HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
34 0
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran kedisinin alt türleri arasında yer alan Himalayan kedisi İran kedisi ile Siyam kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir kedi türüdür. Her iki cinse benzerliği açısından devamlı onlarla karıştırılsa da Himalayan kedilerinin kendilerine özgü farklı özellikleri vardır. Düz bir surata sahip olan Himalayan kedileri koyu mavi gözleri vardır. Uzun tüyleriyle de İran ve Siyam kedilerinden ayrılmaktadır.

Her ne kadar koyu mavi gözleri ve tüy renkleri ile Pers kedilerini andırsalar da dost canlısı ve oyuncu yönleri ile onlardan belirgin bir şekilde ayrışırlar. Uzun kabarık tüyleri ile oldukça sevimli ve asil görünümleriyle bu kediler güçlü kemik ve kas yapısına sahiptirler. Bu da onları oldukça güçlü bir kedi türü yapmaktadır. Gövdesi beyaz, yüzü ve patileri kahverengi ve tonlarında olan Himalayan kedileri sevgi dolu bir kedi olup, insanlarla vakit geçirmeyi çok severler.

Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

Himalayan kedileri dost canlısı olmaları açısından çok iyi birer ev arkadaşıdırlar. Çoğunlukla sakin bir mizaca sahiptirler.Bu kediler aynı zamanda oldukça zekidirler. Nazik, iyi huylu bir kedi olan Himalayan kedileri çok olmasa da bazı zamanlar huysuzluk yapabilirler. Eğlenceli ve oyuncu bir yapıya sahip olan Himalayan kedileri bu özellikleri ile az da olsa atası Siyam kendilerini andırır. İran kedilerinden ise daha aktif ve daha oyuncu bir mizaca sahiptirler.

Himalayan kedileri sessiz ve sakin bir yapıya sahip olduklarından dolayı kucağa gelmeyi ve sevilmeyi de oldukça çok severler. Tam bir ilgi meraklısı olan bu kediler çocuklar ile pek anlaşamamaktadır. Çünkü kendilerine verilen ilgiyi bir diğer kişi ya da bir diğer hayvan ile paylaşmayı sevmezler.Bu nedenle çocuklara karşı da ön yargılı yaklaşmaktadırlar. Fakat üzerinden ilginin gitmediğini hissettiği an çocuklar da oldukça iyi bir arkadaşlık bağı kurarlar.

Sakin yapılarının vermiş olduğu sürekli uyku hali Himalayan kedilerinin hayatlarının neredeyse tamamına hâkimdir. Ev içerisinde belirledikleri köşelerde saatlerce uyuyabilen bu kediler yoklukları ile ara sıra sahiplerini endişelendirirler. Fakat oyun oldu mu tüm bu sakinliklerini bir köşeye bırakıp oyun oynamaya koşarak gelmektedirler.

Himalayan kedileri ev içerisinde ev halkının peşine takılıp bir yerlere gitmeyi çok severler. Sahiplerine karşı fazlasıyla duygusal bir bağ ile bağlanırlar. Bu durum onları biraz da kıskanç bir kedi yapmaktadır. Himalayan kedileri mırıldanmaktan oldukça büyük keyif alırlar. Stresinizi ve günün yorgunluğunu kucağınızda mırıldayan bir Himalayan kedisi ile kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

Gürültüden pek hoşlanmayan bu kedi türü, yüksek sesli müzik dinlenilen, sesli konuşulan ortamları pek sevmezler. Çocuk sesinden de rahatsız olan Himalayan kedileri kendilerini rahat hissettikleri evin bir köşesine izole ederler.

Oyun oynarken daha çok tüylü ve renkli oyuncaklara yönelirler. Parlak cisimler dikkatlerini çeker ve onların peşinden gitmeyi oldukça severler. Gün boyunca sıklıkla oyun oynamasalar da içlerinde her zaman oyun oynama isteği bulunur. Yeni bir oyuncak alındığını fark ettiklerinde biraz şımarabilirler.

Sakin yapıdaki bu kediler fazla hareketli bir yapıya sahip olmadıkları için evde bulunan eşyalara zarar vermezler. Yeni insanlarla tanışmayı severler ama başka hayvanlara karşı aynı özelliği sergilememektedir. Sadece yavruyken beraber vakit geçirdiği hayvanlara karşı sempati besler ve onlarla iyi anlaşırlar.

Dikkat isteyen bir bakıma ve oldukça ilgiye ihtiyacı olan bu kedilere istediği fazlalıktaki ilgiyi gösteremeyecek olan kişilerin bakması pek önerilmemektedir.

Himalayan Kedisi Tarih

Hilamayan kedisi Siyam kedisi ve İran kedisi ile çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir kedi türü olarak bilinir. İlk çiftleştirmesi 1924 yılında İsveçli genetikçi tarafından yapılmıştır. İki farklı cins kedinin genetiklerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkan Himalayan kedi türü ilk olarak farklı bir kedi cinsi yaratmak amaçlı yapılmamıştır. Belirli kedi özelliklerinin kalıtsal olup olmadığını görmek için İran ve Siyam kedisi çiftleştirilmiş ve bu çiftleşme sonucunda uzun tüylü, koyu mavi gözlü Himalayan kedi türü ortaya çıkmıştır. Çekinik genlerin birleşimi ve seçilimi ile oluşan Himalayan kedi türü Siyam ve İran kedileri benzerlik gösterir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Nebelung Kedisi

Asya kedisi olan Himalayan kedileri yapay seçilim ile türeyen bir cins olsa da kendileri için yapılan araştırmalar halen daha devam etmektedir. İran kedilerinin baskınlığını korumak ve ırkı daha fazla güçlendirmek adına Himalayanlar aşılanarak çalışmalara bir süre daha devam edilmiştir. Görünümleri açısından İran ve Siyam kedilerini andıran Himalayan kedileri Fars tarzı kediler arasında yer alır.

Himalayan Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta ve büyük boyda olan Himalayan kedileri tıknaz vücut yapıları ve kısa bacakları ile oldukça sevimli bir görünüme sahiptirler. Omuzları hafif sayılabilecek düzeyde kambur bir izlenim verir ve bu onları kuyruklarını kıvırmadan düz bir şekilde durmalarına yardımcı olur. Dolgun bir vücut yapısına,kalın ve güçlü kemiklere sahiptirler.

Kafa

Himalayan Kedisi kafa yapısı olarak yuvarlak ve içe basıktır. Dolgun yanakları ile oldukça sevimli bir görünüme sahiptirler. Orta veya büyük bir vücuda uygun olan kafa yapıları mükemmel dış görünüşlerini tamamlamaktadır. Yanakları dolgun ve belirgin olan kedilerin tatlı bir görünümleri bulunmaktadır. Çeneleri güçlüdür. Minik kalkık burunları, düz bir alın ve düz bir çenesi bulunmaktadır. Boyun yapıları ise kısa, kaslı ve kalındır.

Kulaklar

Himalayan Kedisi yuvarlak uçlu küçük kulaklara sahiptir. Kulakları açık bir yapıda olmayıp normal taban yapısına sahiptirler. Kafa yapısına uygun olacak şekilde geniş bir şekilde hizalanmış olarak birbirinden ayrılırlar. Vücut ve dış görünümleri ile uyumlu kulak yapısına sahip Himalayan kedileri minik ve oynak kulakları ile oldukça tatlı ve uysaldırlar.

Gözler

Himalayan kedilerinin gözleri büyük ve yuvarlak yapıya sahiptir. Bu gözler onlara tatlı bir ifade kazandırmaktadır. Canlı bir yapıya sahip olan gözleri düz ve birbirlerinden uzak yapıdadırlar. Genellikle koyu mavi göz rengine sahip olan Himalayan kedileri kimi zaman açık mavi ya da orta derece mavi renkte de olabilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Büyük, güçlü ve kaslı kemiklere sahip olan Himalayan kedileri, bu özellikleri bakımından iri yapılı bir kedidir.Önden bakıldığında ön bacakları kısa ve düz görünür.Arkadan bakıldığında aynı öndeki gibi düz bacaklara sahiptir.Patileri yuvarlak ve büyük yapıdadır.Boğa köpeği görünümünde olmaları Himalayan kedilerinin sağlıklı ve kaslı bir kemik yapısında olduğunu göstermektedir.

Kuyruk

Himalayan Kedisi kuyrukları diğer kedi türlerine oranla daha kısadır. Kısa ve düz yapısı vücutları ile orantılı olup dengesini doğru bir şekilde sağlamasına yardımcı olur.Gövdesinde olduğu gibi kuyruklarında da oldukça fazla tüylenme vardır.

Himalayan Kedisi

Tüy

Bu kediler ilk etapta tüyleri ile dikkatleri üzerine çeker.Uzun düz tüylere sahip olan bu kediler gövdenin her yerini eşit derecede kapatır.Aynı zamanda kabarık bir tüy yapısına da sahip olan Himalayan kedileri tüyleri nedeniyle olduğundan daha iri bir kedi gibi gözükmektedir.

Renk

Himalayan Kedisi Uzun ve kabarık tüyleri iki farklı rengi barındırmaktadır. Genel olarak gövde ortasında bulunan tüyler beyaz ve tonları olurken kafa ve patilerindeki tüyler farklı renklerdedir. Genellikle kahverengi ve tonlarında renk yapısına sahiptirler. Tüy renkleri düzgün bir renk geçişindedir. Kulak, yüz, bacakları ve kuyrukları gövde renginden farklı olup, renk farklılığı onlara oldukça tatlı bir görünüm kazandırır.

Bakım

Himalayan Kedisi de tıpkı diğer kediler gibi kendi istedikleri zaman yemek yemeyi tercih etmektedirler. Serbest zamanlı yemek yemekten hoşlanan bu kediler günde çoğunlukla 11 ila 12 defa beslenmektedirler. Protein oranı yüksek temiz içerikli mamalar ile beslenmesi kedinin sağlığının korunması için büyük önem taşır. Ancak Himalayan kedinizi kısırlaştırdıysanız, kısır kediler için özel olarak üretilen düşük tahıllı mamalar tercih edilmelidir. Temiz bir alan Himalayan kedileri bakterilere karşı hassas bir yapıya sahip olmaları nedeniyle belirli aralıklarla mama ve su kaplarının temizlenmesine ihtiyaç duyarlar. Temizleme esnasında sabun ve benzeri ürün kullanılmamalı duru temiz bir su ile temizlenmelidir. Her gün mutlaka mamaları ve suları yenilenmelidir.

Himalayan Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın