HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Scottish Straight Kedisi

Scottish Straight Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
39 0
Scottish Straight Kedisi

Scottish Straight Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Scottish Straight kuzeni Scottish Fold ile birlikte İskoç ırk grubunu oluşturan kedi ırklarından biridir. Scottish Straight cinsi kediler meraklılığı, sahiplerine karşı olan sadakatleri ve yüksek zekâ seviyeleriyle bilinirler. Tipik olarak utangaç değil, aksine son derece özgüvenli ve girişken kedilerdir. Sahiplerini ev içerisinde bir odadan diğerine takip etmeye bayılırlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sevecen ve uysal kişilikleri ile bilinen Scottish Straight kediler, farklı ev ortamlarına da hemen uyum sağlarlar. İster yalnız yaşayan bekâr, ister kalabalık bir aile olun, Scottish Straight’lar sessizliğe ve kalabalık ev ortamlarına karşı son derece uyumludur.

Sahiplerine karşı sadıktırlar, ilgiden ve kucağa gelmekten çok hoşlanırlar. Bu bakımdan onlarla vakit geçirmesi keyifli ve huzurludur.Eğer bir şey dikkatlerini çekerse de, anlayabilmek için kulaklarını dikerler ve sese odaklanırlar. Gözleriyle de dikkatini çeken nesneleri tarar ve takip ederler. Saldırgan ve aşırı enerjik bir yapıları yoktur. Fiziksel aktiviteye bağlı oyunlar oynamayı severler. Özellikle de tut-getir oyunlarını oynamaya bayılırlar.

Scottish Straight Kedisi eğlenceli karakterler olsa da bir köşeye çekilip uyumayı severler. Ev içerisinde çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla son derece iyi bir şekilde anlaşırlar. Sosyal karaktere sahiptirler. Dolayısıyla ev ortamına da kolayca adapte olan Scottish Straight’lar iyi birer evcil kedidir.

Sahiplerine karşı sadakati ve yüksek zekâ seviyeleriyle bilinen bu kediler meraklılığı, özgüvenleri ve girişkenliğiyle de ön plana çıkarlar.

Scottish Fold ile aynı kökene sahip olan Scottish Straight kedisi onlardan ayıran tek fark ise kulaklarıdır. Fold cinsi kedilerin kulakları başlarına doğru uzanırken, Scottish Straight’ların kulakları orta büyüklükte ve daha dik bir yapıdadır. Bu da onlara daha asil bir görünüm kazandırır.

3 ila 6 kilogram arasında olan bu kediler fazla yoğun olmayan bir kemik kütlesine sahip olup orta boy yapıya sahiptir. Yuvarlak bir gövdeye ve yuvarlak bir yüze sahiptirler. Yuvarlak ve geniş aralıklı gözleri, yuvarlak kafa ve düz dik kulakları ile birleştiğinde ortaya harika sevimli bir görünüm çıkar. Bacakları kısadır. Kürk desenleri Tekir benzeridir.

Scottish Straight Kedisi

Tarih

Scottish Straight kedisi Scottish Fold’lar ile aynı ırk grubuna aittirler. Her iki cinsin de tüyleri uzun ve kısa olmak üzere ve aynı zamanda renk ve kürk desenleri olarakta birbirinden farklıdır. Bir diğer fark kulakları olup, Scottish Straight’ların kulakları Fold cinsi kedilere göre daha düz ve daha diktir.

Bu farklılıkların altında elbette bir neden yatıyor olmalıydı. Scottish Straight cinsi kedileri, aynı ırk grubuna ait olan Scottish Fold’ların izine rastlanıldığı bir ahır kedisi olan Susie’ye kadar takip etmek doğru olur. İskoç çoban William Ross, 1961 yılında Susie’yi bir çiftlikte görmüş ve katlı kulakları ile ilgisini çekmişti. Ross bunun üzerine çiftlik sahibine Susie’nin yavru kedilerinden birine sahip olup olamayacağını sordu. Çiftlik sahibi ise Ross’un bu teklifini geri çevirmeyip ona yavru bir dişi kedi verdi.

Ross daha sonra kulağı katlı bu kediyi Tekir ile birlikte yetiştirip daha sonra beyaz bir British Shorthair ile çiftleştirdi. Bu çiftleşme sonucunda , Scottish Fold’ların da temelini oluşturan katlanmış kulaklı beş kedinin doğdu. Diğer birkaç kedi ise normal kulaklarla sahiptiler.Böylece Scottish Fold’lardan ayrışarak yeni bir kedi cinsi olan Scottish Straigt ile tanımlandılar.

Scottish Straight cinsi kedilerin devamlılığını sağlamak ve genetik çeşitliliği teşvik etmek için kulakları katlanmamış olan Amerikan veya British kedileri ile çiftleştirmek doğru olurdu. Ama yakın senelerde, Scottish Fold cinsi kediler de çiftleşme için kabul edilmiş ve Scottish Straight kedilerin üremesinde artışa geçilmişti. Söz konusu çiftleşmelerden doğan yavruların yarısı katlanmış kulaklara (Scottish Fold),yarısı da düz kulaklara (Scottish Straight) sahipti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sokoke Kedisi

1970’li yıllara gelindiğinde Scottish Straight’lar Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiler ve burada Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ve Uluslararası Kedi Derneği (TICA) gibi büyük dernekler tarafından tanındılar.

Ardından artan çiftleşme ve beraberinde doğum ile birlikte doğan her yeni Scottish Straight cinsi kediler sevimli birer evcil hayvana dönüşmüştür.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Yuvarlak bir görünüme sahip sağlıklı bir Scottish Straight kedisi tipik olarak 3 ila 6 kilogram ağırlığında olabilir. Yoğun bir kemik kütlesine ve iskelet yapısına sahip değillerdir.Tüylerinin kısa yada uzunluğu renkleri ve kürk desenleri ise değişkenlik gösterir.

Kafa

Gövdesi yuvarlaktır.Orta büyüklükte ve çok da fazla yoğun olmayan kemik yapıları vardır. Kafası vücuduna oranla daha yuvarlaktır ve bu da onları çok sevimli kılar. Bu sevimli görünümlerinin ortaya çıkmasında, kafa yapılarıyla tam bir uyum içerisinde olan yuvarlak gözleri ve düz kulaklarının da payı oldukça fazladır.

Kulaklar

Scottish Straight Kedisi kulakları Fold’lara kıyasla daha düz ve daha diktir. Bu yapı onlara mükemmel bir ses hassasiyeti katar. Ev içerisinde neler olup bittiğini anlamak için her daim kulakları seslere karşı dik konumdadır.

Gözler

Yuvarlak yapıdaki gözleri kafa yapılarına çok yakışır.Her göz renginde görülebilirler ama en yaygın olarak bakır renktedir.

Scottish Straight Kedisi
Scottish Straight Yavrusu

Bacaklar ve Ayaklar

Orta boy ve çok fazla kalın olmayan bacak yapısına sahiptirler. Tüy yoğunluğu bacaklarda da görülür. Renk ve desenler gövde ile uyum içindedir. Desenler ön ve arka bacakta görülebilir. Patileri yuvarlak, önde 5 arkada 4 parmaklara sahiptirler.

Kuyruk

Orta boydaki kuyrukları gövdelerine oranla ne kısa ne de uzundur. Tabanda geniş ve kalın,uçlara doğru hafifçe incelerek sivrilen bir yapısı vardır. Tüy ve desen yoğunluğu gövdeyi takip ederek kuyruk sonuna kadar devam eder ve formları çoğunlukla yatay ve diktir.

Tüy

Scottish Straight’lar da tıpkı Scottish Fold cinsi kediler gibi uzun veya kısa tüylü olabilirler. Tüy yoğunluğu fazla olduğundan dolayı haftalık düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüy renkleri sarı, beyaz, gümüş gri ve tekir renklerde görülebilir. Kürk desenleri de tüm gövdede olduğu gibi kafa ve bacaklarda da yoğun olarak görülür.

Renk

Scottish Straight cinsi kediler çeşitli renk ve desende doğabilirler.Ancak genelde iki renkli, beyaz ve griye çalan tonlarda görülürler.

Bakım

Scottish Straight cinsi kediler içerik bakımından zengin ve yüksek kaliteli bir diyete ihtiyaç duyarlar. Scottish cinsi yavru, yetişkin ve yaşlı kediler beslenme ihtiyaçları bakımından değişiklik gösterdiğinden dolayı, yaşlarına uygun bir mama tercihinde bulunulması gerekir.

Diğer tüm kedilerde karşılaşıldığı gibi Scottish cinsi kediler de obez olmaya meyillidir. Bu yüzden fazla kilo almaya karşın kalp sorunları gibi diğer sağlık risklerine de savunmasız hale gelirler. Bu sağlık problemlerinin önüne geçmek, düzenli bir şekilde beslenmesini sağlamak için uygun öğün ve porsiyonlarda beslemek doğru olacaktır.

Scottish Straight Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın