HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Tortoiseshell

Tortoiseshell

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Tortoiseshell

Tortoiseshell Özellikleri ve Bakımı

Tortoiseshell kedileri adını karmaşık renklerinden alırlar. Koyu kahverengi, koyu kırmızı ve turuncu renklerinin karışımından ortaya çıkan siyah bir ton ile gelen Tortoiseshell kedileri, aslında bir ırk değildir. “Tortie” terimi onların kürklerini ifade eder.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tortoiseshell kedilerinin mizaçları da kürkleri gibi karmaşıktır. Onlar, belirli bir kedi cinsini oluşturmadıkları için kişilik yapılarını da tanımlamak haliyle zordur. Kedi ırklarında kişilik yapılarını belirlemede genel bir kural olarak, her kediyi ayrı bir canlı olarak görüp, mizaç yapılarını gözlemlemek ve ondan sonra tanımlamak en doğru olanıdır. Zira bir kedinin kişiliğine, cinsi ve yaşam koşulları gibi birçok faktör katkıda bulunur.

Yıllardır Tortoiseshell kedileri üzerinde yapılan araştırmalar, onların yüksek düzeyde tutumlu bir kedi oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ancak birçok Tortie seven kedi yetiştiricileri de onların çok iyi birer evcil kedi olduklarını söylüyordu. Aktif veya çekingen, vokal ya da sessiz, bu kedilerin tüyleri ve renkleri kadar karmaşık karakterleri vardır. Ancak genel itibariyle onlar için yaşadıkları yeri benimseyen, ailelerine karşı son derece bağlı ve aktivite seviyesi yüksek bir kişilik tanımlaması yapabiliriz.

Bu kediler hakkında ilginç bir bilgi ise; çoğunluğunun dişi kedilerden oluştuklarıdır. Ancak siyah, kahverengi ve turuncu renk kombinasyonlarının oluşması için de XX kromozomuna ihtiyaç vardır. Erkek Tortoiseshell kedilerde ise yalnızca bir X ve Y kromozomu bulunduğundan dolayı bu renk kombinasyonunda doğmaları genetik açıdan çok zordur. Erkek doğum ise 3000’de yalnızca 1’dir.

Tortoiseshell kedilerinin kişiliklerine dair bu sınırlı bilgi dışında kanıtlanmış bilimsel bir çalışma ne yazık ki bulunmamaktadır.Fakat her şeyden öte bu kediler, kendilerine özgü bir görünüme sahiptir.

Tortoiseshell

Tarih

İlk olarak onların bir kedi cinsi olmadıklarını söylemek doğru olacaktır. “Tortie” ismini, genetik ve gelişimsel kombinasyonların bir sonucu olarak kürklerindeki renk tonundan alırlar. Tıpkı Calico (Patiska) kedilerinde olduğu gibi.

Tortoiseshell’lerin dünya çapında bir çok kültürde iyi şans getirdiğine inanılır. Tam anlamıyla söylentiler, efsaneler ve gizemlerle anılırlar.Bu nedenle, Tortoiseshell kedilerinin hikâyeleri çok eski zamanlara kadar uzanır.Mesela, Güneydoğu Asya’da Kmer’ler zamanında onların genç bir tanrıçanın kanından geldiği ve Keltler’in de Tortoiseshell kedilerinin iyi şans getirdiklerine inanılırdı. Hatta eski bir İngiliz hikayesinde, Tortoiseshell kedilerinin kuyruğu bir siğile sürülüp ovalanırsa siğil kaybolurmuş.

Bu inançların benzerlerini İskoçya ve İrlanda gibi kuzey Avrupa ülkelerinde de rastlamak mümkündür. Bugün yine bu ülkelerde bir Tortoiseshell kedisi beslemenin eve şans getireceğine inanılır. Öyle ki Amerika’da, mıknatıs gibi parayı çektiğine inanıldığı için “money cats” olarak anılırlar. Başka bir efsane ise Tortoiseshell kedilerinin Japonya’da evleri hayaletlerden koruduğuna inanıldığıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  European Shorthair

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Dengeli bir vücut yapısına sahip,orta boyda olup üç renkte görülebilen kedilerdir. Tortoiseshell kedilerin kürk uzunluğu ve patileri büyük ölçüde değişiklik gösterir. Çünkü bu renk kombinasyonları Maine Coon, Cornish Rex, İran kedisi ve Ragamuffin gibi birçok ırkta görülebilmektedir.

Kafa

Vücut uzunluğuna oranla orta büyüklükte kafa yapıları vardır. Elmacık kemikleri hafif dışa çıkık ve burundan alına doğru devam eden kısımda hafif çukur görülür. Alından burun ucuna devam eden tek renk bir çizgi vardır.

Kulaklar

Tabanda geniş olan kulakları uçlara doğru hafif sivrilerek oval bir şekilde son bulur.Kulak içlerinde hafif görünen tüylenme kulak dışında yerini sık tüylere bırakır.Kulaklar her zaman dik ve açık konumda olduğu için onlara uyanık bir görünüm kazandırır.

Tortoiseshell

Gözler

Bu tür kedilerin gözleri, doygun renk tonlarına sahiptir. Kürk renkleri ile son derece uyumlu olan gözleri çoğunlukla ela, kehribar ve yeşil tonlarda görülmektedirler.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücutlarına orantılı ince ve nispeten uzun bacakları vardır. Patileri farklı ırklarda değişiklik gösterse de genel olarak oval ve önde beş, arkada ise dört parmakları bulunur.

Kuyruk

Tortoiseshell kedilere renklerinden hariç tatlılık katan peluş kuyruklarıdır. Kuyrukları vücutlarına nazaran daha tüylüdür. Tabanda kalın olarak başlayan kuyruk uçlara doğru hafifçe sivrilerek sonlanır.

Tüy

Bu tür kedilerin tüyleri orta uzunluktadır.Kuyruk, karın ve çene altındaki tüyler biraz daha uzundur. Onları diğer tüm kedilerden farklı kılan ise tüylerinin rengidir. Siyah, kahverengi ve turuncu renklerin karışımı ile kaplumbağa kabuğu rengini andıran bu güzel tüylerin haftada 4-5 defa düzenli olarak tımarlanması gerekir.

Renk

Bu tür belirli bir kedi cinsi olmadığı için ve farklı birçok renkte görülebilirler. Ama genel olarak Tortoiseshell kedilerinin ana rengi siyah, kahverengi ve turuncu renklerin karışımıdır. Söz konusu kürk desenleri olduğunda, en yaygın olanı mozaiktir; geleneksel renk kombinasyonlarının rastgele karışımı diyebiliriz. Bununla birlikte, vücutlarının bir tarafı bir renk ve diğer tarafı farklı bir renk olarak da karşımıza çıkarlar.

Bakım

Bütün kediler gibi Tortoiseshell’ler de etobur canlılardır. Hayvansal gıdalar içeren yiyecekler tüketir, enerjilerini korumak,aktivite yapıp sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek için proteine ihtiyaç duyarlar. Tortoiseshell kedilerin özel bir beslenmeye ihtiyaçları olmasa da her kedide olduğu gibi onları da protein bakımından yüksek kaliteli mamalarla beslenmesi gerekir. Beslenme programının belirli bir düzende olması onları obeziteye karşı da koruyacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın