HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
34 0
Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Yumusacık ipeksi tüyleri ve merakla bakan renkli gözleri ile sizi kendine hayran bırakacak olan Ragdoll’lar, estetik görünümü ile de sahiplenmek isteyeceğiniz popüler bir cins kedidir.Görüp de etkilenmemek mümkün olmadığı bu kedilerin gerek parlayan tüyleri gerekse ışıl ışıl gözleri ile Ragdoll kedileri daha ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine çekebilir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Ragdoll kedileri çoğu kedi gibi fazla karakter özelliği bulundurmasa da ,hem kişilik hem de görünüş olarak diğer tüm kedilerden ayrışan türden canlılardır.Duygu durum olarak oldukça dengeli bir evcil hayvan türüdür.Yüksek bir zekâ seviyesine sahiptirler. Çok zarif hareket edebilen bu kedilerdir.Genellikle 3 yaşına ulaştığı zaman tam olgunluğuna da erişmiş olurlar. Bu kediler çok cana yakındırlar. Bu cana yakınlıkları sayesinde de sahipleri ile oldukça iyi anlaşırlar ve en ideal evcil kedi kategorisine girebilirler. Çok munzur ama tatlılıklarından ödün vermeyen kedilerdir.

Sahiplerine çok sadık olan Ragdoll Kedisi, onlara çok çabuk alışır ve kopması gerekirse de bir hayli zorlanırlar.Size arkadaş olması için bir evcil hayvan arıyorsanız tercihinizi Ragdoll cinsi kedilerden yana kullanabilirsiniz. Çünkü size olan bağlılığını her daim hissedeceksiniz.Yalnız kaldığınız anlarda bile bunu hissederek dizinizin dibinden asla ayrılmayacaktır.

Sahiplerine çok kolay uyum sağlayan kedidirler. Günlük rutininize dışarıdan hemen dâhil olacak olan Ragdoll Kedisi siz ne yaparsanız yapın gün içerisinde sizi izleyecektir. Ayrıca sahiplerinin duygu durumunu çok kısa sürede algılayabilen Ragdoll cinsi kediler eğer sahiplerini üzgün görürse ne yapıp ne edip onları güldürmeyi başaracak muziplikler yapıp sizinle ilgilenmeye çalışacaklardır.

İşten yorgun argın geldiğiniz günlerde yanınıza kıvrılarak size masaj dahi yapacak olan Ragdoll’lar, eğer sarılarak uyumayı seviyorsanız ideal bir uyku arkadaşı da olup sizi dinlendireceklerdir. Eve geldiğinizde sizi büyük ve sevgi dolu bir miyavlama ile karşılayacaklardır.Mutsuz ya da enerjisiz geldiğiniz her gün, bütün huzursuzluklarınızı kapının girişinde bırakacağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü Ragdoll’unuz bu gibi negatif enerjiyi içeriye almanıza izin vermeyecektir.

Aslında bu kediler için tam bir “dostluk abidesi” tanımlamasını yapabiliriz. Evdeki tüm fertler ile inanılmaz derecede iyi anlaşır. Özellikler de çocuklarla.Bazı köpekli aileler eve kedi almaktan çekinebilirler. Fakat Ragdoll Kedisi köpekler ile oldukça iyi anlaşırlar.

Ragdoll Kedisi Sosyal ve sevecen bir yapıya sahip olmasına rağmen enerjileri fazla olmayan bu kediler sizinle oyun oynamak için çok can atmazlar. Çünkü genellikle uzanmayı, sarılmayı ve yanınızda oturmayı seven bu kedileri daha enerjik hale getirmek tamamen sahiplerinin elindedir. Oyuncu olmaları bir yana, daha aktif bir hayat için size ihtiyaç duyarlar.Çok narindirler, acı eşiği fazlasıyla yüksektir. Bu yüzden eğer yanlışlıkla kuyruğuna basarsanız, sinirlenmenin yanı sıra canı da çok acıyacaktır.

Ragdoll Kedisi Tarih

Gizemli bir tarihe sahip olan bu kediler yıllardır süre gelen farklı hikâyelerin uzun uzadıya aktarılması sonucunda ortaya kesin bir tarihçesi ne yazık ki çıkmamıştır. Sadece Ragdoll cinsinin ilk olarak 1960’lı yıllarda California’da vefat etmiş olan Ann Baker isimli biri tarafından geliştirildiği bilinmektedir.

Ragdoll’ların genlerini taşıdığı bilinen Josephine kedisi ise soyunun nereye dayandığı bilinmeyen açık gri renkte vahşi bir dişi kediydi. Josephine isimli safkan olmayan bu kedi türü açık gri renkli ve uzun tüylüydü. Ragdoll cinsinin de bu kediden ürediğine inanılır. 1971 senesinde Ann Baker Ragdoll ismini nerdeyse bir ticari marka haline getirmişti. Uzun yıllar geçmesi ve bu süre zarfında kedilerin çiftleşmesi ile Ragdoll türü tam olarak oturmuştu.

Ragdoll Kedisi geçmişten bu güne taşınan ilginç ve farklı hikâyeleri olsa da 2000 senesinde CFA (Kedi Meraklıları Derneği) tarafından resmi olarak tanınmıştır. İlk olarak popülerliğini Kuzey Amerika’da ilan eden Ragdoll’lar bu tarihten sonra neredeyse tüm dünyanın vazgeçemeyeceği kadar sevimli ve popüler bir tür haline geldi.

Ragdoll Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Ragdoll cinsi kedilerin vücutları uzun, geniş ve sağlamdır. Dokunduğunuz zaman dahi hissedebileceğiniz kalın kemikleri ile sağlam bir iskelet yapısına sahiptir. Göğüs kısmı ve vücudu dikdörtgen şeklini andırır. Omuzları ve arka vücudu birbiri ile eşit büyüklüktedir. Vücudu çok sıkıdır. Midesinde küçük bir ovallik bulunmaktadır fakat bu da oldukça normal kabul edilir. Dişi Ragdoll kedileri erkeklere oranla çok daha küçük vücutlu olabilirler ve yaşı ilerledikçe Ragdoll’lar gelişmek için en uygun fırsatı bulurlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mekong Bobtail

Kafa

Ragdoll cinsi kedilerin kafaları eşit ve simetriktir. Hatta eşkenar bir üçgeni andıran Ragdoll kafası, sanki en alttan dışa doğru hafif bir kavisle yuvarlanmış gibi bir izlenim vermektedir. Kafasının her bir kenarı, diğer kenarına eşit uzunlukta olsa da vücuduna göre de büyük bir kafaya sahiptir.Ragdoll cinsi kedilerin yüzü vücudundan daha kara bir renkte olabilmektedir. Çenesi de kaslı ve kemikli,kulakları da birbirine eşit uzunluktadır. Eğer bıyığını ve tüylerini güzelce tararsanız, alt taraftaki kemiklerin çıktığını görebilirsiniz. Kafası hafifçe kıvrımlı.burnu da aynı şekilde orta büyüklükte ve düzdür.

Ragdoll Kedisi

Kulaklar

Ragdoll Kedisi kulakları kafasına göre büyük gibi durur ama aslında diğer kedilerin kulaklarına oranla orta büyüklüğe sahiptir. Yukarı doğru genişleyen kulaklar, kafanın en üstüne yerleşmiştir ki birbirine de eşit uzaklıkta yer alır. Bu kulakların tüy rengi de vücut renginden farklı olmaktadır. Kulakları ilk bakışta anlaşılamayacak kadar hafif yamuk ve yuvarlak bir şekilde olup,kafasına göre öne doğru eğik bakar.Oldukça güzel duyabilmektedirler

Gözler

Ragdoll cinsi bir kedi aldığınız zaman etkileneceğiniz ilk husus tamamıyla gözleridir. Gözlerine direkt olarak odaklanacağınız bu kedinin göz rengi de belki dışarıda hiçbir zaman rastlamadığınız bir renktedir. Cam gibi gözler ve mercan mavisi bir renge sahip dikkat çekici bakışlar, bu kedileri havalı gösteren ufak detaylardan sadece bir tanesidir. Eve ilk geldiğinde merakla her yeri tarayacak olan o minik mavi meraklı gözler, birbirine eşit uzaklıkta olup çok iyi görebilmektedirler.

Bacaklar ve Ayaklar

Ragdoll Kedisi ayakları ve bacakları orta büyüklük ve uzunlukta olup daha önce de belirttiğimiz gibi çok güçlü hayvanlardır. Bu yüzden de vücudu kadar bacakları da kaslıdır. Arka bacaklar ön bacaklara oranla biraz daha ağırdır. Patileri ve pençeleri yuvarlak,ayakları ve patileri püsküllü ve orta büyüklüktedir.

Kuyruk

Ragdoll cinsi kedilerin kuyrukları da vücuduna oranla orta büyüktür. Rengi vücudundan farklı olan kuyruk rengi, açık bir gri tonudur diyebiliriz. Uzunluğu ve tüy yoğunluğu en yüksek kuyruğuna dokunulduğunda peluş bir his bırakacaktır. Vücuda orantılı olarak yer alan kuyruk, fazla tüy yoğunluğu sebebiyle kedinizi rahatsız edebilir.Bu nedenle düzenli olarak kuyruğunu fırçalamanız gerekebilir.

Tüy

Ragdoll Kedisi karşıdan bakınca tam bir tüy yumağı gibi durur.Dokunulduğunda eliniz adeta içine girecek kadar yumuşaktır. Vücudun tüy rengi genel olarak krem/beyaz arası değişirken; kafa, kuyruk, ayak ve pati gibi diğer uzuvlar çok daha koyu renkli bir gridir. Geçmişten gelen Ragdoll hikâyelerinde sebebi açıklanmayan bu renk farklılığı, onları diğer tüm kedilerden farklı bir yere koyar.

Renk

Ragdoll cinsi kedilerin renkleri çok fazladır. Bunun sebebi ise farklı türlerle çiftleştilme sonucunda yeni türleri ortaya çıkarma çalışmasıdır. Özellikle de belli bölgeleri yalnızca farklı renkte olan Ragdoll’ların en çok rastlanılan renk kombinasyonu; vücudu krem, ayakları ve kafası gri olan türdür. Bu renklerin dışında daha önce çikolata kahvesi, kırmızı, leylak, mavi gibi renklerin de olduğu görülen Ragdoll kedilerine en yakışan renkse,krem ve gridir.

Ragdoll Kedisi

Bakım

Herkesin bildiği üzere kediler etçil hayvanlardır. Dolayısıyla protein ağırlıklı bir diyete ihtiyaç duyarlar. Ragdoll cinsi kedilerin bilinen herhangi bir besine de alerjisi yoktur. Bir kedi besleyecekseniz öğünleri mutlaka düzenli olarak güzelce ayırmanız ve ihtiyacı olan besin öğelerini de onun için sağlamanız gerekmektedir. Bu yüzden hangi mamayı kullandığı da oldukça büyük bir önemlidir.

Acıktıkları zaman size ufak bir miyav tınısı yapacak olan Ragdoll’lar,hangi marka mama olursa olsun içeriğinin protein olarak çok zengin olmasına dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde sindirim sistemi problemleri ortaya çıkabilir.

Ödüllendirilmeyi çok seven Ragdoll’lara eğer bir işi başarıyla yaptıysa ya da sizin yapmamasını söylediğiniz bir şeyi asla yapmadıysa, ona ödül maması verip bu sayede tüm günler de çok daha canlı ve atik olabilecek, verdiğiniz komutları yerine getirebilecektir.

Ragdoll Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın