HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Tiffanie

Tiffanie

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
31 0
Tiffanie

Tiffanie Özellikleri ve Bakımı

Tiffanie ve Tiffany kedisi olarak telaffuz edilen Asyalı yarı uzun tüylü bu kedi yaygın olarak en çekici evcil kedilerden biri sayılır. 1980’lerde geliştirilmiş oldukça yeni bir kedi olan Tiffanie, Burma ve Chinchilla kedileri arasında bir melezlemedir. Orta boy bir kedidir.Sağlam kaslı vücudu ve parlak tüyleriyle sağlıklı, oyuncu ve sevecen bir ırktır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

1980’lerde Burma ve Chinhilla kedileri arasında geliştirilen oldukça yeni bir tür kedi olan Tiffanie, Asyalı yarı uzun tüylü kedi ırklarından biridir. Asya ve Avrupa’da pek çok kedi sever tarafından ilgi görür.Evlerde beslemek için sahiplenilmek istenen bir ırk olarak ön plana çıkan Tiffanie’ler son derece parlak ve ipeksi yumuşaklığındaki yarı uzun tüyleriyle muhteşem bir kedidir.Aynı zamanda iyi bir oyuncu, meraklı ve arkadaş canlısıdır.

Tiffanie kedisi vokal bir kedidir. Yüksek sesle miyavlarken ev halkına kendini hatırlatırlar. Fazlasıyla sevgi dolu bir kedi olan Tiffanie ailesine bağlı,sadık kedilerdir. Sevgisini asla onlardan eksik etmeden, onlarla birlikte vakit geçirmekten mutluluk duyar. Küçük bir bebekten evin yaşlısına kadar herkesle sarmaş dolaş olabilir. Ondaki bu sevgi, evin diğer evcil hayvanlarına karşı kıskançlık bile gösterebilir.

Bulunduğu ortam içerisinde dikkatini çeken bir şeyi takip eder, patisiyle kontrol eder ve neler olup bittiğini anlamak istercesine merak içerisindedir. Hatta ev halkının çorap vb. kişisel eşyalarını ortalıkta bırakmaması iyi olur. Çünkü nereden çıkacağı hiç belli olmaz.

Tiffanie uzun süre yalnızlıktan hoşlanmayan bir kedi türüdür. Özellikle bekar yaşayan ve günün çoğu zamanını dışarıda geçiren biriyseniz sizin için pek de ideal bir evcil kedi türü değildir. Çok fazla etkileşimin tadını çıkaran bir kedi olduğundan dolayı evin içerisinde her zaman bir ses ve kalabalık olmasını ister. Bu onun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Kırılgan bir kedi olduğu için kalabalık aileler için fazlasıyla uygundur. Kalabalık aileleri sevseler dahi kesinlikle aşırı talepkâr ve yapış yapış değildirler.

Çok aktif olmasalar da bulunduğu ortamı canlandıracak kadar yaramazlıkları vardır. Agresif tutumları yoktur. Aile üyelerinin akşam dinlenme anlarına saygı duyar ve onları rahatsız etmez. Aynı zamanda, diğer hayvanlara ve eve gelen yabancı kişilere karşı da naziktir.

Zekâsı ve sahibine olan bağlılığı, muhteşem görünümü ve evcil bir kedide aranılan hemen her özelliğe sahip olmasıyla ideal bir evcil kedi cinsidir.

Tarih

1980’lerde geliştirilen Asyalı yarı uzun tüylü Tiffanie kedisi, Burma ve Chinchilla kedileri arasında melezleme bir cinsdir. İlk Asyalı yarı uzun tüylü kedilerin Burma ve İran kedisi arasındaki çiftleşmenin sonucu varolduğu bilinmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ragdoll Kedisi

1985 senesinde yarı uzun tüylü kedi ve benzeri ırkları ilerletmek için Asya Kedi Topluluğu adında bir organizasyon başlattı. Söz konusu Tiffanie kedisi sahip olduğu kişilik özellikleriyle cazip bir evcil kedi türü olsa da, cinsin o dönemler üremesi yavaştı.

1999 yılına gelindiğinde Avustralya Ulusal Kedileri (ANCAT) ve 2003 yılında İngiltere Cat Fancy Kurumu tarafından resmi olarak tanımaya başladı. Günümüzde ise, cins Amerika’daki önemli kedi ırkları kayıt kuruluşları tarafından tanınmamıştır.

Tiffanie

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Diğer Asya kedileri gibi Tiffanie kedisi de uzun, ince kaslı vücut yapısı ile orta boy kedi sınıfında yer alır. Tiffanie sağlam vücutlarıyla atletik ve oyuncu bir kedidir. Çoğunlukla uzun tüylü bir kedi olarak adlandırılsa da, yarı uzun tüyleri vücudunu çok iyi bir şekilde kaplamaktadır.

Kafa

Tiffanie kedisinin kafası vücuduna oranla orta boydadır. Yuvarlak bir yapıya sahip olan kafasında ,geniş elmacık kemikleri nedeniyle üçgen bir görünümü andırır. Yanakları belirgin derecede çıkık ve çenesi hassas, aynı zamanda güçlüdür. Burnu düz olmakla birlikte ne çok kısa ne de çok uzundur.

Kulaklar

Kulakları orta ile büyük boyutlu olup tabanda geniş başlayıp uçlara doğru hafif yuvarlak görünümle son bulur. Önden bakıldığında kulakların hafif öne eğimli bir yapıdadır. Kulak içleri ise çok olmasa da yeterince tüylüdür.

Gözler

Tiffanie’nin gözleri yuvarlak ve büyük bir yapıdadır. Göz çevresi çoğunlukla ince, koyu çizgilerle çevrilidir. Gözleri rengi,altından kehribar rengine kadar değişebilir.Aynı zamanda, kürk rengine bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücuduna oranla yarı uzunlukta ince ve kaslı bacakları var olan Tiffanie’lerin ön ayakları arka ayaklarından biraz daha kısadır. Patileri oval bir şekildedir ve çok fazla geniş değildir.

Kuyruk

Orta ila uzun boyda düz ve kabarık olan kuyruğu uçlara doğru sivrilerek son bulur. Vücuduna oranla kuyruğunda tüyler daha uzundur ve vücudundaki renk koyuluğu kuyrukta devam eder.

Tüy

Fazlasıyla yoğun bir kürk yapısına sahip olan Tiffanie kedisinin tüyleri parlak, yarı uzunluktadır. Çoğunlukla beyaz renk olan tüyler karın altında ve kuyrukta daha uzundur. Az da olsa tüy dökmektedirler.

Renk

Renk ve desenleri genellikle değişkenlik gösterdiği için bu kedileri mavi, kahverengi, çikolata ve leylak renklerinde görebilirsiniz.

Bakım

Özel bir beslenmeye ihtiyacı olmasa da nispeten enerjik bir kedi türü olduğu için düzenli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Aynı zamanda protein ağırlıklı, yüksek kaliteli mamalar tercih edilmelidir. İçeriğinde omega-3 yağ asitlerini içeren diyetler, yumuşak, parlak tüylerine katkı sunar. Bu sebeple, Tiffanie için bir mama satın alırken bu besinin de yer aldığından emin olun.

Pro Plan, Royal Canin, La Vital, Whiskas gibi ticari markaların kuru ve yaş mamalarından satın alıp,Tiffanie kedisini besleyerek gelişimini destekleyebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın