HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Pallas Kedisi

Pallas Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
33 0
Pallas Kedisi

Pallas Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Pallas kedisi Manul olarak da bilinen, Orta Asya’nın bozkırlarında yer alan ve popülasyonu Rusya ve Çin’e kadar uzanan vahşi bir kedi türüdür. Kısa boyu, tıknaz vücudu ve tüylü kürk yapısı ile her ne kadar sevimli bir kedi görünse de tam manasıyla insanlardan uzak duran, yalnız ve saldırgan bir kedidir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Soğuk ve kurak Orta Asya ikliminde yaşamını sürdüren Pallas genellikle Moğolistan, Pakistan, Çin, Rusya ve diğer birkaç ülkenin kayalık bozkırlarında ve otlaklarında yaşam sürerler. Küçük, vahşi bir kedi türü olan Pallas özellikle taşlı bozkırlarda ve mağaraların kuytu köşelerinde yaşadığı bilinmektedir. Çoğunlukla yalnızdır ve kendi başına yaşamayı isterler. Sadece geceleri, alacakaranlıkta veya gün doğumuna yakın zamanlarda avlanmak için dışarı çıkar.

Tüyleri herhangi bir kedi cinsinin en uzun ve en yoğun tüy yapısına sahiptir. Bu kürk yapısı da onları soğuk kış ortamlarına karşı iyi bir şekilde korumaktadır.

Pallas çoğunlukla kısa aralıklarla hareket eder ve avını avlamak üzereyken yere dümdüz uzanır. Çok hızlı olmadığı için, avının üzerine atlayıp yakalamadan önce de avına oldukça yakın hareket eder.

Zeki bir kedi oldukları için hem avlanma esnasında hem de mağara inlerinde hayatta kalmayı başarırlar.

Pallas Kedisi

Tarih

Pallas kedisi ilk olarak 1776’da Alman doğa bilimci Peter Pallas tarafından tanıtılmıştır. Peter Pallas, onu yoğun tüyleri ve tıknaz vücudundan dolayı evcil İran kedisinin atası olarak tanımlamıştı. Ancak sonraki araştırmalarında elde ettiği sonuçla birlikte kendisinin yanıldığını anlamıştı. Çünkü o farklı bir ırktı.

Pallas hakkında çok az çalışma yapıldığından dolayı hakkında pek fazla bilgiye rastlanılmamaktadır. Saadece Orta Asya coğrafyasında, Moğolistan, Rusya, Çin, Pakistan, Afganistan gibi ülkelerde yüksek rakımlarda yaşam sürdürdüğü bilinmektedir.

Pallas kedisinin Moğolistan’daki varlığının %12 civarında olduğu bilinmektedir. Ancak bu bölgelerde malesef yasadışı avlanma nedeniyle sayıları bir bir eksilmektedir. Rusya’da ise Pallas kedilerinin koruması arttı ve ticareti de yasaklandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Maine Coon Kedileri

2012 yılından bu zamana kadar çeşitli ülkelerden uluslararası uzmanlardan oluşan yaklaşık 30 üyenin katılımı ile Pallas Kedisi Çalışma Grubu (PCWG) kuruldu ve Pallas kedileri için incelemeler ve korunması alanında çalışmalar yapılmaya başlandı.

Son olarak, Pallas kedisinin varlığının, araştırılması ve koruma eylem planının geliştirilmesi amacıyla 2016 yılında Pallas Uluslararası Koruma Birliği (PICA) kurulmuştur.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Pallas kedisi, tıknaz yapıya sahiptir ve boyutu evcil bir kedininki ile hemen hemen aynıdır.Tüm vücudunu kaplayan uzun ve sık tüyleri onu soğuktan korumaya yardımcı olur.

Kafa

Pallas kedisinin yuvarlak ve geniş olan kafasının alın kısmında dağınık siyah noktalar ve her iki yanağında da belirgin paralel siyah çizgiler vardır.

Kulaklar

Kulakları kısadır.Başın yanlarına doğru yatık olan kulaklar yuvarlaktır.

Pallas Kedisi

Gözler

Pallas kedisinin büyük baykuş benzeri gözlerinin rengi sarıdır.Diğer kedilerin gözleri gibi dikey yarık yerine küçük daireler görülür.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu kedilerin bacakları kısa ve kalındır.

Kuyruk

Pallas kedisi, 20-31 santim arası uzunlukta olan kuyruğu tıpkı vücudu gibi yoğun tüylerle kaplıdır. Kuyruğunda dört veya beş adet siyah renk halka vardır.

Tüy

Pallas kedisi, evcil bir kedi boyutunda olmasına rağmen soğuktan korunmasına yardımcı olan uzun, kalın tüyleri nedeniyle biraz daha büyük görünümlüdür.Karın kısmındaki tüyler avını takip ederken kardan korunmak için olması gerektiğinden biraz daha fazla kalındır. Tüyleri mevsime göre renk değiştiren bu kedilerin kışın buzlu gri, ilkbaharda ise gri/tilki kırmızısı olur.

Renk

Bu kedilerin rengi açık griden sarımsı devetüyü ve kızıl renge kadar değişir. Tüylerinin beyaz uçları buzlu gümüşi bir görünümdedir. Başın her iki yanında da iki koyu çizgi ve koyu uçlu kuyruğunda dört halka vardır.

Bakım

Pallas kedisi de etçildir. Genellikle küçük kemirgenler ve pikalar ile beslenir. Fare tavşanları, murinler, yer sincapları ve tarla fareleri gibi küçük memelilerin yanında küçük kuşlar, çekirgeler ve kertenkeleler Pallas kedisinin beslemesini oluşturan canlılar arasındadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın