HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
39 0
Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri ve Bakımı

Russian Blue cinsi diğer ismiyle Rus Mavisi, güzelliği ve tüylerinin parlaklığı ile dikkat çeken kedi türlerinden biridir. Yeşil gözleri ile sizi etkisi altına alacak olan bu cins kediler, dışardan gelen seslere karşı fazlasıyla duyarlıdırlar. Bu sebebten aşırı yükses seslere karşı ara ara olumsuz tepkiler verebilirler. İyi birer oyuncudur çocuklarla da iyi anlaşırlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Russian Blue’lar, akıllı ve özgür ruhlu olmalarının yanı sıra sahiplerine karşı son derece bağlı ve sevgi dolu canlılardır. Her ne kadar sert bir görünüme sahip olsalar da oldukça uysal ve uyumludurlar. Sahipleri ve ev ortamındaki kişiler dışındakilere güven problemi yaşadıkları için alışık olduğu ortam dışına çıkmayı pek sevmezler. Bulunduğu ortamda ise oldukça sessiz dururlar. Özellikle de dişi Mavi Rus Kedisi erkeklere göre çok daha sessiz kişiliktedirler. Bu türün en bilinen özelliklerinden biri de merhametli ve şefkatli olmasıdır.

Sakin ortamlarda vakit geçirmeyi seven Mavi Rus kedisi, dışarıda doğal alanlarda oyun oynamayı cok severler.Eğitilip alıştırılırsa evin çevresinde kendi başına da zaman geçirebilirler. Rutin bir yaşam süren bu türün uyku saatleri hep aynıdır. Uyandıkların sürekli oyun oynamak isterler. Russian Blue cinsi kediler, tanımadığı insanların bulunduğu bir ortamda kendilerine güvenli bir alan belirleyerek herkesten uzak durmayı tercih ederler. Belirli bir zaman geçtikten sonra eğer bir tehlike sezmez ve insanlara güvenirlerse kendini sevdirmeye başlarlar.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenler için ideal bir tür olan Russian Blue’lar, insanlar ile zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Asla etrafındakilere zarar vermezler. Çocuklar ile oyun oynamaktan keyif alırlar. Bir oyuncağı attığınızda tıpkı köpekler gibi yakalayıp getirmeyi çok severler. Ayrıca güneş ışınlarını kovalayarak kendi kendilerine eğlenebilirler. Sahiplerine çok sadık oldukları için evde sahiplerini bir odadan diğer odaya takip eder, yanlarından ayrılmazlar.

Fiziksel olarak ağızlarının köşesi hafif yukarıya bakan yapıdadır. Bu da onları her zaman gülümser bir şekilde görünmesine neden olur. Görünüşü gibi pozitif ve sakin bir yapıda olan Mavi Rus kedilerine dokunmaması gereken eşyaları öğretmek çok kolaydır. Yalnızca ‘hayır’ diyerek ellememesi gereken eşyalardan uzak tutabilirsiniz. Rusian Blue’lar karşısındaki kişilerin hislerini sezebilirler. Gösterdikleri saygıyı ve nazikliği sizden bekler. Alaycı bir tavır sezerlerse sizden uzaklaşırlar.

Rutin bir zaman geçirdikleri için evdeki bir eşyanın değişmesi onları rahatsız edebilir. Eşyaların aynı yerinde durmasını ve değiştirilmemesini isterler. Yemek saatlerinin değişmesini hiç sevmezler. Mavi Rus kedisi Günlük rutinleri de her gün aynı saatte yemek yemek ve uyumak vardır. Oldukça titiz olan Mavi Rus kedileri tüylerinin temizlenmesini ve etrafının da temiz olmasını isterler. Pis kokulardan uzak dururlar. Aynı zamanda baharat türü kokulardan da rahatsız olurlar.

Mavi Rus kedisi yaşadığı ortama çok kolay bir şekilde uyum sağlarlar. Girdiği ortamda kendini güvende hissedene kadar bir alan yaratarak etrafını izlerler.Mekana ve eşyalara alıştıktan sonra ise insanlara güvenerek kendisini sevmelerine izin verir. Russian Blue türü kediler; sessiz, sakin, eğlenceli, nazik, şefkatli, kolay adapte olabilen, oyuncu ve çocuklar ile iyi anlaşabilen özellikleri sayesinde ilk sırada yer almaktadır.

Mavi Rus Kedisi

Tarih

Mavi Rus kedisi adından da anlaşılabileceği üzere Rusya kökenli bir türdür. Cinsi safkan olmakla birlikte doğa ananın yarattığına inanılır. 1860 da Rusya da görülmüştür. İngiliz denizciler bu türün görünüşünden çok etkilenerek anavatanları olarak bilinen Rusya’nın kuzeyinde bulunan ve bir liman kenti olarak bilinen Arhangelsk’e götürürler. Burası oldukça soğuk bir coğrafya olduğu için Rusya’ya götürülen kedinin fiziksel olarak kalın ve sık tüylerini hayatta kalmak için kalkan olarak kullandığına inanılır. Çok eski zamanlarda vahşi ve saldırgan bir şekilde yaşamlarını sürdürdükleri bilinmektedir. Fakat zaman içerisinde avlanan Russian Blue’lar, günümüzde ev kedisi olarak koruma altına alınmıştır.

Russian Blue’lar, 1875 yılında Londra’da Crystal Palace’da kayıt altına alınmıştır. Kayıtlarda geçen ismi ise Archangel yani Türkçede “baş melek” olarak geçmektedir. 19. yüzyılın sonlarına doğru Birleşik Krallık’ta kedi şovlarına Russian Blue türününde katıldığı bilinmektedi. Bir zaman sonra Kuzey Amerika bölgesinde de popülaritesi artan Mavi Rus kedisi cinsi kedilere Foreign Blue, Archangel Kedisi ve Archangel Blue olarak birçok ad verilmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Napolyon Kedisi

1930 yıllarının sonlarında kesin olarak Russian Blue adını almıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında insanlar gibi birçok canlı katledilmişti. Bu canlılardan biri de Russian Blue türü idi. Neredeyse nesilleri tükenmek üzere olan bu kedilerin durumunu fark eden İngiliz Kedi Yetiştiricileri türün çoğalması adına çalışmalar başlatmıştır. İlk çalışma olarak İskandinav Kedi Yetiştiricileri ise Russian Blue cinsi ile Siyam kedi cinsini çiftleştirerek türün çoğalmasına katkı sağlamışlardır.

Her ne kadar bu çalışmalar devam etse de çalışmaların sonu olumsuz sonuçlanmıştır. Elde edilen tür normal mavi Rus kedisinden hem fiziki ve hem de karakteristik olarak farklı özelliklere sahip olmuştur. Rus kedileri, doğası gereği ürkek olduklarından dolayı sadece kendi ırkları ile çiftleştirilmiş ve orijinal özellikleri bu güne kadar gelmiştir. Orijinal rengi mavidir. Ancak beyaz veya siyah olan cinsleri de çiftleşmeler sayesinde geliştirilmiştir. Fakat TICACFAFIFE gibi ırkların takibini yapan kurumlara göre sadece mavi renktekiler orijinal tür olarak kabul görmüştür. Günümüzde de varlığını devam ettiren Russian Blue’lar uysallığı ve oyuncu kişilikleriyle en popüler ev kedi cinsleri arasında yer alır.

Mavi Rus Kedisi

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Mavi Rus kedisi parlak, ipeksi, sık ve mavi renkte tüyleri vardır. Uzun ve kıvrak bir vücuda sahip olmalarının yanında bacakları ince kemikli, patileri ise yuvarlaktır. Kuyrukları uzun olmakla birlikte uca doğru incelir.Dişiler ortalama 20 ila 25 cm boya sahipken erkekler 36 ila 46 cm boyunda olurlar.

Kafa

Üçgenimsi bir yüze sahip olan Russian Blue cinsi kedilerin tüylerinin sık ve yoğun olması sebebi ile yüzü yanlara doğru geniş gözükmektedir. Kafasının şekli itibari ile gözlerinin üst sınırı ve kulaklarının alt sınırı aynı mesafededir. Geniş gözleri vardır.Bıyık yastıkları çok belirgin değildir. Mavi Rus kedisi, uzun ve ince bir boyna sahiptirler. Ancak yüksek bir kürek kemikleri olması nedeniyle boyunları küçük görünmektedir.

Kulaklar

Ortalama 20-25 cm olan büyük ve geniş bir kulak yapısına sahiptirler. Kulaklarının derisi ince ve yarı saydam bir görünümdedir. Kulaklarının içi oldukça tüylüdür.Dış tarafındaki tüyler ise yukarıya doğru gittikçe azalmaktadır. Bu kulak yapısı da bu cins kedilerin en belirgin özellikleri arasındadır.

Gözler

Russian Blue’lar,yukarıdan bir şey ile bastırılmış gibi bir görünen kafa yapısına sahiptirler. Bu da gözlerinin geniş ve büyük görünmesine neden olur. Yemyeşil ve parlak gözleriyle görenleri kendine hayran bırakır.Gözleri ton farkı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Mavi Rus Kedisi

Bacaklar ve Ayaklar

Russian Blue’lar, uzun- ince bir gövdeye aynı zamanda uzun ve ince kemikli bacaklara sahiptirler. Patileri küçük ve hafif yuvarlak bir şekildedir. Ön ayak patilerinde 5 parmak bulunurken,arka ayak patilerinde ise 4 tane parmak bulunur.

Kuyruk

Uzun vücutlarının devamında uzun bir kuyruğa sahiptirler. Ortalama bir inceliğe sahip olmalarının yanı sıra uçlara doğru sivrilen bir kuyrukları bulunmaktadır.

Tüy

Mavi Rus kedisi cinsinin tüyleri vücuduna 45 derecelik açıyla uzanır. Mavi renginin yanı sıra tüylerinin uçları gri bir renk tonuna sahiptir. Böylelikle dışarıdan bakıldığında parlayan ve ışıldayan bir görünüm elde etmektedir. Tüyleri ipeksi bir yumuşaklıktadır.

Renk

Ayırt edici özelliklerinden bir diğeri ise mavi ve tonlarını içeren renklere sahip olmalarıdır. Yumuşak tüylerinin yanı sıra mavimsi gri gibi birçok tondaki renkleri ile muhteşem görünürler.

Mavi Rus kedisi Bakım

Russian Blue ırkı kediler özel bir cins olsalar da beslenmeleri oldukça kolaydır. Günlük olarak mamasını, sabah ve akşam olmak üzere iki öğünde vermek gereklidir. Rutini de sevdikleri için bu şekilde sürekli acıkmasını ve çok fazla yemek yemesini önlemiş olursunuz. Yüksek protein ve mineral içeren besinler tercih edilmelidir. Kuru, yarı ıslak ve ıslak formda bulunan mamalar, dönüşümlü olarak verilmelidir. Evde bulunan kemiksiz veya kılçıksız haşlanan protein içeren besinler Russian Blue cinsi kedilere verilebilinir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın