HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Snowshoe

Snowshoe

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
37 0
Snowshoe

Snowshoe Özellikleri ve Bakımı

Sahiplerine olan sadakatleriyle bilinen Snowshoe kedileri kişilik özellikleri ve atletik yapılarıyla Siyamlı kuzenlerinin aksine daha dolgun bir vücuda sahiptirler. Orta büyüklükte, genleri itibariyle sağlıklı ve uzun ömürlü bir cinstir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Snowshoe kedileri, ataları olan Siyam kedilerinin fiziksel özellikleri taşırlar. Eşsiz ve güzel kürkleri, cam gibi parlak gözleri ve oyuncu kişilikleri ile ilk defa evcil kedi sahiplenmek isteyenlerini heyecanlandırır.Aynı zamanda son derece zeki, özgüvenli ve oyun sever bir kedilerdir.

Snowshoe cinsi kedilerin dışa dönük bir mizaçları vardır. Ancak bazıları yabancılara karşı zaman zaman utangaç olabilirler. Genellikle hem eve gelen yabancı insanlarla hem de çoğu diğer evcil kedilerle uyumlu geçinirler. Çocuklu aileler, yalnız yaşayan bekarlar ve yaşlı çiftler için iyi ve sadık birer ev arkadaşı olabilirler. Sahiplerinin yanında tünemeyi ve kendilerini sevdirmek için onlara patileriyle dokunmayı severler. Sahiplerinden gördüğü ilgi ve şefkatin karşılığını da fazlasıyla verirler.

Yüksek zekâ seviyesine sahip olan Snowshoe’lar tut-getir tarzı oyunları çok severler ve hızlıca öğrenirler. Oyuncu kişilikleri ile evin içerisinde hem kendilerini oyalarlar hem de sahipleri birlikte vakit geçirmeye teşvik eder. Suyu da çok severler. Musluğu açın,sifonu çekin veya duş alın eğer bir yerde akan bir su varsa ve bu sesi duyarlarsa Snowshoe cinsi kedi kesinlikle oradadır. Bununla birlikte ev içerisindeki küçük nesneleri lavaboya veya su kabına daldırmayı da çok severler. Evde kaybolan bir eşyayı bulmak için önce kedinizin su kabına bakabilirsiniz.

Yumuşak ve melodik bir ses tonuyla miyavlayıp,isteklerini sahiplerine belirtirler.

Sahiplerine karşı olan sevgileri onları iyi birer ev arkadaşı yapar ama bu kişilik özelliklerinin sahipleri üzerinde sorumluluk doğurduğu da unutmamak gerekir. Snowshoe kedileri uzun süre yalnız kaldıklarında üzülür ve evin bir köşesine çekilirler. Bu durum onların sağlıklarında olumsuz etkilere neden olur.Aktiviteden kesilirlerse, obezite dâhil eklem sorunlarını ile karşı karşıya kalırlar. Hatta üzüntüden tüy dökülmeleri bile yaşanabilir.Bu nedenle eğer bir Snowshoe cinsi kediye sahipseniz onlara vakit ayırmalı ve oyunlar oynamalısınız.

İş gereği veya okul zamanı evden ayrılmak durumunda kalan ev halkı, Snowshoe kedilerinin kendi kendilerine eğlenebilmesi için ilgilerini çekecek bazı kedi oyuncaklarından temin edebilirler. Atletik vücuda sahip oldukları için onlara tırmanma ağacı ve tırmalama direği satın alabilirsiniz.Ayrıca ses çıkaran toplarla bacak kaslarının çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu kişilik özellikleri onlara sosyal bir ırktır diyebiliriz.

Eğer kedinizle vakit geçirmekten ve en önemlisi de iletişim kurmaktan keyif alan biriyseniz Snowshoe cinsi kedi tercih edebilirsiniz.

Snowshoe

Tarih

Snowshoe, Siyam kedileri ve Amerikan Shorthair’ların en iyi özelliklerinden bazılarını taşıyan nispeten yeni, güzel bir mavi gözlü ırktır. Bu cins kedilerin tarihi 1960’ların sonuna geliyor. Amerikalı bir Siyam kedi yetiştiricisi olan Dorotyhy Hinds-Daugherty, yeni doğan yavruların üçünün ayaklarının beyaz renk olduğunu fark edince heyecanlanan Dorothy, bu görünümü geliştirmek için çalışmalar başlatmış ve Siyam cinsi kediyi Amerikan Shorthair ile çiftleştirmeye karar vermişti.

Yeni doğan yavrularda istenilen sonucu ulaşamayınca,bu yavruları büyüterek tekrar Siyamlar ile çiftleştirmiş ve istenen sonucu elde etmişti. Bu çiftleşmeden doğan kediler dört beyaz patiye sahip Siyam benzeri sivri görünümlü bir vücut yapularındaydı. Yetiştirici bununla da kalmayıp Amerikan Shorthair cinsi ile yeni bir çiftleştirme denemesinde bulundu ve doğan yavru kedilerin burun ve ağızlarında beyaz renkte ters bir “V” deseninin olduğunu farketti. Doğan yavru kediler büyüdükçe belirginleşen renkleri ile tıpkı parıldayan karların arasından fırlamış bir görünüme büründükleri için adına da “Snowshoe” demişlerdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chinchilla

1970’li yıllarda yalnızca bir damızlık vardı. Neyse ki popülerliği zamanla arttı ve doğan yavru sayısında da artış yaşandı. 1982 yılında Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ve ardından 1994’te Uluslararası Kedi Derneği tarafından tanındılar.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Siyam’lar gibi aşırı uzun olmayıp orta derecede uzun bir vücuda sahip olan Snowshoe’lar, parlak ve ipeksi yumuşaklığındaki tüyler ile tüm dikkatleri üzerlerine çekerler. Genel olarak orantılı bir vücuda, iyi ve sağlam bir iskelet yapısına, güçlü, çevik bacaklara, geniş bir çift göz ve dik kulaklara sahiptirler. Yoğun ve sık tüyleri onları daha iri gösterir. Alından ağıza doğru devam eden ters “V” deseni ile belirgin bıyıkları vardır. Pembe burunları tüy renkleriyle uyum içerisindedir. Gözleri büyük ve göz renkleri koyu mavidir.

Kafa

Snowshoe’ların kafa yapıları geniş bir eşkenar üçgeni andırır ve vücuduyla orantılı boyuttadır. Yumuşak hatlara sahiptirler.Hafif çıkıntılı elmacık kemikleri profilden bakıldığında belli olur. Pembemsi burunları ise orta genişlikte, çok geniş veya çok dar değildir.

Kulaklar

Kulakları gövde ve baş ile orantılıdır. Tabanda orta genişlikte ve uçlara doğru hafifçe sivrilen yapıdadır.Snowshoe’ların kulakları dik ve açıktır. Bu da onlara her zaman uyanık bir kedi izlenimi verir. Öyle ki evde ki en ufak tıkırtıya kulak kabartırlar. Kulak içinde hafif tüylenme görülür.

Gözler

Snowshoe’ların göz yapıları orta büyüklükte,kafa yapıları ile uyumlu oval bir görünüme sahiptir. Gözleri çıkıntılı değildir. İki göz arası ne çok açık ne de çok dardır. Göz renkleri ise mavinin herhangi bir tonu olabilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Gövde ile orantılı bacaklar kemikli ve kaslıdır. Orta uzunluktaki bacakları onları atletik ve çevik yapar. Patiler orta boy ve ovaldir. Patilerindeki beyaz renk, hem ön ayaklarda hem de arka ayaklarda birbirinin aynısıdır.

Kuyruk

Uzunluğu gövde ile orantılı olan kuyrukları uçlara doğru sivrilir. Gövdedeki tüy yoğunluğu kuyrukta da vardır. Kuyruk renkleri gövde renginden farklı olabilir.

Snowshoe

Tüy

Snowshoe cinsi kedilerin tüy yapıları orta ve kısa arasındadır. Pürüzsüz, yumuşak ve parlak tüyleri gövde ve kuyrukta daha yoğun, ayak ve baş kısmında daha azdır. Tüy renkleri yavru Snowshoe’lar büyüdükçe hafif siyah, ten rengi ve kahverengi renge dönüşebilir.

Renk

Tamamen beyaz renkte doğan Snowshoe’ler gelişmeye başladıkça farklı renk tonlarına bürünürler. Vücut renkleri genel olarak 3’te1’i oranında beyaz renkten fazlasını göstermez. Beyaz bir gövde, beyaz karın ve alınlarından başlayıp çeneye kadar uzanan beyaz renkte ters bir “V” deseni vardır. Kuyruk, bacak, kulaklar ve kafa beyaz renginden farklı bir renkte de görülebilir.

Bakım

Snowshoe cinsi kedilerin özel bir beslenmeye ihtiyaçları olmasa da mutlu ve sağlıklı büyümeleri için kaliteli mamalarla beslemek gerekir.Vitamin bakımından zengin bileşenlerin olduğu mamalar ile beslenen her kedi doğru beslenme ile uzun ömürlü olurlar. Snowshoe kedinize kaliteli ve yaşına uygun bol proteinli mamaları düzenli bir şekilde vermenizi tavsiye ederizBöylelikle Snowshoe kedinizin ileriki yaşlarında karşı karşıya kalabileceği obeziteyi önlemiş olursunuz.Aynı zamanda her yemek sonrası egzersiz yaptırılması formda kalmasına yardımcı olacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın