HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Abyssinian

Abyssinian

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
30 1
Abyssinian

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tarih

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Habeş kedileri kıvrak, zarif ve orta uzunluk bir vücut yapısına sahiptirler. Normalde vücut yapıları ince olsalar da iskelet yapıları onları asil göstermeye yeterlidir. Duruşları ve dik bakışları ile görenleri kendine hayran eden Habeş kedilerinin ne çok zayıf nede çok kilolu olmayan bir vücut yapıları vardır.

Kafa

Abyssinian yani Habeş kedilerinin kafaları hafif biçimde üçgen kama görünümündedir. Burun kısımlarının uçlarına doğru hafifçe bir kırılma görülür. Karşıdan bakıldığı zaman burun ve çene kısımlarının düz bir dikey çizgi şeklinde olduğunu görebiliriz.

Kulaklar

Abyssinian yani Habeş kedilerinin kulakları diğer kedilere göre sivri ve biraz daha büyüktür. Büyük olmasının yanı sıra geniş ve kavisli kulakları, onları sürekli bir ses duymuş gibi tetikte bekliyor görünümü kazandırır. Kulaklarında bulunan tüyler ise çok kısadır.

Gözler

Habeş kedilerinin gözleri genelde iri, parlak ve son derece etkileyici görünümdedir. Göz yapısı ne yuvarlak ne de küçüktür. Badem şeklide gözleri vardır. Habeş kedilerinin göz çevreleri ince ve koyu renk bir çizgi ile vurgulanır. Sık görünen göz renkleri genelde altın, yeşil, bakır ve eladır.

Bacaklar ve Ayaklar

Abyssinian yani Habeş kedilerinin ayak ve bacakları orantılı bir şekilde ince ve kemikli bir yapıdadır. Adeta parmak uçunda duruyormuş gibi bir izlenim verir. Pençeleri küçük, oval ve patileri ile orantılıdır.

Kuyruk

Habeş kedilerinin kuyruk yapısı vücutlarına tamamen orantılıdır. Kökte kalın olan kuyruk başlangıcı uzadıkça sivri bir şekil alır ve onlara muhteşem bir görünüm kazandırır.

 

Tüy

Habeş kedilerinin tüy yapısı ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Yoğun, ince dokuda olan tüyleri onları renk açısından daha parlak ve dıştan temaslara karşı daha dayanıklı yapmaktadır.

Renk

Abyssinian yani Habeş kedilerinin orijinal renkleri, sıcak koyu kırmızı, kahverengiye çalan bir tondur. Bunun yanı sıra tarçın rengini anımsatan hafif bakırımsı renk tonu da bu kedi cinsinin benzersiz bir rengi olduğunu gösterir. Ayrıca Birmanya ve diğer kısa tüylü cinslerde açık kahverengi, Birleşik Krallık’ta saf gümüş beyazı olarak çeşitli renk tonlarında Habeş kedileri de görülmüştür.

Bakım

Elimizden geldiğince sizlere bu tür hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Bir sonraki makalede görüşmek üzere..

 

Abyssinian

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın