HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Foldex

Foldex

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
foldex

Foldex Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold ve Exotic Shorthair türleri arasındaki çiftleşme sonucu ortaya çıkmış melez bir kedidir. Arkadaş canlısı, sevecen ve zeki olmasıyla bilinen Foldex kedisi tıknaz görünümü ile bir o kadar da sevimli bir yapıdadır. Yuvarlak uçlu katlanmış kulaklarıyla meşhurdur. Zekâsı ve sakinliğiyle büyüleyen bu kediler tam bir aile kedisidir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Foldex, Scottish Fold ve Exotic Shorthair türleri arasında melez olan karışık bir cins kedidir. Oldukça sevimli bir görünüme sahip olan Foldex tıpkı Scottish Fold kedisi gibi yuvarlak uçlu katlanmış kulakları ile meşhurdur. Bu sevimli kedi bir evcil kedide arkadaş canlısı, sevecen ve zeki olmasıyla bilinirler. Foldex için tam bir aile kedisi diyebiliriz. Oldukça sevgi dolu ve insan dostu bir kedi türü arayışı içerisindeyseniz Foldex kedisi tam da aradığınız kedi olabilir.

Bu tür sevimli görünümünün altında muhteşem bir zekâya ve arkadaş canlısı bir yapısı vardır. Sahipleriyle birlikte olmayı, kucaklaşmayı, kendini sevdirmeyi çok seven bir kedi türüdür. Sahibine karşı çok sadık ve onunla vakit geçirmekten bir an olsun geri durmayan bir kedi türüdür. Gün içerisinde insan dostlarıyla birlikte oynamaktan, günün sonunda ise kanepede sahibinin yanına kıvrılıp uyumaktan keyif alır. Bu yakınlık aşırı yapış yapış durumunu ortaya çıkarmayan türden bir bağlılık olup ev içerisinde sahibinin işlerine çok fazla müdahil olmaz, ayağının dibinde dolaşıp durmaz.

İnsan dostlarına karşı kendi sevgisini vermede oldukça bonkördür. Tabi aynı şekilde kendini sevdirmekten de geri kalmaz.

Bu sevimliliğinin yanı sıra, çok da meraklıdır. Söz konusu bu merakı tetikleyen de zaten onun müthiş zekâ yapısıdır. Özellikle oyunlarda insan dostlarını şaşırtacak derecede kıvrak bir zekası vardır. Bu nedenle eğitilmesi de bir noktada daha kolay hale gelmektedir.

Foldex kedisi merakını gidermek için varsa açık kalmış bir çekmece yada dolap mutlaka patisiyle iyice aralar ve gördüğü eşyaları kurcalamaya başlar. Dikkatini çeken her nesneyi tanımaya çalışır. Tüm bunlar tam olarak merakını bastırmak için yaptığı davranışlardır.

Foldex sosyal bir kedi ırkıdır ve hemen hemen her ortama kolayca ayak uydurabilir. Mesela bir ev değişikliğinde hemen strese giren kedilerden değildir. Bununla beraber, eve bir yabancı geldiğinde koşup da bir yatağın altına veya koltuğun arkasına saklanma gereği duymaz. Tam aksi önce bir yabancıyı gözleriyle tarar ve zararsız olduğuna emin olduktan sonra soluğu o yabancının yanında alabilir. Aynı zamanda, kalabalık çocuklu aileler ve her zaman çok sayıda insanın gelip gittiği evler için ideal bir kedi türüdür.

Çocuklar demişken, Foldex kedisi insan dostlarıyla zaten çok iyi anlaşır ve çocuklarla da arası mükemmel sayılabilecek bir düzeydedir. Onlarla vakit geçirmekten son derece mutlu olur. Uysal bir kedi olduğu için emekleyen bir bebekle bile ona zarar vermeden saatlerce zaman geçirebilir. Ayrıca evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır.

Bu sosyalliğin bir zaafı da uzun süreler yalnız kalamamasıdır. Bu kedilerin, eğer evde ona arkadaş olabilecek bir kedi veya köpek olmadığı takdirde yalnızlıktan strese girebilmektedir. Bu nedenle, günün çocuğunu dışarıda geçirmek durumunda kalan aileler için pek de uygun bir kedi değildir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sokoke Kedisi

foldex

Tarih

İlk olarak 1992 senesinde Kanada’nın Quebec şehrinde ortaya çıktı. Foldex, Scottish Fold ve Exotic Shorthair türleri arasında melez bir kedidir. 20 yılı aşkın bir sürede yetiştiriciler tarafından geliştirilerek 2010 yılında Kanada Kedi Derneği tarafından resmi olarak tanınmış ve şampiyonluk statüsü almaya layık görülmüştür.

Bu türün gelişim süreci hala daha devam etmektedir. Şu anda sadece Kanada Kedi Derneği (CCA) tarafından tanınmaktadır. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde olmasına rağmen bu ülkelerdeki önemli kedi türleri kayıt kuruluşları tarafından henüz tanınmamaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Foldex vücudu genel itibariyle orta büyüklükte olup, kaslı ve güçlü kemik yapısına sahiptir. Boyun kısmı belirgin derecede kısadır.

Kafa

Foldex kedisinin yuvarlak bir kafa ve geniş yüz hatlarına sahiptir. Yuvarlak ve yumuşacık yüze sahip orta boy kafası kısa ve kalın bir boyun ile tamamlanır. Yeterince güçlü çene yapısı vardır. Alından burun ucuna hafif bir eğim görülebilir. Kafa ve yüz hatları bu türe baykuş benzeri bir görünüm kazandırır.

Kulaklar

Bu türün en belirgin özelliklerinden biri de katlanmış kulakları olup hatta tam olarak bu kulaklarıyla ünlüdür. İki kulak arası mesafe neredeyse 2-3 kulak genişliği kadardır. Dışa doğru katlanmış olan kulakların iç kısmında hafif tüylenmeler vardır.

Gözler

Gözler, iri ve yuvarlak olup renkleri kürk rengiyle uyumludur.

Bacaklar ve Ayaklar

Foldex kedisinin bacakları kısa, kalın yapıdadır ve iyi bir kas yapısına ve dayanıklılığa sahiptir. Patileri yuvarlak oval şekilde olup pati ped rengi kürk rengiyle uyumludur. Kısa bacaklı olduğundan dolayı, aşırı kilolu ve obez olmaya meyilli bir kedi cinsidir.

Kuyruk

Gövdeyi dengeleyen orta uzunluktaki kuyruk tabanda kalın başlayıp uca doğru daralır. Çizgi desenli Foldex kedilerin kuyrukları koyu renktedir.

Tüy

Bu cins yarı uzun veya kısa tüylü olabilmektedir. Her iki uzunluktaki tüy yapısı da son derece yumuşak ve peluş tarzı olup parlak ve yoğun bir kürk yapısına sahiptir. Tüylerinin bakımı çok zor değildir ve haftada iki defa fırçalayarak tüylerde keçelenmenin önüne geçilebilir.

Renk

Yoğun, yumuşak tüylerden oluşan kürkü patiska, tekir, koyu renk, gri, beyaz ve daha fazla renk çeşidi olmak üzere olabilecek her renk ve desende görülebilmektedir. Göz renkleri, burun derisi ve pati ped rengi kürk rengi ile oldukça uyumludur.

Bakım

Kediler zorunlu etobur olduklarından dolayı Foldex kedisi de yüksek proteinli bir diyete ihtiyaç duyar ve bu proteini de hayvansal içerikli gıdalardan almaktadır. Sığır eti, tavuk eti, balık eti severek yiyebileceği besinler arasındadır. Yine içeriğinde bu besinlerin olduğu piyasada olan kedi maması markalarının hazır konserve ve paket mamaları tercih edilebilir. Ama mutlaka yaşına uygun mamanın tercih edildiğine emin olunmalıdır. Aynı zamanda, bu cins ileriki yaşlarında obezite olmaya çok meyillidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın