HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Manks Kedisi

Manks Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
42 0
Manks Kedisi

Manks Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Manks Kedisi Kuyruksuz Kedi olarak da bilinen sert bakışlı,yuvarlak ağızlı ve belirgin yanaklarının olduğu yuvarlak bir kafa yapısına sahiptirler. Geniş gövdeleri ve kısa bacakları ile tıknaz görünümde olan bir kedi cinsidir. Neredeyse tamamen kuyruksuz olan Manks kedileri, hareketli yapıları, cana yakın tavırları ve özellikle de suyu sevmeleriyle bilinirler.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Manks Kedisi oyuncu kimliği, sahiplerine karşı sevgi dolu halleri, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla kurduğu dostlukları bu kedileri öne çıkaran önemli kişilik özellikleridir. Diğer pek çok kediden ayıran en önemli fiziksel özelliği ise kuyruklarıdır. Genetik bir rahatsızlık sonucu gelişememiş olan kuyrukları Manks kedilerini özel ve farklı yapar.Bu durumlarını kişilik özellikleriyle dengeleyerek kendilerine dünya çapında müthiş bir takipçi kitlesi kazanmışlardır.

Manks Kedisi mükemmel birer arkadaş, iyi birer yoldaştırlar.Her yaştan insanla gayet iyi bir şekilde anlaşabilen bu kediler özellikle kendileriyle ilgilenen ve besleyen sahipleriyle çok içli dışlıdırlar ve onlara çok bağlıdırlar. Fazla yağış yapış değillerdir ama sevgilerini ve bağlılıklarını da her fırsatta göstermek isterler.

Onlar kuyrukları olmadan da kendilerini çok iyi bir biçimde ifade edebilirler. Bu becerilerini de yüksek zekâlarına borçludur. Eğlenceyi çok seven Manks kedileri oyun esnasında zekâlarını kullanarak kendilerine taktik geliştirip, sahiplerini şaşırtabilirler. Fırlatılan bir nesnenin peşinden koşup getirmekten zevk alırlar.

Manks Kedisi, güçlü arka bacakları sayesinde çok iyi koşarlar. Kendilerini yeterince iyi hissettikleri takdirde giremeyecekleri dolap, açamayacakları çekmece yok denilebilir. Zıplamayı da seven kedilerimiz için yüksek yerlere ev eşyası koymamanızda fayda vardır.

Yalnız başlarına kaldıklarında dahi sessiz sedasız,kendi kendilerine vakit geçirir, oyunlarını oynarlar. Nazik ve mizaç yapıları diğer evcil hayvanlarla olduğu kadar çocuklarla da iyi anlaşabilmesini sağlar.Bu bakımdan Manks Kedisi çocuklu aileler için de idealdir.

Sudan çekinmeyen tam tersine suya bayılan Manks kedileri, kolayca banyo yapabilirler. Ancak kalkıp da onu su dolu bir küvetin içine daldırırsanız size olan sevgisini yitirirsiniz.

Manks Kedisi

Tarih

Manks Kedisi, İngiltere ve İrlanda arasındaki İrlanda Denizi’nde yer alan Man Adası’nda dünyaya gelmişlerdir. Irkın yüzyıllardır var olduğu tahmin edilse de nasıl ortaya çıktıkları hakkında net bir bilgi yoktur. Çünkü Manks kedilerinin adada çiftleşebileceği başka herhangi bir yerli kedi türü yoktu ve bu nedenle de ne zaman ortaya çıktıkları hep bir bakıma belirsizlik taşır.

Manks’lar hakkında bazı bir hikayeye göre, Manks Kedisi 1588 yılında Man Adası’na gelen İspanyol Armadası’na ait bir geminin içindeydi.Gemide ki yiyecekleri kemirgenlerden korumak için getirildiği iddia edilmektedir. Bir hikayede de Fenikeli tüccarlar tarafından Japonya’dan Man Adası’na getirildiği söylenir. Bir başka hikâye ise, kedilerin Man Adası’na Viking yerleşimcileri tarafından getirildiğidir.

Manks Kedisi adaya nasıl geldiklerinden ziyade, en çok merak edilen bugünkü kuyruk yapılarıdır.Genetik bilimciler, Manks kedilerinin kuyruklarının gelişmemiş olmasını doğal bir sonuçtan ibaret olduğunu söylemektedir. Zira Manks ve diğer kısa kuyruklu evcil kediler birbirinden farklıdırlar. Manks kedilerinin kuyrukları baskın bir gen tarafından oluşurken, Japon Bobtail gibi kısa kuyruğa sahip ırkların çoğu, çekinik genler tarafından oluşmuştur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Donskoy

Man Adası sakinleri ise bu bilimsel açıklamalardan sıkılmış olacaklar ki, bu kedilerin ortaya çıkmalarını sıra dışı nedenlere dayandırmışlardır. Kimileri Manks’ların bir tavşan ile çiftleştiğini ve kuyruklarının bu yüzden kısa kaldığını iddia ederken, kimileri de İrlandalı istilacıların, kedilerin kuyruklarını keserek kasklarına kullandıklarını iddia eder. En ilginci ise, iki Manks kedisinin Nuh’un gemisinde olduğunu, ancak en son bindikleri için Nuh’un kapıyı kapatması ile kuyruklarının da kapıya sıkışmasıyla kopup, kısa kaldığını iddia etmektedirler.

İlk Manks kulübünün 1901 yılında İngilizler tarafından kurulmuştur. Amerika kedi kayıtlarında ise 1880’lerde Amerika’ya geldiği yazılıdır. Günümüzde ise tüm büyük kedi dernekleri tarafından tanınan ve kabul edilen Manks kedileri nadir olmaları nedeniyle oldukça fazla talep gören kedi türleri içindedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Manks Kedisi; orta büyüklükte, dengeli, sağlam kemik yapılı ve sağlam kaslıdırlar.İlk bakışta şişman izlenimi veren bu kediler ne çok zayıf ne de çok tıknazdır.Sırt uzunlukları diğer tüm kedilerle orantılı ve arka bacaklar ön bacaklara göre hafif daha uzundur.

Kafa

Belirgin derece de çıkık yanakları yuvarlak görünümlü kafalarını sevimli kılar.Ancak karşıdan bakıldığında kafa hafif uzundur ve alından buruna doğru hafif bir eğim vardır. Çeneleri fazlaca sağlam ve güçlü,boyunları ise kısa ve kalındır.

Kulaklar

Tabanda geniş başlayan kulaklar uçlara doğru hafifçe sivrilir. Geniş aralıklı ve orta büyüklükte olan kulakları kafayla orantılıdır.Kulak içerisinde yoğun bir şekilde tüylenme görülür.

Manks Kedisi

Gözler

Manks Kedisi gözleri büyük ve yuvarlak bir şekildedir.Göz renkleri ise kürk renklerine uygun olacak şekilde, bakır, mavi, yeşil ve ela renkleri olarak değişiklik gösterir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar son derece kaslı ve kemiklidir. Ön bacaklar arka bacaklara kıyasla daha kısadır.Pençeler ise yuvarlaktır. Önde beş, arkada ise dört parmakları vardır.

Kuyruk

Manks kedilerini diğer kedilerden ayıran en önemli fark kuyruklarıdır. Manks’ların kuyrukları gelişmemiştir ve tıpkı Japon Bobtail kedilerininki gibi bir kısadır.

Tüy

Sık, yoğun ve pelüş hissi veren parlak bir tüy yapıları vardır. Kürkleri yaz aylarında daha incedir. Bakımı kolaydır ve haftada sadece iki defa taramak yeterli olacaktır.

Renk

Manks kedileri neredeyse tüm renk ve desenlerde olabilir. Melez Manks kedileri ise çikolata, lavanta, Himalaya deseni veya beyaz renkte görülebilmektedir.

Bakım

Bir Manks kedisinin özel gereksinimleri yoktur. Sadece kaliteli mamalar ile besleniyor olması önemlidir. Protein bakımından zengin yüksek kaliteli ıslak ve kuru mamalar ile Manks kedileri verebilirsiniz. Aynı zamanda karbonhidrat bakımından düşük mamaların tercih edilmesi onların obezite olmasının da önüne geçecektir.

Manks kedileri de diğer pek çok kedi gibi düzenli ve kararında beslenmelidir. Her gün düzenli aralıklarla ve ihtiyacı olan kalori içeren mamalar ile beslenmesi hem gelişimleri için hem de sağlıkları için önemlidir. Piyasada Royal Canin, Pro Plan gibi bilinen markaların mamalarından tercih edebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın