HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Peterbald

Peterbald

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Peterbald

Peterbald Özellikleri ve Bakımı

Oriental Shorthair ve Donskoy kedisinin çiftleşmesi sonucu oluşmuş melez bir türdür. Eğlenceye düşkün,sosyal ve girişken kişilik yapısının yanında benzersiz görünümü ile oldukça sevimli bir kedi türü olan Peterbald kedisi tüysüz ve yarı tüylü kedi sınıfındandır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Oriental Shorthair ile Donskoy kedisinin çiftleşmesi ile ortaya çıkan melez Peterbald kedisi görünümleri ile pek çok kedi türünden farklıdır.

Peterbald kedisi; canlı kişiliği, sosyal ve girişken yapısı ile sevimli dış görünüşü ile eğlenceyi seven bir kedi cinsidir. Yüksek bir sadakat duygusu olduğu için sahibine hatta evin diğer üyelerine dahi bağlıdır. Öyle ki, yalnızca insanlarla değil, ev içerisinde farklı cinsten evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşır.Tut-getir tarzı oyunların müptelasıdır.Sahibiyle geçirdiği her andan keyif alır. Peterbald kedisi için, insanlara karşı çok sevecen olması nedeniyle köpek benzetmesi bile yapılır.

Bu kişilik özelliğinden de tahmin edileceği üzere, son derece sosyal bir kedidir. Örneğin eve bir yabancı geldiğinde öyle gidip de yatağın altına veya koltuğun arkasına saklanmak yerine misafirin ayaklarına kuyruğunu dolamaya başlar.

Peterbald kedisi her ne kadar sosyal olsalarda yalnız kaldığında da aşırı mutsuz olur. Onunla sürekli ilgilenilmezse ruhsal çöküntü yaşarlar. İlgi, sevgi ve şefkat onun için istek değil ihtiyaçtır. Yine de diğer cins kedilerle ve köpeklerle yakın bağ kurabildiği için siz evde olmasanız bile onlarla zaman geçirecektir.

Oyuncu ve çevik bir yapısını kaslı bacak ve nispeten uzun kıvrak vücudundan alır. Sabahın erken saatlerinde vokal kişilikleriyle sahibinin yatağının başucunda çömelmiş mırıldandığı görülür. Ev işlerine dâhil olmayı sevseler de ayaklarına bağ olmaz.

Peterbald kedisi görüntüsü itibariyle herkes için ideal bir kedi türü olmasa da, ona sahip olmayı düşünenler bilmelidir ki, tam bir gerçek dosttur.

Peterbald

Tarih

1994 yılında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde Olga Mironova adlı bir kedi yetiştiricisi, en sevdiği iki kedi olan Donskoy ve Orienal Shorthair’i çiftleştirip yeni bir ırk yaratmayı kafasına koymuştu. Bu çiftleşmeden Sfenks kedisine benzeyen tüysüz bir kedicik ortaya çıkmıştı.

1996 yılına gelindiğinde, Peterbald dedikleri yavru kedicik büyümüş ve tüm kişisel özelliklerini ve dış görünüşünü sergilemeye başlamaştı. Böylece Rusya Seçici Kedi Federasyonu (SFF) tarafından yeni bir cins olarak kabul görmüştü. Peterbald kedisinin üretimine hız verildikten sonra 1997’de Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) ve 2003 yılında Dünya Kedi Federasyonu (WCF) Peterbald’ı yeni bir ırk olarak kabul etti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sfenks Kedisi

Peterbald kedisi günümüzde asil görünümleri ve harikulade mizaç yapısı ile dünya çapında popüler bir cinstir. Yine de diğer kedi ırklarına kıyasla da nispeten nadir bir kedidir. Ülkemizde ona rastlamak ise ne yazık ki çok mümkün değildir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Peterbald kedisinin iyi gelişmiş kas yapısı ile sağlam bir vücuda sahiptir. Uzun ve zarif hatları olan Peterbald bu sayede çevik bir cins kedide olması gereken tüm özellikleri üzerinde taşır.Görünüş itibariyle asil bir duruşu vardır.

Kafa

Üçgenimsi bir yüz ifadesine sahip kafa yapısı, kama görünümünde ve vücuduna oranla küçük kalır. Kulak uçlarından çeneye doğru yüz hafifçe sivrilir. Bıyık pedleri belirgin, bıyıkları sayılabilecek kadar düz ve birbirinden ayrıdır. Burun ucu yüzde kendini belli eder.

Kulaklar

Peterbald kedisinin kulakları pek çok kedinin kulaklarından bariz bir şekilde büyük, geniş tabanlı ve sivri uçludur. Dik ve açık olan kulakları her zaman uyanık bir kedi izlenimi katar.

Peterbald

Gözler

Peterbald kedisinin gözleri orta büyüklükte olup badem şeklinde ve tüm göz renklerinde görülebilir. Diğer kedilerin aksine,tüy renginin her zaman zıttı renktedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Uzun ve zarif vücudunda orta uzunlukta, kemikli bacakları vardır.Arka ayakları ön ayaklarından biraz daha uzun ve patileri orta büyüklükte olup, ovaldir. Parmakları ise belirgindir.

Kuyruk

Kuyruğu tıpkı bir kırbaç gibi, tabanda kalın başlayıp kuyruk uçlara doğru sivrilir.

Tüy

Tamamen tüysüz yada hafif tüylü de olabilen bu kedilerin varolan tüyleri kısa ve gürdür. Renkleri ise düzdür.

Renk

Peterbald cinsi tıpkı göz renkleri gibi herhangi bir renkte olabilir.

Bakım

Diğer kedi cinslerinden ayrı olarak özel bir mamaya ve beslenme programına ihtiyaç duymadıkları için yüksek kalitede protein ağırlıklı beslemek doğru olacaktır. Aktif bir kedi olması nedeniyle gün içerisinde enerji kaybı yaşar. Kaybettiği bu enerjiyi geri yerine koyabilmesi için de hayvansal ağırlıklı proteinli gıdalardan tüketmesi formunu koruyup sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir. Onu daha iyi beslemek için Proplan, Royal Canin, Purina, Hills, Acana, Advance gibi markaların kuru ve yaş mamaları tercih edilebilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın