HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Sarman

Sarman

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
35 0
Sarman

Sarman Özellikleri ve Bakımı

Sokakta ve evde sıklıkla rastlayabileceğiniz kedi türlerinden biridir. Oldukça da kolay bir şekilde sahiplenebileceğiniz bu kediler size çok yakın ve çok iyi birer ev arkadaşı olurlar. Sarman cinsi kedilerin tam olarak belli bir ırkı bulunmaz. Sadece tüy renklerinden dolayı ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Yani aslında farklı kedi ırklarında da Sarman cinsine rastlamak mümkündür. Sarman kedilere en çok Tekir cinsi kedilerde rastlanılır. Bu yüzden de Sarman kedileri Tekir cinsinin bir alt sınıfı olarak da bilinir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sarman kedisinin tekir cinsinin bir alt sınıfı olduğu düşünüldüğünden dolayı karakter olarak da birbirlerinden pek de farklı değillerdir. Aralarında bazı belli başlı belirgin farklar bulunsa da genel olarak renk ve bakışları dışında Tekirler Sarmanlara eşdeğer niteliktedir.

Sarman kediler genel olarak umursamaz tavırlarıyla ön planda olsalar da sahiplerine oldukça bağlılardır. Çoğu kedi cinsinden de çok daha zekidirler. Bulundukları ortama hemen adapte olabilirler. Bununla birlikte çok fazla oyuncudurlar. Taktikleri ile karşısındakini çok şaşırtabilirler. Bir anda evin en sevimli üyesi olurken, 5 dakika sonra gözlerindeki öfkeyi direkt olarak gözlemleyebilmek mümkündür. Sarman cinsi kediler patilerini oldukça aktif bir şekilde kullanırlar. Bu nedenle öfkeliyken patilere karşı bir tık dikkatli ve temkinli olmanız gerekir.

Karakter olarak tuvalet eğitimine çok yatkın kedilerdir. Eve ilk geldiği zaman bile direkt olarak tuvalet eğitimi verilebilir. Zeki ve her şeyi anında kavrayabilen yapıları,içgüdüleri ile birleşince tuvalet eğitimi vermek çok uzun sürmez.

Karakter olarak çok cana yakın olan Sarman cinsleri evde en iyi sahibi olan insanla anlaşır. Çok ilgiye muhtaç olmadıklarını söyleyebiliriz. Özellikle de sarılmayı hiçbir şekilde sevmeyen bu kedilere çok fazla ilgi gösterdiğiniz zaman bunalarak sizi kendisinden uzaklaştırabilir. Bu nedenle ilginizi çok da abartmadan ona ihtiyacı olan sevgiyi gösterdiğiniz takdirde Sarmanlar sizi daha çok sevecektir.

Sarmanlar eve kolayca alışabilir ve alıştıkları zamansa evi tamamen sahiplenme huyları vardır. Sahiplenme süreci tamamlandıktan sonra ise Sarmanlar adeta evin içinde kırılıp üzüleceği bir şey olursa tepki göstermekten çekinmeyeceklerdir.Adeta evin kralı haline gelirler. Kontrolün kendisinde olduğunu hissettirmek için birtakım davranışlar sergileyeceklerdir.

Çocuklarla arası da oldukça iyidir. Ancak onlara ilk başta uzaktan nazikçe sevmeyi öğretmeliyiz.

En çok sahiplenilen kedi türüdür. Eğitim olarak en az ama aynı zamanda da en çok sorun yaşayabileceğiniz kediler arasında yer alıyor. Bunun nedeni de Sarman cinslerinin duygu durumunun pek de stabil olmamasından kaynaklanıyor olmasıdır. Sarman kedileri sevilmekten hoşlansalar da genellikle egoist hayvanlardır. Dolayısıyla egolarını tatmin etmek için onları az ama iyi sevdiğiniz zaman size karşı olan tutumlarının değiştiğini göreceksiniz. Sarmanlar kendilerine ait ayrı bir alanlarının olmasına bayılırlar. Oyuncakları seven Sarman cinsi kedileri eğitirken bu kedi oyuncaklarından da kolayca yararlanabilirsiniz.

Karakter olarak görebileceğiniz diğer tüm ev kedilerinden çok daha sinirli bir mizaca sahip olan olan bu kediler, bu mizaçlarına rağmen yine de sahipleriyle oldukça iyi anlaşmayı başarırlar.Kendisine hoşlanmadığı bir şey yapıldığı zaman bunu hemen anlar ve tepki göstermeye başlarlar.

Tarih

Belki de tarihte kendisine en fazla rastlanılan kedi türlerinden biridir. Sarman cinslerinin tarihçesi tam olarak bilinmese da 14 ya da 15. yüzyıla kadar uzandığı bazı kaynaklar tarafından söylenmektedir. Sarman cinsinin ait olduğu coğrafya ya da bölge de kesin olarak bilinmiyor. Ama Fransa’ya kadar uzanan bir kökeninin olduğu edinilen bilgiler arasındadır. İlk olarak 14. yüzyılda Fransa’da rastlanıldığı söylenen Sarman cinsi kediler, Tekir ile de çok karıştırılır. Sarmanların büyük çoğunluğu esasında Tekir cinsi kedilerden oluşmaktadır. Bu nedenle Tekir cinsi kediler ile Sarmanların tarihi kökenleri birbirlerine benzer de diyebiliriz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Selkirk Rex

İlk keşfedildiklerinde oldukça saldırgan olan bu kediler, Afrika ve Avrupa’da bulunan vahşi yerel kedilerinin kökenine doğru uzanmaktadır. Sarman cinsi kedilerin ise Afrika ve Avrupa’nın bu yerel vahşi kedilerinin çiftleşmesi sonucu oluştuğu söylenir. Her gün dışarı çıktığımızda kendisine rastladığımız bu Sarman cinsi kediler aslında bu iki cinsin bir melezi olarak karşımıza çıkarlar.

Sarman

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Sarman cinsi kedilerin vücutları genellikle sarı-turuncu ve beyaz renklerinin karışımı ile oluşmuştur. Vücudunun alt kısmı beyazdır.Sarı-turuncu renkte olduğu kısım ise göbek ve ayaklarıdır. Turuncu olan yerler de aslında tam olarak turuncu değil, şerit halinde desenlere sahiptir. Beyaz olan kısımlar ise düz beyazdır.Şeritli ve dalgalı desenler sarı kısımlar içinde bulunmaktadır.

Kafa

Sarman cinsi kedilerin kafaları diğer bazı kedilere oranla daha küçük bir yapısı vardır. Vücutlarına oranla ortalama bir boyuttadır. Renkli gözlere ve pembe-kırmızı bir buruna sahip olan Sarmanların burunlarının kenarlarında ince beyaz bıyıkları vardır.Kulakları da kafalarının hemen üzerinde sağ tarafta yer alır.

Kulaklar

Çok iyi duyan Sarmanlar çok da iyi ses takip ederler. Vücudun en sarı kısımlarından bir tanesi olan kulaklarının çok keskin bir şekli vardır. Üçgen biçimindeki bu kulakların arasındaki mesafe de oldukça fazladır. Kulak çevresi sarı tüyler ile çevriliyken kulak içine doğru ise beyaz tüyler görülür.

Gözler

Sarman kedilerinin göz rengi cinsten cinse değişiklik gösterir. En çok rastlanan renklerden bir tanesi de sarıdır. Kendi tüyleri gibi sarı renkteki gözleri de sahibini daha ilk bakışta etkilemeye yeter.

Sarman

Bacaklar ve Ayaklar

Ne çok büyük ne de çok küçük ayakları vardır. Çok kaslı bir iskelet yapısına sahip olmamasına rağmen bacakları çok kuvvetlidir. Çok da hızlı koşan Sarman kedilerinin patileri beyaz, bacakları ise sarı renktedir.

Kuyruk

Sarman cinsi kedilerin kuyrukları en sarı vücut bölgelerinden bir tanesidir. Düz fakat uzun bir kuyruğa sahiptirler. Sarmanların kuyruğunun aralarında beyaz renkler de görülebilir.

Tüy

Yavruyken Sarman cinslerinin tüyleri çok daha sarıdır. Olgunlaşıp büyüdükçe tüylerinin sarılığı yerini aralara atılan beyazlara bırakır. Tam olarak sarı diyemeyeceğimiz tüyler aynı zamanda turuncu renge de yakın bir tondadır. Gözleri ile uyumlu tüyleri çok da uzun değildir. Ama yine de çok karışmasın diye haftada mutlaka 3 kez bakıma ihtiyaç duyarlar.

Renk

Sarman cinsi kedilerin renkleri genelde 2 ya da 3 renktir. En çok rastlayacağınız Sarman kedisi renkleri turuncu ve beyaz olmaktadır. Vücudunun belli kısımları beyaz desenlerle kaplıdır. Vücut rengi de hafif turuncuya çalan bir sarıdır diyebiliriz.

Bakım

Size beslenme konusunda hiçbir zorluk çıkarmazlar. Sade bir diyetle besleyebileceğiniz Sarman kedileri her kedi gibi etçil bir türdür. Ona protein olarak zengin içerikli mamalar vererek beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Yaş ya da kuru mama olarak besin verebileceğiniz Sarmanların diğer ev kedilerine oranla hareketli oldukları için hareket-beslenme dengesini iyi kurmanız gerekir. İdeal kilosu 2,5 ila 4 kg arası olarak değişir.Bunun üzerine çıktığı zaman obezite ile karşı karşıya kalabilir. Zengin protein içerikli besinler tüketmesi bağışıklık sistemi için de daha iyi olacak olan

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın