HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. European Shorthair

European Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
36 0
European Shorthair

European Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Görünüş olarak Tekir veya Sarman kedisine benzetebileceğiniz bu kediler kendine has görünümü, mizacı ve davranışlarıyla bir Tekir veya Sarman kedisinden daha fazlasıdır. Tüm kedi ırkları arasında en doğalı olan bu kedi, binlerce yıl öncesinde Romalılar tarafından Avrupa’ya getirilmiş melez bir ırktır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Afrika Vahşi Kedisi ile Avrupa Vahşi Kedilerinin melezi olarak binlerce yıl önce ortaya çıkmış doğal bir cins olan European Shorthair kedisi, Romalılar tarafından Avrupa’ya getirilmiş bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. O dönemler, Romalılar, stoklarını kemirgenlerden korumak için European Shorthair kedilerinden yararlanırmış. Dolayısıyla avcı kabiliyeti oldukça gelişmiş bir kedidir.

European Shorthair, güçlü bir karaktere sahiptir. Sevgisini tüm insanlara gösterebilecek kadar cömert, canlı ve zekidir. Oyun oynamaktan ve sahibiyle yürüyüşe çıkmaktan, kedi ağacı ve tırmalama direğinde kendince egzersiz yapmaktan oldukça keyif alır. Avrupa ve çevresinde yeni kedi sahiplenecek pek çok ailenin favori evcil kedi türüdür.

Son derece uysal bir yapıya sahip olan European Shorthair çocuklarla olsun, iyi huylu kedi ve köpeklerde dahil olmak üzere diğer çoğu evcil hayvanlarla da bir arada uyumlu bir şekilde yaşayabilmektedir. Çok çeşitli mizaç yapısına sahip olan bu kedilerden kimisi bölgeci olma eğilimi taşırken, kimileri de böyle bir kaygı taşımazlar. Fakat her European Shorthair kedisinin kabullenici olamayacağını akıldan çıkarmamalıyız. Özellikle evde zaten bir kedi besleyip de yanına European Shorthair kedisi alınacaksa mutlaka bu durum düşünülmeli, tercihi, kabullenici olan uysal European Shorthair kedisinden yana kullanılmalıdır.

European Shorthair kedisi oyuncu yapısıyla bilinse de aynı derecede uykuya da düşkündür. Pencere dibinde ona hazırladığınız yatakta dışarıyı seyrederken uyuya kaldığını görebilirsiniz. Bu nedenle, bu tür bir kediyi sahiplendiğinizde, ona rahat edebileceği sıcak bir yer hazırladığınızda, kendisini devamlı orada yatarken bulabilirsiniz. Sahibine olan düşkünlüğü yüzünden onun kucağında da şekerleme yapmasına neden olabilmektedir. Yorucu geçen günün sonunda, uzun bir dinlenme seansı için sahibinin kucağında uyuya kalabilir.

Yeni ortamlara hızlıca adapte olabilen girişken, sosyal ve özgüvenli bir kedi olması sayesinde diğer kedi, köpek ve çeşitli evcil hayvanların olduğu evde yaşam sürebilir. European Shorthair kedisi, eve gelen yabancı kişilerden de kaçmazlar. Yatak altına veya koltuk arkasına saklanan cinsten değildir. Kendisine zarar vermeyeceğine anladığı an soluğu eve gelen o yabancı kişinin yanına alabilir. Emekleyen bebeklerle bile bir arada olup onlara zarar vermeden vakit geçirebilir. Bundan dolayı, bebek sahibi aileler için de ideal bir kedidir diyebiliriz.

Oyuncu bir kedidir ve peluş oyuncaklara bayılır. Önüne tüylü bir oyuncak fare veya buruşturulmuş bir kâğıt parçası bırakın, onunla saatlerce zaman geçirebilir. Bu yüzden, European Shorthair kedisi sahiplenmeyi düşünen aileler, onu gün içerisinde zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutacak çok sayıda interaktif oyuncağa sahip olmaları gerekir.

Bağları kuvvetli olduğu için harika bir aile kedisi olduğunu söyleyebiliriz. Yeter ki, etrafında kendisiyle ilgilenen insanların var olduğunu bilsin.

Shorthair kedisi, çevresindeki değişikliğe ve yeni insanlara hemen uyum sağlar. Tabi hepsinden önemlisi, bu cins evde kolayca avlayabileceği akvaryum canlıları, hamster gibi ufak evcil hayvanları da avlayabilme eğilimine sahip olduğu için evde ufak evcil hayvanların olmaması iyi olacaktır.

Dışarıda vakit geçirmekten çok mutlu oldukları için, geniş apartman dairelerinde veya bahçeli müstakil evlerde kendini daha rahat hissedebilir, oyunlarını daha rahat oynayabilir. Aynı zamanda, sahibiyle dışarıda saatlerce tasmalı yürüyüşlerin de tadını çıkarmaktan keyif alır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cheetoh

European Shorthair

Tarih

European Shorthair kedilerinin kökeni ta antik Roma’ya kadar uzanır. İki bin yıl önce Roma lejyonları Avrupa kıtasında ilerleyişine devam ederken, gıda stoklarını kemirgenlerden koruyabilmek için yanlarında bu kedileri getiriyorlarmış. Günün sonunda kamp yaptıkları yerde gıda stoklarını bu kedilere emanet ederlermiş.

Bu kedilerin avcılık becerileri, dönemin Avrupalı yerleşimcilerinin dikkatini çekmiş ve onları birer bekçi gibi kullanmışlardı. Üstlendikleri bu görev onların hayatta kalabilmesini sağlamıştır ve güvenilir birer fare avlayıcısı olarak tanınmışlardı.

European Shorthair yıllar içinde “Celtic Shorthair” gibi farklı isimlerle de anılmıştı. Günümüz European Shorthair ırk standardı, tam olarak 20. yüzyılda İsveç’te ortaya çıkmış, hatta İskandinav ev yaşamının bir simgesi olarak popülerlik kazanmıştı. Modern kedi yetiştiricileri, bu cinsin soyağacını korumak için çok çalışmalar yapmış ve binlerce yıl önceki atalarına benzer özellikleri bugün de taşımaları sağlanmıştır.

European Shorthair, İskandinavya’da oldukça beğenilen bir cinstir. İsveç’in en nadir kedi ırklarından biri olarak kabul edilen bu cinsi Uluslararası Féline Federasyonu 1992 yılında tanıdı. Henüz hiçbir ABD kedi kayıt kuruluşu ise bu cinsi tanımamaktadır

Fiziksel Nitelikler

Vücut

European Shorthair, orta ila büyük boyda, iyi gelişmiş bir göğse sahip tıknaz bir kedi görünümündedir.

Kafa

Yuvarlak bir şekli olan kafası, vücuda orantılı olup hafif büyüktür. Düz bir burun, sıkı bir çene ve hafif dışa çıkık yanaklara sahiptir. Kuvvetli çenesi sayesinde iyi bir ısırma ve koparma becerisi vardır.

Kulaklar

Kulaklar orta büyüklükte olup, tabanda geniş, uçlara doğru hafifçe sivrilerek açık ve dik bir şekilde son bulur. İki kulak arası mesafe bir kulak genişliği kadar olup kulak iç kenarlarında tüylenmeler görülebilmektedir.

Gözler

European Shorthair kedisinin badem şeklindeki gözleri yeşil, mavi-yeşil, kehribar, altın ve kahverengi dâhil olmak üzere herhangi bir renkte olabilmektedir. Bu ırkta bazı kedilerin gözleri biri kehribar diğeri mavi olmak üzere iki farklı renktedir ve göz kenarları kara kalemle çizilmiş gibidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar kaslı ve çok güçlüdür. Vücuda orantılı olan bacaklar yuvarlak pençeler ile son bulur. Vücutta görülen desenlere bacaklarda da rastlanabilir.

Kuyruk

European Shorthair kedisinin vücuduna orantılı orta uzunluktaki kuyruğu tabanda kalın başlayıp sona doğru hafif bir konik şeklinde son bulmaktadır. Göğüs kısmındaki desenler kuyrukta da görülebilir.

Tüy

Kısa uzunlukta yoğun olan tüyleri son derece parlaktır. Bakımı oldukça kolaydır. Bu nedenle haftada yalnızca bir defa basit bir fırçalama ile tüylerin bakım yapılabilir.

Renk

European Shorthair kedisi tüm renk ve desenlerde olabilir. Çoğunlukla siyah, beyaz, turuncu, çikolata ve krem renklerinde görülebilir. İki desenli kedilerde renkler birbirinden net bir şekilde ayrılır. Pati pedi ve burun derisi rengi, kürk rengi ile her zaman uyum içerisindedir.

Bakım

European Shorthair kedisinin özel bir beslenmeye ihtiyacı bulunmasa da gerek sağlıklı gelişimi gerekse gün içerisindeki hareketli yapısı nedeniyle yüksek proteinli bir diyet ile beslenmesi önerilmektedir. Bu nedenle, ana besin kaynağı olarak gerçek et veya balık içeren yüksek kaliteli kedi mamaları olan Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital markaların yaş ve kuru mamalarından kedinizin yaşına göre uygun olanı alabilirsiniz.

Aşırı beslenme nedeniyle diğer pek çok kedinin karşı karşıya kaldığı obezite sorunu European Shorthair kedisinde de görülebilen sağlık sorunlarından biri olduğu için günlük tüketmesi gereken besinden daha fazla tüketmemelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın