HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Margay

Margay

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
31 0
Margay

Margay Özellikleri ve Bakımı

Çok hareketli bir canlı olan Margay, Latin Amerika’nın yoğun ormanlarında yaşayan egzotik görünümlü vahşi bir kedi cinsidir.180 derece dönebilen esnek patileri ve uzun kuyruğu ile, ağaç tepelerinde tıpkı bir maymun gibi dolaşabilirler. Aynı zamanda akrabası olan Oselo kedisindeki işaretlere benzer benekli kürk yapısı onu leopar benzeri bir kedi yapmaktadır. Bu benzerlik ne yazık ki olumsuz bir duruma neden olmuştur. O da Margay’ların bir zamanlar kürk ticareti için sömürülmesidir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Margay, tipik yetişkin bir evcil kediden biraz daha büyük, vahşi bir kedi türüdür. Kürkündeki lekeler onu tıpkı bir leopar görünümlü kılar. Başı, boynu ve boğazında siyah çizgiler vardır. Kulaklarının arkasında ortada beyaz bir noktacık bulunur. Kürkü az da olsa yumuşak, tüyleri kısa fakat sıktır. Erkek ve dişi Margay boyut ve görünüm olarak birbirine benzemektedir.

Bu kediler, Kuzey Meksika’da, Orta Amerika’da ve Güney Amerika’da, And Dağları’nın doğusunda ve güneyde Uruguay ve Arjantin’in kuzeyinde yaşam sürdürür. Etoburdur. Avına geceleri ve yalnız çıkar. Çevik ve süper bir tırmanıcı olduğu için bir ağaçtan diğer ağaca tıpkı bir maymun gibi atlayabilir, yükseklerde dolaşabilir. Aslında ağaçlarda dinlenir, uyur ve dolaşır. Hatta yuvalarını dahi ağaç oyuklarına yaptığı bilinir. Ancak sıra avlanmaya geldiğinde çoğunlukla yerdeyken avlanır. Margay, hem karada hem de ağaçta yaşayan memeliler, kuşlar, kuş yumurtaları, sürüngenler, amfibiler, eklembacaklılar ve meyveler de olmak üzere çeşitli besinlerden beslenir.

Tüm kedi ailesi arasında Margay, gerçek bir ağaç yaşamına en çok uyum sağlayan cinstir. Arka ayaklarını 180 derece döndürme yeteneğine sahip olan tek kedi olduğu için,tıpkı bir sincap hatta maymun gibi ağaçtan ağaca atlamayı ve aşağı doğru koşmasını iyi becerir. Margay, kürk yapıları da birbirine çok benzediği için çoğunlukla akrabası Oselo kedisi ile karıştırılır.

Margay, aslında bir gece avcısıdır, ancak bazen gün boyunca avlandığı da görülür. Gününün çoğunu ağaçlarda dolaşarak ve avlanarak geçirir. Kendi bölgesini belirtmek için ağaç dallarında yada yerde idrar püskürtür veya izler bırakır.

Bu egzotik görünümlü vahşi kedi 1.200 metrenin üzerindeki rakımlarda nadiren yaşamasına rağmen, And Dağları’nda 3.000 metre yükseklikte de görünür.

Margay

Tarih

Margay, Meksika’dan Arjantin’e kadar geniş bir coğrafyada yaşam sürmektedir.1850’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde de görülmüştür.

Bu kediler için en büyük tehdit, kürk ticareti için avlanıyor olmasıydı. Yılda neredeyse 14.000’e ulaşan sayıda Margay kedisi sırf kürkü için avlanıyordu. Günümüzde bile bazı Latin Amerika ülkelerindeki iç pazarlarda kürk ticareti adına yasa dışı avlanma devam etmektedir.Aynı zamanda, Margay’lar için bir diğer büyük tehdit, doğal yaşam alanlarının ormansızlaştırılıyor olmasıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cornish Rex

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından, Kolombiya, Kosta Rika ve Meksika’da tehdit altında, Arjantin ve Brezilya’da ise savunmasız olarak kabul edilir. Bu ülkelerin çoğunda tamamen koruma altındadır. Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Fransız Guyanası, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela’da Bu kedilerin avcılığı ve ticareti kesinlikle yasaktır. Ekvador, Guyana ve El Savador’da ise maalesef ki henüz yasal olarak korunmamaktadır.

Bugün, Margay kedisinin durumu ve nüfusu hakkında çok şey bilinmemektedir. Amazon havzası dışındaki korunan alanlardaki türlerinin azaldığı ve belki de Oselo kedisinin etkisi nedeniyle uzun vadede yaşayamayacakları varsayılmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Margay, yaklaşık 60-90 santim uzunluğunda ve 2 ila 4,5 kg ağırlığında, tipik evcil kedilerden biraz daha büyük bir kedi türüdür. Baş-vücut uzunluğunun yaklaşık %70’i kadar uzunlukta bir kuyruğa sahiptir.

Kafa

Vücuduna oranla küçük bir kafası vardır. Yüzünün her iki tarafında da koyu renk yanak çizgisi bulunur. Burnunun ucu koyu renktir ve bıyıkları tel tel ve uzundur. İki kulak arası alından başlayıp gözlere uzanan iki koyu çizgi uzanır.

Kulaklar

Margay kedisi büyük ve yuvarlak kulaklarının için de tüylenme görülür. Kulaklarının arkası siyahtır ve merkezinde beyaz bir nokta görülür.İşitme kabiliyetleri çok iyidir. Bu özellikleri de onu avlanma esnasında diğer kedi türlerinden bir adım öne çıkarır.

Gözler

Margay’ların, gece görüşüne yardımcı olan muhteşem, koyu kahverengi iri gözleri vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Çok iyi bir tırmanıcı ve koşucu olan bu kedilerin bacakları ince ve kaslıdır. Son derece esnek bacakları ona müthiş yetenekler kazandırır. Ayak bileklerinde 180 derece dönebilen eklemleri sayesinde onları iyi bir tırmanıcı yapar.

Kuyruk

Margay’ın kuyruğu, birçok ağaçta yaşayan memelide olduğu gibi, vücut uzunluğunun %70’i kadar uzundur. Geniş halkalarla çevrili kuyruğu ucunda siyah bir nokta ile son bulur. Uzun kuyruğu onların ağaçtan ağaca hareket ederken denge sağlamasına yardımcı olur.

Tüy

Kürkü akrabası Oselo cinsinin kürkü ile benzerdir. Kahverengimsi sarıdan ten rengine kadar olan bir renk aralığında olan kürkü siyah noktalar, çizgiler ve benekler ile tamamlanır ve onu egzotik görünümlü bir kedi yapar.

Renk

Gövdesi boyunca uzanan çizgilerle birlikte siyah veya koyu kahverengi desenlerle işaretlenmiş kahverengimsi sarı ve ten rengine kadar değişen bir renk tonu vardır. Göğsü, karnı, çenesi, boğazı ve bacaklarının iç kısımları beyazdır. Yüzünün her iki tarafında ise iki koyu şerit görülür. Siyah,kulaklarının ortasında beyaz bir nokta vardır.

Bakım

Margay’lar da etçildir ve protein içerikli hayvansal gıdalarla beslenirler.Margay kedilerinin beslenmesini kuşlar, kuş yumurtaları, küçük memeliler, sürüngenler ve meyveler de olmak üzere çok çeşitli besinler oluşturmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın