Ayrıca cildinin ipeksi hale gelmesi için cilt tarafından oluşturulan yağın eşit bir şekilde yayılmasında yardımcı olur. Tarama işlemi köpeğinizin cildindeki kan dolaşımı artırır. Kan dolaşımının artması sağlıklı deri ve tüy oluşumuna katkı sağlar. Kısa tüylü bir köpeğiniz olsa bile arada fırçalamanız köpeğinizin cilt sağlığı için önemlidir. Kısa tüylü köpekler haftada en az bir kez taranabilir, ancak uzun tüylü evcil hayvanlar için tüylerin karışmasını önlemek için günlük tarama önerilir.

Köpeklerde Tüy Dökümü ve Deri Bakımı

Banyo yaptırmak

Banyo yaptırmak köpeğinizin tüy ve cilt sağlığı için gereklidir. Banyo sıklığı, köpeğinizin cinsine, kürk yapısına ve hava durumuna göre değişiklik gösterebilir. Köpeğinize banyo yaptırmanın birçok faydası olsa bile çok sık banyo yaptırmamalısınız, çünkü sık banyo yaptırmak köpeğinizin tüy ve deri sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Ürün seçimi

Köpeğinize alabileceğiniz birçok bakım ürünü bulunmaktadır, fakat aldığınız ürünlerin kalitesi, içeriği ve köpeğinize uygunluğu köpeğinizin tüy ve deri sağlığını direk olarak etkilemektedir. Örneğin, şampuan seçimi çok önemlidir. Köpekler için özel üretilen köpek şampuanlarını kullanmalısınız, köpek cilt yapısı ile insan cilt yapısı aynı değildir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanların Aşılanması Neden Önemlidir?

Beslenme

Yanlış besleme, köpeğinizin tüylerinin dökülmesine ve deri problemlerine neden olabilir. Bu nedenle mama seçimi köpeklerin tüy ve deri sağlığı için özenle yapılmalıdır.

Veteriner Kontrolleri

Her ne kadar köpeğiniz için en iyi ürünleri kullanıp, bakımlarını düzenli yapsanız da köpeğinizin kontrollerini düzenli yaptırmalısınız. Düzenli kontrol yaptırmak farkında olmadığınız cilt problemleri ve hastalıklarının önüne geçilmesi ve tedavi edilmesi açısından önemlidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın